termőföld elővásárlási jog


potaj88 # 2023.07.24. 10:43

Volt májusban egy földtörvényt érintő változás, a föld árának vizsgálata helyi átlagárhoz viszonyítva. A kérdésem az volna, tudja e esetleg valaki, hogy ez az ellenőrzés pontosan melyik szakaszban történik? Még a kifüggesztés előtti jóváhagyáskor ahol a formai/tartalmi követelményeket is vizsgálják? Köszönöm!

Majordomus # 2023.07.05. 19:31

Szakjogász kell,mert az ügyvédek jó része sem érti a földtörvényt.

drbjozsef # 2023.07.05. 05:03

Csuklósbusz,

Szerintem nem áll fenn elővásárlási jog.

Az Fftv. 18.§(3) hatályos, de ez a szakasz az elővételi jogot és annak sorrendjét szabályozza.
UTÁNA a 20.§ pedig így kezdődik : "Elővásárlási jog nem áll fenn...", és itt van az új szabály is felsorolva. Ez szerintem kizárja úgy általában az egész 18.§ szerinti elővételt, és a Ptk. szerinti tulajdonostárs pedig itt nem játszik. És mivel külön nincs nevesítve a "földtulajdon" és a "földrésztulajdon", ezért mindkettőre egyformán vonatkozik.

De lehet, hogy tévedek.

Majordomus # 2023.07.04. 20:30

Szerintem bízz meg ezzel egy ügyvédet. Nagyon bele lehet bukni a földügyekbe.

Csuklósbusz # 2023.07.04. 16:35

Ezt most nem teljesen értem.

Ha ez még hatályos akkor
"(3) * A közös tulajdonban álló föld esetében a tulajdonostárs tulajdoni hányada egészének vagy egy részének eladása esetében az (1) bekezdés b)–e) pontjában, valamint a (2) bekezdésben meghatározott földműveseket – az elővásárlásra jogosultak sorrendjében – megelőzi az adásvételi szerződés megkötésekor legalább 3 éve tulajdoni hányaddal rendelkező földműves tulajdonostárs. Házastársi közös vagyon megszüntetése esetén a 3 évbe beszámít azon időtartam is, amely alatt a közös vagyonba tartozó ingatlanrész az elővásárlási jogával élni kívánó tulajdonostárs házastársának tulajdonát képezte."

Akkor ha résztulajdont veszek amiben még nem volt tulajdonjogom ( 10 hektár alatt, helyben lakó földművesként) akkor elvileg ugyanúgy ki kell függeszteni?

drbjozsef # 2023.07.04. 09:37

Ha megfelelsz az új feltételnek, akkor nincs elővásárlási jog.

A Ptk. szerinti elővásárlási jogot felülírja az Fftv. 18.§(3) szerinti.
(Erről volt vita a jogászok között itt, ha jól emlékszem az lett a konklúzió, hogy Fftv. hatálya alá tartozó termőföldre a "sima" Ptk. szerinti elővételi jog nem alkalmazandó)

Csuklósbusz # 2023.07.03. 23:44

Mármint a társtulajdonosokkal, Őnekik se kell szólni kifüggesztés útján?

Csuklósbusz # 2023.07.03. 23:43

Látom változott a földtörvény, ha sose volt a nevemen 10 hektár akkor nem kell kifüggeszteni.

A kérdés: ha most kikaparom a gesztenyét, előások egy elveszett tulajt és olcsón megveszem mint helyben lakó földműves akkor sem a szomszéd, sem a helyi nagyurak nem tudják lecsapni előlem mert ki se kell függeszteni?

Résztulajdonnal mi a helyzet?

Majordomus # 2023.04.27. 20:46

Esélyes hogy lehúzás készült...

potaj88 # 2023.04.27. 17:09

Köszönöm a megerősítést. Az ügyet a saját ügyvédemhez vittem mivel itt nem lett előre kifizetve az ingatlan, az eladót kifizettem aki aláírta a bejegyzési engedélyt és már be is küldtük a földhivatalba.

drbjozsef # 2023.04.27. 13:08

potaj88,

Mindenképpen kérj számlát, hiszen az neked költség, a későbbiekben számíthat.
Meg hát természetesen adnia kell.
Ragaszkodj.
Azért fizess anélkül is, lehet arra játszanak, hogy kifuss a határidőből, utólag is leverheted azt az ügyvéden.

potaj88 # 2023.04.27. 10:47

Elővásárlási joggal éltem egy termőföld vonatkozásában, ahol az eredeti vevő az ügyvédi munkadíjra egy viszonylag magas (bár nem lehetetlen de mindképp szokatlan), magánál a pici szántó vételáránál magasabb ügyvédi munkadíjat közölt velem, melyről az ügyvédje küldött is egy ügyvédi megbízás papírt amiben szerepel az összeg (a megbízáson szereplő dátum két hónappal az adásvételi szerződés aláírásánál korábbi). Én számlát kértem tőle, de Ő csak ezt küldte. Kellene itt ragaszkodnom számlához? Én meg szeretném téríteni az Ő költségét mert így a korrekt, viszont nem szeretném ha "lehúznának".

Majordomus # 2023.02.07. 20:21

Nem könnyű megteremteni.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.02.07. 07:13

(Esetleg kártérítési igény a szerződést ilyen ügyesen szövegező ügyvéddel szemben.)

Kovács_Béla_Sándor # 2023.02.07. 07:03

Azt beszéljék meg egymás közt. Mármint az eladó és a volt használó.

Majordomus # 2023.02.06. 20:17

Hm.
És mi lesz a 4.2 millió ft-al?

Kovács_Béla_Sándor # 2023.02.06. 16:14

Ennek nem lett volna szabad így átmenni a megyei földhivatalon.
De ha már átment, akkor a vételár 100 000,- Ft, ennyit kell az elővásárlásra jogosultnak megfizetnie.
A harmadik személyre kötelezettséget rovó feltétel érvénytelen.

Csuklósbusz # 2023.02.06. 13:51
Csuklósbusz # 2023.02.06. 13:51

Jól gondolom hogy ilyen nincs, 100 ezerért van kifüggesztve telek, de 4,5 millát költöttek rá és az elővételi jogosnak kell kifizetnie?

Akkor miért nem 4,5 milláért van kifüggesztve?
Ha erre elfogadó nyilatkozatot teszek akkor mi lesz, 100 ezer lesz vagy 4,5 milla? :-)

Majordomus # 2023.02.05. 21:45

A földvételhez már külön egyetem kell.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.02.05. 09:29

Épp ellenkezőleg. Azokat szeretnék kizárni ezzel az elvásárlásból, akik pont csak amiatt jelentettek be akóhelyet valamely településen.
Más kérdés, hogy ez a normaszöveg valóban amatőr, és kétséges, hogy alkalmas-e a cél elérésére. De ezen olyan nagyon nem kell csodálkozni, a két földforgalmi törvény eleve ilyen; kétségbeesetten próbálnak megvalósítani egy olyan célt, amely a természetes jogfejlődéssel ellentétes. Tetszettek volna nem belépni az Unióba. (Vagy legalább sokkal hosszabb deregulációs időszakot kikötni.)

Majordomus # 2023.02.04. 20:07

Valószinű hogy valakinek az érdekeihez igazitották a dolgokat.

Ez most már így megy.

drbjozsef # 2023.02.04. 16:06

Kíváncsi leszek ennek a gyakorlatára...
Eléggé gyurmaszerűnek tűnnek így a szabályok.
Sanda és rosszindulatú gyanúm, hogy valakinek a valakije nem felelt meg a régi szabályoknak, és ez is lex haver. De a pórnép majd persze ez alapján rohadtul nem fog elővételi jogokat élvezni, mert a szomszéd kutyája látta, hogy egyszer két napig is nem volt otthon...

Kovács_Béla_Sándor # 2023.02.04. 12:24

Ha a jogalkotó szerint a nyilvántartásból kellene dolgozni, akkor a január 1-jén életbe lépett módosításra semmi szükség nem lett volna.

Majordomus # 2023.02.03. 20:40

Az önkormányzat is nyilvántartásokból dolgozhat.

.
Mármint hivatalosan.