Ingatlan vásárlás


kicsi17 # 2022.04.20. 13:40

Üdv.
Férjemmel vásárolunk egy ingatlant, melyről az adás-vételi szerződés megírásra került. Egy részét CSOk-ból szerettük volna kifizetni, de az értékbecslés végett nem kaptunk CSOK-ot, így önerőből szeretnénk kifizetni a maradék összeget.
Június 30. áll a szerződésben az utolsó, CSOK-os összeg kifizetésére, viszont mivel azt nem sikerült rendezni, így önerőből hamarabb szeretnénk teljesíteni a fennmaradó összeget.
A szerződésben még az is benne van, hogy a vételár kifizetését követően az eladónak 5 napja van a kiköltözésre. Az volna a kérdésem, hogy amennyiben nem költözik ki, milyen opciók állnak rendelkezésre, hogy a birtokunkba adja az ingatlant?
Köszönöm a válaszokat.

Szomorú örökös # 2022.04.20. 16:47

kicsi17

A szerződésben még az is benne van, hogy a vételár kifizetését követően az eladónak 5 napja van a kiköltözésre. Az volna a kérdésem, hogy amennyiben nem költözik ki, milyen opciók állnak rendelkezésre, hogy a birtokunkba adja az ingatlant?

Szerintem lenni kell annyi türelemnek, hogy legalább a kifizetési határidőig adni kellene nekik időt erre. Viszont azt érzem, hogy már előre aggódsz és szó nincs ilyesmiről. Miért nem tőlük kérdezed meg közvetlenül inkább, hogy ha kifizeted, akkor mikorra költöznek ki belőle?

Zöldövezeti11 # 2022.04.20. 19:01

Egy óvatos vevő kerüli a lakott ingatlan vételét.
Ha mégis, kiköti, hogy a vételár csak a kiköltözés ütemének megfelelően történik.
Magyarul ráköltözik az eladóra.
Ha az eladónak aggályai vannak .... fuccs a vételnek.

Szomorú örökös # 2022.04.20. 19:29

Zöldövezeti11

Egy óvatos vevő kerüli a lakott ingatlan vételét.

Ez marhaság! A legtöbb ingatlannál lakottan veszed meg, mert nyilván a vételárból megy tovább a következőbe. Ez kifejezetten bizalom - és jó szerződés kérdése. És ne feledd, amíg nincs kifizetve teljesen az ingatlan, addig a vevő nem kerül bejegyzésre, mint tulajdonos, mert az ügyvéd addig nem is használhatja fel a nála letétbe helyezett hozzájáruló nyilatkozatot az eladó részéről.

drbjozsef # 2022.04.20. 19:52

kicsi17,

Lakaskiuritesi pert indíthat az a bíróságon.
Legfeljebb néhány évig tart.

Majordomus # 2022.04.20. 20:12

Kicsi
A magyarországi ingatlanpiaci forgalom 90 %-a használt (és lakott ) lakásokból áll.
.
Ahogy előttem írták,az eladó a vételárból tud tovább lépni,általában már kiszemelt ingatlanba!
.
Biztositékot kell kikötni.
Én minden vételnél visszataryok félmilliót, határidőt szabok,azt követően napi 5.000 ft a "lakbér"!
Összesen egyszer kellett alkalmazni,mert az eladó nem hitte el hogy komolyan gondolom. De!

wers # 2022.04.21. 05:36

A szerződésben még az is benne van, hogy a vételár kifizetését követően az eladónak 5 napja van a kiköltözésre. Az volna a kérdésem, hogy amennyiben nem költözik ki, milyen opciók állnak rendelkezésre, hogy a birtokunkba adja az ingatlant?

Én minden vételnél visszataryok félmilliót, határidőt szabok,azt követően napi 5.000 ft a "lakbér"!

Az ceruzám vastagabban fogna, minimum 2 millát tartanék vissza (átlag lakásárhoz képest). Egy összegben. Utólag a "napi 5000 Fr béletidíj" macerásan érvényesíthető. Birtokba adás után kapják meg.

wers # 2022.04.21. 05:41

De ügyvédköteles az ügylet. Biztosan neki is van javaslata. Kérdezzétek, dolgozzon csak meg a díjazásért ;)

Zöldövezeti11 # 2022.04.21. 06:05

MD . !
Ja inkább 85 % -a..
Ú
Másik lakásba költözés technikája a sok közül.
Építünk újat vagy veszünk egy használt lakást.
Amibe lakunk azt értékesítjük. Az értékesítéshez ki kell űríteni. Hol lakunk addig , Pl. a szülőknél vagy bérelt lakásban.
Aztán van olyan is aki bent lakik és értékesíteni akarja. Néha sikerül néha nem.
Én pl. a lakott lakást meg sem nézem.

Zöldövezeti11 # 2022.04.21. 06:08

Ja és a közeljövőben mint eladó lépek a színre.

Az értékesítés technikájáról majd később !

Szomorú örökös # 2022.04.21. 06:43

Zöldövezeti11

Én pl. a lakott lakást meg sem nézem.

Az te vagy, de ettől még pörög így is a piac . Különben is kivétel erősíti a szabályt. ;-)

Majordomus # 2022.04.21. 12:44

Általában úgy indul neg a "lánc" hogy valaki újépítésű kecóba költözik ami várhatóan űres.
Igy a használt lakásába költözhet a használt lakásból a vevője,abba meg az ő vevője.
.
Elég jól működik a dolog.

todor # 2022.04.29. 21:04

Kedves hozzáértők!

Vásárolnék egy ingatlant. Foglalót, előleget kifizettem, holnap lenne a birtokbavétel, de az eladó a szerződésben vállalt közelezettségét nem teljesítette, a törlési engedélyre a kérelmet nem adta be a földhivatalba. A házon van özvegyi jog (haszonélvezet) és ch frank jelzálog. A banki igazolást átküldték, hogy a banknak kifizették a tartozást, de a törlési engedélyt nem kérelmezték.
Ebben az esetben nem fizetném ki a hátralékot, amíg nem teljesítik a szerződésben foglaltakat. Mivel az eladó hibájából nem valósul meg a birtokba vétel, így a szerződésünk alapján napi kötbért kellene fizetniük.
Az ügyvéd szerint nyugodtan vegyem birtokba a házat, és ne fizessek addig, amíg nincs meg a törlési engedély.
De mi van akkor, ha nem vetetik le a jelzálogot és az özvegyi jogot, én meg ott maradok a terhelt ingatlannal?
A tulaj már kiköltözött, a tartozást kifizették, a foglalóból+előlegből még jócskán maradt pénzük.

Az a kérdésem, birtokba vegyem-e az ingatlant, vagy ne.

köszönöm

Szomorú örökös # 2022.04.30. 04:33

todor

Az a kérdésem, birtokba vegyem-e az ingatlant, vagy ne.

Nekem meg az a kérdésem, hogy miért nem elég egy helyen megkérdezned ugyanazt? Ezzel az erővel az összes ingatlan-topikban is megkérdezhetted volna, de attól még nem kapnál rá hamarabb választ. Mi több, felbosszantanál vele jó sok fórumozót.

todor # 2022.04.30. 06:04

Szomorú örökös!

Jajaj, elnézést, hamut szórok a fejemre amiatt, hogy elszállt a netem, és hajlott korom miatt nem emlékeztem, hogy sikerült-e és hova beírnom a kérdést.
.... helyett válaszolsz is?

matthiasi # 2022.04.30. 06:45

Az ügyvéd szerint nyugodtan vegyem birtokba a házat, és ne fizessek addig, amíg nincs meg a törlési engedély.” Írta todor.
Majd kérdezi, hogy :

Az a kérdésem, birtokba vegyem-e az ingatlant, vagy ne”.

Hát ha az eladó a tulaj megengedi miért ne. Ez az egyik racionális lépés az amúgy sok félre sikerült között.
Mert az akad. Pl. egy tisztázatlan jogállású eladóingatlannál fizet. Törlési engedély nem elintézése, özvegyi- haszonélvezeti jog stb.
Amúgy mennyi az a foglaló , mennyi az előleg ? A kettő nem ugyan az.
Ha az eladónak a zsebében van jelentős összeg és még be sem költözik (nem veszi birtokba) a naiv vevő, akkor előfordulhat, hogy az eladó nem kapkodja el a dolgot.
Tehát ha valaki ilyen helyzetbe lavírozza magát, kármentésként birtokba veszi az ingatlant. ... ha megengedik !

osztap # 2022.04.30. 06:51

todor,

Szerintem az ügyvéd tanácsa helyes. A birtokbavétel javítja a pozíciódat.

Ha a kötbér a birtokbavétel késése után jár, akkor nem jár neked akkor, ha a másik fél kész birtokba adni. Ha a tehermentesítés késésére, akkor igen, a birtokbaadástól függetlenül. Mi áll pontosan a szerzõdésben?

Az adásvételi aláírásakor az özvegy nem mondott le az özvegyi jogról? Akkor én mindenképp erre koncentrálnék.
Ha a bank már ki lett fizetve, a jelzálogot könnyebb töröltetni.

todor # 2022.04.30. 07:17

osztap!

köszönöm a választ
Ezekről nem tudtam, nem kerültek szóba. A szerződésben ez áll: felek megállapodnak abban,hogy a tartozást a jelzálogjogodult részére... hiánytalanul meegfizeetikés az ingatlan a -dátum- tehermentesítik és a terhek törléséhez szükségestörlési engedélyeketeredeti példánybsan beszerzikés a legkésőbb a birtokba adás napján vevő rendelkezésére bocsájtják.
Ennyi van a birtokbavételről.
Kaptam emailben egy nyomtatványt erről a nevével, de nem volt aláírva, és még nincs ez sem elintézve.
Én is töröltethtem a jelzálogjogot?

Köszönöm

osztap # 2022.04.30. 08:20

todor,

A birtokbavétel végén, a kulcsok átvétele után, kérdezz rá, hogy hol vannak a törlési engedélyek. Érdemes jelezni, hogy az utolsó részlet akkor lesz kifizetve, ha a papírok rendben vannak.

A jelzálogot Te nem tudod töröltetni, mert nem Te vagy a jelzálog jogosultja, hanem a bank. Ezért neki kell a törlési engedélyt kiállítania. De ha nincs tartozás, a bank nem fog akadékoskodni. A haszonélvező ellenben...

Ezért szokták kérni, hogy az adásvételi aláírásakor az özvegy lemond a haszonélvezetről. Ha nem ingyen, akkor a vevő direktben fizet neki. Akkor nincs ilyen helyzet, mint most...

Szomorú örökös # 2022.04.30. 09:28

osztap

Szerintem az ügyvéd tanácsa helyes. A birtokbavétel javítja a pozíciódat.

A pozíciót lehet javítja, de mi van, ha az eladó mégsem akarja ezeket megoldani és esetleg a vevő visszalép a vásárlástól hivatkozva ezekre? Kétségtelenül nehéz helyzet, mert akkor az eladónak vissza kéne mindent fizetnie, ami tuti nem lesz egyszerű. De akár akkor ő is anyagi igényt támaszthat a vevőjelölt felé, amiért már beköltözött az ingatlanba.

Persze nyilván az volna a legtisztább, ha mindkét terhelés lekerülne a tulajdoni lapról az eladó által elrendezve.

Szomorú örökös # 2022.04.30. 09:32

todor

hajlott korom miatt nem emlékeztem, hogy sikerült-e és hova beírnom a kérdést.

Pedig jobboldalon ott van. Szerintem eléggé jól látszik.

osztap # 2022.04.30. 11:16

Szomorú örökös,

Ha a vevő szerződésszerűen teljesít, az eladó nem, ezért a vevő (felszólítás, póthatáridő eredménytelen eltelte után) eláll, nem látom, hogyan tudna az eladó sikerrel kártérítést követelni...

Majordomus # 2022.04.30. 11:21

Mennyi nincs még kifizetve a vételárból?

Szomorú örökös # 2022.04.30. 11:34

osztap

Ha a vevő szerződésszerűen teljesít, az eladó nem, ezért a vevő (felszólítás, póthatáridő eredménytelen eltelte után) eláll, nem látom, hogyan tudna az eladó sikerrel kártérítést követelni...

Nem azért követelhet kártérítést az eladó, mert a vevő eláll, hanem azért, mert már esetleg birtokba vette az ingatlant és x ideje már benne lakik. Te hogy éreznéd magad? Én eleve nem adnám birtokba az ingatlant a vevő részére a kérdéses problémák megoldása előtt, főleg hogy addig ugyebár nagy valószínűséggel ki se lesz számára teljesen fizetve az ingatlan. Balga ember az, aki hamarabb átadja a kulcsokat birtokba vételre, beköltözésre.

osztap # 2022.04.30. 11:55

Szomorú örökös,

A megállapodott határidőben átadás az eladó szerződéses kötelezettsége, azaz nem ár neki kártérítés. Tetszene a többi kötelezettségét is szerződésszerűen teljesíteni, akkor az elállás szóba sem kerülne, és mindenki boldogan élne, amíg meg nem hal.

Azzal egyetértek, hogy lehetett volna az ügyletet jobban is csinálni. Ha a haszonélvező nem járul hozzá a haszonélvezeti jog törléséhez, akkor lesz majd itt igazán tűzijáték.