Társasház tulajdonosi jogok


MajorDomus # 2017.06.23. 21:49

Meg sajnos a valóságtól is!

nonolet # 2017.06.23. 11:46

tamás12345

Jjjjajjj ez fájT :-(

Azért a szorzás nagyon-nagyon alapművelet ám...

230x32=7360 Watt névlegesen, ami messze van még a 9000-től.

Szomorú örökös # 2017.06.23. 06:41

Hapciusz

a 16 amperes hány vattot bír el?

Szerintem te is tanultad az iskolában a P=UxI képletet. Nyilván célszerű nagyjából 220 V-tal számolni, mert én még szinte sosem tudtam itthon 230 V-ot mérni.

tamás12345

tudtommal 32 A az 230 V-os hálózat esetén kb. és majdnem 9000 W fogyasztást simán elbír

Azért ez igazán érdekes lenne, mert kb. 7000 W-ra jön ki a képlet alapján a teljesítmény számítása.
És különben is létezik látszólagos, illetve valós teljesítmény. Egyiknek VA, másiknak W a mértékegysége. ;-)

Hapciusz # 2017.06.23. 05:15

a 16 amperes hány vattot bír el?

MajorDomus # 2017.06.22. 21:31

Egyetértünk.

Általéban az a gond,hogy a nagyteljesitményű
berendezések fygyasztó,villanykályha ,annyira leterheli a rendszert,hogy kisebb áramkimaradások vannak csúcsidőben!

Egy olyan házban ahol van 10 nyugdijas a 15-ből,ez nem gond,de ahogy kicserélődik a nép,a fiatalok a modern gépekkel hamar taccsra teszik az ötvenes években épült villamos rendszert.

MajorDomus # 2017.06.22. 21:03

Hapciusz

A lényeget nem érted!

Hozzájárulásról van szó!

Vagy hozzájárul vagy nem!

Még mindig ködösitesz,és lapitasz,hogy mi a gondja veled.

Biztos nem szórakozásból csinálja veled,mert nem érdeke. Ha ilyen tulaj van,én sdm adom meg a hozzájárulást.

Miért?
Mert a társasházat képviselem,akinek az a tulaj betart,mert nem fizet.
Én meg nem irok alá.

drbjozsef # 2017.06.22. 20:26

Hapciusz,

nyilván igazad van, jogszerűen nem tagadhatná meg az aláírást. De akkor lássuk ugyanezt megfordítva :

"Hapciusz, nem tudok arról hogy a Te törvényesen megtagadhatnád a tartozásod kifizetését.
Az egy külön dolog, hogy a közös képviselőnek alá kellene írnia a papírodat, arra megvan az eljárási mód és a kérelmező mint eljáró jogosultsága."

Hapciusz # 2017.06.22. 18:37

nonolet, nem tudok arról hogy a közösképviselő törvényesen megtagadhatja a hozzájárulását.
Az egy külön dolog, hogy a tulajdonos adós, arra megvan az eljárási mód és a közösképviselő mint eljáró jogosultsága.

Zoltanuss # 2017.06.22. 18:11

T. bermuda háromszög !
Egy négy lakásos majdani társasházban miért kellene közös képviselő ?
Majd közfelkiáltással az egyik tulaj elvállalja. Aztán a panaszra :

(az enyém alattiban) átalakítás folyik. A régi konyha, fürdőszoba helyet cserél.
Még ha feletted lenne érthető lenne az aggodalmad, de így ? Általában ez a fajta átalakítás problémás a vizes rész esetleges meghibásodása miatt, de itt nem kell félned.
mert szerintük nem főfal és nem lesz gond?
Miért szerinted más fal ? ha nem hiszel neki akkor vizsgáltasd meg te egy statikussal a saját költségedre. viszont ha baj lesz akkor tényleg az alattad lévő szomszéd/társtulaj lesz a hunyó. de addig , ha aggódsz bizonyítsad megfelelő szakvéleménnyel.

nonolet # 2017.06.22. 12:50

bermuda háromszög

Megteheti, mert

  • nem építési engedély köteles átalakítás

    így a felelősség csak az övé lesz...

  • a saját magántulajdona, így alapban semmi közöd hozzá

Persze, ha kiderül, hogy valami

  • veszélyes

vagy

  • szabálytalan

dolog készül(t), akkor az építési hatóság eljárása kérhető.

nonolet # 2017.06.22. 12:46

Hapciusz

Mutass agy jogszabályt, hogy
a fizetéssel elmaradni törvényes!!!

Mivel te szegtél előbb törvényt....
Ne számíts már a másik féltől sem a jóindulatra-szabályosságra.

Tudod:
Amilyen az adjisten, olyan a fogadj isten.

Fizess becsületesen és nem lesz gondod.

Szomorú örökös # 2017.06.22. 05:21

dió55

A közös képviselő nem írta alá azért, mert hogy én tartozok a háznak.

Szerintem ne arról írj litániákat, hogy mire köteles az EON meg mire nem, hanem erről a fenti történetről írj egy kicsit részletesebben, mert ezen nagyon gyorsan átsiklottál és lehet tartalmaz olyan részleteket, amelyek alapján itt mindenki számára kiderülhet, ki a hunyó a történetben. Nyilván jó lenne a másik fél véleményét is meghallgatni, de az nagy valószínűséggel nem fog megtörténni...

Hapciusz # 2017.06.22. 04:18

MajorDomus, mutass egy jogszabályt, hogy ez jogszerű mód, mert nem hiszem! Attól, hogy el vagyok maradva a villanyszámlával, még a főgáz nem zárhatja el előlem a gázt.

A közös ktg-nek megvannak a behajtási módszerei, törvényes keretek közt.

MajorDomus # 2017.06.21. 20:18

A közös képviselő nem diszkriminál,hanem próbálja behajtani a társasház pénzét az adós tulajdonostól.

Ez is egy eszköz.

A kérdező fizesse be a tartozást,és megkapja az engedélyt. Ennyi.

dió55 # 2017.06.16. 21:16

Az már nem az én problémám, hanem a következő bővítést igénylőé és az EON-é, de feltételezem, hogy amikor itt kb 15 éve újra vezetékezték a házat, úgy lett méretezve a vezetékek kapacitása, hogy elbírja, ha mind a 21 lakás 32A-t szeretne. Egyébként átlagos fogyasztó vagyok, szerintem vannak itt a házban akik nálam sokkal többet fogyasztanak. Azért kértem a bővítést, mert vettem egy 2000 W-os és egy 500 W-os fűtőpanelt, amiből most télen is csak a 2000-est használtam, de meg akartam előzni, ha elviekben együtt menne mondjuk a fűtőpanel a 2700 W-os 1,7 literes vízmelegítővel, meg hozzá jönne még hűtő, TV, meg egykét apróság, ne csapja le a biztosítékot. Szerintem a klímások, meg akik villanytűzhelyet használnak, többet fogyasztanak.
Más szolgáltatók azt sem tudják, hogy milyen kedvezményekkel bírják több fogyasztásra a felhasználót, az EON meg az ellenkezőjét teszi, mintha nem a szolgáltatásból élne. Nem azt kérem, hogy ingyen adja az áramot.

dió55 # 2017.06.16. 18:36

Az EON üzletszabályzata szerint a társasház képviseletében a közös képviselő hozzájárulása a teljesítménybővítéshez csak akkor kell, ha a méretlen fővezetéket vagy a csatlakozóvezetéket kell cserélni, vagy bővíteni – de nem kell. A társasházi törvény szerint is a közgyűlés a közösséget terhelő kötelezettségek vállalásáról, a rendes gazdálkodás körét meghaladó kiadások vállalásáról határoz. Mivel esetemben erről nincs szó, ezért nem kell a közgyűlés és a közös képviselő aláírása, ezért nem ebbe az irányba megyek, hogy kikényszerítsem az aláírását. Úgy gondolom, akkor kellene a közgyűlés hozzájárulása a bővítésemhez, ha én mint vállalkozó pl. nyitok egy fagyizót a ház mellett, és a társasházból akarok áramot vételezni. De ha én tulajdonosként a lakásom áramellátásához kérem az áramot, ahhoz nem kell a társasház hozzájárulása, ezért nem a képviselőt okolom. hogy 2 éve pereskedek egy 660 forintos kismegszakító cseréje miatt. Az EON-nál nem tudják a saját üzletszabályzatukat értelmezni, meg a többi, az esettel kapcsolatos jogszabályt, pl a társasházi törvényt.

nonolet # 2017.06.16. 11:37

"A közös képviselő nem írta alá azért, mert hogy én tartozok a háznak. Igen, három éve folyik a per"

Inkább ebbe kéne belekötni, mert ez így jogszerűtlen.

dió55 # 2017.06.16. 11:03

21 lakásos társasházban akartam villamos teljesítménybővítést.
El kell menni egy regisztrált villanyszerelőhöz aki igazolja az igénylőlapon, hogy a vezetékek alkalmasak-e a bővítésre. Két szerelő is azt mondta, hogy jók a vezetékek, elbírják 16A-ról 32A-ra a bővítést, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy a szolgáltató a mérőórán kicseréli a 16A kismegszakítót 32A-ra, aminek ára 660 forint. A teljesítménybővítés egyébként 32A-ig ingyenes.
Az igénylőlapon még az alábbi nyilatkozatot kell valakinek aláírni, de hogy kinek, és milyen esetben, az számomra ebből nem derül ki. Az EON szerint a közös képviselőnek: „Hozzájárulunk az igénybejelentésen feltüntetett villamosteljesítmény-igény méretlen fogyasztói vezeték-hálózatunkon keresztül történő kielégítéséhez.”
A közös képviselő nem írta alá azért, mert hogy én tartozok a háznak. Igen, három éve folyik a per, valójában a társasház tartozik nekem.
A szolgáltató üzletszabályzata ezt írja a teljesítménybővítés több lakásos háznál esetről:
„Ha a rendszerhasználó teljesítmény-igénye a méretlen fővezeték, vagy csatlakozóvezeték cseréjét, bővítését vonja maga után, akkor az új épületek csatlakozására vonatkozó előírások az irányadók.
A teljesítménybővítéshez az ingatlan tulajdonos (kezelő) írásbeli hozzájárulása szükséges.”
Itt nem tudni, hogy melyik ingatlan tulajdonosára gondol a szolgáltató, mert az igénylőlapnak van egy olyan pontja, hogy „tulajdonosi nyilatkozat”, amit a lányom írt alá, mert az ő nevén van az ingatlan, és azt írta alá, hogy hozzájárul ahhoz, hogy az EON az ingatlanon a villamos-energia ellátásához szükséges munkálatokat elvégezze.
Az új épületek csatlakozásáról ezt írj az üzletszabályzata:
„Ha a hálózatra történő csatlakozás idegen ingatlant érint, akkor

  1. közcélú hálózati elemek elhelyezése tekintetében a hálózati engedélyes,
  2. a felhasználói berendezés tekintetében az igénybejelentő

köteles a jogszabályokban előírt tulajdonosi hozzájárulásokat beszerezni.
Mivel az EON megtagadta a bővitést a közös képviselő nyilatkozatának hiánya miatt, ezért keresetet indítottam az EON-nal szemben, hogy a bíróság kötelezze a teljesítménybővítés megadására, ami a garantált szolgáltatásai közé tartozik, és nekem jogom van a 32A-ra.
Keresetemhez csatoltam a társasház alapító okiratát, amiben benne van, hogy közös tulajdon az elektromos fővezeték árammérő órámig.
Csatoltam még a lakás adásvételi szerződésem, amiben benne van, hogy a közös tulajdonból a tulajdoni hányadom alapján jogosult vagyok a birtoklásra és használatra.
A társasházi törvény ezt írja a közös tulajdonról:
23. § (1) Minden tulajdonostárs jogosult a közös tulajdon tárgyainak birtoklására és használatára, ez azonban nem sértheti a többi tulajdonostárs ezzel kapcsolatos jogát és jogos érdekét.
Mivel nálam nem kell a méretlen fővezetéket, vagy csatlakozóvezetéket sem cserélni, sem bővíteni, a társasháznak nincs költsége a bővítéssel és a fogyasztott áramot sem a társasháznak kell kifizetni, tehát a bővítéssel nem sértem a többi tulajdonos jogát és érdekét.
A bíróság többek között azért utasította el a keresetem, mert szerinte az én teljesítménybővítésem idegen ingatlan érint, ezért kell a társasház hozzájárulása.
Kérdésem az lenne, hogy

  1. Nekem a társasház aminek résztulajdonosa vagyok és az elektromos vezetékeknek is, idegen ingatlannak számít-e,
  2. Ha a társasházi törvény és a PTK közös tulajdonra vonatkozó rész szerint is jogosult vagyok a közös tulajdon birtoklására és használatára, felülírhatja e ezt a jogom egy szolgáltató üzletszabályzata, amely azt mondja, hogy ahhoz, hogy használjam a közös tulajdont, a többiek hozzájárulása kell, mert nekem a társasház idegen.

Köszönettel veszem a véleményeket.

MajorDomus # 2017.05.14. 21:19

Nem is fogja .

Hapciusz # 2017.05.14. 04:40

MajorDomus, ez logikus, hiszen ha az én tulajdonom is a ház, és én is pénzelem, akkor jogom van tudni mindenről. A közösképviselő nem tagadhatja meg, nem sajátíthatja ki az adatokat előlem.

MajorDomus # 2017.05.13. 21:01

Köszönöm,hasznos !

Hapciusz # 2017.05.13. 03:49
alfateam # 2017.05.12. 22:48

keresd meg, tényleg van,

MajorDomus # 2017.05.12. 21:13

Megköszönném ha beszúrnád!

Hapciusz # 2017.05.12. 14:09

Igaza van napoleonnak, erről van kúriai állásfoglalás is