Ingatlan öröklés, elbirtoklás


Majordomus # 2023.10.06. 19:28

Hát ha évtizedek óta ott élnek akkor valószinű hogy be vannak jelentkezve....

.valószinű hogy egy blöff volt az ügyvédi levél....

Quercus # 2023.10.06. 03:44

Erika

Ha a nagyszülők be vannak jelentkezve az ingatlanba, akkor az azt jelenti, hogy apádnak, mint tulajdonosnak ehhez hozzá kellett járulni. Ezek után azt az egyszerű kérdést kell feltenni: ez milyen jogviszonyt takar? Mert egyértelműen szívességi használatot.

Erika199607 # 2023.10.05. 21:09

Nagyon szépen köszönöm mindenkinek a segítséget!!
Ezek után ha bármi újdonság lesz az üggyel kapcsolatban jelentkezem!

(A nagyszülők ügyvédje szerintünk nem tudja a pontos részleteket sem, mivel a levél amit most küldtek az elbirtoklásról meg sem említi, hogy ezt a házat mi örököltük, vagy édesapánk elhunyt volna.. plusz egy db paragrafust sem tartalmaz, kicsit légből kapott indokokkal próbáltak magyarázatot adni erre az egészre. Egy külön misét megérne a levél formája is…)

Majordomus # 2023.10.05. 19:41

Szóval fel kell venni a kesztyűt.

Első körben fogadj ügyvédet ő irja meg a válaszlevelet. Nem lesz egy ökör ára,viszont egyértelmű lesz hogy vállalod a harcot.

Az ellenfél ügyvédje éppen úgy tudja azt, amit Quercus leírt,de bepróbálkozott.

Az még nem drága....

Szerintem a vh terhelések is megszakitják az elbrtoklást.....

Quercus # 2023.10.05. 16:31

Az elbirtoklásnak több feltétele is van, ezek a feltételek konjunktívak, vagyis mindegyiknek teljesülnie kell. A bíróságok első körben a szubjektív feltételt vizsgálják, vagyyis azt, hogy az elbirtokló sajátjaként birtokolja a dolgot, és ezt a külvilág felé is így kommunikálja.
Miután itt eléggé egyértelmű, hogy ez nem áll fenn, így ha a nagyszülők perre viszik a dolgot, szerintem bukják.
Az, hogy tudtak az adásvételről, és a vételárat kifizették, az lehet ajándékozás, lehet kölcsön, de egyértelműen azt bizonyítja, hogy nem tekintették a sajátjuknak az ingatlant. Az hogy benne lakhattak, lakhatnak, az egy szívességi használati megállapodás, ami magában foglalhatja azt is, hogy apukád így törleszti a vétel árat. De ez egyértelműen kizárja az elbirtoklás lehetőségét. Egy ilyen magállapodás szóban is köthető, sőt ráutaló magatartással is.
Ha szívességi használatról van szó, azt ti mint jelenlegi tulajdonosok felmondhatjátok, és felhívhatjátok a nagyszülőket az ingatlan kiürítésre.

Erika199607 # 2023.10.05. 08:29
  • 1996.04.24-én Édesapám vette meg az ingatlant, 1,8 millió forintért amit a nagymamám kifizetett. Az adás-vételin édesapám neve szerepel.
  • Nagyszülők soha semmilyen formában nem szerepeltek a tulajdoni lapon
  • 2016-ban édesapánk elhunyt, mi ekkor szereztünk tudomást erről az ingatlanról, hogy az ő nevén volt.
  • Mivel a nagyszülők benn élnek, nem mondtunk le róla, nem szerettük volna ha utcára kerülnek, az örökség 1 családi ház, 1 lakás és kb 30 millió forint adósság.
  • Lakást tavaly decemberben elárverezték 17 millió forintért
  • Közben mi is fizettük amit tudtunk így a jelenlegi tartozás már “csak” 8.5-9 millió forint (valószínűleg a másik fiának jött az ötlet hogy mivel már nincs akkora adósság így megérné az ingatlan)
  • 2016 óta végrehajtó által többször lett terhelve az ingatlan ebből volt amit kifizettünk de jelenleg is 3 végrehajtó által jegyzett tartozás van a házon
Quercus # 2023.10.05. 05:46

A másik kérdés, van-é valamilyen teher, pl. jelzálog az ingatlanon? Mert ha van, akkor az egyértelműen azt jelenti, hogy a tulajdonos rendelekezett az ingatlannal, biztosítékként adta, ami megszakítja az elbirtoklást.

Quercus # 2023.10.05. 05:22

Azért ez szerintem nem ilyen egyszerű.
Egyrészről kérdés, hogy a nagyszülők milyen jogon laknak az ingatlanban. Azt nem lehet mondani, hogy az üres volt, és beköltöztek. Ha az ingatlan a gyerekük tulajdona, és ő engedte át nekik, akkor az szívességi használat, ami egyértelműen kizárja az elbirtoklást.
Az elbirtoklásnál a bíróság vizsgálja az úgynevezett belső tudatot. Ez azt jelenti, hogy valaki abban a tusatban birtokol valamit - ingatlant - hogy az az övé. Itt erről sem lehet szó.
Továbbá, miután az örökhagyó halála óta, az örökösök jelentős összegeket fordítottak arra, hogy pl. a tarttozások törlesztésére - ami egyébként az elbirtokló kötelezettsége lenne, hiszen ha elbirtokolta az ingatlant, az a törvény erejénél fogva az ő tuljadona, és ez 15 év, akkor ezeket a terheket is neki kell viselni. Ha nem viselte, akkor szerintem köteles megtéríteni az örökösöknek.

Szóval szerintem közöld a nagyszülők ügyvédjével: a bíróságon találkozunk.

Erika199607 # 2023.10.04. 19:58

Édesapámé volt mind a két ingatlan. Ő hunyt el 2016-ban. Még el nem hunyt nekünk tudomásunk sem volt arról, hogy ez a családi ház is az ő nevén van. A hagyatéki tárgyalás alkalmával tudtuk meg.

Erika199607 # 2023.10.04. 19:54

A problémájuk az , hogy volt még egy ingatlan amit örököltünk viszont az örökölt adósságok miatt azt elárverezték decemberben. Még így is maradt fenn tartozás, ami kb 8-9 millió forint de a végrehajtó még nem indította el szóban forgó ingatlan árverezését.
Rájöttek, hogy megérné nekik az ingatlan, sejtésünk szerint inkább a másik fiáék lehetnek akik igényt tartanának rá, ha a nagyszülőkkel valami történne.
Van nekem is 2 illetve a testvéremnek is 1 gyermeke. Ilyen esetben ha elajándékozzuk nekik akkor a nagyszülők élhetnek továbbra is az elbirtoklás jogával?
(holnapra összeszedem részletesebben az ügyet)

Majordomus # 2023.10.04. 19:37

És most bolondulnak meg?

Ha van gyermeked,ajándékozd neki.a te haszonélvezeteddel.

Mi bajuk a nagyszülőknek veled? És mi lett a szülőkkel?

Valami súlyos dolog lehet a háttérben.

Erika199607 # 2023.10.04. 19:29

Tértivényes volt az ügyvéd levele.
A nagyszülők 85-90 év évesek.

Majordomus # 2023.10.04. 19:17

Egyre érdekesebb lesz az ügy.
Elvileg papíron te vagy a tulajdonos az ingatlannyilvántartásban.
Szerintem élhetsz a tulajdojosi jogaiddal amig tiszta a tulajdoni lap.

Más kérdés hogy mi lesz az adásvételi szerződésben a per-teher-igénymentes kitétellel,hiszen a nagyszülők már bejelentették igényüket.

Egyébként hány évesek a nagyszülők?

drbjozsef # 2023.10.04. 19:16

Egyetlen kérdésem lenne még, hogy eladhatom-e az ingatlant ebben a helyzetben?
Tértivevényes volt az ügyvéd levele? Vagy tudják máshogyan bizonyítani - akár tanúkkal -, hogy közölték veled az elbirtoklási igényüket? Mert akkor jóhiszeműen nem annyira adhatod el per- teher- és illetékmentesen.

Illetve ha eladhatom, de bent laknak a nagyszülők akkor felszólításra 30 napon belül ki kell költözniük, jól tudom?
Ez már egy második kérdés.
Felszólításra elvileg azonnal ki kellene költözniük, de ha vitatják a szívességi lakáshasználat visszavonását, akkor neked - vagy az új tulajdonosnak - kell lakáskiürítési pert indítania. Ha a birtokosok ismerik a jogaikat és az eljárást, akár évekig is elhúzhatják az eljárást.

Erika199607 # 2023.10.04. 17:59

drbjozsef

Köszönöm eddigi válaszait, már világos a helyzet.
Egyetlen kérdésem lenne még, hogy eladhatom-e az ingatlant ebben a helyzetben? Illetve ha eladhatom, de bent laknak a nagyszülők akkor felszólításra 30 napon belül ki kell költözniük, jól tudom?

recece # 2023.10.04. 17:00

Üdv! Apám 40 éve megvásárolta a testvérétől havi törlesztéssel egy két utcára szóló ház felét 1/4 rész ajándékozásként át lett íratva a másik 1/4 rész a teljes kifizetés után nem lett átiratva. Ennek kb.30 éve születésem óta ott lakunk oda vagyunk bejelentve. 10 éve tartási szerződéssel a nevemre került az 1/4 rész a másik 1/4 résznél megvalósult az elbirtoklás ? Gondolom a régi megsárgult 40 éves adásvételi szerződés már nem releváns átíratás szempontjából? Milyen lehetőségem van az ingatlan tulajdonjogának rendezésére? Új ajándékozási szerződés apám és testvére részéről ? (Idős koruk miatt nem igazán érdekli a dolog őket jó volt ez így 40 évig :( ) Vagy egy elbirtoklási per majd egyszer az örökösökkel?

drbjozsef # 2023.10.04. 14:09

Erika199607,

A jelzáloghitel felvétele tipikusan az a cselekedet, amikor élsz a tulajdonosi jogaiddal. De ettől még a leírásod alapján simán lehet, hogy az elbirtoklás már több mint 10 éve bekövetkezett.

Ha a nagyszülők nem jegyeztették be a tulajdonjogukat az ingatlan-nyilvántartásba, a tulajdonszerzésre nem hivatkozhat azzal szemben, aki az ingatlanon az ingatlan-nyilvántartásban bízva ellenérték fejében jogot szerzett. Szerintem a hitelező is idetartozik.

Erika199607 # 2023.10.04. 14:00

drbjozsef
Ha vennék fel jelzálogot a házra, hogy a tartozást rendezzem akkor azt is kötelesek átvenni a tulajdoni joggal együtt?

drbjozsef # 2023.10.04. 13:49

Erika199607,

Ja, persze, dehogy vagy köteles. De hát ezt is írtam. Ha nem fogadjátok el, majd perelnek.
Azt is állítja a más hely, hogy ezt a pert nem nyernék meg a nagyszülők?

Erika199607 # 2023.10.04. 13:41

Kedves drbjozsef!
Köszönöm válaszát, más helyről azt az információt kaptam, hogy nem vagyok köteles átruházni.

drbjozsef # 2023.10.04. 11:26

Erika199607,

Nem az számít, hogy változott-e a tulajdonos személye.
Hanem hogy a változás azért következett-e be, mert a tulajdonos a Ptk. 5:49.§(1) "b" pont szerinti tulajdonosi jogát gyakorolta.
Az öröklés nem számít a tulajdonosi jog gyakorlásának.
Az előző tulajdonos halála, és a jogerős hagyatéki végzés közötti időre nyugszik az elévülés (5:48.§), de utána a jogutódnak, tehát az örökösnek vagyis neked kellett volna fellépned a birtokos ellen.

Ha 27 év óta ott laknak, és nem lehet bizonyítani az elbirtoklás megszakadását, akkor igen jó eséllyel az elbirtoklás már rég megtörtént. Ha nem járultok hozzá, akkor perben jó eséllyel meg is kaphatják.

Ehhez a hagyatéki tartozásoknak sajnos nem sok köze van.
Kedves nagyszülők ezek...

Erika199607 # 2023.10.04. 10:06

Tisztelt Ügyvéd úr!
Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz!
2016-ban örököltünk a testvéremmel egy családi házat amelyben nagyszülők laknak, de semmilyen joguk nincs (nem tulajdonosok, nincs haszonélvezetük sem). Az öröklés során volt tartozás is de mivel a nagyszülők a házban laknak így nem mondhattunk le róla. Most kaptunk egy ügyvéd által írt levelet hogy elbirtoklás jogcímen ruházzuk át a tulajdonjogot a nagyszülőkre. Ezzel alapesetben nem lenne baj de az elmúlt 7 évben volt bőven adósság törlesztve a ház miatt amit természetesen nem akarnak kifizetni. 27 éve laknak ott mi 2016-ban örököltük meg így ha jól tudom 2016-tól számított 15 év múlva lehetne elbirtoklásról beszélni mivel változás volt a tulajdonosok személyében. Vagy köteles vagyok átruházni a tulajdonjogot?
Köszönöm válaszát!

ObudaFan # 2011.11.04. 09:54

Nincs mit.

balu2 # 2011.11.04. 09:45

Köszönöm a segítséget!

ObudaFan # 2011.11.04. 09:00

Az ügyleti akaratbak megfelelő szerződést kell kötni.
Ajándékozás esetén egyébként ebben az esetben nem kell illetéket fizetni, csak az ügyvédi munkadíj, a tulajdoni lap ára és 6600 Ft földhivatali díj merül fel.