Fórum ingatlanügyek régebbi elöl     új hozzászólás

Szolgalmi jog...

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2019.10.18. 18:22

Nem tudnád a kérdést kicsit konkrétabban, pontosabban megfogalmazni? (Erre csak elvi válasz adható - igen - de azzal semmire nem mégy.)

www.kbs-ugyved.hu

AnniA # e-mail 2019.10.18. 18:18

Tisztelt fórumozók!
Nagymamám családi háza alatt van egy telek.
53 éve él ott a Mama, de azóta senki nem akart oda lejutni rajta keresztül.
Most szolgalmi jogot akar bejegyeztetni az új tulajdonos, ami azt jelentené, hogy a Mama amúgy is szűk telkén olyan 70 méter hosszan kellene átmennie, hogy le tudjon jutni.
Azt gondolom nem a Mama telkén át a legrövidebb oda lejutni.
A kérdésem az lenne, hogy tudunk-e tenni valamit a bejegyzés ellen, ez jóval csökkenti az ingatlan értékét is
Üdvözlettel: Anni

buxus # e-mail 2019.09.30. 13:14

Üdvözletem. Nincs valakinek esetleg infója a lejjebb olvasható kérdésekről? Köszönöm

buxus # e-mail 2019.09.29. 10:03

Igen az OTÉK-ban én sem találtam semmit erről, de átnéztem - legalább is amihez én laikusként hozzáférek a neten - a gáztörvény, a szomszéd jogokkal foglalkozó törvényt, a szolgalmi jogokkal kapcsolatos dolgokat, ezekben sem találtam semmi szabályozást. Valahol nyilván foglalkoznak a közmű vezetékek más telkén való vezetésével - pl. víz, szennyvíz csatorna elégé sok helyen csak így oldható meg - de nem tudom, hol keressem. Esetleg valaki tud segíteni ebben? A vezetékjoggal kapcsolatos szabályozás érintheti ezt, vagy ez csak a szolgáltatókra vonatkozik? Köszönöm mindenkinek, aki segíteni tud ebben!

drbjozsef #   2019.09.28. 17:42

buxus,

Az OTÉK-ban ilyesmire nincs szabály, csak magára az eresz átlógásra :

37§(3) Az oldalhatáron álló beépítési módú telken az oldalhatáron álló épület esetén, annak eresze a terepcsatlakozás felett legalább 2 m magasságban és legfeljebb 0,5 m-re a szomszédos ingatlanra átnyúlhat a csapadékvíz saját telekre való visszavezetésével.

Bár explicite nincs benne, de 2 méter felett simán elvezetheted a vezetékedet szerintem is az eresz alatt.

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

buxus # e-mail 2019.09.28. 14:39

Igazából jogilag valószínűleg az az ő területe, nem? Hiába van az én falamon, de fizikailag - még, ha csak 10 cm-t lóg ki a falból a bilincs - az ő telke felett van. Az épület teljesen az oldalhatárra épült, tehát még az sincs, hogy fél - 1 méter, vagy bármennyi területem lenne abba az irányba.

alfateam # e-mail 2019.09.28. 13:30

Akkor kellene ha a vezeték az ő területén vagy az ő háza falán vezetnéd. Ez pedig a Te házad falán lesz vezetve.
Igen, ez egy új vezeték, ennek kiépítését nem akadályozhatja!
Ne félj nem fogja levágni, közművezeték megrongálása komoly bűncselekmény.
Szervezd meg, hogy amint kész azonnal kössék rá a hálózatra a gázosok.
Ha jogilag nem volna rendben a történet nem adtak volna ki engedélyt.
Ne bizonytalankodj, ilyen százával készül szerte az országba, csak Te fogtál ki egy ilyen kekec szomszédot.

buxus # e-mail 2019.09.28. 13:09

A szomszédjogok - tudtommal - csak a karbantartásokra vonatkoznak, új kiépítésre nem, és ez az lenne. Nem maga a megépítés lenne kérdéses, mert azt valahogyan megoldanám, csak a későbbiek. Jelenleg levágással - amíg nincs benne gáz - és feljelentésekkel fenyegetőzik. Igazából az érdekelne, hogy ilyen fali és nem talajban lévő csővezetékre kell-e szolgalmi jog, vagy sem? Vagy tök mindegy hol halad? Köszönöm

alfateam # e-mail 2019.09.28. 12:59

Most akkor mi van? Jön a tél..
Semmi, építsd a vezetéket! A szomszéd nem tett semmi érdemi lépést, a szájkarate nem számít annak.
Még köteles tűrni is,hogy a szerelő átmegy szerelni a vezetéket. (Ptk.szomszédjogok)

buxus # e-mail 2019.09.28. 12:38

Üdvözletem! Köszönöm, ha valaki segíteni tud! Lakóházunk oldal/telekhatárra épült. Műszaki okok miatt a bejövő földgáz vezetéket az oldalhatárra tervezték kb. 4 méter magasan, az ereszcsatorna alá, és egy helyen bemegy a házamba a kazánhoz. A tervező bekérte tőlem az adatokat, papírokat , amit - gondolom - kellett, majd a Tigáz jogerősen engedélyezte a bekötést a fent említett módon. Most az oldalhatáron túli szomszéd azt mondja, hogy nem engedélyezi a megépítést, mert szolgalmi engedélyt kellett volna kérnem tőle, és ilyen hozzájárulást nem akar adni. A tervező - aki pedig eléggé képzett, és régóta űzi az ipart - pedig biztos abban, hogy csak akkor kellene szolgalmi jogot kérni, ha a földben menne a vezeték a szomszédban, ha a falon akkor nem, és a Tigáz így amúgy sem adott volna engedélyt, ha hiányzik valami hozzájárulás, stb. Most akkor mi van? Jön a tél...

MajorDomus # e-mail 2019.07.08. 21:13

Változnak az idők....és a kérdések is.

gerbera317 # e-mail 2019.07.07. 22:09

Én sem igazán értem, hogyan kérdezhet valaki először szolgalom-jogosultként, majd lesz belőle hirtelen szolgalmat biztosító. És így már az sem tudom, mit szeretne hallani.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2019.07.07. 19:37

Kész. Nem érti.

www.kbs-ugyved.hu

Nietz # e-mail 2019.07.07. 13:04

Bocsásson meg, nem viselkedéselemzést kértem. Azokat kérdezném, akik rendelkeznek a kérdésre vonatkozó részletes ismerettel. Ha nincs ilyen, elfogadom és lépek tovább. A magam által adott szolgalommal kapcsolatban ugyanúgy furcsállom, és nem értem a logikáját, hogy a kedvezményezett útján miért engedhetném át a forgalmat. A karbantartást is ő végzi (az én szolgalmi utamon meg én - hivatalosan fordítva kellene, de ez a gyakorlat), ezért is furcsa, ha azon idegenek közlekedhetnek, pl. saras időben kárt téve benne.
Zavart kelteni nem szeretnék, ha nincs érdemi válasz, lépjenek tovább, én is ezt teszem és többet nem írok.
Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2019.07.07. 11:44

(Na, jó egy órán belül. De ez mindegy is.)

www.kbs-ugyved.hu

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2019.07.07. 11:43

Először valóban kérdeztél.
Majd amikor - három percen belül! - megkaptad a választ, elkezdtél vitatkozni, mert nem tetszett.

www.kbs-ugyved.hu

Nietz # e-mail 2019.07.07. 10:18

Persze, ezért kérdezek...

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2019.07.07. 09:32

Tévedésben vagy, és a gondolkodásod is tévúton jár.

www.kbs-ugyved.hu

Nietz # e-mail 2019.07.07. 09:29

Köszönöm a választ!
Ha szabad, szeretném ezt egészen pontosan érteni. A szolgalmi jogot adó földhasználati joga eleve korlátozott a szolgalmi úton, hiszen mezőgazdasági munkát nem végezhet rajta, ill. a karbantartáson kívül semmit nem tehet ezen a területrészen. Ha jó értelmezem a szolgalmi jog lényegét... Mindennek ellenére mások közlekedését engedélyezheti? A szolgalom létesítésének konkrét célja van. Ettől a céltól eltérő célokra (pl. idegenek közlekedtetésére) a jogot adó mégis használhatja ezt a területrészt? Az egy helyi specialitás, hogy a szolgalmi szerződésünk szerint az utat komoly költségen mi építettük ki (a szolgalmi kedvezményezettek).
Előre is köszönöm a választ!

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2019.07.07. 09:22

"Szerződésen kívül" nem, de "szóbeli engedéllyel" igen.

www.kbs-ugyved.hu

aprilismajus # e-mail 2019.07.07. 08:29

A földtulajdonost megilleti a föld használatának joga, ennek egy részét bárkinek átengedheti.

Nietz # e-mail 2019.07.07. 00:06

Tisztelt Fórumozók!

Az út szolgalmi jog adója (a földtulajdonos) engedélyezheti-e a szolgalmi jog élvezőjén kívül másnak is az úton való közlekedést, szerződésen kívüli, szóbeli engedéllyel?

A választ előre is köszönöm!

MajorDomus # e-mail 2019.07.06. 23:27

De biztos,hogy a kocsi alatt autókat ís értettek?

gerbera317 # e-mail 2019.07.06. 11:54

gyalog- és kocsi átjárási szolgalmi jog
Itt a 'gyalogos fogalom vs nem gyalogos forgalom'-on van a hangsúly. Utóbbi hajdanában kocsiforgalmat jelentett, ma már mást (is).

MajorDomus # e-mail 2019.07.05. 20:12

És a Trabant nem lóerővel működik.