Szolgalmi jog...


aczela # 2009.03.15. 05:44

Köszönöm, válaszod.
Azért zavar ez a magyar jogrendszer, hogy egy érvényes szerződésben foglaltakat nem tudom érvényesíteni, mert a jogban jártas Kft. ügyvédje nem tartja be a megállapodást, tudatosan mást tesz, mint amit vállalt, és ami szomorúbb, hogy ez nem fordítható vissza, nem állítható helyre.

aczela

Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.14. 21:15

Na jó, kártérítést kérhetsz, természetesen, de ez a bejáráson nem fog segíteni. A vevővel megpróbálhatsz egyezkedni, de ingyen biztosan nem enged szolgalmat, és nem kötelezhető arra sem, hogy visazterhesen adjon ilyen jogot.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.14. 21:12

Akkor így jártál.

aczela # 2009.03.14. 11:56

Van. Egy sarok telket szabtak három részre. Azért kértük a szomszéddal közösen a szolgalmi jogot a harmadik, most már sarok telken keresztül, mivel említettem kész házat vettünk és sorház kialakítású, tehát egymás mellé épültek, így ha garázst építek, csak onnan tudom megközelíteni. Ha bármit akarok a kertbe vinni csak a házon keresztül vihetem. Gondolj bele, ha gáz helyett, vagy mellett fával akarunk fűteni, akkor a nappalin keresztül hordhatjuk hátra. Az eladó adásvételibe, ill. külön megállapodásban rögzítette, hogy csak úgy adja el a sarok telket,hogy ez a szolgalmi jog érvénybe lép. Egy házat akartak építeni és így adni tovább,és akkor akarták rajzzal együtt beadni a földhivatalhoz, de ez nem jött össze. Az adásvételben tehát szerepel a szolgalmi jog, viszont rajz hiányában a földhivatal ezt nem jegyezte be.
A telket viszont eladta úgy, hogy a szolgalmi jog nem szerepel benne.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.14. 11:12

Nincs a teleknek közvetlen közúti kapcsolata? Azt hittem így már enm is engedélyeznek telekalakítást.

aczela # 2009.03.14. 06:18

A következő ügyben szeretnék tanácsot kérni!
Én és a szomszédom egy építőipari KFT.-től vásároltunk kész házat, hozzátartozó telekkel együtt. A KFT. tulajdonában 3 db telek volt, ebből kettőt megvettünk( én és szomszéd ).
A sarki telek még a KFT tulajdonában volt, amikor az adásvételi szerződéseket megkötöttük.
A szerződésben az eladó kötelezettséget vállal arra, hogy a tulajdonában lévő xxx6 hrsz. ingatlant, úgy értékesíti, hogy szolgalmi jogot biztosít a Vevők számára úgy, hogy a szomszédos telek felől lehetővé teszi a gépkocsival történő bejárási lehetőséget.
Én a xxx5 hrsz. tulajdonosa ugyan úgy szolgalmi jogot adok a xxx4 hrsz. telek tulajdonosának a xxx5 hrsz. alatt felvett ingatlan felé 4 méter szélességben.
Viszont ez szolgalmi jogot a földhivatal nem jegyezte be.

Időközben a KFT. az ingatlant eladta, úgy, hogy a vevőt nem tájékoztatta, a szerződésben nem vette bele a velünk megkötött adásvételi szerződésben szereplő szolgalmi jogot.
Mit tehetünk ebben az esetben, hogy érvényesítsük szolgalmi jogunkat

csingilingi # 2009.02.19. 14:35

Előző kérdésem pontosabban tenném fel, ugyanis a szolgalmi jogot alapító megállapodásban az szerepel, hogy a kábelvezetési szolgalmi jogot közterületre adjuk meg, miután egyszeri X összeget fizet a jogosult, így nem történik bejegyzése a kataszterben. Ilyen esetben milyen bizonylatot lehet kiállítani a befizetésről, ha a befizető számlát kér???

csingilingi # 2009.02.19. 13:12

Segítséget szeretnék kérni a következő ügyben:
Kábelvezetési szolgalmi jog alapításának ellenértékeként egyszeri X. összeget fizettek be költségvetési szervnek. Kérdésem hogy ezt hogyan kell bizonylatolni? Számlát kell róla kiállítani, vagy pedig a kataszterben az ingatlanra kell felvezetni ezt az összeget, és erről küldeni másolatot a befizetőnek, avagy számviteli bizonylat kiállítása a jó megoldás?
Köszönöm szépen a segítséget!

ObudaFan # 2009.01.28. 19:41

Nincs mit.

olsza # 2009.01.28. 13:07

Tisztelt Obudafan!
Köszönöm a megnyugtató válaszát.

monalisa1 # 2009.01.27. 20:01

Nyáron még csak elmegy a vízhordás - napi ki tudja hányszor is a 2x60+ m-ről való cipekedés -, de "ilyen" időben: hóban-, fagyban-, esőben- és sárban nemigen lehet valami kellemes.

Monalisa
laikus hozzászóló

ObudaFan # 2009.01.27. 18:20

Amíg a szolgalmi jogra szükség van, addig azt nem fogják törölni.

olsza # 2009.01.27. 16:14

Köszönöm a hozzászólásokat. Az eladóm szerint igy egyszerübb volt, mint kb 60-70 m hosszú vezetéket megépiteni, ha azt egyszer ugyis kiépitik és majd akkor lehet rá csatlakozni. De ki tudja mikor?! Tulajdoni lapot még nem láttam, állitólag be van/lesz jegyezve. A köv. találkozóra mondtam, hogy hozzon egyet.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.01.27. 14:33

Be van jegyezve az a szolgalmi jog?

monalisa1 # 2009.01.27. 14:28

Csak kérdezem: hány méter hosszúságú vízvezeték-cső árkot kellene ásni ahhoz, hogy a továbbiakban a saját teleknek lévő - kialakítandó - vízcsapról lehessen vételezni azt a vízet?! És a vízórát is át lehet telepítani. Mindezt amíg az utcában a vízközmű-társulás létre nem jön.

olsza # 2009.01.27. 13:24

Tisztelt Válaszadó!

Szeretném megkérdezni, hogy amennyiben egy olyan utcában vásárolnék önálló családi házat, ahol még a közmü nincs teljesen kiépitve és a vizet a szomszédtól kapnám szolgalmi jog utján, ugy ezt Ő, mármint a szomszéd, illetve ha eladná a házát, akkor az új tulajdonosa esetleg felmondhatja-e, illetve felfüggeszheti-e a vizszolgáltatást. (Az Ő telkén van a vásárolni kivánt ház vizórája). Válaszát előre is köszönöm.

tibeti # 2008.08.25. 14:23

Köszönjük, az a helyzet, hogy ez nem holmi vétlen, tudatlan hibás teljesítés volt, hanem tudatos, rosszindulatúság, aminek vevő számára az évek alatt egy csomó (mint utólag kiderült) hiábavaló pénzbeli vesztesége lett. Mert ugyan ott vannak a területek, ám nem arra, amire szánta, vette.
Az eladó az a helybéli kisfalusi önkormányzat volt, élükön a polgármesterrel, amelyik anno bevezettette ott a vizet. Az önkormányzat a vízműben tulajdonos is egyben, ő adja a mindenkori vízműgépészt, tehát itt brutál átvágásról van szó. Az önkormányzat direkte a vízvezeték miatt vette meg, vagy sajátította ki annak idején azt a telket, mikor szerződött a szolgáltatóval. A tul. lapra senki rá nem vezette, hivatal átírta. S még most sem szólnak, hogy állj, ne tovább, sőt! Várják, hogy tulaj beadja a terveket.
Nos, nem akartam így lepublikálni, hisz szégyenteljes az egész, ám kénytelen vagyok, hogy teljes képet látva ki mit jav.? Tulajt "körberöhögnék" a szav. igénnyel.
Kérem, segítsenek, ha Önökkel teszik ezt, 2 évig, mit
tennének? Tulaj mit léphet, s ki ellen?

guba # 2008.08.25. 05:30

Nem esélytelen megtámadni, de mint ahogy már ObudaFan írta, sokkal célszerűbb valamely szavatossági jogra alapozni, mert megtámadásnál lényeges, hogy az eladó tudott-e a vezetékről, hibás teljesítésnél, pedig nem számít.

tibeti # 2008.08.24. 18:51

Kedves ÓbudaFan!
Aug.15-i írására kérdezném, hogy esélytelen volna megtámadni? A vevőnek honnan kellett volna tudnia a bejegyzésről, ha a szentírásnak tartott tulajdoni lapon mint írtam, az égvilágon semmi korlátozás nem volt bejegyezve. S azóta több év eltelt, azóta sincs, vélhetően soha nem is volt. Az eladó szándékossága viszont sajnálatos, de tény, mert tudott róla, tudnia kellett, egyszerűen nem tagadhatja le, mégis eladta. Nem feltétlen az ár a lényeg, bár megkérte, hanem hogy tudott vevő odatelepülési, gazdaságalapítási szándékáról, s végignézte, hogy az "körbevásárolja", kibérli a szomszéd-szembeni telkeket is.
S a kérdés ott lebeg, ki az, aki ezért felel?
A vizesek, mert nem jegyezték be anno, s nem is ellenőrzik az ilyen dolgaikat évek óta?
Vagy a földhivatal?
Vagy az eladó, aki szándékosan elhallgatta?

ObudaFan # 2008.08.22. 11:20

Ha az uralkodó telekről máshogy a közút nem közelíthető meg, akkor nem szüntethető meg. Ha megközelíthető, akkor a bíróság megszünteti.

Kiara9 # 2008.08.22. 08:31

Telki szolgalmi jog kapcsán azt olvastam a magyarország.hu-n, hogy megszüntethető, ha már nincs rá szükség, vagy akár megszünik, ha azt 10 éven át senki sem érvényesítette. (lehet, hogy ez így egy kicsit zavaros)
Kérdésem, hogy átjárási szolgalmi jog megszüntethető-e, ha a tulajdonosok 19 éven keresztül nem jártak át a telkemen, mivel az a földterület műveletlen, építési engedély nem adható ki rá. Viszont sajnos csak az én utamon keresztül közelíthető meg, vagy a körülötte lévő telkeken.
Tud ebben valaki valami okosat? Hogy lehetne az átjárást megszüntetni?

ObudaFan # 2008.08.15. 13:45

Megtámadni fölösleges, ez tipikus szavatossági igény. Akár el is lehet állni, kevesebbnek a bizonyításával, mint amit egy megtámadás esetén is bizonyítani kellene: hogy a vevők nem tudtak erről az akadályról, és ez számukra szerződéskötéskor is lényeges volt. Kérdés, hogy mit lehet bizonyítani.

nefaria1 # 2008.08.15. 07:36

Esetleg megtévesztésre/közös téves feltevésre hivatkozva megtámadni a szerződést? Hiszen "ha tudta volna, hogy nem beépíthető, nem vette volna meg" nem?

tibeti # 2008.08.14. 17:23

Kedves ÓbudaFan! Ez bennünk is azonnal fölmerült, de hogyan kell próbálkozni? Kihez, mivel, miként, hogy hivatalos legyen, hisz a volt tulaj letagadta. És ki a felelős egy ilyen bejegyzés elmulasztásáért, kinek lett volna a kötelessége anno ráterhelni a szolg. jogot a telekre? (mivel ezek szerint ennek hiánya miatt mások sérülnek. ) Pl. valaki nősül, de nem készül róla sehol hivatalos írás, a tény tény marad, ám ha még egyszer megnősül válás nélkül az bigámia, fülön fogják. A szolg. jog bejegyzés elmulasztásáért nem hibáztatható jogszerűen senki?

ObudaFan # 2008.08.14. 16:57

Meg lehet próbálni az eladóval szemben árleszállítást érvényesíteni.