termőföld elővásárlási jog


lajcsó # 2016.07.22. 10:11

Ok Kolléga, de jelen ügyben inkább egy érvénytelenségi perre van kilátás.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.22. 07:04

A per tárgya nem a szerződés érvényességének megállapítása
Azért az sem kizárt. Csak - mint a megállapítási pereké általában - erősen korlátozott a "megengedhetősége".

lajcsó # 2016.07.22. 07:00

"ha perre kerül a sor, van esélyem, hogy a felesbérelti szerződést érvényesnek mondják ki és tovább művelhetem a szántót a következő 4 évben?"
A per tárgya nem a szerződés érvényességének megállapítása hanem ennek az ellenkezője, az érvénytelenség megállapítása!
Az állításait az ellenfelednek kell bizonyítania!

faragosanyi8 # 2016.07.21. 22:36

Kedves Hozzáértők!

Egy szántóra adásvételi és 5 éves felesbérleti szerződést is kötöttem egy időben, mivel a földet elsődlegesen használni szerettem volna. A felesbérlet ténye az adásvételi szerződésben is szerepelt. A felesbérleti szerződést a földhivatal jóváhagyta, a földet el is kezdtem művelni, lassan eljön az első aratás ideje is.

Időközben egy az elővásárlási sorban előttem lévő magánszemély elővásárolta a szántóföldet. Jelenleg perrel fenyegetőzik, hogy szerinte a felesbérleti szerződés jogszerűtlen volt, az csak a elővásárlási joggal rendelekzők elriasztására volt alkalmas, és ha nem szüntetem meg ezt vele közös megegyezéssel, akkor a bíróságon találkozunk.

Önök szerint ha perre kerül a sor, van esélyem, hogy a felesbérelti szerződést érvényesnek mondják ki és tovább művelhetem a szántót a következő 4 évben?

Köszönettel,

bokros # 2016.07.18. 13:51

Tevako " új tulaj nem lett informálva a bérleti szerződésről"

De informálva lett. Ugyanis az eladó nyilatkozott,hogy az adásvétel tárgyát képező termőföld harmadik személy használatában van.

Ha esetleg nem nyilatkozott és a földhasználati nyilvántartásban szerepel a harmadik személy, akkor a szerződést jóváhagyását a megyei földhivatal megtagadja.

Tehát ha harmadik személy használja, akkor a tájékoztatás csak akkor releváns, ha az a szerződésben szerepel, ha nem szerepel akkor eleve nem lesz új tulajdonosa földnek


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

FMártika # 2016.07.18. 13:36

Érdeklődnék,hogy az uj földtörvény szerint eltartási vagy életjáradéki szerződéskötés termőföldre szükséges -e a kifüggesztés, engedélyezés, földszerzési korlát-van e???
köszönettel Fábián Márta

Tevako # 2014.03.04. 07:56

Tisztelettel kérnék egy kis segítséget!

A tartós földbérleti szerződés él e tovább abban az esetben, ha tulajdonos váltás történt, még akkor is ha az új tulaj nem lett informálva a bérleti szerződésről? Ennek tudatában van e módja felmondani? A bérlő a tulajdonos váltásról nem lett informálva.

Előre is köszönöm!

laczy # 2014.03.04. 05:32

igaz de amit meg szeretnék venni azt senki nem műveli.és elég furán néz így ki a gaz a zöldségek között

MajorDomus # 2014.03.03. 22:25

hát négy zárt kertben elég sok ennivalót lehet termelni!

laczy # 2014.03.03. 19:46

hát aki ezt kitalálta nem gondolt végig. 500m2 alatt tehetnének kivételt. mert a kisembertől így elveszik a lehetőséget,hogy megtermelje amit megeszik

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.03. 19:31

Majd csak belejön. De az nem pálya, hogy ő keres, te meg én pedig ingyen csináljuk helyette a munkát.

laczy # 2014.03.03. 19:30

nem ügyvéd csinálja,de nem járatos a földügyekben.a régi ügyvédem meg nem vállal már semmit,nyugdíjba ment.pedig ő sokkal rugalmasabb volt

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.03. 19:05

Ügyvéd nélkül csináljátok az adásvételi szerződést?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.03. 19:05

Ki kell függesztetni az ajánlatot, mint bármilyen más mező- és erdőgazdasági föld esetén.

laczy # 2014.03.03. 18:37

kicsit bővebben mit jelent ez? nekem van 4 zárt kertem a közvetlen szomszédságban de csak simán hobbi kertész vagyok, meg szeretném venni azt a zárt kertet mely a földjeim között van 140m2.a tulajjel meg is egyeztem már. mi a teendőm?mi a folyamat az uj törvény szerint?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.03. 17:31

De. Csak nehezebben.

laczy # 2014.03.03. 17:26

és akkor egy átlag ember mostantól nem vehet egy kertet magának?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.03. 14:42

Már nem kivétel a zárkert.

laczy # 2014.03.03. 12:16

azt szeretném kérdezni, hogy március 1.én életbe lépő törvény a zárt kertre vonatkozik e? tehát ki kel e függeszteni eladás esetén? kinek van elővásárlási joga? én közvetlen szomszéd vagyok helyben lakom.és meg szeretném venni a mellettem lévő földet 140m2.meg is egyeztünk a tulajdonossal de ez az uj törvény nem világos

ObudaFan # 2014.02.10. 21:14

Ha a bérleti szerződésben nincs szó emelésről, akkor nagy valószínűséggel nem.

ides # 2014.02.10. 20:38

Kovács Úr! Legyen szives válaszolni arra a kérdésemre is , hogy amennyiben nem bontható fel a bérleti szerződés ezt a jelenlegi kevés bérleti dijat kell elfogadnom, vagy emelhetek rajta?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.10. 19:45

Nem mondhatod fel.

ides # 2014.02.10. 19:40

Köszönöm szépen a gyors választ, ez volt a kérdésem!
És ezzel kapcsolatban azt kérdezném, hogy viszont még majdnem 4 évig bérleti szerződés van közöttük, a tulajdonomba való kerülés után felmondhatom-e vagy köteles vagyok elfogadni azt a kevés összeget, amiért bérli, mert biztos hogy ezek után nem akarja felbontani a bérletiszerződést.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.10. 18:02

Ha az a kérdés, akkor megelőzöd a bérlőt.

ides # 2014.02.10. 17:59

Egy nagyon sürgős ügyben kérném hozzáértők tanácsát, mivel már teljesen becsavarodtam, mert ügyvédnél voltam ma az ügyemmel, de az sem tudott egyértelmü választ adni.
Egy 24 hektáros osztatlan közös termőföldben tulajdonos vagyok 8 hektár erejéig. A napokban voltam a helyi önkormányzatnál és a hirdetőtáblán láttam kifüggesztve ebben a hrsz-on egy vételi ajánlatot, a jelenlegi bérlőjétől, aki még csak 1 éve bérli, de nem tulajdonos még ebben a táblában. Az ajánlaton az szerepel, hogy helyben lakóként illeti meg az elővásárlási jog.
A kérdésem az lenne, hogy beadhatom-e az önkormányzatnál az elővásárlási jogomat, mivel Én társtulajdonos vagyok, Ő meg kivülálló, most kerülne be a táblába.
Előre is köszönöm a választ