ingatlan adózás változása 2004.


baccardi22 # 2007.12.19. 16:16

Akkor Jack13 itt valami nem frankó. Ma voltam bent az APEH-nál és ott közölték velem, hogy tisztába tegyem a dolgokat, már amit leírtam az ÁFA választással kapcsolatban. Akkor ezek szerint az ottaniak is rosszul tudják?

üdv


baccardi22

baccardi22 # 2007.12.19. 16:18

Akor vissza kérdeznék: aki ingatalan forgalmazó akkor annak fizetnie kell majd ÁFA-t jövőre?


baccardi22

baccardi22 # 2007.12.19. 16:24

Vagy az ingatlanforgalmazó milyen kategóriába tartozik???


baccardi22

Jack13 # 2007.12.19. 16:24

A jövő évre vonatkozó ÁFA választás az úgy van, ahogy leírtad az általad idézett törvény szerint és a szintén általad jelölt nyomtatványon lehet bejelenteni dec.31-ig, ha az adókötelességet választod ÁFA mentesség helyett (ami a főszabály). Szerintem nem mondunk különböző dolgot, csak Te ingatlanforgalmazásnak hívod amit én ingatlanértékesítésnek. Nem?

Jack13 # 2007.12.19. 16:42

Azt hogy valami ÁFÁ-s vagy nem ÁFÁ-s jelen esetben nem az határozza meg, hogy a cég mivel foglalkozik nevezetesen hogy ingatlanforgalmazó-e vagy hasznosító vagy bármi más, hanem az, hogy akárki, akármilyen cég ha ingatlant ad el, vagy ad bérbe akkor mi van.
Adott egy cég, akinek van egy ingatlana, és azt eladja: alapból ez (és most csak a 2008-ról beszélek jó?) adómentes, azaz nem számít fel ÁFÁ-t az értékesítésről szóló számlájában. Ez viszont azzal jár, hogy az ehhez az értékesítéshez való beszerzések ÁFA tartalmát sem vonhatja le. (meg még mást sem, de erre most nem térnék ki) Ha 2007.12.31-ig kitölti azt a nyomtatványt amit Te nagyon jól tudsz, és bejelöli hogy ő márpedig az adómentesség helyett jövőre adókötelest választ (és egyébként valóban 5 évig ezen nem változtathat elvileg) akkor ÁFÁ-san számlázhatna és az ehhez a tevékenységhez (ami ingatlanértékesítés) tartozó bejövő számlák ÁFA tartalmát is levonhatja. Ez még bonyolítva lesz azzal, hogy ebben esetben bejön viszont a fordított adózás, amikor is ha ÁFA alanynak értékesít, a számlán feltünteti hogy az ÁFÁ-t a vevő fizeti, meg még egy sor dolgot feltüntet a számlán (vevő adószáma meg egyebek...) és akkor a vevő fogja az ÁFÁ-t bevallani és befizetni, illetve egyben le is vonhatja ha egyébként ÁFA levonásra jogosult. Ha nem ÁFA alanynak értékesít (például magánszemélynek) akkor pedig az eladó számítja fel az ÁFÁ-t, ott nincs fordított adózás.
A bérbeadás hasonló, viszont ott nincs fordított adózás.

baccardi22 # 2007.12.19. 17:17

Hát akkor egy csontot rágunk csak mindenki a másik végén fogott hozzá. És az ÁFA mentességet választva, miszerint ha magánszemélynek adok el és nem választom az ÁFA-s tartalmat, akkor nem kell sem nekem sem a vevőmnek 1 szeri eladásnál megfizetnie az ÁFA tartalmat, De a ha a vevőm venne még másik ingatalanokat is 2 éven belül, akkor neki már a 4. esetében kellen csakk ÁFA-t fizetnie, mint vevő, amikor is bejön a rendszeresség a képbe és így lesz ÁFA alany.
Jól mondom?


baccardi22

Jack13 # 2007.12.19. 17:59

Majdnem jól mondod, csak nem akkor lesz ÁFA alany a magánszemély amikor megveszi a 4 vagy több ingatlant, hanem amikor azokat eladja.

baccardi22 # 2007.12.20. 06:44

Akkor azt hiszem ezt lezártnak tekinthetjük.

Üdv és kellemes ünnepeket


baccardi22

Piszli # 2007.12.25. 14:17
T. Tanácsadó! 2007. áprilisában lakóingatlant vásároltam 7,5 millióért, mely haszonélvezeti joggal terhelt. Az általam vásárolt ingatlan egy közös udvarral rendelkező ikerház egyik fele. Az ikerház másik fele idős keresztapám tulajdona
  • aki velem öröklési szerződést kötött -- , s ő a haszonélvezője a tulajdonomban lévő ingatlannak is. Most úgy döntött, hogy eladná az egész ingatlant.
Kérdésem:
  • Ha eladásra kerül sor, és nem veszek másik lakást, akkor mennyi adót kell fizetnem 2008-ban?

Mi a legjobb megoldás ebben a helyzetben?
Köszönettel: Piszli

ObudaFan # 2007.12.27. 16:48

Ő azt a részt, ami a te tulajdonod, akkor is csak a hozzájárulásoddal tudja eladni, ha a haszonélvezet az övé.

Az szja mértéke annak a 90%-ának a 25%-a, amennyi az eladási árnak és a vételárnak, valamint a vételnél kifizetett egyéb költségeknek (ileték, számlával igazolható ügyvédi költség, stb.) különbözete.

Happy81 # 2008.02.27. 09:50

T. Tanácsadó!

2002-ben vettünk a férjemmel egy lakást,3880000 ft-ért.2005-ben elváltunk,és 2007-ben eladtuk 7500000 tf-ért.Amikor vettük a lakást 50-50% tulajdon jog van a tulajdoni lapon,de amikor elváltunk én a vételár 30%-át (2250000FT).Ebből kell nekem adóznom?Még hozzá tartozik,hogy amikor eladtuk a lakást volt rajta 1500000 Ft teher,aminek én a 30%-át (450000ft) kifizettem a kapott pénzből.

Köszönettel:Happy81

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.27. 10:02

Olyan 900 ezer forint a teljes adó. Ha a szerződésben benne volt, hogy te a vételár 30%-át kapod, akkor a te részed 270 ezer. Ha nem volt benne, akkor 450 ezer - és majd elszámolsz a férjeddel.
Hogy jó hírt is mondjak: ha a jövedelmet 60 hónapon belül lakáscélra fordítod, akkor visszaigényelheted az adót. (Feltéve, hogy az adásvételi szerződés tavaly beérkezett a földhivatalba.)

Mackó Ricsi # 2009.08.20. 07:28

hello

azt szeretném megtudni hogy jelen törvények szerint
ha 2004 ben vásároltunk egy építési telket és aztán huztunk rá egy családiházat amire két ütemben kaptuk meg a lakhatási engedélyt az egyiket 2006 ban
a másikat 2007 ben.
és 2009 09 ben meg eladnánk
a kérdésem az lenne akkor most mennyi adót kell
fizetni és mennyi illetéket
ha a vételár 8 millio kp és kb 7 millio bankitartozás
amit a vételkor egyenlítenek ki

válaszokat köszönöm

üdv
R.

maze # 2009.10.23. 09:33

Elég, ha majd csak az adásvételi szerződésben mond le a haszonélvezeti jogáról ellenérték fejében, ugyanis ha ingyenesen mond le, akkor az APEH úgy veszi, mintha az ingatlan értékét elajándékozta volna, és így ajándékozási illetéket kell majd fizetni.

Udv.

http://www.minta-szerzodes.hu