Építési engedély nem tulajdonos részére


sbacsi # 2009.03.15. 15:32

Tisztelt szakértők!

Az alábbi kérdésben szeretnék tisztán látni:

Kaphat-e nem tulajdonos építési engedélyt, ha annak egyéb akadálya nincs.
Amennyiben igen, akkor ennek milyen feltételei vannak?

Ilyen esetben az általa az építés közben elkövetett építési szabálysértésekért a tulajdonos szankcionálható-e, ha igen akkor milyen formában?

Előre is köszönöm a választ

RS

Grád András # 2009.03.15. 15:37

Kedves Sbacsi!

Az építési engedély a tulajdonost illeti meg, mint rendelkezésre jogosultat. Ezt a jogát átengedheti, de nélküle nincs építkezés, máskülönben bárki építhetne bárki földjére engedéllyel.

Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

sbacsi # 2009.03.15. 15:52

Tisztelt tanár úr!

Köszönöm a gyors választ.
Ezek szerint van rá mód, hogy a tulajdonos átengedje az építés jogát. Milyen feltételek szükségesek ehhez?

Grád András # 2009.03.15. 16:04

Kedves Sbacsi!

A tulajdonosnak teljes körű meghatalmazást kell kell adnia az építési engedélyezési eljárásra vonatkozólag teljes bizonyító erejű magánokiratban (2 tanú előtt). Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

sbacsi # 2009.03.15. 16:16

Ne haragudjon, de nem értem, de biztos én teszem fel rosszul a kérdést.
XY tulajdonos mondjuk haszonbérletbe adja a tekét HZ vállakozónak. HZ vállalkozó kaphat a saját nevére építési engedélyt, ha XY tulajdonos ehhez hozzájárul?

Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.15. 19:28

Ha a tulajdonos hozzájárul, akkor egyéb jogcím - pl. haszonbérlet - nem kell.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.03.15. 20:38

Naná, hogy megállapodás kell, milyen címen, ki és mit épít, azt hogyan fogják elszámolni.

A ráépítés tulajdonjogot keletkeztet, célszerű előre mindenben megállapodni.

gitron # 2009.03.15. 20:39

Bárki kaphat építési engedélyt más telkére, ha rendelkezik a tulajdonos(ok) írásbeli hozzájárulásával.
Az építkezés során elkövetett szabálytalanságokért - az Építésügyi törvényben meghatározott felelősségi körben - az építtető, a kivitelező, a felelős műszaki vezető, esetenként a tervező felelős.

gitron # 2009.03.15. 20:41

A ráépítés nem keletkeztet tulajdonjogot - szerintem. A Ptk szerint a felépítmény tulajdonjoga - eltérő megállapodás hiányában - a föld tulajdosoát illeti.

sanya1250 # 2009.03.15. 21:00

Tanácsot szeretnék kérni.Testvérem telkére,az ő lakása után szocpolra épitettünk.Ennek már 8éve.Eddig minden rendben volt.Most testvérem szerette volna eladni az ő lakását,és a kikért tulajdonlap szerint nem csak a mi szocpolos házunkra tette rá a MÁK a 10.évre szólló jelzálogot,hanem az övére is.Ami egyébként tehermentes volt.Emiatt most nem tudja eladni.Mi a teendő?Hogyan lehet a szocpolt a felépitett lakásra,és az öcsém házára is rátelhelni,aki mellesleg jót tett velünk,mert megengedte,hogy az ő telkére épitsünk.Erről van papirunk is.Aki tud,segitsen.Köszi!

Grád András # 2009.03.15. 21:09

Kedves Sanya1250!

Bevallva, hogy ezzel a problémával korábban még nem találkoztam, jobb ötlet híján azt javasolnám, hogy a MÁK-nál próbáljon eljárni a testvérével közösen. Minden valószínűség szerint osztatlan közös tulajdon keletkezett ugyanis az Önök építkezése alapján, a jelzálogjog meg nem csak a felépítményre vonatkozik, hanem a teljes ingatlanra, vagyis a telekre is, ami pedig közös, minden cm2-e. (Mellesleg a látszólag "saját" épületek is közösek ettől, úgyhogy ezt az eladás dolgot én megfontolnám, nagyon nem mindegy, ki lesz az Ön lakásának is a tulajdonosa). Vagyis a MÁK-tól kérniük kell a hozzájárulást a tulajdoni hányad elidegenítéséhez, kifejtve, hogy ezt a tulajdoni hányadot igazából nem érinti a korlátozás. De ha a kollegák tudnak jobbat, úgyis ide fogják írni. Üdvözlettel:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

sanya1250 # 2009.03.15. 21:19

Köszönöm szépen a segitséget,nagyon sokat segitett!

Grád András # 2009.03.15. 21:22

Nincs mit! És tényleg gondolják át!


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

nanemaaa # 2009.03.15. 23:07

Mi az hogy a házra? És mi az, hogy most el akarja adni a telkét?
Ezek szerint ti nem lettetek telektulajdonosok...ergo ha eladja a házát, telkét, vele együtt elad benneteket, ill a ti házatokat is. Vagy az épületet bejegyeztettétek a teherlapra?
Jó megoldás lehetne pl az ingatlant társasházzá alakítani. Akkor már át lehet jegyeztetni a terhet csak az egyik lakásra is, ha az fedezni képes a hiteleket.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.16. 08:09

Ahogy a Tanár Úr mondta, valószínűleg ráépítés történt, úgy, hogy nem állapodtak meg az épület önálló tulajdonában - így aztán osztatlan közös tulajdon.

(Ha nem így lenne, és az épületnek saját helyrajzi száma van, akkor két eset lehetséges. Vagy hozzájárult a telek - és egyúttal a másik épület - tulajdonosa ahhoz, hogy a jelzálog az ő tulajdonát is terhelje, vagy nem. Előbbi esetben kérni is felesleges, hoyg töröljék a jelzálogjogot - a MÁK nem járulhat hozzá. A második esetben a földhivatal tévedett, a törlés akár perben is kikényszeríthető.)

sbacsi # 2009.03.16. 19:03

Köszönöm a válaszokat, azt hiszem mindent értek.
Egy dolog lenne még:
amennyiben a nem tulajdonos építtetőt az építés során elkövetett szabálysértésért bírsággal súlytják és ő azt nem fizeti meg, akkor a bírság behajtható a tulajdonoson?

Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.16. 20:06

Nem.

sbacsi # 2009.03.21. 07:54

Köszönöm a válaszokat, nagyon sokat segített.

nanemaaa # 2009.03.24. 15:31

Én egyáltalán nem vagyok ilyen biztos az adott válaszok helyességében.
Szerintem ráépítéssel csak akkor lehet a telekben tulajdonjogot szerezni, ha erről a felek előzetesen megállapodnak. Ha nem, akkor max a felépítmény tulajdonjoga elkülönül a telek tulajdonjogától, így az épület és annak tul joga a tulajdoni lap teherlapjára kerülhet feltüntetésre.

Másrészt építési ügyben nincs szabálysértés, viszont van építésügyi bírság. Az viszont adók módjára behajtható köztartozásnak minősül és az APEH hajtja be. Ha nem lehet behajtani, akkor teherként az ingatlanra bejegyezhető. Mivel nincs A és B ingatlan, így a bejegyzés a teljes ingatlanra lesz érvényes.

szerintem

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.03.24. 19:16

Ptk. 137.§. (2) bek. A ráépítő szerzi meg a földnek, illetőleg a föld megfelelő részének tulajdonjogát, ha az épület értéke a földnek, illetőleg a föld megfelelő részének értékét lényegesen meghaladja.
A bíróság a földtulajdonos kérelmére azt is megállapíthatja, hogy a ráépítő csak az épület tulajdonjogát szerezte meg, ebben az esetben a ráépítőt a földön használati jog illeti meg.

Közös tulajdon keletkezik ráépítéssel:

  • ha valaki más tulajdonában levő épületet bővíti, hozzáépít, átépít
  • ha a földön, amelyre ráépítéssel új épületet emelnek, már épület állt

137. § (3) Ha valaki a más tulajdonában levő épületet bővíti, ahhoz hozzáépít vagy azt átépíti, vagy ha az idegen földön már épület áll, a ráépítéssel – a felek eltérő megállapodása hiányában – közös tulajdon keletkezik. A ráépítő tulajdoni hányadát az egész ingatlan értékéből a ráépített részre eső érték aránya alapján kell megállapítani.

nanemaaa # 2009.03.26. 11:08

Akkor én innentől kezdve nem megyek el nyaralni, nem betegszem le.... csak ha a telkem fegyveres őrzéséről tudok gondoskodni. Ez így jobb, mint az elbírtoklás, melyre egyébként 15 évet kellene várni. :)

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.03.26. 11:21

Állj!
Te nem otthon szoktál gyógyulni?

Pjotr # 2009.03.26. 12:08

Ez pont rám illik, kérdés, hogy mi az egyszerűbb ilyenkor (és az olcsóbb)
Testvér tulajdonában lévő telken lett építve egy elég nagy melléképület (műhely) és a rajta lévő családi ház le lett bontva.
Mindez persze a tulajdonos beleegyezésével, de nem az ő nevén beadott engedélyekkel.
Utána rendeződött, hogy mik a további tervek, egy családi ház lesz felépítve a telken.
A telek tulajdonos elajándékozná a telket a az eddig is és az ezután is építkező testvérének.
De ha felépül a ház is, akkor a ráépítés értéke többszöröse lesz mint a telek értéke, nem is kéne ajándékozni?

nanemaaa # 2009.03.26. 15:52

Állok!
De ha fekszem,.... pl kórházban...szanatóriumban..... akkor mi van? Jobb esetben addigra fel lehet húzni egy garázst... utána meg már csak be kell adnia a tulajdonközösség megszüntetésére a pert, és én már ki is vagyok téve a családi házamból???? Naneeeee.... :)

nanemaaa # 2009.03.26. 16:04

Pjotr
Azért mérget ne vegyél rá... állam bácsi nem vesz ilyen könnyen érzékeny búcsút a vagyonátruházásból származó - valljuk be, nem kevés - jövedelmének. ;) Akkor nem lenne szükség telekvásárlási szerződésekre, mert inkább mindenki gyorsan ráépítene és kész.
Tisztelet Imaculata által beidézetteknek, mégsem hiszem, hogy ez ilyen egyszerű lenne. Nem egy esetben láttam már, hogy szülők építettek kiskorú telkére. Ehhez a gyámhatóság hozzájárulása kell. Ha a ráépítéssel a szülők tulajdonkójogot szereznének, akkor azzal károsítanák a kiskorút, amihez elméletileg a gyámügy nem is járulhatna hozzá. Nem beszélve arról, hogy eleve azért a gyereké a telek, hogy később ne kelljen örökösödést fizetnie utána.
Az én véleményem szerint a tulajdonlás alapjoga a földhöz (telekhez) kötődik. Ez az, ami a telekkönyvbe bejegyezhető. Ami a telken áll, az alapból a telek tulajdonosáé. Ha nem ez a szándék, akkor erről külön szerződés kellene.