A kérdés(ek) megválaszolásához nagyon hosszú terjedelmű magyarázatra lenne szükség. De akinek van ideje/lehetősége az megnézheti a Földkiadó bizottságokról szóló törvény 20 évvel korábbi állapotát, meg az akkor aktuális Földtörvényt.
Földhasználati jog
Tud valaki ilyenről?
Miért maradhatott, és mi az, hogy nem sok? Miért nem kellett visszaadniuk, vagy nevesíteniük?
"A TSZ-eknek ilyen jogcímen maradhatott földterület?"
Igen. De szerintem nem sok.
De, részaránykiadás jogcíme?
Részarány kiadást a TSZ-eknek kellett volna végrehajtani.
A tulajdonukban lévő, a tagok által bevitt földeket, az 1960-as években a TSZ alakulásakor, külön lapon kellett nyilvántartani nekik, és a földkiadáskor vissza kellett adnia a tagoknak, akár kárpótlás útján, vagy nevesítéskor. A TSZ-eknek ilyen jogcímen maradhatott földterület?
"Én úgy hallottam, hogy TSZ tulajdonában nem lehet termőföld, csak bérelhet."
Most már valóban így van. Azonban a 90-es években volt egy időszak amikor a jogi személyek (pl. szövetkezetek) is szerezhettek termőföld tulajdont.
de, igen termőföld!
Talán nem termőföld.
Tisztelt Ügyvéd Úr!
Szeretném kérni a segítségét, az alábbiakban:
Kérdésem az lenne, hogy hogyan lehet a TSZ, illetve átalakulás után Szövetkezet tulajdonában részarány kiadás jogcímen szántóföld?
A Földhivatali Tulajdoni lapon, az alábbiak vannak feltüntetve:
Bejegyző határozat: ...../2007.12.19.
Tulajdoni hányad: 1/1
Bejegyző határozat, érkezési idő: ...../1997.04.03.
Jogcím: részarány kiadás
Jogállás: tulajdonos
Név: ....... Szövetkezet
Én úgy hallottam, hogy TSZ tulajdonában nem lehet termőföld, csak bérelhet.
Részarány kiadás miatt nevesíteni kellett, a TSZ tag tulajdonába kellett adni a földeket, kb. 1992-ben, illetve kárpótlással lehetett megvenni azokat.
Várom mielőbbi válaszát.
Köszönettel:
Manka0302
Keress meg egy szakértőt. Olcsóbb.
"Azonban azt a tájékoztatást kaptam, hogy a 2005. évi CXXII. törvény 53. § 1987. szeptember 1-jén hatályon kívül lett helyezve."
Ez így nem lehet igaz! 2005-ös törvény nem lehet 1987-ben a megalkotása előtt hatályon kívül helyezni.
"Így csak a versenyeztetés marad.??"
A földhivatali vonalat kellene tovább vinni! Benyújtani egy kérelmet, és ha elutasítják fellebbezni stb. Ahogy írtam egyik ügyfelem kb. 1 hónapja így szerzett tulajdont.
Csak meghatározott értékhatár fölött kell versenyeztetni a vevőket! Ez az értékhatár néhány éve 5 millió forint volt. Azóta lehet, hogy több, mivel a közbeszerzési értékhatárhoz viszonyítják.
Már beszéltem ismerős ügyvéddel, de nem tudott megoldást. Azt mondta, szerinte nincs értéke más számára az ingatlannak, mivel ráépítmény van rajta, és örökös földhasználati jog. Azonban az itteni fórumon is olvastam olyan kommentelőt, aki csak azért megvenne egy ilyen ingatlant, mert olcsóbb, mint a többi. Hát ez aggaszt!
Nem lenne jobb megbizni egy ügyvédet?
Tisztelt Ügyvéd Úr!
Megkerestem a Földhivatalt, ahol nagyon készségesen megvizsgálták az ügyemet. Azonban azt a tájékoztatást kaptam, hogy a 2005. évi CXXII. törvény 53. § 1987. szeptember 1-jén hatályon kívül lett helyezve.
Így csak a versenyeztetés marad.??
Még egy kérdésem lenne: Az idézett törvényben, amit küldött,, mit jelent az, hogy " ha a törvény kivételt nem tesz?"
"Törvényben, valamint a helyi önkormányzat tulajdonában álló nemzeti vagyon tekintetében törvényben vagy a helyi önkormányzat rendeletében meghatározott értékhatár feletti nemzeti vagyon tulajdonjogát átruházni - ha törvény kivételt nem tesz - csak versenyeztetés útján, az összességében legelőnyösebb ajánlatot tevő részére, a szolgáltatás és ellenszolgáltatás értékarányosságával lehet." )Nemzeti vagyonról szóló törvény)
Ezen túlmenően Ön sem lát semmi más lehetőséget a versenyeztetés elkerülésére?
Üdvözlettel: Adri2
Én elhiszem,de erről a helyi önkormányzat nem tud?
Nem árverés"
"Törvényben, valamint a helyi önkormányzat tulajdonában álló nemzeti vagyon tekintetében törvényben vagy a helyi önkormányzat rendeletében meghatározott értékhatár feletti nemzeti vagyon tulajdonjogát átruházni - ha törvény kivételt nem tesz - csak versenyeztetés útján, az összességében legelőnyösebb ajánlatot tevő részére, a szolgáltatás és ellenszolgáltatás értékarányosságával lehet." )Nemzeti vagyonról szóló törvény)
De igyekezz,mielőtt kitűzik az árverést!
Ne az önkormányzattal foglalkozzál hanem a problémáddal keresd meg az illetékes földhivatalt. Egyik ügyfelem kb. 1 hónapja így szerzett tulajdont (üres telekre). Az átíráshoz (tulajdonszerzéshez) nem kell épület!
És erről a törvényről az önkormányzat nem tud? S, ha igen, nem kellene betartania, illetve tájékoztatnia minket?
Tisztelt Ügyvéd Úr!
Nagyon köszönöm válaszát. Még egy kicsit elbizonytalanodtam, így szeretném kérni további segítségét.
Az említett törvény hatályos még a mai napon is?
Valamint akkor jól értem, hogy ez alapján, akinek földhasználati joga van, az minden esetben átírathatja a saját nevére a földterületet, ha ingatlant épít rá?
Azért állok értetlenül a kérdés előtt, mert kérvényt már nyújtottunk be az Önkormányzathoz, de ezután azt kaptuk, hogy árvereztetésre kell kiírniuk az ingatlant.Sőt, el is kezdték a kiírás előkészítését.
Ráadásul minden esetben (tehát ha mi nyerjük meg az árverezést, ha nem) akkor is fizetni kell érte.
Az említett paragrafus alapján pedig ez is megkérdőjelezhető.
Üdvözlettel: Adri2
"Levelére válaszolva: rákérdeztem."
Hol? A földhivatalban vagy máshol?
"Sajnos ez állami föld, és az épület és a föld külön-külön tulajdoni lapon szerepel."
Másképpen nem is lehet. A ház un. úszótelek.
"Nincs erre valami olyan rendelet, jogszabály..., amivel ezt el tudnák kerülni?"
Álláspontomat továbbra is fenntartom! Én is így szereztem tulajdont, meg azóta mások is! Menj be a földhivatalba és hivatkozzál az általam megadott jogszabályra!
Tisztelt Dr. Szücs Lajos Ügyvéd Úr!
"van-e valamilyen jogi út az árverés kikerülésére"
Már régóta van!
"(5) E törvény hatálybalépését követő 60. napon a tartós földhasználatba adott földekre vonatkozó szabályokról szóló 27/1987. (VII. 30.) MT rendelet hatályát veszti. Ezzel egyidejűleg a tartós földhasználatba adott ingatlanok e törvény erejénél fogva a tartós földhasználók tulajdonába kerülnek. A tartós földhasználók tulajdonába kerülő ingatlanok tulajdonjogát a tartós földhasználó kérelmére kell az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezni."
(2005. évi CXXII. törvény 53. §)
A fentiek alapján az eladónak kérelemet kell benyújtania az illetékes földhivatalhoz, a tulajdonjogának bejegyzése érdekében. A fenti törvény értelmében a kérelem teljesítését követően nem az önkormányzat lesz az ingatlan tulajdonosa hanem az eladó."
Levelére válaszolva: rákérdeztem. Sajnos ez állami föld, és az épület és a föld külön-külön tulajdoni lapon szerepel. S mivel a föld tulajdonosa a magyar állam, ezt csak megvásárlással vehetik meg a gyerekeim. Ők meg is vennék, de a kerületben az a rendelet van, hogy minden állami földet árverés útján lehet értékesíteni. Azt nem értem, ha a földet felértékelték a gyerekek jelezték a vételi szándékukat, övék a földhasználati jog, miért kell árvereztetni, miért nem vehetik meg árverés nélkül? Mint előző levelemben írtam, attól tartanak, hogy rálicitálnak egy olyan összeget, amit már nem tudnak kifizetni. Semmiképpen nem kerülhető el az árverés? Nincs erre valami olyan rendelet, jogszabály..., amivel ezt el tudnák kerülni?
Előre is köszönöm válaszát! Adri2
Nézd meg a tulajdoni lapot.
És ez miért zavar téged?
A jogalap nélküli használattal szemben egyébként is csak a tulajdonos léphetne fel. (Ez is lehetőség az előbérleti jog megkerülésére. Más kérdés, hogy így nincs földalapú támogatás, a tulajdonosnak meg figyelnie kell az elbirtoklásra.)
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02