"Viszont arról fogalmam sincs, hogy jogilag ilyenkor mit lehet tenni,mivel én nem szeretném 3 évre visszamenőleg tételesen lekönyvelni a ház anyagát."
Lehet, hogy nem is kell.
Ha csupán a beszámolókkal van a probléma, akkor csak azokat kell rendbe tenni! Ha a könyveléssel is probléma van, akkor azt is rendbe kell tenni!
Társasház és közös tulajdon
Gabcsy
Sok lehetőség nincs...
1.
Megcsinálod ingyen
2.
Megcsinálod pénzért
3.
Megcsinálja más pénzért
(de ő is sokat fog zaklatni...)
Ergo: a 2. esetet érdemes vállalni-javasolni.
- -
Aztán jön majd az a döntés,
hogy ezt a plusz költséget behajtjátok-e?!
A régi közösön, kártérítés jogcímén.
Persze csak, ha: nincs a papírok között ezt kizáró megállapodás a házzal.
A hivatkozási alap a bírói ítélet lesz.
Plusz a szerződésed a plusz melóról.
Elsőre küldesz neki tértivevényes felszólítást, határidővel a kárról.
Aztán "Fizetési meghagyást", ha önként nem fizet.
Gabcsy
Hogy vetted egyáltalán át a társasház könyvelését, ha az nem felel meg a szabályoknak? Ráadásul mérlegképes könyvelő vagy ugyebár, ahogy írod. Nem lehetne esetleg a korábbi képviselőn ezt követelni, hogy csinálja vagy csináltassa meg a törvényi előírások alapján? Valahogy én laikusként kétlem, hogy ez a te feladatod lenne.
Én is!
Az előző közös képviselő által készített " beszámoló" adatai megfelelnek a valóságnak, csak éppen nem olyan formában, nem olyan részletességgel készült el, mint ahogyan az a törvényben előírt.
Ez a lényeg.
Az elszámolása adatai valósak,formai hibák miatt miatt törölte a biróság!
Nem a beszámolót!!
Hanem a beszámolót elfogadó határozatot!
Nem ugyanaz!
Már miért ne lenne hiteles a nyitóadatod?
Annyi van a banszámlán és a bankszámlakivonaton,mint a beszámolóban?
Igen? Akkor mi a gond?
Nyugodtan zárd le a 2017-et,a törvényi előirás szerint,és fogadtasd el a közgyűléssel.
A biróság itélet nem kötelezett ujrakönyvelésre,és a beszámoló kijavitására sem!
Ha valaki kifogásolja,azért emlitsd meg,hogy a Társasház nem jogi személy,ahol a mérleget le kell adni a Cégbiróságon!
Ha a közgyűlés jóváhagyta a beszámolót,a tulajdonosok jóváhagyták,akkor további teendő nincs!
Januárban ha lezársz,fogadtasd el a 2016-oS beszámolót ismét. De úgy,hogy a közgyűlés határozzon-vedd napirendre- ha valaki megtámadja,akkor a Társasház ujrakönyvelteti hivatásos könyvelővel,s a költségeket arra terheli rá,aki a házat többletköltségbe verte! Ennyi.
Kedves lajcsó, nonolet, MajorDomus és Szomorú örökös !
Először is köszönöm szépen a hozzászólásaitokat.
Először azt szeretném tisztázni, hogy ha mérlegképes könyvelőként veszem át a társasház nyilvántartásait, könyvelését, akkor nem lenne egyetlen házam sem. Valószínűleg el sem tudjátok képzelni, hogy milyen számviteli és egyéb tudással rendelkezik néhány ember, aki magát közös képviselőnek vallja.( Csak az elképzelés végett írom, hogy volt olyan átvett házam, ahol az előző év végén 200e Ft-ot felvett a bankból a közös képv.,a pénzt nem költötte el semmire,és csodálkozott, hogy én miért keresem ezt az összeget a pénztárban... Természetesen közgyűlési határozat alapján részletfizetéssel visszafizettettem a háznak. ) Nem akarok bántani senkit sem, de gyakorlatilag nem találkoztam még olyan házzal, ahol bármi úgy lett volna nyilvántartva, vezetve, mint ahogyan azt a törvény előírja.
Másrészt nem is az átvételre szeretném a hangsúlyt helyezni, hanem inkább a rendbe hozatalra. Nyilván a régi közös képv.is azért mondott le, mert tudását meghaladta az állandóan feljelentgető tulaj.
Én elvállaltam,a számviteli és társasházi részét idén már rendbe tettem, de mivel sem jogászi, sem ügyvédi végzettséggel nem rendelkezem, szükségem van segítségre. A ház anyagilag teljesen le volt nullázva, így nem tehettem meg, hogy pénzért ügyvédhez menjek.
Szóval, a lényeg : A bírónő nem azt mondta a tárgyaláson,hogy nekem kell helyrehozni a hibát, hanem azt, hogy a háznak. Vagyis mégis nekem kell intézkedni. És ha nem lesz helyretéve ez a bizonyos elmúlt 3 év év végi beszámolója, akkor a kedves tulajdonos újból fel fogja jelenteni a házat. Ismétlem : a HÁZAT és nem a volt közös képviselőt! Már többször beszéltem vele ( amúgy nem egészen beszámítható ), és közölte, hogy régebbi sérelmei miatt neki a házzal van baja. Még egyszer köszönöm a válaszaitokat, így már talán eligazodom valahogy.
Azt még elfelejtettem az előbb írni, hogy a 2015-ös beszámolót is elfogadtattam újból 2017.januárjában a házzal, de a feljelentgető tulajdonos ismét töröltette, hivatkozva arra, hogy nem felel meg a számviteli törvényi eljárásoknak.
Tehát ez az újbóli elfogadtatás nem járható út, csakis a helyre hozatal.
Gabcsy
Akkor szerintem a lakógyűlésen próbáld meg elmagyarázni a lakóknak - főleg a feljelentgetőnek - hogy ne veled háborúzzon - egészen konkrétan ne téged szívasson - ha a korábbi évek könyvelésével van baja, mert az nem a te sarad, hanem vonják az előző képviselőt felelősségre, jelentsék őt fel. Te január óta vagy közös képviselő, te csak az azóta történtekért felelsz szerintem (laikusként gondolva). Szavaztasd meg velük, hogy egy külső könyvelő csinálja meg, mert ha te csinálod meg, akkor félek azért egy fillért nem fogsz látni. :-O
Kedves Mind,
A tarsashazunkban az egyik tulajdonos elozetes bejelentes nelkul, egyik nap felvonultatott egy kivitelezot, es a kozos tulajdonban levo udvarbol kivagta a fakat, elszallittatta ismeretlen helyre, plusz tobb m3 foldet is elhordott. Az lenne a kerdesem, hogy ez a cselekmeny buntetojogi ertelemben hova tartozik - ha egyaltalan -, mert gondolom a resztulajdona miatt lopasnak nem minosulhet. Mi a velemenyetek?
jogkommandó
"Kérdés az, hogy a használati jog kiterjed-e arra, hogy pl egy OBIban megvásárolható 4 lábon álló tetőt húzzak oda?"
Nem, hisz az már nem használat, hanem építés.
Ami a közösség hatásköre.
Szavaztasd meg... akkor csinálhatod.
Gabcsy
Javasold a közgyűlésnek,hogy dobják össze az ujrakönyvelés diját!
Majd ők, ,lerendezik,, a társasházi hülyét!
A használat joga NEEEEEEM az építés(átalakítás) joga!!!
Mi nem érthető ezen...?
A közös tulajdon
bármilyen átalakításhoz
KELL
a közösség jóváhagyása.
Ennyi.
- -
Az, hogy kell-e építési engedély nem számít semmit.
Az csak technikai kérdés lesz, a jóváhagyás után.
jogkommandó
"4 lakásos társasház vagyunk. Kérelmezhetjük, hogy alakuljunk osztatlan közös tulajdonná? "
Minek?!
Csak rosszabbul járnátok vele.
Nehézkessebbé válna a döntés hozatal!!!
Hisz mindenki mindenbe belepofázhatna még a saját részek ügyében is.
A társasház a rugalmasabb forma...
Kedves MajorDomus és nonolet!
Köszönöm a tippeket, így lesz. Összehívok egy rendkívüli közgyűlést, ahol elmondom a tulajdonosoknak a lehetséges variációkat. Még annyi lenne a kérdésem, hogy szerintetek az eddigi vesztes perek költségét ( amiket kifizettem a ház részéről a perelő tulajnak ), azt is vissza lehet kérni az előző közös képviselőtől ? Ez 3 perben kb 25 ezer ft.
Ennek a háznak ez is pénz lenne.
Köszönöm a segítségeteket !
Szomorú Örökös !
Sajnos a lakógyűlésen nem tudok vele beszélni, mert egyetlen egy gyűlésre sem jön el. Ő mindig mindent utólagosan feljelent a bíróságon. Állítólag régebben még járt közgyűlésekre, de gondolom nem nézték őt ott jó szemmel, ezért inkább "hátulról" támad.
Azt nagyon tudja, hogy mihez van joga. Nyugdíjas lévén naphosszat a könyvtárban ül, és a Kúria döntéseit tanulmányozza, amiket aztán próbál - jogi ismeretei nem lévén tévesen - áttranszformálni a házra.
Mondom,az ügyeletes társasházi hülye!
Néha,azért olvasd el a társasházi törvényt!
A közgyűlés határoz!
- a közös képviselő (az intézőbizottság elnöke, tagja), illetőleg a számvizsgáló bizottság elnöke, tagja (az ellenőrzési feladatot ellátó tulajdonostárs) ellen kártérítési per indításáról, illetőleg büntetőfeljelentés megtételéről;
- polgári jogi vita esetén permegelőző közvetítői eljárás kezdeményezéséről;
Hivatkozáshoz szeretnék segítséget kérni két kérdésben: 1. Milyen forrásból lehet levezetni a társasház tulajdonosainak mögöttes felelősségét a társasház tartozásaiért, illetve hogy a tulajdonosok a társasházzal együtt perelhetők? Hivatkozható jogszabályhely vagy más forrás kellene, amiben egyértelműen le van írva, hogy ha a közösség nem fizet, a tartozás követelhető a tulajdonosoktól.
2. Szintén forrás kellene arra, hogy a társasház tartozásaiért a mindenkori tulajdonosok felelnek, nem azok, akik a tartozás keletkezésekor voltak tulajdonosok.
Köszönöm a válaszokat.
3. § (1) A társasház tulajdonostársainak közössége (a továbbiakban: közösség) az általa viselt közös név alatt az épület fenntartása és a közös tulajdonnal kapcsolatos ügyek intézése során jogokat szerezhet és kötelezettségeket vállalhat, önállóan perelhet és perelhető, gyakorolja a közös tulajdonnal kapcsolatos tulajdonosi jogokat, viseli a közös tulajdon terheit. A perbeli cselekvőképesség a közös képviselőt (az intézőbizottság elnökét) illeti meg. A társasháznak vagy a tulajdonostársaknak ezzel ellentétes rendelkezése harmadik személyekkel szemben hatálytalan.
(2)
(3) A közösség egészét terhelő kötelezettség teljesítéséért a tulajdonostársak tulajdoni hányaduk – vagy a szervezeti-működési szabályzatban ettől eltérően meghatározott mérték – szerint felelnek az egyszerű (sortartásos) kezesség szabályai szerint.CXXIII/2003.tv.
Úgyse érti... De legalábbis nem hiszi.
....reménykedjünk!
Hát akkor MajorDomusnak is köszönöm!
Vajon miért gondoltam eddig, hogy ez a fórum nem a lesajnálásról és a beszólásokról szól, hanem a tanácsadásról és a segítségről?
Azt ki fogja elsőként megérteni, hogy nem azt kérdeztem, hogy mi a szabály, hanem hogy hol található ez a szabály?
Nem az a kérdés, hogy én mit fogadok el, hanem hogy mit fogad el az, aki vitatja. Neki nem mondhatom, hogy azért van így, mert drb is azt mondta. (Elnézést kérek attól az olvasótól, aki nem érti: párhuzamosan több beszélgetésben is megkérdeztem ugyanazt és kaptam választ - már ahol éppen nem beszólást kaptam válasz helyett.)
Szerintem mindenki lárja, hogy többször is feltetted a kérdést. Hogy erre mi késztetett, inkább nem akarom tudni.
Tisztelt Fórumozók!
A kérdésem a következő: Panel lakásban lakom ( tulajdonom). A lakás mellett van egy tároló helység. A lakásszövetkezeti elnöknek megemlítettem, hogy szeretném megvásárolni, és összenyitni a lakásommal, mivel nyernék vele egy plusz szobát. Azt mondta, hogy mivel nincs külön helyrajzi száma
a helyiségnek, így eladni nem lehet, csak bérelni ( mint ahogy jelenleg is bérlik). Valóban így van? Van rá megoldás, hogy megvásároljam?
Köszönöm!
ÜDV:József
Így van.
- -
Végig viszel egy szavazást és utána
módosíttatod az alapító okiratot
a saját JÓKORA költségeden.
Magyarul: NINCS értelmes gyakorlati megoldás.
nonolet!
Köszönöm szépen.
Nem hangzik túl jól.
CSak kiváncsiságból:
A jókora költség tízezres-százezres-vagy akár milliós tétel ?
Panelben... ahol sok lakás van.
Több (tíz)milliós inkább.
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02