osztatlan közös tulajdon - használati megosztás


nonolet # 2017.08.17. 11:16

nanemaaa

Azért akad példa
a határozat újra gondolására
a méltányosság kérés hatására...
Tekintettel az elmúlt évek építésügyi deregulációjára.

Feltéve, hogy egyébként teljesen szabályos
csak éppen engedély nélküli építés történt.

drbjozsef # 2017.08.17. 11:15

Én nem vagyok jogász, csak laikus-dilettáns olvasó, de ha jól értem, a 10 év akkor számít, ha az építéstől kezdődően az építési hatóság 10 évig semmilyen cselekményt nem végez az ingatlan tekintetében. Te már kaptál bontási határozatot, tehát a 10 év esetedben nem számít. Jó eséllyel az építéshatóság a bontási határozatnak előbb-vagy utóbb érvényt fog szerezni, ha kényszerbontással, akkor annak költségei is téged fognak terhelni.

Neked kell eldönteni hogy itt a névtelen fórumozóknak hiszel inkább, vagy amit az építéshatósági osztályvezető mondott. Ahogy én látom mindenki tévedhet, és valaki téved is...

marika7809 # 2017.08.17. 10:45

Köszönöm.Nem állt szándékomban elhallgatni,és már szerencsére csak 3 évem van a 10ig.Akkor ,ha nincs kiskapu,hogy össze tudnám vonni a telkeket,és külön osztani ki kell várjam ezt az idot????És igen másnak a stílusa alpári,de nem annyira okos mint gondolja ????koszi szép napot

drbjozsef # 2017.08.17. 09:30

marika,

a stílus olyan amilyen, de sajnos igazuk van a hozzászólóknak.
El tudod adni az ingatlant, ha nem hallgatod el a bontási határozatot. Nyilván töredékáron.
Telekmegosztás valószínűleg nem fog menni, legfeljebb, ha végrehajtottad a bontást.

marika7809 # 2017.08.17. 07:28

monolet én nem vitazni vagyok itt.Szerintem te állitsál nagyon gyorsan magadon,és tanuljál meg tisztességesen viselkedni egy nővel!!Otthon legyen nagy az arcod,ne itt arc nélkül!!

drbjozsef # 2017.08.17. 06:04

Boxika : a közös tulajdon mindig szívás. Tudod, a ló meg az ő izzadt háta.

nanemaaa # 2017.08.17. 05:47

Közigazgatásban már nincs méltányosság, építési ügyben sose volt. A jogszabály kizárta mindig is.
Van egy jogerős és végrehajtható döntés, a kérdés már csak a végrehajtás módja és hogy előtte mennyi eljárási bírságot szabnak ki. Nincs elévülés, legfeljebb, ha a hatóság a végrehajtás érdekében semmit nem tesz legalább 3 évig! De ezt a "szívességet" nem fogják megtenni.

marika7809 # 2017.08.16. 19:05

Ezt nekem írtad? Vegyél már vissza az arcodból!A hulye ezek szerint te vagy,mert a 10 év elévülést az önkormányzatba mondta az építéshatósági osztályvezető.Vagy akkor lehet ó is hulye csak te vagy ennyire okos,tele jóindulattal mint egy jó Magyar!Gratulálok!

Boxika # 2017.08.16. 18:00

Köszönöm a választ!
Ez ebben a formában, jó nagy szívás akkor.

marika7809 # 2017.08.16. 11:50

Köszi,de segítséget varok nem kioktatást!Sajnos rosszul tudod mért a 10ev játszik szerencsére,és nem akarok elhallgatni a vevő elől!

nanemaaa # 2017.08.16. 07:47

marika7809
A bontást mindenképpen kikényszerítik rajtad, hiába adod el. Legfeljebb a vevő is beperel, ha ezt a kötelezettséget elhallgatod előle.
Itt már a 10 év nem játszik. Ezek szerint a hatóság még nem jutott el odáig, hogy havonta küldjön neked fél milliós végrehajtási bírságot, amit egyébként simán behajtanak rajtad. Ha végképp megunják a veled folytatott harcot, kirendelnek egy kivitelezőt a költségedre, és azzal bontatják el. Szóval itt már a hajó elment, jobb lesz mielőbb végrehajtani a bontást, mert jól már nem tudsz kijönni belőle.

marika7809 # 2017.08.16. 07:25

Udv mindenkinek.A kerdesm az lenne van egy 3000nm-es telkunk a 17.kerben amire epitesi engedéllyel épitkeztunk,használatbavetlit megkaptuk,de hozza épitettunk egy szobat a cs.kályha miatt,mert kevés volt a légkobmetr.Én próbáltam hivatalosan engedéllyel,de nem engedték,igy kaptunk rá egy bontasi határozatot.Ellenben az utcába tobben nagyobb hazat épitettek,vagy szinten hozz,ők kaptak végleges fennmaradást és buntetést.Én folyamatosan kapom a buntetést,és le kéne bontsam amit persze nem szeretnék mivel egy nagy szoba lett belőle,és be van szigetelve szinezve a teteje burkolva.-(
Kérésem az lenne,hogy el szeretném adni a hazat ezt igy,hogy tudom megtenni?Az önkormányzatba ugye azt mondták ez 10év az elévülés?!Ebből még van négy eladhatom bonatni nem fogják,csak nekem jön a birság folyamatosan?!
1000nm szeretnék eladni a hazzal,nem engedik a telket osztani mert bontási határozat van a házon?!
Köszönöm a segitségeket.-)

nonolet # 2017.08.16. 07:05

Elővételi joga van atulajdons társnak.

Azaz, ha megszületik az adásvételi szerződés.
akkor abból kapnod kell és nyilatkozhatsz,
hogy kívánsz-e a vevő helyett te lenni a vevő.

Minden feltétetel marad változatlan, csak a vevő lesz más.
A fizetési feltételeket is tudnod kell teljesíteni!

-

Az idegen tulajdoni hányadban lakhatásért a tulajdonosának joga lenne díjat kérni.

Aki költött rá annak meg joga lenne elszámolni a díjjal szemben a költségei egy részét (ami beruházás jellegű volt).

Szóval, én nem bolygatnám nagyon ezt a részét az ügynek, ha ingyen laktam ott évekig.

Az elővétel azonban jár és megveheted az idegen vevő helyett.

Boxika # 2017.08.15. 18:55

Üdvözlet mindenkinek!
Legyetek szívesek ha tudtok segítsetek nekem is!
13 éve vásároltunk egy osztatlan,közös tulajdonú házrészt 6/24 arányban. A házrészünkkel összeépített házrészben - utánunk - van még 3 tulajdonos 2/24 arányban, de életvitelszerűen csak az egyik él benne. Használati megállapodás nincs. A ház végében volt egy használatlan szoba,fürdőszoba.Gondozatlan,rágcsálókkal teli,leszakadt mennyezetű, egy méter magasságig felázott falú, szeméttel telerakott régen a nagymama által lakott rész.Mivel meguntuk a rágcsálókat rendbetettük,tetőt raktunk fel,felfalaztuk,aztán az élet úgy hozta,hogy párommal szétmentünk és neki megcsináltuk otthonos kis lakásnak,a mellette lévő sufnikból konyhát is kialakítottunk. 4 éve mi használjuk,rendezzük azt a részt is.
Most kitalálta az egyik 2/24-es soha itt nem lakó tulajdonostárs,hogy ő eladja a részét, de nekünk ajánlatot nem tett idegent hoz elsőre.
Azt mondja az az ő része az örökségből.
Be kell e engednem abba a lakrészbe és vajh mitévő tudok lenni,hogy a befektetett idő,pénz,munka ne vesszen kárba?
Köszönöm bármilyen segítségeteket!

MajorDomus # 2017.07.19. 21:49

De már az ügyvédnek jelezd,hogy fenntartod elővásárlási jogodat.

enathaly # 2017.07.19. 12:05

Hú nagyon szépen köszönöm!
Hatalmas segítség volt, el tudok indulni most már!
Köszönöm még egyszer!!! :)

nonolet # 2017.07.19. 10:46

Az elővásárlási jogról az értesítést a gyakorlatban
az eladó és vevő által már aláírt (de függő hatályú) szerződés formájában szokás megküldeni a jogosultaknak.

(bár a PTK szerint az TELJES!!! ajánlat megküldése is OKÉ)

Akiknek erre a megadott határidőn belül
nyilatkozniuk kell arról, hogy
kívánnak-e a vevő helyébe lépni.

Tehát illett volna a teljes aláírt szerződésből(ajánlatból) egy példányt mellékelni.
Az, hogy az ügyvédnél neked kell kuncsorogni a szerződésért nem túl elegáns megoldás.

A lényeg, hogy kérj egy komplett példányt és határidőn belül nyilatkozz, hogy a TELJES szerződést elfogadva
a vevő te kívánsz lenni az eredeti vevő helyett.

Ehhez teljesítőképesnek kell enned!!!
Azaz tudnod kell fizetni is...

Egynél többen azonban ne nyilatkozzatok lehetőleg,
mert az komoly kavaráshoz vezethet...

-

Azonban az kérdéses lehet, hogy
mire is van pontosan elővásárlási jogotok?

  • a telekre
  • az épületre
  • mindkettőre
enathaly # 2017.07.19. 10:30

Azt sem kaptam. Csak ezt a szomszéd általi furcsa levelet, amiben szerepel az összeg (meg hogy kinek akarja eladni), illetve hogyha nem reagálunk, akkor az automatikus lemondással jár. Ennyi.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.19. 10:25

Nem értem. Az adásvételi szerződést nem kaptad meg? Akkor mi van a megkínálásban?

enathaly # 2017.07.19. 10:12

Igen, az ok, hogy nyilatkoznom kell. Csak nem mindegy, milyen formán. A régi lakó elköltözött, velünk papírt nem íratott alá, és mint írtam, az új lakó már kulccsal rendelkezik! A mi megkérdezésünk nélkül már jóformán "beköltözött". Ezek után több, mint egy héttel kaptuk ezt a semmilyen levelet (arról ne is beszéljek, hogy helyesírási hibákkal, formailag milyen arról pláne!) amiben pl. a helyrajzi számon szereplő ingatlan össz nm alapterületére hivatkozva szándékozik eladni a házrészét. (ennek a töredéke mindössze az eladható rész). Lehet ezt így csinálni? Ez igazából a kérdésem lényege. Semmi hivatalosság nincs az egészben.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.19. 09:54

Nem világos, mi a kérdés, de ha az elővásárlásra jogosult ésszerű határidőn belül nem nyilatkozik, akkor azt úgy lehet tekinteni, hogy nem kívánja gyakorolni a jogát.

enathaly # 2017.07.19. 09:46

Akkor már aláírás sem kell hozzá? Csak így ha nem jelzek vissza, akkor lemondtam róla? Ennyi?
Pár éve a másik szomszédnál még az ügyvéd kint volt a helyszínen és mindenkivel aláíratta, ellenjegyezte, stb.
Már semmi ilyenre nincs szükség?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.19. 09:40

Én úgy tudtam, hogy előre le kellene mondani róla és csak utána lehet vevőt keresni.
Éppen nem! Soha nem is ez volt se a szabály, se a gyakorlat.

enathaly # 2017.07.19. 09:38

Üdvözlet Mindenkinek!
Egy nagyon komoly problémával szembesültem a héten. Mi egy 6 házrésszel rendelkező nyeles telken lakunk az egyik lakrészben. Ebből az egyik tulaj a hátunk mögött elindított egy eladást. A kérdésem lenne, hogy megfordíthatja-e a dolgot? Mert ugyanis amikor az új lakó már kulccsal jött birtokba venni a házrészt (amit állítólag 10M Ft-ért vásárolt meg) megfenyegettük a többi lakóval, hogy ebből komoly rendőrségi ügy is lesz (mivel az elővásárlási jogunkról való lemondást egyik lakóval sem íratta alá) és egyébként már volt okirathamisítási ügye a tulajnak, úgyhogy készüljenek fel mindenre. Erre kaptunk egy levelet a minap, hogy ő el akarja adni a házrészét XY-nak 5M Ft-ért (mégsem 10) és ha mi az okiratszerkesztő ügyvédnél nem jelezzük a szándékot, és nem helyezzük letétbe a fenti összeget (milyen formán? ez sem derül ki), akkor azt úgy tekintik, hogy az elővásárlási jogunkkal nem kívánunk élni.
Lehet ilyet?
A levelet nem tértivevénnyel küldték. Szimplán ajánlva. Az okiratszerkesztő ügyvédnek nincs ott a nevén kívül semmi adat. Se cím, se telefonszám, se fejléces papír, se a részéről egy aláírás.
Mi élni kívánunk a vásárlási jogunkkal, de akinek szándékozott eladni már kulccsal rendelkezik, többször járt az ingatlanban.
Nyilván jelzem (netről kikeresve az ügyvéd elérhetőségeit) a vásárlási szándékunkat, de ez így, ebben a formában jogszerű? Én úgy tudtam, hogy előre le kellene mondani róla és csak utána lehet vevőt keresni. Vagy ennyit változott az erre vonatkozó jogszabály?
Nagyon köszönöm a mielőbbi segítséget, szorít a 8 nap.

MajorDomus # 2017.06.08. 21:09

Tárgyalás