termőföld elővásárlási jog


Kérdező111 # 2016.12.12. 06:53

Tisztelt Dr. Szücs Lajos!

Megvolt a 60 nap, a 61. napon került benyújtásra az elfogadó nyilatkozat, mely a kifüggesztett szerződés, illetve a magyarorszag.hu honlap tanúsága szerint is a jog gyakorlására nyitva álló utolsó nap (tehát a 61. nap). Ez esetben a 61. napon benyújtott elfogadó nyilatkozatot elutasítják vajon? Mit tehet az elővásárlásra jogosult, akit a hivatal hibája miatt távoltartottak az elővásárlásra jogosultságtól, és esetleg elutasítja a Földhivatal?

lajcsó # 2016.12.12. 06:32

Ha nem volt meg 60 nap, akkor újra ki kell függeszteni, vagy a szerződés nem kapja meg a hatósági jóváhagyást!

Kérdező111 # 2016.12.11. 22:16

Tisztelt Fórumozók!

Abban szeretném a segítségüket kérni, hogy mi a teendő abban az esetben, ha a termőföld kifüggesztésére kötelezően előírt 60 napos határidőt az önkormányzat "elszámolta". A kifüggesztés napját nem számítva, a kifüggesztést követő napot tekintjük 1.napnak. A jog gyakorlására nyitva álló határidő a számítások szerint pénteki napra esett volna, a hivatal pedig az azt követő hétfői napot nevezte meg jogvesztő határidőnek, a levétel napja pedig a következő, keddi nap. Emiatt az elővásárlási jogával élni kívánó jogvesztő határidőn belül tette meg ugyan az elfogadó nyilatkozatát, de ez csak a szerződésen szereplő jogvesztő határidő, nem pedig a jogszabály szerinti. Elveszítheti-e a föld tulajdonjoga megszerzésének lehetőségét az elővásárlásra jogosult az önkormányzat ügyintézőjének hibája miatt? (Nyilván az elővásárlásra jogosult is benyújthatta volna nyilatkozatát korábban, de a bevett gyakorlat a jogvesztő határidő utolsó napján történő benyújtás.)

Mi történik, ha a Földhivatal észreveszi az önkormányzat hibáját? Újra ki kell függeszteni a szerződést, vagy pedig a 60 napon belül benyújtott elfogadó nyilatkozatokat veszik csak figyelembe?
Köszönöm szépen!

lajcsó # 2016.12.10. 08:10

Mindegy milyen posta, a lényeg az átvétel igazolása.

MajorDomus # 2016.12.09. 19:00

Galambposta nem jó.

lajcsó # 2016.12.08. 21:31

"Milyen tartalmi és formai követelmények vannak az elővásárlásra jogosult tájékoztatására?"
Vagy postai úton (ajánlott+tértivevény!!!), vagy közvetlenül kézbe (az átvételt itt is igazoltatni kell !!!).

"Van erre vonatkozó konkrét jogszabályhely, és ha igen hol, mi?"
Földforgalmi törvény.

"A Ptk. 6:222. § (1) bek. II. mondata nem alkalmazható ha pl. több mint 10 tulajdonostárs van?"
Ha nem is Ptk. szabályát, hanem az ingatlan-nyilvántartási eljárás vonatkozó szabályát szerintem lehet alkalmazni.

MajorDomus # 2016.12.08. 20:49

Levél (ajanlottan)

lajcsó # 2016.12.06. 19:52

Amíg nem fizet, addig a bejegyzési engedély felejtős! Tűzzél neki határidőt, ha akkor sem fizet akkor elállhatsz a szerződéstől. Gondoltam, hogy földről van szó.

fecsine # 2016.12.06. 18:16

Igen jóváhagyta a szerződést.Minden a törvényi előírások szerint lezajlott Már csak a bejegyzéshez szükséges hozzájárulást szeretné megkapni, de amíg nem fizeti ki a vételárat, addig nem kapja meg. Meddig húzhatja az időt? Mivel lehet rábírni arra, hogy amit az adás-vételi szerződben elfogadott azt teljesítse? Egyébként földterületről van szó.

lajcsó # 2016.12.06. 14:44

Egyáltalán az illetékes kormányhivatal jóváhagyta már a szerződést?

groszfater@gmail.com # 2016.12.06. 14:02

http://www.lb.hu/…-kerdesekrol

Lajcsó! úgy tűnik földterületről van szó, az egy kissé bonyolultabb..

groszfater@gmail.com # 2016.12.06. 13:37

Vagyis van lehetőség elállni a szerződéstől?
Milyen szerződéstől ?

Azon túl, hogy megbüntetik,
Ki bünteti meg és miért ?!.

fecsine # 2016.12.06. 12:56

Köszönöm a gyors választ!Vagyis van lehetőség elállni a szerződéstől? Azt hallottam,csak perelni lehet...a bejegyzési engedélyt természetesen nem írtam alá, viszont neki lejárt a határidő, hogy ezt benyújtsa. Azon túl, hogy megbüntetik, nem veszíti el az elővásárlási jogot?

lajcsó # 2016.12.06. 12:45

"Mit lehet tenni ebben az esetben?"
Követeled a teljesítést.
Amíg nem teljesít, addig nem adod meg neki a bejegyzési engedélyt.
Ha nincs esély a teljesítésre elállsz a szerződéstől.

fecsine # 2016.12.06. 12:32

egyenlőre még én vagyok a tulajdonos. Kifüggesztésre került,a földterület szomszédja pedig benyújtotta az igényét, mivel elővásárlási joga van,fizetni viszont nem tud, vagy nem akar...

groszfater@gmail.com # 2016.12.06. 12:10

Egy olyan problémám van, hogy földet szeretnék eladni.

A földterület szomszédja élt az elővásárlási jogával,

Na-most akkor eladtad vagy nem ?!

fecsine # 2016.12.06. 11:18

Üdvözlöm!
Egy olyan problémám van, hogy földet szeretnék eladni. A földterület szomszédja élt az elővásárlási jogával, viszont nem fizet(nincs pénze, de azt sem akarja, hogy a másé legyen). Azt hallottam, hogy ez így akár évekig is eltarthat, mert nem szűnik meg a nemfizetéssel az elővásárlási joga. Igaz ez? Mit lehet tenni ebben az esetben?

lajcsó # 2016.12.06. 10:51

Igen!

lajcsó # 2016.07.25. 19:17

Az eladó követelheti a teljesítést vagy elállhat a szerződéstől.

czetof # 2016.07.25. 18:59

Üdvözletem..
Egy szőlőterület vásárlása kapcsán a kifüggesztés után egy elővásárló nyújtotta be igényét, akit aztán a hatóság is támogatott. Azután viszont az elővásárló felszívódott, eladóval nem veszi fel a kapcsolatot, ő maga nem érhető el. Ez nyilván senkinek sem jó, eredeti vevő nem vásárolhat, eladó sehonnan nem kap pénzt...meddig kell várni, van-e valamiféle jogvesztő határidő az elővásárlóval szemben, hová lehet, kell fordulni?

pittipitti # 2016.07.22. 16:39

Kedves Faragó Sándor!

A feles bérleti szerződése színlelt.
Azért lett kötve, hogy az elővásárlási és előhaszonbérleti jogot kijátssza.
A lehetetlen szolgáltatás is megállja a helyét.
De a jó erköcsbe ütközés miatti semmisség is.
Nem beszélve arról, hogy a BTK 349.§ b, pontját is megvalósítja.
Akar kapni 1-5 évet?
Na meg mellékbüntetésképp 5 évig nem lehet földhasználatot bejelenteni, azaz ha ön venne vagy a sajátját próbálná bejelenteni azt se teheti majd meg, ha kiderül a semmisség.
Megéri ezeket kockáztatni?

pittipitti # 2016.07.22. 16:30

Talán azért mert a feles bérleti szerződéseket nem kell kifüggeszteni.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.22. 14:36

(Megjegyzem, az elővásárlási jog gyakorlóját sem értem: miért nem élt az előbérleti jogával is?)

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.22. 14:35

Jobb lett volna előbb a bérlet és utána az adásvétel.
Így, hogy egyidejű a kettő, kétféle értelmezés lehetséges. Vagy lehetetlen szolgáltatásra irányult a bérleti szerződés: hiszen az, aki éppen eladja a dolgot, nem adhatja egyúttal bérbe is a vevőnek. Senki nem bérelheti a saját tulajdonát. (Most a haszonélvezetet felejtsük el.)
Vagy a bérleti szerződés egy felfüggesztő feltételhez van kötve. Ami, persze, megint csak jobb lenne expressis verbis.

faragosanyi8 # 2016.07.22. 13:34

Kedves Lajos, Kedves Sándor!

Köszönöm eddig válaszukat, de engem inkább az érdekelne, hogy az Önök véleménye szerint ha perre kerül a sor, annak milyen eredménye lehet? Önök mire voksolnának?

Az én ügyvédem meg van róla 100%-ban győződve, hogy minden törvényes volt, az új tulajdonos ügyvédje meg arról, hogy 100%-ban nem.

Az én értelmezésem szerint mivel művelem a földet és nincs olyan törvény ami megtiltaná egy azon termőföld egy időben történő bérbeadását és adásvételét, nem nagyon van mire hivatkoznia a jelenlegi tulajdonosnak.

Önök ezt, hogy látják?

Köszönettel,

Faragó Sándor