garázs ügy


Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.01.23. 20:20

A garázst át kell alakítani, ha lehetséges, a használatának megfelelően.

Egy csomó feltétele van a lakószoba használhatóságának.
Előírt belmagasság, minimális nm, természetes szellőzés, fűtés, világítás, padozat, pld. a padló nem lehet lejjebb, az épület szintjénél.
Biztonsági előírások, tűzvédelem, nedvesség elleni védelem, a fűtés miatti kéményseprői előírások.

Hát nem tudom, hogy ez a drága ajtó megfelelő-e a könnyen megközelíthető kitételnek. A miénk az kétkezes, azt tudom.

monalisa1 # 2009.01.23. 14:57

Anno, bizonyos ok miatt átmenetileg meghúztam magam apám garázsában., ágy, szőnyeg, lámpa, némi bútorzat, zenesarok, kistévé stb. Szuper jó volt, és intim zug: nem állt szűlői ellenőrzés előtt ki jön-megy nálam...

monalisa1 # 2009.01.23. 14:49

A garázs ha a tulajdonod azt alakítasz ki benne ami neked tetszik - bizonyos feltételekkel. Tehát lényegében saját döntésed, hogy a helyiségben autó áll vagy szobaként funkcionál, netán barkácsműhely. (Vannak olyan garázskapuk melyekhez tartozik egy kiskapu a ki- bejárásra, tehát nem kell az egész kaput mindig kitárni, csukni.)

Van aki az alaksorban/pincében hoz létre egy pusz lakóhelyiséget az eddigi tároló helyett., lámpa van, ablak sajna nincs...

hared # 2009.01.23. 13:33

Üdv mindenkinek!
Kérdésem részben kapcsolódik az előbbiekhez, idézem:

Ha a lakásból közvetlenül nyílik a garázs, akkor az a lakás egy részét képezi, nem önálló rendeltetési egység.

Nos, problémám a következő:
Lakásunk összekapcsolt a garázzsal(társasház esetében a földszinten).A műszaki osztály kérésére garázskaput tetettünk rá(jelzem, nagyobb értékű a többi 4 garázsajtónál a fűthetőség miatt, illetve tudomásunkra azt hozták, hogy mivel ezen kötelességünket teljesítettük, azon belül akár szobának is használhatjuk.
Egyedüli feltétel tehát a kapu kialakítása volt.
Kérdésem:
ha nics autó, használható-e egyéb más tevékenységre-ergo: szobának?
A választ előre is köszönöm!

berike # 2009.01.23. 12:57

Tisztelt Dr. Mohos Gábor !

" A közös képviselő legfeljebb 5 évre visszamenőleg követelheti a közös költséget. "

Kérlek irdd meg hogy ezt melyik törvény irja elő, mert tőlem a közös költséget és a kamatait 1998-tól követelik, és birósággal fenyegetnek.

Köszönettel: Berike

berike # 2009.01.06. 20:27

A garázs ügyre:

Nagyon szépen köszönöm a segitségeteket akkor ennek megfelelően fogok intézkedni, még egy kérdés mi a különbség a jó- és a rosszhiszmü jogcim nélküli birtokos között?

Köszi: Berike

nanemaaa # 2008.11.05. 16:36

tudakoló
Ha a lakásból közvetlenül nyílik a garázs, akkor az a lakás egy részét képezi, nem önálló rendeltetési egység, ergo minek is kellene érte külön bérleti díjat fizetned? Vélhetőleg a bérbeadó is tudta, hogy mit ad bérbe, amikor veled szerződést kötött. Kivéve, ha a szerződés eleve rögzítette, hogy a bérleti szerződésnek nem képezi részét a lakás garázshelyisége. Érdekes lenne, ha pl a fürdőszobára is külön szerződést kellene kötni.

253/1997. (XII.20) Korm rendelet 1. sz. melléklet (fogalommeghatározások) 71. pont:
Önálló rendeltetési egység: meghatározott rendeltetés céljára önmagában alkalmas helyiség, vagy helyiségcsoport, amelynek a szabadból, vagy az épületen belül közlekedőből nyíló önálló bejárata van.

justizmord # 2008.11.04. 22:26

Szerintem jóhiszemű birtokosnak sem minnősülne, hiszen tudnia kellett, hogy a tulajdonostól kell megvennie, amit a földhivatalban talál meg, hogy ki. Ha nem így tett, pedig ez elvárható lett volna, és tudnia kellett volna, akkor talán nem is jóhiszemű jogcím nélküli birtokos.

Ő egy rosszhiszemű jogcím nélküli birtokos.


Iniuria non excusat iniuriam

justizmord # 2008.11.04. 22:13

A jogcím nélküli birtokos viszont a jogalap nélküli gazdagodás miatt bérleti díjat is fizetne!!!!!!!!! Jogilag! Magyarul, jogilag mindenki mondhatja, hogy a szerződés semmis, és minden vissza a feladónak. Mindenki visszaadja és kapja a pénzt, mert minden szerződés semmis, és vissza a garázs neked. Csakhogy az elmúlt 5 év használója ezesetben nem tulajdonosként használta a garázst, hanem "csak úgy", így ő a bérleti díj meg nem fizetése erejéig jogalap nélkül gazdagodott.

Az 5 év bérleti díját piaci viszonyok alapján számolják, ezért lényegesen több, mint a közös költség, vagyis simán ki tudod fizetni a közös költséget. A jegybanki kamattal kell növelni a visszafizetést, de tapasztalatok szerint az ingatlan ára jobban növekszik a jegybanki alapkamatnál. Magyarul, ha te a vétel ár kamatokkal megnövelt összegét is fizeted vissza, akkor is értékesebb garázst kapsz, mint az összeg. (Másnap eladva többet kapsz érte, mint az általad visszafizetett kamatokkal növelt 1993-as vételár.)

A 15 év érdekes lehetne elbirtoklás szempontjából, de a 15 évet nem ugyanaz az ember használta, így nincs elbirtoklás. Szerintem.

Ha a felment ingatlan ár ellenére, a visszamenőlegesen kifizetett, bérleti díj nagyságú, jogalap nélküli gazdagodás összege ellenére még mindig rosszul járnál, akkor lehet, hogy a szerződést ellenjegyző ügyvédet is kártérítésre lehetne kötelezni, (meg ne egyetek, kérlek), mert azt hiszem, neki kötelessége lett volna az egész ügylet törvényességét végig ellenőrizni, az ingatlan nyilvántartásba történő bejegyzésig.

Szerintem indíts pert a jelenlegi birtokossal szemben tulajdonviszony alapján. Te vagy a tulajdonos, ez látszik az ingatlannyilvántartásból is, adja ki neked, ő, mint jogalap nélküli birtokos.

Aztán nézzed, hogy mit lép rá. Ha bejegyezteti a tulajdonát a Földhivatalba, meg utólag lepapírozzák a szerződést, akkor megvan a közös költség kifizetője immár.

De szerintem nem tudja bejegyeztetni a földhivatalba!!!! Hiszen tulajdont csak tulajdonostól lehet szerezni, vagyis ha nem az egész láncolat van bevezetve egyenként és egymás után, akkor a lánc távoli pontja nem képes tulajdont bejegyeztetni, lévén az előző eladó nem minősül tulajdonosnak a nyilvántartás szerint, ergo ő nem válhatott tulajdonossá.

Szerintem birtok pert kell indítani, és kiadatni a mostani birtokossal a te tulajdonodat.

A bíróság nem tud mást tenni, mint hogy átadja neked, mert egyedül te tudod bizonyítani a tulajdonjogodat.

Sőt, pénzt sem vagy köteles adni, hiszen anno nem neked fizetett.

Szerintem ha indítasz egy pert, akkor lesz ingyen egy garázsod!!! Úgy néz ki!!!

Amíg a lánc végig nem szalad, amit kötve hiszek, addig senki sem követel tőled pénzt, te viszont megkapod a garázst, ingyen.

Sőt, még szemét módon bérleti díjat is kérhetsz, mert a te tulajdonodat jogcím nélkül használta. Bár lehet jóhiszemű birtokosnak minősülne. De, akkor is van jogalap nélküli gazdagodás, nem érdekes a jóhiszeműség. Kész. Kaphatsz bérleti díjat is.

Van egy ingyen garázsod, meg 5 évre bérleti díjad.

Szerintem beszélt az utolsó illető egy ügyvéddel, és az magyarázta el neki, hogy bármennyi pénzért, de rohadt gyorsan adja neked vissza. Az ő ügyvédje kisakkozta, hogy te ingyen is elveheted, ő meg futhat a pénze után.


Iniuria non excusat iniuriam

tudakoló # 2008.11.04. 21:47

2006 őszén vettem egy, a 10-es években épült öröklakást. A lakásból nyílik egy garázs, amelyet a lakásnak bérlője -később mint tulajdonos- épített és használt a 60-as évektől. Rendszerváltáskor az önkormányzat tulajdonába került a tisztázatlan körülmények között felépített garázs. Tudomásom szerint az önkormányzat soha semmilyen bérleti szerződést nem kötött a garázzsal kapcsolatban előző tulajdonossal. Az önkormányzat ugyanakkor engem sem szólított fel, hogy menjek bérleti szerződést kötni velük vagy adjam át a garázs kulcsait és falazzam be az átjárót. Viszont az önkormányzatnál egyből kezdeményeztem, hogy megvásárolhassam a garázst, amely következményeként számomra magas eladási árat kértek és az ügy megakadt. Majd egy év eltelte után kaptam egy levelet, miszerint a Vagyoni Iroda kéri a GAMESZ-t, hogy 1. intézkedjen a birtokbavételével kapcsolatban, (ami végül is indokolt, mivel nem éltem az eladási ajánlatukkal); 2. intézkedjen a használati díj visszamenőleges kiszámlázásáról(!). Kérdésem, megtehetik-e az utólagos kiszámlázást, miközben semmi közöm a garázshoz?? Üresen áll, amióta a lakást megvásároltam, és csupán annyi közöm van hozzá, hogy mindig is egybe volt nyitva a lakással és átadásakor a garázskapu kulcsa rajta volt a karikán.

nanemaaa # 2008.09.18. 09:11

Izgalmas kérdés.
A Ptk és az ingatlannyilvántartási tv értelmében a tulajdonjog az ingatlannyilvántartási bejegyzéssel jön létre. A tulajdonos az ingatlannyilvántartás adataiban történt változást, annak átvezetése céljából 15 napon belül köteles bejelnteni a földhivatalhoz.
Szélsőséges esetben lehetne úgy is értékelni, hogy a tulajdonjog átruházás meghiúsult, így mindenkeinek vissza kellne adnia az eladásból származott vételárat a vevőnek (a törvényes kamataival együtt, vagy a nélkül... megállapodás kérdése) és visszaállítani az eredeti állapotot. Avagy a jelenlegi tulajdoni állapotokat törvényesíteni.
A fentiek alapján lehetne eldönteni, hogy ki fizeti a révészt... illetve az elmaradt közös költséget. A jelen állapotban valószínű, hogy neked kellene.

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.09.18. 06:12

Mennyit ér a garázs ? Ha többet, mint az említett összeg, akkor érdemes visszavenni. A közös képviselő legfeljebb 5 évre visszamenőleg követelheti a közös költséget.

berike # 2008.09.17. 20:07

1993-ban ügyvéd által eladtuk a garázsunkat. A garázs nem került átirásra, sem az ügyvéd, sem az uj tulajdonos nem iratta át. Közben kézről kézre adta az uj tulajdonos a garázst. Ugy szereztem tudomást, hogy a mi tulajdonunkban van mai napig a garázs, hogy a közös képviselőtől kaptam egy levelet, hogy fizessem be a tiz éve felhalmozódott közös költség hátralékot.
Kikértem a tulajdoni lapot, és azóta is mi vagyunk a tulajdonosok. Megkerestem a hölgyet aki most használja a garázsunkat és azt mondta hogy ő ügyvéd nélkül vette a garázst, kb tiz évvel ezelőtt, és hajlandó visszaadni nekünk a kulcsot, ha fizetünk neki 500.000.- Ft-ot. Nem tudom hogy ilyen esetben most kit illet a garázs? vagy mit mi a helyzet? segitsetek.