közös költség garázsra


zenész # 2019.04.14. 09:34

Tisztelt Fórumozók! Abban kérnék segítséget, hogy társasház közös költsége ugyanakkora lehet-e egy garázsra, mintha lakás lenne? A tulajdontöbbség a garázs négyzetmétereivel van csak meg, és ennek segítségével kb. egyharmad annyit fizet közös költségként a garázs után a többséggel rendelkező, mivel a lakógyűlésen az ő szavazata dönt. Kérdésem: ha a tulajdontöbbség szempontjából teljesen beszámít a garázs mérete, akkor a közös költség nagyságába miért nem ugyanúgy számít bele? Van erre valamilyen előírás? Köszönöm előre is a válaszokat!

MajorDomus # 2019.04.15. 19:10

Van. az SZMSZ!

zenész # 2019.04.17. 19:18

Sajnos az SZMSZ-nél is érvènyesül a tulajdontöbbsége!

drbjozsef # 2019.04.18. 06:49

zenész,

A tulajdon többség ellen a közgyűlésen nem tehetsz.

Legfeljebb azon kívül :

Tht. 42.§(1) Ha a közgyűlés határozata jogszabályba, az alapító okiratba vagy a szervezeti-működési szabályzatba ütközik vagy a kisebbség jogos érdekeinek lényeges sérelmével jár, bármely tulajdonostárs keresettel kérheti a bíróságtól a határozat érvénytelenségének megállapítását a határozat meghozatalától számított hatvan napon belül (...).
(2) A kereset a határozat végrehajtását nem gátolja, a bíróság azonban a végrehajtást indokolt esetben felfüggesztheti.

MajorDomus # 2019.04.18. 19:23

A társasház a többségi akarat elve alapján működik.
.
el fogod vesziteni a pert. hidd el,tapasztalatból beszélek!

drbjozsef # 2019.04.19. 07:38

Szerintem elég jelentős érdeksérelem az, hogy ha a garázs négyzetmétere után sokkal kevesebb közös költséget fizetnek azok, akik közben a garázs négyzetméterei után ugyanazzal a tulajdoni hányaddal szavazhatnak, mint a normál lakások négyzetmétere.

Vagy - vagy. Vagy fizessenek ugyanannyit, vagy nem számít ugyanúgy.

MajorDomus # 2019.04.20. 21:50

Teljesen jogos.
Ugyanakkor jelzem,hogy a 2000 után épült házaknál már csökkentett tulajdoni hányaddal szerepelnek a garázsok.például az én 17 m2-es garázsom 7 tulajdoni hányad.

zenész # 2019.04.21. 16:31

Ha jól látom az alapterület kb. 40 százalékban képez tulajdoni hányadot a garázs esetében. A lakásoknál is így van ez? Vagyis ha 17 négyzetméteres garázs generál 7 tulajdoni hányadot, akkor pl. egy 100 négyzetméteres lakás tulajdoni hányada 40?

drbjozsef # 2019.04.21. 16:35

zenész,

Neked nem pont az volt a bajod, hogy ugyanúgy számolják a garázst is mint a lakást? Miért akarod most meg a lakást számolni ugyanúgy, mint a garázst?

Nem értem a kérdésed célját.

zenész # 2019.04.21. 20:10

Pont azért kérdeztem így az előző hozzászólót, mert arra voltam kíváncsi, hogy náluk hogyan számolják a kétféle tulajdont? Úgy éreztem azt akarta írni, hogy a garázsa kevesebbet ér, viszont ez csak akkor igaz, ha a lakás négyzetmétere viszont többet, vagyis legalább annyit amennyi a területe. Kíváncsian várom a válaszát MajorDomusnak.

MajorDomus # 2019.04.21. 20:17

A lakás 1/1 tulajdoni hányad,azaz 54 m2=54 tulajdoni hányad.
a garázs viszont speciális 17 m2 = 7 tul. hányad..
.

mivel csak 540 ft-ot fizetek a garázsra,a szavazati jogom is egyharmad a garázs után.

zenész # 2019.04.21. 20:42

MajorDomus köszönöm a választ. Még egy kérdés: azt írtad, hogy a 2000 után épült társasházaknál van így a számítás. Változott valami akkor? Hamarább épült társasházak esetében ezt még nem így kell számolni?

MajorDomus # 2019.04.22. 15:35

Az új épitésü társasházaknál már az új Alapitó Okiratok igy klszülnek. régen a rengeteg tanácsi lakásból átalakult társasházak -1992 után - mind egy kaptafára készültek tömegével (lakásprivatizációj.