ingatlan adózás változása 2004.


maze # 2009.10.23. 09:33

Elég, ha majd csak az adásvételi szerződésben mond le a haszonélvezeti jogáról ellenérték fejében, ugyanis ha ingyenesen mond le, akkor az APEH úgy veszi, mintha az ingatlan értékét elajándékozta volna, és így ajándékozási illetéket kell majd fizetni.

Udv.

http://www.minta-szerzodes.hu

Mackó Ricsi # 2009.08.20. 07:28

hello

azt szeretném megtudni hogy jelen törvények szerint
ha 2004 ben vásároltunk egy építési telket és aztán huztunk rá egy családiházat amire két ütemben kaptuk meg a lakhatási engedélyt az egyiket 2006 ban
a másikat 2007 ben.
és 2009 09 ben meg eladnánk
a kérdésem az lenne akkor most mennyi adót kell
fizetni és mennyi illetéket
ha a vételár 8 millio kp és kb 7 millio bankitartozás
amit a vételkor egyenlítenek ki

válaszokat köszönöm

üdv
R.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.27. 10:02

Olyan 900 ezer forint a teljes adó. Ha a szerződésben benne volt, hogy te a vételár 30%-át kapod, akkor a te részed 270 ezer. Ha nem volt benne, akkor 450 ezer - és majd elszámolsz a férjeddel.
Hogy jó hírt is mondjak: ha a jövedelmet 60 hónapon belül lakáscélra fordítod, akkor visszaigényelheted az adót. (Feltéve, hogy az adásvételi szerződés tavaly beérkezett a földhivatalba.)

Happy81 # 2008.02.27. 09:50

T. Tanácsadó!

2002-ben vettünk a férjemmel egy lakást,3880000 ft-ért.2005-ben elváltunk,és 2007-ben eladtuk 7500000 tf-ért.Amikor vettük a lakást 50-50% tulajdon jog van a tulajdoni lapon,de amikor elváltunk én a vételár 30%-át (2250000FT).Ebből kell nekem adóznom?Még hozzá tartozik,hogy amikor eladtuk a lakást volt rajta 1500000 Ft teher,aminek én a 30%-át (450000ft) kifizettem a kapott pénzből.

Köszönettel:Happy81

ObudaFan # 2007.12.27. 16:48

Ő azt a részt, ami a te tulajdonod, akkor is csak a hozzájárulásoddal tudja eladni, ha a haszonélvezet az övé.

Az szja mértéke annak a 90%-ának a 25%-a, amennyi az eladási árnak és a vételárnak, valamint a vételnél kifizetett egyéb költségeknek (ileték, számlával igazolható ügyvédi költség, stb.) különbözete.

Piszli # 2007.12.25. 14:17
T. Tanácsadó! 2007. áprilisában lakóingatlant vásároltam 7,5 millióért, mely haszonélvezeti joggal terhelt. Az általam vásárolt ingatlan egy közös udvarral rendelkező ikerház egyik fele. Az ikerház másik fele idős keresztapám tulajdona
  • aki velem öröklési szerződést kötött -- , s ő a haszonélvezője a tulajdonomban lévő ingatlannak is. Most úgy döntött, hogy eladná az egész ingatlant.
Kérdésem:
  • Ha eladásra kerül sor, és nem veszek másik lakást, akkor mennyi adót kell fizetnem 2008-ban?

Mi a legjobb megoldás ebben a helyzetben?
Köszönettel: Piszli

baccardi22 # 2007.12.20. 06:44

Akkor azt hiszem ezt lezártnak tekinthetjük.

Üdv és kellemes ünnepeket


baccardi22

Jack13 # 2007.12.19. 17:59

Majdnem jól mondod, csak nem akkor lesz ÁFA alany a magánszemély amikor megveszi a 4 vagy több ingatlant, hanem amikor azokat eladja.

baccardi22 # 2007.12.19. 17:17

Hát akkor egy csontot rágunk csak mindenki a másik végén fogott hozzá. És az ÁFA mentességet választva, miszerint ha magánszemélynek adok el és nem választom az ÁFA-s tartalmat, akkor nem kell sem nekem sem a vevőmnek 1 szeri eladásnál megfizetnie az ÁFA tartalmat, De a ha a vevőm venne még másik ingatalanokat is 2 éven belül, akkor neki már a 4. esetében kellen csakk ÁFA-t fizetnie, mint vevő, amikor is bejön a rendszeresség a képbe és így lesz ÁFA alany.
Jól mondom?


baccardi22

Jack13 # 2007.12.19. 16:42

Azt hogy valami ÁFÁ-s vagy nem ÁFÁ-s jelen esetben nem az határozza meg, hogy a cég mivel foglalkozik nevezetesen hogy ingatlanforgalmazó-e vagy hasznosító vagy bármi más, hanem az, hogy akárki, akármilyen cég ha ingatlant ad el, vagy ad bérbe akkor mi van.
Adott egy cég, akinek van egy ingatlana, és azt eladja: alapból ez (és most csak a 2008-ról beszélek jó?) adómentes, azaz nem számít fel ÁFÁ-t az értékesítésről szóló számlájában. Ez viszont azzal jár, hogy az ehhez az értékesítéshez való beszerzések ÁFA tartalmát sem vonhatja le. (meg még mást sem, de erre most nem térnék ki) Ha 2007.12.31-ig kitölti azt a nyomtatványt amit Te nagyon jól tudsz, és bejelöli hogy ő márpedig az adómentesség helyett jövőre adókötelest választ (és egyébként valóban 5 évig ezen nem változtathat elvileg) akkor ÁFÁ-san számlázhatna és az ehhez a tevékenységhez (ami ingatlanértékesítés) tartozó bejövő számlák ÁFA tartalmát is levonhatja. Ez még bonyolítva lesz azzal, hogy ebben esetben bejön viszont a fordított adózás, amikor is ha ÁFA alanynak értékesít, a számlán feltünteti hogy az ÁFÁ-t a vevő fizeti, meg még egy sor dolgot feltüntet a számlán (vevő adószáma meg egyebek...) és akkor a vevő fogja az ÁFÁ-t bevallani és befizetni, illetve egyben le is vonhatja ha egyébként ÁFA levonásra jogosult. Ha nem ÁFA alanynak értékesít (például magánszemélynek) akkor pedig az eladó számítja fel az ÁFÁ-t, ott nincs fordított adózás.
A bérbeadás hasonló, viszont ott nincs fordított adózás.

Jack13 # 2007.12.19. 16:24

A jövő évre vonatkozó ÁFA választás az úgy van, ahogy leírtad az általad idézett törvény szerint és a szintén általad jelölt nyomtatványon lehet bejelenteni dec.31-ig, ha az adókötelességet választod ÁFA mentesség helyett (ami a főszabály). Szerintem nem mondunk különböző dolgot, csak Te ingatlanforgalmazásnak hívod amit én ingatlanértékesítésnek. Nem?

baccardi22 # 2007.12.19. 16:24

Vagy az ingatlanforgalmazó milyen kategóriába tartozik???


baccardi22

baccardi22 # 2007.12.19. 16:18

Akor vissza kérdeznék: aki ingatalan forgalmazó akkor annak fizetnie kell majd ÁFA-t jövőre?


baccardi22

baccardi22 # 2007.12.19. 16:16

Akkor Jack13 itt valami nem frankó. Ma voltam bent az APEH-nál és ott közölték velem, hogy tisztába tegyem a dolgokat, már amit leírtam az ÁFA választással kapcsolatban. Akkor ezek szerint az ottaniak is rosszul tudják?

üdv


baccardi22

Jack13 # 2007.12.19. 16:05

Én részemről nem sértődtem meg csak pontosan kell fogalmazni mert egyáltalán nem mindegy miről beszélünk. Idén amúgy csakis bérbeadásra lehetett választani a tárgyi mentes helyett az adókötelest, semmi egyéb választási lehetőség nem volt. Jövőre valóban más a helyzet, viszont nem az ingatlanforgalmazásra, hanem ingatlan értékesítésre és bérbeadásra vonatkozik ez a választási lehetőség.
Amúgy adótanácsadással foglalkozom.

baccardi22 # 2007.12.19. 15:18

Jack13 nagyon rosszul gondolkozol.

A forgalmazó ( értékesítő ), amit eddig én saját hibámból rosszul írtam, - „mert a közvetítőt értékesítőnek tituláltam -” az aki a pénzét bele teszi az ingatlanba és vagy a nevére írja, vagy opcionális szerződéssel bebiztosítja, majd értékesíti.

A közvetítő csak beregisztrálja az adott ingatlan paramétereit, majd az eladóval megalkotott vételáron hirdeti, mint állat. ( már aki! )A közvetítő nem fekteti bele a pénzét az ingatlanba csak a hirdetésekbe, mert azt ugye neki kell. Majd ha elkel, akkor kiszámlázza azt eladónak.

Visszatérve az ÁFA-ságra ebben az évben sem kellett fizetni ÁFA-t annak, aki ezt választotta ere az évre!!!

Az új ÁFA trv. azaz a 2007. évi CXXVII. trv 86.§-sa egyértelműen meghatározza azt, hogy aki cég és ingatlant értékesít ( forgalamaz magyarul ) annak meg kell jelölnie a 08TAFA-T adatlapon, hogy az elkövetkező 5 évben mit választ. Akar-e fizetni ÁFA-t vagy sem.

Egyértelmű a dolog. Azt hiszem eddig is erről beszéltem. A közvetítői tevékenységet is beszabályozza, de annak már nem néztem utána, mert nem érdekel.

Monalisa1 írására reagálva csak annyi, hogy a milliárdos vagyon nem O.V.-é, hanem az faterjáé, de majd később az övé lesz ha megörökli. Ez más, mint a Gy.F. esetében.

Ha valaki zokon vette volna azt amit írta akkor sorry, mert senkit sem akaor okítani, vagy lenézni, mert mindenki tévedhet, még én is mint az ábra mutatja.

Te Jack13 megkérdezhetem, hogy mivel foglalkozol?

üdv


baccardi22

Jack13 # 2007.12.19. 08:04

Továbbra is fenntartom, hogy 2007-ben az ingatlanforgalmazás ÁFA köteles tevékenység volt, nincs semmilyen választási lehetőség. Ingatlanforgalmazás alatt azt értem, ha egy közvetítő kiszámlázza a jutalékát. Amiben választani lehetett az ingatlan bérbeadás volt, alapból tárgyi mentes, de lehetett választani az adókötelest.
Hangsúlyozom, ezek idei szabályok jövőre egész más a helyzet.

monalisa1 # 2007.12.18. 18:57

baccardi22,
zárójelben jegyzem meg, hogy O.V. édesapja is milliárdos vagyonnal rendelkezik - tehát lehet "vizesruházni" az agyadat, na.

baccardi22 # 2007.12.18. 18:52

Na jó, akkor tegyük helyre a dolgokat.

Van ingatlan közvetítő: akik beregisztrálják az adott ingatlant, de nem fektetnek bele pénzt.

Éa van az ingatlan értékesítő, forgalamzó: aki belefekteti a pénzt az adott ingatlanba, vagy a nevére írja, vagy egyéb opciós szerződéssel bebiztosítja és vagy ő vagy közvetítő révén adja el.

Így érthető?

üdv


baccardi22

baccardi22 # 2007.12.18. 18:45

Bocsi, de a közvetítést értettem az értékesítésen, és lehet hogy ez nem egyértelmű, ezért sorry.

De az értékesítés ( vagy forgalamzás ) akkor már egyértelműbb az ÁFA kedvezmény szemszögéből.

üdv


baccardi22

baccardi22 # 2007.12.18. 18:19

Monalisa1 reagálására azt mondanám, hogy igaza van, mert én is voltam ingatlan értékesítő és bele untam abba, hogy sok ember dolgoztatja a beosztottat, de amikor eladásra kerül az ingatlanja, akkor már húzza a fogát, és nem akar fizetni.

Aztán jön a felszólítás, majd a bíróság és a végrehajtás. -már ha marad miből behajtani a kintlévőséget -.

Igen a jól megszerkesztett szerződéssel lehet valamit fogni, de ezek csak morzsák és egy igazi kereskedőnek ez vajh mi kevés.

Jelenleg nagyon rossz időket élünk és nem csodálkoznék, ha jövőre lenne egy újabb "állam ellenes" megmozdulás, mert ami itt van az igazi kizsákmányolásnak minősül.

Főleg azóta izzik az agyam, amióta megtudtam, hogy Gyurcsány papának 4,8 milliárdos vagyona van!!!!!


baccardi22

baccardi22 # 2007.12.18. 18:12

visszatérve a témához és visszaolvasva az idézetteket nem hinném - bár lehet - hogy az értékesítésnél és a vételnél is számítanának fel ÁFA-t, mert az már tényleg pofátlanság lenne!

Akkor elvileg miért is kellen választanom az értékesítésnél, az ÁFA-ság és a mentesség között?
Miért is lenne nekem az jó - ha már engednek választani ! - hogy akkor is fizessek ÁFA-t ha veszek, de akkor is ha eladok?
Ennek mi értelme?

Az államnak van, mert ő zsebre veri az egészet, na de én??

Nekem mi benne a ráció? hogy 2x fizetek 1 nyomorult ingatlanért? Ez valahogy nem áll össze nekem.

Lehet hogy tudatlan vagyok, állom a kritikát, ha így van és vállalom.
üdv


baccardi22

baccardi22 # 2007.12.18. 18:04

Hát igen... ebben van valami.

mert hát valóban az értékesítésről van szó, viszont a forgalmazásról sehol sem találok semmit. akkor nem lehetséges, hogy az értékesítésről lévén szó, ahhoz meg is kell vennem valamit, hogy értékesíthessek. Vagy nem?

üdv


baccardi22

baccardi22 # 2007.12.18. 17:59

Nos tisztelt KBS nem én keverem az értékesítést a forgalmazással, hanem "Monalisa1".

Ő összekeveri az ingatlan nyilvántartással kapcsolatos dolgokat, ahol nem kerüll effektíve pénz az ingatlanba, csak a számítógépen nyilván tartjuk a paramétereket. A forgalmazásnál pedig oda is tesszük a lóvénkat, "de oszt rendesen ", hogy a nevünkre kerüljön, amit majd vagy felújítunk, ami + lóvé, vagy eladjuk, úgy csak haszonnal. Az tény, hogy nem lehet túl sokat sem venni, sem eladni, de meg lehet belőle élni úgy, hogy maradhjon állambácsinak is, meg nekem is.

Nos erről ennyit. Ja! és igen van benne haszon, csak jól kell csinálni. Na meg jó sok kapcsolat kell hozzá, hogy minden símán és baj nélkül menjen.

Sok ügyfelem volt már hálás!

üdv


baccardi22

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.18. 17:59

Ez szerinted a forgalmazásra vonatkozik... Érdekes... Ehhez képest 12-szer szerepel benne az "értékesítés" vagy valamely származéka, és egyetlen egyszer sem a "forgalmazás".