jelzáloggal terhelt ingatlan vásárlása


vevő # 2004.05.13. 16:21

Tisztelt Fórumosok!

Egy jelzáloggal terhelt ingatlant szeretnék megvásárolni.

Az ingatlant jóval értéke alatt árulja a tulajdonos, mivel -állítása szerint- gyorsan rendezni akarja a tartozásait. Közös költséget már évek óta nem fizet és teljesen el van adósodva.
Kb. az ingatlan árának a 60%-át akarja elkérni előlegként, hogy abból majd tehermentesíti a lakást.

Tulajdonlap rendben, de a jelzálog részét(ami a lakás árának kb. a fele) nem látom tisztán.

A tulajdonlapon ez áll:

Jelzálogjog x forint és járulékai erejéig.
jogosult:
név: Kereskedelmi és Hitelbank Rt.

Vételi jog 2007.x.x-ig
jogosult:
név: Kereskedelmi és Hitelbank Rt.

jelzálogjog x forint erejéig.
/közös költség hátralék/
jogosult:
név: Társasház

A lakást többször is eladta majd újra megvette a tulaj.

Kérem segítsen aki tud: mekkora kockázata van, és hogyan lehet ezt kivédeni.
Előre is köszönöm.

Bubó # 2004.05.14. 21:16

Hááát, rendkívül ingoványos talajra kívánsz lépni!

Vigyázz, mert minél csábítóbb az ajánlat, annál nagyobb a bukás lehetősége.

Legfőbb szabály: Az eladónak ne adj pénzt!

Második pont: olyan ügyvédet, esetleg közjegyzőt keress és bízz meg az ügylet lebonyolításával, amelyik feltétlenül megbízható, gyakorlatias, és maximálisan a te oldaladon áll!

Én nem mernék belevágni a dologba, mert ismerem a buktatókat, de azt mondják: a bátraké a szerencse!

Sok sikert kívánok!

Zoltán György # 2004.05.15. 04:49

Kedves Vevő!

Bubóval egyetértve: Eladónak ne adj pénzt!!!
Vagy maximum 10% foglalót!

A többit, ami a tartozás rendezésére kell, ügyvédnél helyezd letétbe, mely ügyvédi letétből kifizetik a fennálló tartozásokat és beszerzik a TÖRLÉSI ENGEDÉLYEKET.

Ezeket az Adásvételi Szerződéssel együtt leadod a Földhivatalnál.

"A lakást többször is eladta majd újra megvette a tulaj." ?!?!?!?

Nem lehet, hogy csak megpróbálta eladni, de nem sikerült az eladók visszalépése miatt, és esetlegesen ezért került vissza az Õ nevére???

Zoltán György # 2004.05.15. 04:49

Kedves Vevő!

Bubóval egyetértve: Eladónak ne adj pénzt!!!
Vagy maximum 10% foglalót!

A többit, ami a tartozás rendezésére kell, ügyvédnél helyezd letétbe, mely ügyvédi letétből kifizetik a fennálló tartozásokat és beszerzik a TÖRLÉSI ENGEDÉLYEKET.

Ezeket az Adásvételi Szerződéssel együtt leadod a Földhivatalnál.

"A lakást többször is eladta majd újra megvette a tulaj." ?!?!?!?

Nem lehet, hogy csak megpróbálta eladni, de nem sikerült az eladók visszalépése miatt, és esetlegesen ezért került vissza az Õ nevére???

Zoltán György # 2004.05.15. 04:54

A banknak vételi joga van, vagy csak elővételi joga? Mi van, ha gyakorolja?
Szia!

vevő # 2004.05.20. 07:20

Tisztelt Fórumosok!

Köszönöm a hozzászólásokat.

Végül is a következő képpen lett megoldva:

Mikor a tulajdonlap széljegyzékére rákerültem csak utánna kezdtem el az adóságokat kifizetni.

Én fizettem a különböző helyszíneken, de a tulajdonos neve lett a befizetésre ráírva.
A szerződésbe is így lett beleírva.
Befizetési csekkek és nullás papírok megvannak.
A törlő határozatot mára ígérte a bank.
Remélem ezzel minden rendben lesz.

Zoltán György: A banknak vételi joga van.

Jövő hétre lett megbeszélve a birtokbaadás.
Majd leírom hogyan ment.

Viszlát!

vevő # 2004.05.20. 07:24

Zoltán György:

A családtagok között, csak papíron adták el.

Az ügyvéd szerint a hitel felvétele miatt.

Zoltán György # 2004.05.20. 08:56

Igen, ezt én is eljátszottam a feleségemmel, csak kevés volt a hitel, ezért visszabontottuk a szerződést.

vevő # 2004.05.27. 09:29

Birtokbavétel megtörtént.

Igaz, elvittek egy-két dolgot amit megígértek hogy nem visznek el.

Sajnos, ez nem lett a szerződésbe beleírva.

Viszlát!

Zoltán György # 2004.05.27. 13:19

Ingóságokra megkötött szóbeli szerződés semmis?!?

csalamádé # 2008.10.07. 09:27

Kedves Szakértők!
Első lakásvásárlás előtt állunk, ezért néhány dolog nem tiszta. A kiválasztott lakás, amit megvennénk 14 millió forint, de 9 millió jelzálog van rajta. Hogyan lehet ezt a legkedvezőbben lenullázni? Az eladó a tőlünk kapott pénzből fizetné ki a tartozását, de nekóünk csak 6 millió kp-nk van, nem elég a 9 millióhoz, s a maradék részt hitelből állnánk, de amíg nem "tiszta" a lakás, nem kaphatunk hitelt, ha jól tudom.
Szóval ilyen esetben mit lehet tenni? Köszönöm a segítséget!

nandy # 2008.10.07. 09:36

Szerintem meg lehet úgy oldani, ha a ti bankotok a folyósított hitel egy részét nem az eladónak utalja, hanem a korábbi hitelező banknak.
Így az a hitel tiszta lesz, a ti bankotok pedig első helyre kerül.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.10.07. 09:46

A jelzálogot valószínűleg terhelési és elidegenítési tilalom is biztosítja, akkor pedig amúgy se megy az ügylet a jelzálogjogosult hozzájárulása nélkül. Az pedig csak azzal a feltétellel járul hozzá, amit nandy mondott: ha a tartozás összegét közvetlenül ő kapja meg.

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.10.07. 09:48

A szerződés megkötését megelőzően meg kell tudni az ingatlant terhelő jelzálogjog pontos összegét. Ezt követően a vevő bankjától kell hitelígérvényt kérni.
A szerződés megkötésével egyidejűleg a jelzálog jogosult banknak kell utalni a tulajdoni lapon feltüntetett összeget.
A banktól megkapott jelzálog törlési engedélyt az adásvételi szerződéssel egyidejűleg kell a földhivatalba benyújtani.
Oka: a tulajdonjog bejegyzési kérelmet csak akkor tudja pozítívan elbírálni a földhivatal, ha a bank javára bejegyzett jelzálog jogot és az elidegenítési és terhelési tilalmat törölték az adott ingatlan tulajdoni lapjáról.

csalamádé # 2008.10.07. 10:05

köszönöm a villámgyors válaszokat. Még egy kérdés: ezzel a "ceremóniával" meghosszabodik-e valamelyest az ügy a sima hitelbírálat/átutaláshoz képest? Csak mert jó lenne már az új helyen karácsonoyzni és az eladó csak akkor akar kiköltözni, ha mindent kifizettünk. Köszönöm még egyszer!

Rolcsiboy # 2008.10.07. 10:11

Ez szerintem a bank-okon fog múlani. Hitelfolyósítás (ha még nincs meg) általában 1-2 hónap, bank-közi utalás 3-4 munkanap. Maga a földhivatali bejegyzések rövid ideig tartanak, illetve attól függetlenül a költözés/tulajdonba vétel megtörténhet az adás-vételi szerződés alapján is. Karácsony... necces lesz, de ha jó bankot választ, akkor talán.

pletrit # 2008.10.13. 19:46

Tisztelt Szakértők!

Segítséget szeretnék kérni egy számomra bonyolult ügyben.
Új építésű ikerház felet szeretnénk vásárolni, de nem egészen értem a kikért tulajdoni lapot: először magánszemélyként megvásárolták a kivett beépítetlen területet (két személy 1/2-1/2 hányadban). Majd hitelt vettek fel az építkezéshez (a hitel összege magasabb, mint a mi részünknek a vételára. Ez probléma?). Aztán megjelenik egy bank (elidegenítési és terhelési tilalom a jelzálogjog biztosítására). Végül pedig egy cég név (tulajdonjog fenntartással történt eladása). Feltételezem, ők még nem teljes értékű tulajdonosok. Eladhatják így az ingatlant?
Elvileg az albetétesítés is folyamatban van. Ezt látni kellene a tulajdoni lapon?
Tudok hitelt felvenni, hogy még nincs meg az albetétesítés?
Vannak számomra buktatói ennek az ügyletnek? Mire kell még figyelnem?

Előre is köszönöm a segítséget!

nandy # 2008.10.13. 21:01

Valószínűleg csak attól a banktól tudsz majd hitelt felvenni, ako az előző kölcsönt is folyósította - az építtetőnek.

Lehet buktató, pl. ha nem jegyzik be mégsem különálló tulajdonként, hanem osztatlan közös tulajdon marad az egész épület (ez egyébként az új építésú lakások nagy részénél probléma)

Makkukac # 2008.10.17. 16:58

Jó estét, mindenkinek.
Segítséget szeretnék kérni olyan ügyben, hogy hogyan tudnám eladni a jelzáloggal terhelt ingatlanomat.A story kicsit kacifántos.Édesapámtól örököltem a házat,mely 1/1 részben a tulajdonom lett+ édesanyám özvegyi joggal terhelten.A párom és én is itt lakunk a kislányunkkal.Vettünk fel jelzálog hitelt,hogy felújítsuk.A probléma az, hogy már tarthatatlan helyzet uralkodik nálunk mivel a fél testvérem(anyám fia)mindennap itt lebzsel nálunk,ahelyett, hogy dolgozna,így magánéletünk se nagyon van, sőt ha megmondom a magamét,még mi vagyunk a rosszak, ő meg a szegény kis áldozat(42 éves, iszik, a munka meg bűzlik).Mindig cirkuszolnak,néha kedvem sincs haza menni a munkahelyemről, mert már elegem van az egészből.Szóval, arra az elhatározásra jutottunk, hogy valahogy külön kell mennünk, mert erre rámehet a kapcsolatunk is.Csak a menetét nem tudom, hogy hogy lehet eladni, ill.az új házra át lehet e vinni a jelzálogot?Nagyon fontos lenne, ha valaki tudna segíteni ez ügyben.Előre is köszönöm.

guba # 2008.10.17. 18:29

Vagy megegyezel a haszonélvezővel és akár ingyenesen, akár ellenérték fejében lemond a haszonélvezetről, vagy eladhatod a haszonélvezetével terhelten is, de akkor csak bagóért találsz vélhetően vevőt.

Makkukac # 2008.10.18. 14:10

a haszonélvezeti jog része nem probléma, hanem, hogy hogyan tudom eladni, ha jelzálog van rajta és hogy tudok másik házat venni?A jelzálogot át lehet másik házra tetetni? Hogyan megy ez az egész.Sajnos nem tudom, ezért kérdezek.

monalisa1 # 2008.10.18. 15:15

Elvileg átvezethető a jelzálog egy másik ingatlanra - a bankot kell megkérdezni., a lehetőséget és a feltételeket ő mondja meg.

Monalisa
laikus hozzászóló

guba # 2008.10.19. 06:34

A vételárból tehermentesíted az ingatlant, de az eladáshoz ügyvéd kell, ő pedig ezt már fogja tudni.

Makkukac # 2008.10.21. 17:41

Oké.Köszönöm szépen a válaszokat.

Mancipanci # 2008.11.19. 12:01

Első lakásunkat készülünk megvásárolni a párommal (nem vagyunk házastársak). A beruházó az egyezkedésre bemutatott egy tul.lap másolatot, amin látszik, hogy az egész társasházat beterhelte közel 300 millió forinttal (keretbiztosítéki jelzálog). Azt mondta a hitel már rendezve van, csak a törlési papírra vár.
Mi hétfőn aláírtunk egy vásárlási szándéknyilatkozatot (1millió Ft letétele mellett), hogy csütörtökön aláírjuk a szerződést és kifizetjük a fennmaradó összeget készpénzben. De mi van akkor ha holnap még nem tudja bemutatni a törlési papírt.

Félelmem a következő:

  1. Hiába garantálja nekem a beruházó a szerződésben, hogy kifizeti majd a hitelt... ha mégsem, a bank jogosan követeli majd rajtam a kintlévőségét és nyilván el fogja árverezni az egész társasházat, hogy visszaszerezze a pénzét.
  2. Mi a biztosíték arra, hogy ezt a bank nem teheti meg velem, hisz én szerződtem valakivel, aki fizetési kötelezettséget vállalt a bank felé.
  3. Igaz, hogy készpénzben vesszük, de magánszemélytől kapott kölcsönből. Ezt hitelből szeretnénk visszaadni, azonban nem kapunk hitelt, hisz akkora jelzálog van a lakáson, ami mellé egy másik bank már nem "fér el".
  4. Szándéknyilatkozat esetén (van konkrét fiz.hat.idő kikötve) kérhetek -e haladékot a fennmaradó összeg kifizetésére, hivatkozva arra hogy nem tiszta a tulajdonjog vagy bukom a lerakott összeget????

Mielőbbi segítségben reménykedve.... (hisz holnap fizetnem kéne)
Üdv,
MP