Ingatlan adásvétel, kötbér


Orbánviktor # 2019.03.23. 08:17

Jut eszembe, hogy teljesen tiszta legyen: az ingatlanos jutalékát én fizettem ki,de ez persze a végén lejön a vételárból.

MajorDomus # 2019.03.23. 22:48

Ki adta a megbizást az ingatlanosnak?

Orbánviktor # 2019.03.24. 21:46

Természetesen az eladó. Árulták már majd' egy éve, mikor úgy gondoltuk nekünk megfelelő a lakás is, az ár is. Korábban a város sem volt biztos, hogy itt vennénk lakást, ezért nem mondhatni, hogy lecsaptunk az "alulértékelt", akciós árra.

MajorDomus # 2019.03.25. 17:16

Akkor miért te fizettél?

Orbánviktor # 2019.03.26. 13:24

Tudom én? OTP Ingatlanpont szerződés része. Hogy én, mint vevő, letétbe teszek a számlájukra "ajánlati biztosíték" címszóval egy -a díjukkal véletlenül azonos - összeget.

Annamaria21 # 2019.03.26. 14:50

Tisztelt szakértő!
Gyermekem házat vásárolt az élettársával 3/4 illetve 1/4 részben lett tulajdonjoguk. Kérdés, ha az élettárs a szóbeli megállapodással ellentétesen nem fizetett semmit az eladónak, a részét én fizettem ki, ajándéknak minősül e, ez apehnak jelentendő e és hogyan lehet esetleg utólag kifizettetni vele a ráeső összeget. 2 milliót fizetett a fiam a többit én fizettem melyet átutaltunk az eladónak, erről banki kimutatasunk van, az élettárs tehát semmit nem fizetett.

drbjozsef # 2019.03.26. 18:40

Ha te fizetted, miért ő lett tulajdonos???

Ha tudod igazolni a kifizetést, követelheted tőle, de ha nem fizet, neked kell fizetési meghagyást indítanod vagy perelned.

MajorDomus # 2019.03.26. 19:06

Érdekes eset!
mit mondd a fiad!

Annamaria21 # 2019.03.26. 21:23

Köszönöm a választ. Utólag tudom, nagy hiba volt, csak segíteni szerettem volna, jóhiszemű voltam. Az történt hogy az ügyvéd ir egy szerződést, amely alapján nekem fizetett volna, de elfelejtette elkedziteni. Így szóban megbeszéltük , hogy fizetni fog. Véleményem szerint az ügyvédnek tajekoztatni is kellett volna az esetleges következményekről, ő is hibazott.
Banki igazolás van az eladónak átutalt összegről, igen, ez alapján hogyan kovetelhetem, vagy magánszemélyként fizetési meghagyást hogyan lehet indítani?

drbjozsef # 2019.03.27. 07:05

Írsz neki egy tértivevényes levelet, hogy 15 napon belül utalja át az összeget a számládra, mert ha nem teszi, akkor fizetési meghagyást fogsz indítani ellene közjegyzőnél.

Ha nem fizet, elmész egy közjegyzőhöz, és ott mindent megtudsz mit kell csinálni.

cirmi58 # 2019.04.05. 13:11

Tisztelt Szakértő!
Eladásra került egy ingatlanunk, mely egy családi ház, aminek tetőtere be van építve. Miénk az alsó szint volt. Az alsó rész és a tetőtér egyértelműen külön helyrajzi számon szerepelt, sem társasházzá nem lett nyilvánítva sem osztatlan közös tulajdon nincs. Két teljesen külön lakás.
Az eladásra került ingatlan tulajdoni lapján, a tetőtérben lévő ingatlan javára földhasználati jog van bejegyezve. 2019. dec. 10-én lezárult az adás-vétel,mi pedig átadtuk az ingatlant az új tulajdonosnak. Természetesen ügyvédi irodában köttetett a szerződés. Majd március 5-én kaptunk egy levelet a Járásbíróságtól, hogy a felső lakó beperelt minket, miszerint neki elővásárlási joga van az általunk eladott ingatlanra és bíróság által kéri az adás-vétel semmissé tételét. Mi erről nem tudtunk, az ügyletet bonyolító ügyvéd pedig nem mondta, hogy ilyen irányú kötelezettség is van. Mi alapján van a szomszédnak elővásárlási joga a mi ingatlanunkra? Az ügyvéd miért nem figyelmeztetett minket és a vevőket erre? A földhasználati jog minden esetben kétséget kizáróan elővásárlási jogot jelent. A vevők már költöttek nem kevés pénzt a házra,most meg át kell engedniük a házat? Ha így van akkor ez kinek a felelőssége és ki fizeti meg a keletkezett károkat főleg a vevőnek de nekünk mint eladóknak is. Várom szíves válaszát.

cirmi58 # 2019.04.05. 14:00

Bocsánat elírás volt, az adás-vétel 2018. dec. 10-én történt.

dr_Egyed_Zoltán # 2019.04.05. 21:27

@cirmi58

Ellentmondásokkal terhelt a leírt tényállás!

Tulajdoni lapok alapján tudnék bizonyosat mondani.

Ha az épület es a föld tulajdonjoga elvált egymástól, úgy az épület tulajdonosát a földre, míg a föld tulajdonosát az épületre elővásárlási jog illeti meg.

Ha elővásárlási jog áll fenn es erről az ügyvéd nem tájékoztatott Titeket, az súlyos szakmai hiba. Ugyanilyen súlyos hiba a földhivatal részéről, hogy ez az ügy át ment.

cirmi58 # 2019.04.06. 07:57

Ha valóban van elővásárlási jog akkor elveszítjük a pert és a sok költséget ki kell fizetnünk. Ha még lenne észrevétele esetleg azt megköszönöm, ha nem akkor pedig köszönöm még egyszer a válaszát. Minden jót kívánok!

cirmi58 # 2019.04.06. 08:06

Tisztelt Ügyvéd Úr!
A föld és a ház alsó szintje is a mi tulajdonunk volt, a felső szomszédnak csak a saját lakására van tulajdon joga ill a mi tulajdonunkra bejegyzett földhasználati joga. Nagy baj, hogy itt a városunkban nem találtunk olyan ügyvédet aki számon kérné az ügyletet bonyolító kollégát. Csak úgy vállalta el az ügyletet egy ügyvéd, hogy nem "megyünk neki" a kollégának. Így nehéz. Bevittek egy perbe amit nem is tudom, hogy miért keveredtem bele. Tiszta adás-vétel volt készpénzes fizetéssel.
El tudom küldeni a tulajdoni lapot ha esetleg még fordítana erre időt, de ha nem akkor is köszönöm ad eddigi munkáját.

MajorDomus # 2019.04.06. 16:51

Vagy társasház,vagy osztatlan közös tulajdon.
itt,inkább az utóbbi..
.
osztatlan közös tulajdonnál a tulajdonostársnak elővételi joga van.
esélyes,hogy a szomszéd nyerni fog,és van is igaza!

drbjozsef # 2019.04.06. 17:43

Nyilván. Két külön lakás egy épületben, két külön helyrajzi számon. Tipikus osztatlan közös tulajdon.

dr_Egyed_Zoltán # 2019.04.06. 18:04

Se osztatlan közös, se társasház.....hmmm.
“Egymáson” nem is lehetne a 2 lakóház, csak egymás mellett.
Az egymás mellettinek tipikus esete: szülőknek van telke es lakóháza, gyerekek raepitenek egy második házat és létrejön a per A épület, elváló tulajdonjog alapján, az épületet illető es a foldreszletet terhelő földhasználati joggal.
Ha egy épületben van a 2 lakrész több személyt illető tulajdonjoggal, akkor annak osztatlan közös tulajdonnak vagy társasháznak kellene lennie.
A térképet kellene látni.

Egyébként nem a tulajdontarsi minőség alapján all fenn elővásárlási jog hanem a földhasználati jog alapján.