termőföld elővásárlási jog


Majordomus # 2024.01.02. 20:29

Segíts neki némi szerény díjazásért...

Quercus # 2024.01.02. 17:12

Ha nem zártkert, és nincs egyéb akadálya, akkor meg kell várni, amíg az adásvétel lezajlik. Ha a tulajdoni hányad a vevő nevére került, meg kell indítani a Foktftv. 3. alcíme szerinti eljárást, és a teljes fölkdrészlet a tiéd lehet, és még az is előfordulhat, hogy olcsóbban, mint a vételár. Csináltam már jó pár ilyet.

Nokkone # 2024.01.02. 15:51

Természetesen kikértem már a tulajdoni lapot. 1ha alatti egyébként a terület összesen 4 tulajdonossal és más széljegy nincs az adásvételi mellett.

Quercus # 2024.01.02. 15:13

Szerintem annyira azért nem izgatja a dolog.......

Majordomus # 2024.01.01. 20:41

Most már ajánlatos lenne kikérni egy részletes tulajdoni lapot.

Quercus # 2024.01.01. 10:53

A lehetőséged most is megvan, földműves végzettségtől függetelenül. Ezen belül az a kérdés, mekkora a földrészlet területe, hány tulajdonosa van, és van-é pl. széljegy a tulajdoni lapon, az adásvételt rögzítőn kívül.

Nokkone # 2024.01.01. 01:25

Még egyszer nagyon köszönöm a sok infót és elnézést, hogy elvittem a fórumot ezzel a kérdéskörrel.
Természetesen nekem is a szerződés szerinti árat kellene kifizetnem, amit gondolkozás nélkül megtennék annyira jutányos:)
Ha jól értem mivel 2005 óta vagyok tulajdonos ezért az államot leszámítva beelőznék mindenkit, ha "földműves" lennék. 18 (3) pont, ha nem nézek be valamit.
Természetesen én vagyok a hibás, nem is keresek felelősöket csak bosszantó, hogy ez a pár hónapos képzés hiányzik. Éppenséggel lett volna rá bőven időm és az sem mentség, hogy sajnos majdnem fiatalkorúként örököltem, amikor más dolgok foglalkoztattak inkább (esküvő, építkezés, munka, gyerekek...) :)

Majordomus # 2023.12.31. 20:18

Nem volt információja. Igaz utánanézhetett volna.

Quercus # 2023.12.31. 20:12

Várd meg, amíg lezajlik az adásvétel. Ha átkerül az új tulaj nevére, meg kell indítani az osztatlan közös tulajdon felszámolását a Foktftv. alapján. Ebben az esetben nem kell földművesnek lenned. Mondjuk ezt már kb. 3 éve megcsinálhattad volna............

drbjozsef # 2023.12.31. 16:49

(bár ha nem vagy még csak helyi sem, hanem csak "sima" földműves leszel az adott föld tekintetében, akkor a normál elővételi sorrendben még csak benne sem leszel)

drbjozsef # 2023.12.31. 16:48

Nokkone

Igen, ez kellemetlen, de hát az árat az eladó határozza meg, az elővásárló is ugyanannyit fizet érte.

A következő ilyen pofáraesést elkerülendő januárban én is elkezdem a tanfolyamot, jobb később, mint soha:)
Azzel a vagy 8 elemű sorban az utolsóról az utolsó előtti helyre lépsz az elővásárlók sorában.
(szomszédos, helyi, 3+ éve 20kmen belüli, stb, Fftv. 18.§ szerint)
Illetve, ha majd legalább 3 éve leszel társtulajdonos, akkor megelőzheted ezeket, az államot kivéve.

Nokkone # 2023.12.31. 14:40

Igen természetesen nincs azzal probléma, hogy a saját örökségével mindenki azt csinál, amit akar. :)
Bevallom az már egy kicsit zavar, hogy a helyi képviselőtestület tagjai és egyenes ágú leszármazottjai, akik soha nem foglalkoztak földműveléssel (80 %-ban jogászok), de elvégezték az aranykalászos képzést pár hónap alatt, így megelőznek a sorban elhappolják a (vélhetően) átminősítés előtt álló telkeket/telekrészeket. De persze ez a törvény és az általa kínált lehetőségekkel bárki élhet.
A következő ilyen pofáraesést elkerülendő januárban én is elkezdem a tanfolyamot, jobb később, mint soha:)
Köszönöm még egyszer az információkat és BUÉK!

drbjozsef # 2023.12.31. 09:40

Jól van ez így.
Mellesleg szerintem inkább az a fura, aki azt gondolja, köze van ahhoz, hogy valaki mit csinál a saját örökségével...

Majordomus # 2023.12.30. 20:49

Az is hülye volt aki ezt így kitalálta....

drbjozsef # 2023.12.30. 18:11

Nokkone,

Igen, az.

Ptk.5:81.§(4) A külön jogszabályban biztosított elővásárlási jog megelőzi a tulajdonostársat e törvény alapján megillető elővásárlási jogot.

Nokkone # 2023.12.30. 17:26

Köszönöm szépen a gyors segítséget!

Sajnos ettől tartottam, hogy a földtörvény "erősebb", mint a Ptk.:(
Így a nagyszülői hagyatékot akadály nélkül el tudja herdálni a nagynéni, akit könnyedén meggyőzött a bennfentes (helyi hivatalnok) vevő az eladásról:(

Kovács_Béla_Sándor # 2023.12.30. 16:42

A földforgalmi törvény szerint nincs. De ha az alapján jogosult nem jelentkezik, akkor a Ptk. alapján van - ha csak a vevő nem olyan, akit a földforgalmi törvény szerint elővásárlási jog illet meg.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.12.30. 16:40

Szerintetek nekem, mint tulajdonostársnak, aki nem földműves és nem a településen él van elővásárlási jogom?

groszfater@gmail.com # 2023.12.30. 16:28

" de jelenleg lakóövezetben lévő földnek" És jelenleg is legelő besorolású(?)

Nokkone # 2023.12.30. 14:41

Tisztelt Fórumtársak!

Átolvastam a vonatkozó törvényeket, de sajnos nem találtam egyértelmű választ a kérdésemre, ezért szeretném a segítségeteket kérni.

Öröklést követően résztulajdonosa lettem a 2000-es évek elején egy tulajdoni lap szerint legelő besorolású, de jelenleg lakóövezetben lévő földnek (a közvetlen környezetében állandó lakók élnek).

Most az egyik tulajdonostárs el szeretné adni a részét. Erről nem kaptam hivatalos értesítést, de időben észrevettem véletlenül a kifüggesztést.

Szerintetek nekem, mint tulajdonostársnak, aki nem földműves és nem a településen él van elővásárlási jogom?

Véleményem szerint nagyon ár alatt adná el a tulajdonrészét, ezért élnék a jogommal (ha van:)).

Előre is köszönöm szépen a segítséget!

Majordomus # 2023.12.27. 20:24

Majd mesélj mire jutottál?

szakvizsga2015 # 2023.12.27. 07:26

Köszönöm szépen, jó ötlet!

Majordomus # 2023.12.24. 20:42
Fizetési meghagyás az eladóval szemben mert
  • részedről- jogalap nélkül gazdagodott. Fizesse vissza pénzt és kérje az elővárlási jogosulttól.
szakvizsga2015 # 2023.12.24. 10:24

Tisztelt Hozzáértők!
A földre vonaktozó adásvételi szerződést az elővásárlásra jogosult vevővel hagyta jóvá a megyei földhivatal.
Az eredeti vevő idő előtt kifizette a vételárat az eladónak. (A jóváhagyát követő 15 napon belül kellett volna fizetnie, de a saját döntése alapján előbb fizetett.)
Jelenleg már az előrvásárló nevén van a föld, de nem akarja kifizetni a vételárat sem az eredeti vevőnek, sem az eladónak (hogy aztán az eladó odaadja a szerődés szerinti vevőnek) Tulajdonképpen ingyen van a nevén a föld.

Hogyan tovább?

Majordomus # 2023.12.06. 21:09

Na,ezért nem veszek én földet...