termőföld elővásárlási jog


drbjozsef # 2023.12.06. 05:37

A teendőid elfogadás esetén a 21.§-ban vannak.
A határidő mellett figyelj arra is, hogy teljes bizonyító erejű okiratba kell foglalnod az elfogadó nyilatkozatot (vagyis elvileg elég két tanú is hozzá, de ajánlott ügyvéd, hogy a tartalma is megfeleljen biztosan), és személyesen kell leadnod időben a jegyzőnek.

drbjozsef # 2023.12.06. 05:33

istvantorok,

Szerintem az elővételi jogosultak szabályai nem változtak különösebben.
A hatályos sorrendet megtalálod az Fftv. 18.§-ában. Nézd meg a törvény elején a definíciós részt, hogy minek minősülsz pontosan.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Ha földműves vagy, és csak helyben lakónak minősülsz, akkor az 5. vagy a sorban.

istvantorok # 2023.12.06. 00:14

Üdvözlök Mindenkit!
Azt hallottam, hogy az utóbbi időben sok változás történt az elővásárlási rangsorral kapcsolatban.
Őstermelő vagyok, aranykalászos végzettségem van, és a regisztrált földműves vagyok.Ahol lakom meghirdettek egy területet ,aminek a kifüggesztéséből még hátra van két hét!A vásárló nyilatkozta az adás vételében hogy nincs elővásárlásra joga. Szeretném megvásárolni ezt a területet, rendelkezésemre áll az összeg is. Van-e elővásárlási jogom,ha igen, hol helyezkedem el sorrendileg, mi a teendőm? Előre is köszönöm.

Majordomus # 2023.08.16. 19:36

Jobb lesz az alkupoziciód az biztos.

potaj88 # 2023.08.16. 11:12

Köszönöm!

drbjozsef # 2023.08.16. 07:30

A "föld résztulajdon" szerzése is "föld tulajdon" szerzés. Ahogy a résztulajdonra is vonatkozik minden Fftv. szerint korlátozás - hiába nem említ a törvény "rész"tulajdont -, úgy vonatkozik rá az Fftv. szerinti könnyítés, vagy kivétel is.

drbjozsef # 2023.08.16. 07:28

potaj88,

Igaz, javítom magam, a "további" föld megszerzése nem arra vonatkozik, hogy OTT kell legyen már földed.
Szerintem ez nem lesz kifüggesztős akkor.

potaj88 # 2023.08.16. 05:46

drbjozsef,
Amit leír az egyértelmű, de mivel részarány tulajdont külön nem említ azért voltam bizonytalan. Fftv. 20.§ "i" , ennek megfelelek 20km-en belül már több mint 6 éve van üzemközpontom. Ezt a már VAN földem ott ezt nem értem igazán, van már a szomszédos településeken, de a kiszemelten ott még konkrétan nincs.

Majordomus,
Meg szeretném venni az egészet, a másik tulajtárs részét is, de előbb a helyi hölgy részét. Azért nem egyben, mert biztos vagyok benne, hogy így jobb alkukat tudok majd kötni és kicsit talán a földművest is sarkalni tudnám az eladásra ha már kész tényként érné, hogy tulajdonostárs vagyok.

Majordomus # 2023.08.15. 20:36

Meg akarod venni a szonszéd részét is?

drbjozsef # 2023.08.15. 13:28

Ja, természetesen ez résztulajdonra is vonatkozik. Ebből a szempontból nincs megkülönböztetés az Fftv.-ben.
(és a speciális tv. ("nem áll fenn elővásárlási jog") felülírja a Ptk. szerinti tulajdonostárs elővételi jogot is)

drbjozsef # 2023.08.15. 13:26

potaj88,

Szerintem elég egyértelmű az Fftv. 20.§ "i" pont. Ha annak megfelelsz, akkor nincs elővételi joga senkinek.
(annak is megfelelsz, hogy már VAN ott földed? Mert a további földre vonatkozik.)

potaj88 # 2023.08.15. 11:02

Ez a téma kifogyhatatlan, érdekelne egy olyan szántó ami 1/2 - 1/2 tulajdoni viszonyban van egy helyi magánszemély és egy messze lakó (jó eséllyel földműves, mert árverésen vette 2021-ben) személlyel. Ha megvásárolnám a helyi hölgy 1/2 tulajdonjogát akkor ennek a 20km-en kívül lakó földműves tulajdonostársnak volna elővásárlási joga ? illetve ki kellene ezt függeszteni ha csak 1/2 részt veszek? (egyéb feltételeknek megfelelek, csak mivel nem 1/1 adásvétel történne ezért kérdéses így is kifüggesztés mentes volna e) Köszönöm!

Majordomus # 2023.07.30. 19:01

Ott nem számit a limit?

Quercus # 2023.07.30. 05:35

Jól érted. Ha megfelelsz a törvényi feltételeknek, az adásvétel mentesül a "kifüggesztés" alól. Senkinek nincs elővásárlási joga. Aki a 10 ha-nál több földet szeretne szerezni, az vásárolja be magát osztatlan közös tulajdonokba.

Majordomus # 2023.07.28. 20:28

Konzultálj szakemberrel,mert nagyot lehet bukni az ügyön..

potaj88 # 2023.07.28. 08:21

Ha jól értem, akkor az első 10 ha megvételénél mivel nincs kifüggesztés még pl. a helyben lakó szomszéd sem élhet elővásárlási joggal?

Majordomus # 2023.07.27. 19:38

Na,mire megszabadulok a pár tíz és százezer ft-os parcelláimtól!?

Quercus # 2023.07.27. 18:34

Az "ársapkás" ötlet megbukott. Viszont ha akkor nyújtottad be a földhivatalhoz a szerződést, amíg élt, akkor az alapján kell eljárni. Azóta visszahozták a 20 éves indexálást, amit alapos indokkal túl lehet lépni. Az, hogy mit kell érteni alapos indok alatt, az nincs definiálva. Majd a kamara véleményezi. Ha elmeszelik az adásvételit az ár miatt, bírói útra lehet terelni a dolgot, aztán majd a bíróság is megvizsgálja alapos-é az indok.

Quercus # 2023.07.27. 18:28

A 10 ha-os elővásárlási jog alóli mentesség úgy értendő, hogy abba beleszámit minden olyan termőföld, ami a tulajdonodban van, vagy valamikor a tulajdonodban volt. Ezeket le kell vonni a 10 ha-ból. Ha nem léped túl a 10 ha, és megfelelsz a törvényi előírásoknak, akkor nincs kifüggesztés,, nincs elővásárlási jog. Ez a Fftv. szerinti tulajdonostársakra is érvényes.
Az egy más kérdés, hogy alkalmazni kell-é a Ptk-t. Szerintem igen. Vagyis ha közös tulajdonban vásárolsz tulajdoni hányadot, szerintem értesíteni kell a tulajdonostársakat. Erre a "kifüggesztés" esetében nincs szükség a törvényi rendelkezés szerint. Miután azonban ítt nincs "kifüggesztés", így véleményem szerint alkalmazni kell a Ptk. 5:81. §-t. Az egy más kérdés, hogy a nem földműves tulajdonostársak esetében él az 1 ha-os szerzési korlát.

Majordomus # 2023.07.25. 19:26

Minden tiszteletem azoké akik értik ezt a földtörvényt.....

potaj88 # 2023.07.25. 08:37

Most az eladói oldalon voltam, június 9 a szerződéskötés dátuma szóval még ebbe éppen belecsúsztunk. Nagy az eltérés az átlagárhoz képest, remélhetőleg nem veszik olyan komolyan, hivatkoztunk rá a szerződésben , ha mégis akkor legfeljebb készül új szerződés arra már ez nem vonatkozna (de hátha úgy lesznek vele, hogy a gyakorlatban nem foglakoznak ezzel a tiszavirág életű dologgal) Köszönöm a részletes válaszokat!

Majordomus # 2023.07.24. 19:49

Vedd meg ősszel.

drbjozsef # 2023.07.24. 13:26

potaj88,

Ha pont erre az időszakra eső adásvételed van, akkor szerintem ezt a kifüggesztés után vizsgálja a helyi földbizottság, az elővásárlási jogosultságokkal együtt, a 24.§ szerint, ott van a felsorolásban (volt), azzal együtt.

drbjozsef # 2023.07.24. 13:22

A kamara honlapján az van pirossal kiemelve, hogy csak május 1. és június 30 között kellett alkalmazni.

https://www.nak.hu/tta

drbjozsef # 2023.07.24. 13:20

potaj88,

Lehet, hogy én tévedek, de a hatályos Fftv.-be ez nem került be.
A 23./A§ és a 24.§ (3) "ha" pontja és (5) pontjában kellene ennek lennie, de utóbbi hatálytalan július 1. óta.