Fórum ingatlanügyek régebbi elöl     új hozzászólás

Szolgalmi jog...

MajorDomus # e-mail 2020.02.14. 20:31

Vagy túlbuzgóság a hivatal részéről,vagy hiányos adatok.

dr_Egyed_Zoltán # e-mail 2020.02.13. 22:19

@Rosco

A Ptk. 5:145. § alapján az épület tulajdonosát az épület fennállásáig az épület rendeltetésszerű használatához szükséges mértékben a földre földhasználati jog illeti meg, amelynél fogva az épület tulajdonosa az épület használathoz szükséges mértékben jogosult a föld használatára (átjárhat rajta!, így nincs szükség további dologi jogra, telki szolgalomra)

Kérdéses ugyanakkor, hogy az önálló épület feltüntetésekor ("kb. 5éve") a földmérő mérnök milyen terjedelmű változási vázrajzot készített a földhasználati jog vonatkozásában a /B épülethez.......?!?

dr. Egyed Zoltán
  ügyvéd 
www.facebook.com/dregyedzoltan/
https://dregyed.business.site/

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2020.02.13. 21:36

Átjárási szolgalmat nyilván. De egyrészt ez nem kell a kölcsön nyújtásához, másrészt ipso iure, bejegyzés nélkül is megilleti a z épület mindenkori birtokosát.

www.kbs-ugyved.hu

MajorDomus # e-mail 2020.02.13. 19:47

És mire?

drbjozsef #   2020.02.13. 18:53

MILYEN szolgalmi jogot akar a bank?

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2020.02.13. 17:43

Keress másik bankot, vagy legalább panaszold be az ügyintézőt. Hülyeséget kér.

www.kbs-ugyved.hu

Rosco # e-mail 2020.02.13. 16:55

Az előzőbe nem fért. Szóval én adhatok-e magamnak szolgalmi jogot a telek 50%-os tulajdonjogán? Ha nem, mit javasol? Hogyan lehet ezt kikényszeríteni?
Köszönöm.

Rosco # e-mail 2020.02.13. 16:53

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Adott volt 1 telek, 1 házzal. Én is ráépítettem, a másik mögé, azzal egybeépítve. Lett 2 ház. Földhivatalban is bejegyezve szétszedtük 3 felé. Kb 5 éve. Van 1 telek külön hrsz-szel és 2 ház "/A" és "/B" hrsz-szel. A "B" az enyém 100%-ban. Időközben az "A"-ban örököltem 50% tulajdonrészt és a telekben is, mert ott nem volt tulajdonjogom csak használati jog, míg az épület áll. A másik tulajnak haszonélvezeti joga van az én 50%-omon. Az "A" házon és a telken is.
A probléma a következő: Ingatlan fedezetű jelzálog hitelt vennék fel, de a bank szolgalmi bejegyzést kér attól a telektől, aminek (ha haszonélvezettel terhelten is) az 50%-a az enyém. A másik tulajdonos nem akar semmit aláírni (idős néni, elzárkózik mindentől, mert én biztosan meg akarom kaparintani az ő tulajdonjogát.

MajorDomus # e-mail 2020.02.05. 22:27

Ha nem magánterületen teszed.akkor nem.
De látod,mennyi hasznos információval gyarapodtál?!

Bozs64 # e-mail 2020.02.05. 12:50

Ennyire azért ne bonyolitsuk túl! Ha a ceglédi kannámmal elballagok a forráshoz, megmerítem, és visszacipelem, nem sértek semmilyen törvényt! Köszönöm.

alfateam # e-mail 2020.02.05. 11:30

Szerencsére az is van.
1996 évi LIII törvény 23§

Bozs64 # e-mail 2020.02.05. 10:58

Hűha! Mi minden vetődik fel!
Mivel nem lakoingatlanrol beszélünk, azt hiszem az lesz a válasz, oldja meg, én meg maradok az esővíz gyűjtőnél és a forrásviznél.
Szerencsére az is van.
Köszönöm, és bocs a bénázásért!

drbjozsef #   2020.02.05. 10:56

Akkor jó.

oligaliga # e-mail 2020.02.05. 09:03

Pedig az.

drbjozsef #   2020.02.05. 08:43

oligaliga,

CSAK átvezetésre persze hogy lehet szolgalmi jogot alapítani.

De a kérdező azt írta : "neki is lenne vize".
De erre szerintem nehézkes lenne, de nem értek hozzá.

És ha kiszárad a kútja? Majd kötelezik, hogy saját kézzel hordja nekem a lajtoskocsiból vödörben a vizet? Hiszen nekem jogom van ahhoz a vízhez. Áramdíj, használati költségek?

Nekem nem tűnik ez olyan egyértelműnek.

oligaliga # e-mail 2020.02.05. 07:47

Fúrt kútra szolgalmi jog meg saját mérő?

A szolgalmi jog a vízvezetésre jön létre. A fúrt kútra meg kell a mérő, főleg, ha egyébként van vízbekötés.

Majd kötelezik rá, hogy szolgáltassa a vizet, és üzemeltesse a fúrt kútját akkor is, ha ő nem akarja?

Igen. Pont ezért van a szolgalmi jog.

drbjozsef #   2020.02.05. 07:21

Fúrt kútra szolgalmi jog meg saját mérő?
Ez nem vízközmű hálózat.

Nem lehetetlen, én nem tudom, de furának hangzik.
Majd kötelezik rá, hogy szolgáltassa a vizet, és üzemeltesse a fúrt kútját akkor is, ha ő nem akarja?

MajorDomus # e-mail 2020.02.04. 20:39

Csak legyen annyi eszed,hogy saját mérőd legyen,mert megemlegeted a vizbekötést.

Bozs64 # e-mail 2020.02.04. 16:56

Köszönöm!

alfateam # e-mail 2020.02.04. 16:26

Jó helyen vagy, szolgalmi jogról van szó. Szerződéssel is létrejöhet és be is jegyeztethető

Bozs64 # e-mail 2020.02.04. 15:57

Bocsánat, nem ide szántam!

Bozs64 # e-mail 2020.02.04. 15:55

Üdvözlet!
Alapállás: szomszédom két telke között vagyok. Az egyiken van fúrt kút, szabályos, engedéllyel. A másik ingatlant mostanában vette, oda szeretné átvezetni a vizet.Olcsobb lenne, mint újat furatni.
Beleegyeznék hogy a földemen átvigye, akkor nekem is lenne vizem.
De! Előbb utóbb valaki megválik a tulajdonától.
Milyen megállapodást célszerű kötni, illetve kell, hogy a jövőben ne legyenek problémák.
Köszönöm!

zoli1313 # e-mail 2020.02.03. 13:06

drbjozsef,

Koszonom, vilagos! Igen, a masik tul.lapon ott van: "Terheli a ......HRSZ-t illető Csatorna átvezetési szolgalmi jog"

drbjozsef #   2020.02.03. 10:36

Vagyis az 1000 telekre bekötött csatorna halad át a 2000-es telken, amely átvezetést ez utóbbinak tűrnie és biztosítania a kell a szolgalmi jog miatt.

drbjozsef #   2020.02.03. 10:35

zoli1313,

Az "illeti" kezdésből szvsz egyértelmű : a 2000-est TERHELI a szolgalmi jog, amely jog az 1000-est illeti meg.

Nézd meg a 2000 lapját is, ott terhelésként lesz ez bejegyezve az "1000-es javára".