gázvezetési szolgalmi jog törlése


mmm11 # 2013.08.31. 05:58

Üdvözlöm!

A gáztervek szerint a mienken kívül 4 lakás gázellátása megy a mi gázcsonkunkról, de a tulajdoni lapon a szorgalmi jog nincs felvezetve. Ebben az esetben valós-e szorgalmi jog követelése? Mellesleg minden lakás számára elérhető a gázvezeték.

MajorDomus # 2012.12.23. 14:22

a közös nevező az ügyvéd, bizz meg egyet és elintézi

Granada # 2012.12.22. 15:50

Tisztelt Szakértők!

Több mint két év után sikerült elérni, hogy a telekszomszéd rácsatlakozzon közvetlenül a saját utcájában lévő gerincvezetékre.
A Gázművek a telkünkön áthaladó gázvezetéket levágta.

Most a szolgalmi jogot szeretnénk töröltetni a földhivatallal.

A földhivatal szerint egy ügyvéddel ellenjegyzett megállapodás kell hozzá, az ügyvéd szerint a földhivatal egyik formanyomtatványa, amit nem sikerült megtalálni a földhivatal honlapján.

Tudnátok abban segíteni, hogy valójában hogyan lehet töröltetni a szolgalmi jog bejegyzést?

Köszönettel,
Granada

gombolyag # 2010.08.13. 11:30

Kedves Szakértők!

Előre elnézést kérek, mert az alábbiakban ismertetett felvetést abszurdnak tartom, de ha mégis lenne erre vonatkozó jogi lehetőség, úgy alaposan fel kell frissítenem a tanultakat.

Szüleim tulajdonát képező ingatlanra a telekszomszéd majd húsz évvel ezelőtt, az akkori tulajdonos javára gázvezetési szolgalmi jogot engedett, melyet az ingatlannyilvántartásba be is jegyzetek.

Nevezett szomszéd ügyvédje tanácsára és felvilágosítása mellett azzal kereste meg a napokban szüleimet, hogy a majd húsz éve bejegyzett szolgalmi jogról készült szerződésen záradék formájában rögzíteni kéne, hogy a gázvezetési szolgalom kizárólag addíg az idpontig illesse meg az uralkodó telek tulajdonosát, amíg az a személy a mi családunkból kerül ki, azaz: ha például apám unokája 30 év múlva eladná a házat gipsz jakabnak, úgy az eladással automatikusan megszűnne a szolgalmi jog.

Nem is értem, hogy mi ezzel a szomszéd célja. Állítása szerint ő csupán azt akarja elérni, hogy ha az ingatlanok kikerülnek a család tulajdonából, úgy vadidegen embert már ne illessen meg ilyenfajta jogosultság.

Ha jól tudom a telki szolgalom - bár kizárólag tulajdonos alapíthatja - de nem a tulajdonoshoz, hanem az ingatlanhoz kötődő használati jog, melynek időbeli terjedelme korlátlan, és nem köthető feltételhez. Vagy igen?
Várom véleményét!
Köszönöm

Granada # 2010.08.08. 10:05

Tökéletes helyzetképet kaptam.
Köszönöm a válaszokat!

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.08.04. 12:30

Bocs a késedelmes válaszomért.

Először én a Gázműveknél kezdeném és érdeklődnék, hogy arra a telekre a gázbekötés milyen eljárással és költségbecsléssel járna.
A gázvezetékre egy későbbi rácsatlakozás mindig költségesebb, mint a bevezetéskor. A közterület, vagy út felbontásához engedélyt kell kérni az út fenntartójától, helyi közút esetén a települési önkormányzattól, országos közút esetén a Magyar Közút Nonprofit Zrt-től. Ha betonozott az út, akkor helyre is kell állítani az engedélynek megfelelően.

Aztán egy gázszerelőt is meg kellene kérdezned, hogy a kerítéstől kb. mennyi költségbe kerülne a meglévő gázkészülékekre rácsatlakozni.

Mindezek után tudni fogod, hogy mindez mennyi időbe és költségbe kerülne. (engedélyek beszerzése kivitelezés stb.)

Azt sem ártana megtudni, hogy a szolgalmi jogosult mennyi ellenértéket fizetett akkoriban az előző tulajdonosnak. Ha az akkori gázbevezetés költségeihez jócskán hozzájárult, akkor sanszos, hogy kötelezni lehessen őt az újabb vezeték kiépítésére.

Akkor lenne esélyed a perben, ha téged az ő vezetéke olyan mértékben zavarna, hogy a tervezett építkezésedet a helyi szabályoknak megfelelő módon nem tudnád megterveztetni a gázvezeték megléte miatt. Gondolok itt arra, hogy a telek mérete és adottsága megengedné az általad elképzelt ház megépítését, de a földben húzódó gázvezeték miatt Neked egy kisebb, lényegesen keskenyebb házat kellene emiatt terveztetned.

Granada # 2010.07.27. 20:51

Igen, gázvezeték halad át a telken és ezen keresztül van megoldva a hátsó szomszéd gázellátása.
A jelenlegi vezeték megszüntetésének és az új bekötésének a költségeit nem ismerem, de a költségek egy részét átvállalnám, ha az új bekötését el tudnám érni.

Véleményed szerint hogyan kezdjem el az ügy megoldását?

Első lépésben levelet írjak a szolgalmi jog jogosultjának, hivatkozva a lenti jogszabályra, ha ez nem vezet célra akkor folytassam a bírósággal?

Van reális esélye, hogy jogi úton meg tudom szüntetni a szolgalmi jogot vagy csak a szomszéddal való tárgyalás marad?

Előre is köszönöm a válaszod.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.07.27. 09:25

Ténylegesen van gázvezeték a telkeden?

Hogy a bíróság törli-e a szolgalmi jogot, az attól függ, hogy mekkora többletköltséggel járna a szolgalmi jog jogosultjának a jelenlegi vezeték megszüntetése és az új vezetékre csatlakozás.

Ptk. 170. § (1) A bíróság a telki szolgalmat megszüntetheti vagy gyakorlását felfüggesztheti, ha az a jogosult ingatlanának rendeltetésszerű használatához nem szükséges.

(2) A szolgalom megszűnik, ha a jogosult azt tíz éven át nem gyakorolta - bár ez módjában állt -, vagy eltűrte, hogy gyakorlásában akadályozzák.

Granada # 2010.07.26. 19:22

Tisztelt Szakértők!

Több mint 10 éve bejegyzett gázvezetési szolgalmi joggal vettem egy telket ebben az évben. Mielőtt elkezdeném az építkezést ezt a bejegyzést szeretném töröltetni a telekről. A szolgalmi jogot létesítő utcájába néhány éve bevezették a gázt, így már lehetősége nyílna közvetlen az utcáról történő gázbekötésre is. Szóban kértem, de nem igazán történt eddig semmi. Milyen lépést lehet tenni és milyen jogszabályra lehet hivatkozni a direkt bekötés elérése, így a szolgalmi jog törlése érdekében?
Köszönöm.