Valaki azt mondta, meg kell várni a szerződéskötéssel a bejegyzést?
Földhivatali bejegyzés öröklés után
Tisztelt fórumozók
Párhéttel ez előtt volt egy hagyatéki tárgyalásunk,egy ingatlanról van szó amit 3-an örököltünk.Ha megvan a jogerős végzés mindhármunknak mit kell tennünk,hogy minnél előbb szerepeljünk a tulajdon lapon?az ingatlanra már megvan a vevő,de szeretnének gyorsan lezongorázni.A földhivatalba mindhármuknak be kell menni és ott kell kérni a gyorsított eljárást?
Köszi a segítséget.
Igen, a v) pont a helyes.
Talán v)-t akartál írni.
Ha tévedtem, akkor nem magamtól tévedtem. Épp tegnap tanulmányoztam egy hagyatékátadó végzést, amelyben a közjegyző a hagyatéki terhek között sorolja "a hagyaték tárgyát képező ingatlanok tulajdonjogának [...] az örökös nevére történő bejegyzés igazgatási szolgáltatási díja ingatlanonként 6 600,- Ft." Gondoltam, ő már csak tudja.
Az eljárás díjmentes, a Díjtörvény 32/C. § (1) bek. w) pontja alapján.
6 600,- Ft. (De nem illeték.)
Tisztelt Fórumgazda!
Édesanyám halála után öröklök egy ingatlant egyeneságon, mert a fia vagyok. Mennyi földhivatali illetéket kell fizetnem az átíratásra?
Köszönöm a választ.
Az utolsó mondatom némi magyarázatra szorul...
Az a személyes tapasztalatom, hogy a közjegyzők az elhalt ingatlanjára bejegyzett végrehajtási jog kapcsán a végrehajtót megkeresik aki igazolja, hogy az elhalt ellen végrehajtási eljárás van/ volt folyamatban.
Azzal nem vagyok tisztában, hogy a végrehajtó ilyen tájékoztatása a hagyatéki eljárásban a követelés bejelentésének minősül-e, ha a jogosult nem jelzi igényét a közjegyzőnek sőt nem is tud róla?
Tisztelt Grave7!
Azt elfogadom, hogy a jogutódlás megállapításának érdekében beadott kérelem az előterjesztés időpontjában megszakítja az elévülést és nem a jogutódlásról szóló végzés napja lesz az a dátum amely az elévülést befolyásolja.
Viszont a hagyatéki eljárásban előterjesztett követelés bejelentés kapcsán kétségeim vannak, hiszen az adós halála miatt a végrehajtási eljárás szünetel és az adós pozíciója betöltetlen. Mellesleg sajnos már tapasztalnom kellett, hogy a hagyatéki eljárásban nem a jogosult nyilatkozatára alapoznak sokszor, hanem a bejegyzett végrehajtási jog alapján a végrehajtó nyilatkozik a jogosult nevében.
@Vadsuhanc: Első ránézésre azt mondanám, nem minősül annak - pont azért, amit írtál: nem a végrehajtási eljárásban részes fél cselekménye volt. De úgyis a bíróság fogja eldönteni, ha arra kerül sor.
Ugyanakkor pl. a hagyatéki eljárásban a követelés bejelentése, illetve a jogosult beadványa, melyben az örökös jogutódlásának megállapítását kéri, akár végrehajtási cselekménynek is minősülhet.
Tisztelt Grave7!
Értem és köszönöm. Kérdésem még az, hogy a hagyatéki végzés alapján a földhivatal által történt végrehajtási jog bejegyzésével/átjegyzésével kapcsolatos intézkedése végrehajtási cselekménynek minősül-e?
Bíróság a örökös jogutódlását a végrehajtási eljárásban nem állapította meg csak az örökhagyó halála után hat évvel. Más végrehajtási cselekmény nem történt ezért kérdezem, hogy végrehajtási cselekménynek minősül-e a földhivatal intézkedése a jogosult vagy a végrehajtó kérelmének hiányában?
@oligaliga: A természetes személy jogutódnak végső soron a Magyar Állam az örököse, tehát mindig lesz jogutód.
Jogi személy (vagy ~iség nélküli szervezet) megszűnhet jogutód nélkül, de a végrehajtási eljárás megszűnését ez sem eredményezi.
.
@Vadsuhanc: A bejegyzett végrehajtási jog úgymond az ingatlanhoz (tulajdoni hányadhoz) kötődik, nem az adós/tulajdonos személyéhez, ezért lehet bármilyen átruházás után is árverezni az ingatlant, függetlenül az aktuális tulajdonos kilététől. (Egyébként minden adós elajándékozná az ingatlanát, hogy meghiúsítsa a végrehajtást - próbálkoznak azért, csak eredménytelenül.)
Ahhoz, hogy (a tulajdoni lap szemle alapján is) egyértelműen beazonosítható legyen, hogy melyik tulajdoni hányadot terheli a bejegyzett jog / feljegyzett tény, tulajdonosváltozásnak a hivatkozást átvezeti az ingatlanügyi hatóság.
Helyesen...
„..ha a bíróság a végrehajtási eljárásban végzést hoz a jogutódlásról...”
Kedves oligaliga!
Nekem csak azért nem tiszta mert szerintem a hagyatéki végzésben szereplő a hagyatéki teherként örökölt végrehajtási eljárásban az örökös csak akkor lesz adós, ha a bíróság a végrehajtási végzést hoz a jogutódlásról.
Az örökös terhére ily módon bejegyzett/átjegyzett végrehajtási jog idő előttinek tűnik.
„Mert a végrehajtás az adós halálával nem szűnik meg, csak akkor, ha az adósnak nincs jogutóda.”
Hát, ezt átgondolhatnád...
Vadsuhanc
Mert a végrehajtás az adós halálával nem szűnik meg, csak akkor, ha az adósnak nincs jogutóda.
Én csak azt nem értem, hogy az örökhagyóval szemben indult végrehajtási eljárás során az ingatlanjára bejegyzett végrehajtási jogot miért írják át a hagyatékátadó végzés alapján az örökös terhére.
igazsag kereso,
Bejegyzik hivatalból, jogerős hagyatéki utánkb. 2-3 hónap (de ezt nyilván földhivatala válogatja, valszeg más Budapest V. kerületében, és más Makkoshotyka külsőn), és érkezni fog a határozat a bejegyzésről.
Örökölt ingatlanra a közjegyző hivatalból kéri a tulajdonjog bejegyzését.
aPJA HALÁLAUTÁN A LAKÓINGATLAN FELÉT LÁNYA ÖRÖKÖLTE ANYJA ÁLTALLAKOTTAN, KÖZJEGYZŐI HATÁROZATTALÁTADÁSUTÁN KINEK KELLAZ INGATLANRÉSZ TULAJDONOSKÉNTI FÖLDHIVATALI BEJEGYZÉSÉT KÉRNI ÉS ENNEKTELJESÜLÉSE MILYEN HATÁRIDEJÜ?
A hozzávezető lépcsőhöz.
Úgy érted, a talapzatához. Maga a mű márványból lesz.
kBS
Egy ujabb tégla az emlékművedhez !
Jaj, dehogynem. Nem kell olyan érzékenynek lenni. Csak szeretek vitatkozni. Tudom, nem szereted, de én ilyen vagyok.
Nem, nem szerencséje volt. Ez volt az előre látható eredmény. Csak egyesek nem hisznek nekem.
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02