Ingatlan 1 / 2 rész vásárlása NAV árverésen


osztap # 2023.02.02. 08:39

(Az alkalmazandó törvény elsősorban nem a Vht., hanem az Avt., a 2017. évi CLIII. törvény. Annak a mögöttes jogszabálya az Air. és az Art. Csak ha egyik sem rendelkezik másként, akkor lép be mögöttes szabályként a Vht.)

Természetesen meg akarok bízni ügyvédet, de meg kell várni amíg az árverési jegyzőkönyv megérkezik
Szerintem ezzel magad alatt vágod a fát. Tudod jól, hogy mi lesz a jegyzőkönyvben. Ha el akarsz venni néhány hetet magadtól, ami alatt az ügyvéded tudna foglalkozni a dologgal, hát, Te tudod.
(Bár én nem látom, hogy most mivel lehetne eredményesen támadni az árverést. Kifogást tenni, perre menni persze mindennel lehet, nem kell hogy igaza legyen az embernek. Csak sokra nem lehet menni vele.)

Koltozo2018 # 2023.02.02. 06:47

drbjozsef,

Esetleg bármilyen más jogszabály amibe esetleg lehetne kapaszkodni ? Azt értem én hogy árverés meg úgy tűnik minden szabályos volt, de hogy egy 30-35 mft forgalmi értékű családi ház 50%-át másfél millió ft-ért meg lehessen szerezni, ez valahogy bántja az ember igazságérzetét. Még ha jogilag rendben is van az ügy.

drbjozsef # 2023.02.02. 06:37

Koltozo2018,

Nem, mert ez csak azt jelenti hogy a becsérték ELSŐ megállapításánál nem lehet 6 hónapnál régebbi az értékbizonyítvány. Amikor évekkel ezelőtt kitűzték az első árverést, akkor feltehetőleg a végrehajtó ennek megfelelően intézkedett. Csak azóta eltelt pár év. Pont erre van a (8) bekezdés. (hiszen az is előfordulhatna, hogy csökken a lakás ára)
De azt időben kell kérni.

Koltozo2018 # 2023.02.02. 06:34

drbjozsef,

Sajnos nem vagyok jártas jogi ügyekben csak napok óta bujjuk a paragrafusokat.
Pl. a Vht. 140. § (1) "A végrehajtó az ingatlan értékesítése előtt a 6 hónapnál nem régebbi adó- és értékbizonyítványt is figyelembe véve...."
Nálunk nincs 6 hónapnál nem régebbi értékbizonyítvány, a NAV 3 évvel ezelőtt becsültette fel az önkormányzattal.
Ez nem lehet jogalap a vh kifogásra ?
Első körben a kifogást a NAV saját hatáskörében bírálja el, úgy tudom. Utána lehet esetleg bírósághoz fordulni ha nem értünk egyet a döntéssel.

Koltozo2018 # 2023.02.02. 06:23

Majordomus,

Természetesen meg akarok bízni ügyvédet, de meg kell várni amíg az árverési jegyzőkönyv megérkezik a NAV-tól, addig ugye nincs "ügy".

drbjozsef # 2023.02.02. 06:03

Koltozo2018,

Ha érvényes licit érkezett, akkor nem sokat.
Végrehajtási kifogást úgy lehet benyújtani, hogy megjelölöd pontosan azt a törvényszakaszt, amelyiket a végrehajtó megsértett az intézkedésével vagy annak elmulasztásával. Esetedben nincs ilyen.

Majordomus # 2023.02.01. 20:08

Javasolom hogy sürgősen bízz meg egy ügyvédet ezzel mert kifutsz az időből.
.
Mentsétek ami menthető!

Koltozo2018 # 2023.02.01. 19:03

drbjozsef,

Három év telt el az értékbecslés óta.
Ha végrehajtási kifogás nyújtok be van valami esély? Nem ismerem a jogi lehetőségeket de pl. a feltűnő aránytalanság, a jóerkölcsbe ütköző szerződés vagy jogalap nélküli gazdagodásra hivatkozva nem lehet semmit tenni?

Köszönöm!

drbjozsef # 2023.02.01. 06:02

Koltozo2018,

Nem írtál pontos dátumokat, de a Vht.140.§(8) szerint ha két év eltelt a becsérték megállapítása óta, akkor a kitűzés előtt kérhettétek volna az új értékbizonyítvány kiállítását.
Ha ezt elmulasztottátok, akkor a régi ár szerint fog elmenni az ingatlan.
Hogy mire számíthattok? Az csakis a vevőtől függ majd, hogy mit szeretne.

Koltozo2018 # 2023.01.31. 20:42

Majordomus,

„Természetesen” nincs hova menni. Három kiskorú gyermekről, apukáról-anyukáról és nagymamáról van szó.

Amikor a NAV megalapította a becsértéket akkor az ingatlan a mostani értékének a felét érte, mostanra az eredetileg megállapított becsérték a harmadára csökkent a sokadik árverésre.

Majordomus # 2023.01.31. 20:26

Kérdés hogy van e hová menniük.
.
De mért vártatok évekig. Nem lett volna egyszerübb kifizetni a piaci ár 10 %-át?

osztap # 2023.01.31. 17:11

Koltozo2018,

Szerintem felszólítja a vevő a haszonélvezőt (ha ő él a haszonélvezeti jogával), vagy a tulajokat (ha nem), hogy engedjék beköltözni mellétek. Vagy őt, vagy rokonait/barátait/üzletfeleit.
Ha nem engeditek, akkor többlethasználati díjat fog követelni a haszonélvezőtől/tulajtól.
Ha nem fizettek, akkor végrehajtást indít.

Közben gondolom fel fogja ajánlani, hogy a tulajok adják el neki a tulajdoni hányadukat, a haszonélvező meg mondjon le a haszonélvezetről egy nem túl magas összegért cserébe. Vagy adjátok el az egész ingatlant közösen a nyílt piacon. Érdemesebb lehet részetekről mindjárt ez utóbbit javasolni.

Koltozo2018 # 2023.01.31. 12:56

Sziasztok!
Segítségre lenne szükségem.
A NAV több éve árverezi a házunk felét egyre csökkenő minimálárral így az utolsó árverésnél volt egy érvényes licit a minimáláron (ami a mostani piaci ár kevesebb mint 10%-a). Jegyzőkönyv még nem érkezett a NAV-tól, nem tudjuk ki a vevő. A ház másik fele kiskorúak nevén van és haszonélvezeti joggal is terhelt.
Szerintetek mire lehet számítani?

Köszönöm