Lakásszövetkezet


osztap # 2025.03.29. 17:43

PajtiP,

Szerintem igen.

Szaniko # 2025.04.04. 14:24

Tisztelt Drbjozsef és Osztap,

Lakásszövetkezetünk közgyűlési jegyzőkönyve csak az egyik hitelesítő által került aláírásra. A másik hitelesítő, indokait felsorolva határidőn belül jelezte és nem írta alá azt.
Kérdéseim: a határozatokat ki lehet így hirdetni és érvénybe lépnek-e? A 2. aláírás hiánya halasztó hatályú a jegyzőkönyv 30 napon belüli kibocsátására nézve?

osztap # 2025.04.04. 17:11
Szaniko # 2025.04.04. 21:18

osztap,
Köszönöm a segítséget!

Szaniko # 2025.04.07. 21:24

Összetett problémában kérem a segítségeteket. 1995-ben kiváltunk a 'nagy' lakásszövetkezetből, jogutódlás nélkül, ez a 'nagy' szövetkezet felszámolása miatt történt, ami végül is csak 2011. évben, cégtörléssel zárult le. Kérdeztem itt a fórumon az esetleges elbirtoklással való tulajdonszerzést, hiszen 30 éve az új 'kis' lakásszövetkezetünk használja sajátjaként a közös részeket (pince, lift,lépcsőház). A válasz, amit kaptam számomra logikus: nem létező cégtől nem lehet semmit elbirtokolni.
Megjelent egy ügyvéd a közgyűlésen, aki azt állítja, hogy várjunk még egy évet és elbirtokolhatjuk a szóban forgó részeket, de 2011-től számolja a 15 éves elbirtoklási időt, ezért 2026-ig pihentetné az ügyet. Szerinte ügygondnokot neveznek majd ki és végig vihetjük így az elbirtoklási eljárást. Én ezt nem tartom valószínűnek, terelésnek érzem.
A fő gondom és rossz érzésem itt jön: az ügyvezetőnk új ember, számos törvénytelen és szakmaiatlan dolgot követ el most is a lakásszövetkezet vezetésében, az ügyvédet is ő hozta be a közgyűlésre. A mi szövetkezetünkön kívül még kettőről tudok, ahol ő az elnök, és ugyanezzel a problémával küzdenek. Az egyiknél már két ember (ingatlanos cég ügyvezetői) megvásárolta vagyonrendezési eljárás keretében meghirdetett árverésen a közös részeket, most végrehajtást indítottak a lakásszövetkezet ellen. Olyan gondolatom támadt, hogy mi is erre a sorsra juthatunk, de nem véletlenül, hanem az által, hogy összejátszanak (ügyvéd és ügyvezető) és nem próbálják a régi papírokat megkeresni, jó megoldást találni, hanem az árverésre mennek rá. Nem tudom merre induljak, nem szeretném, ha a lakásom használatához a liftért, lépcsőházért bérleti díjat kellene fizetnem, ne adj Isten újra meg kellene vásárolnom a közös területet.

osztap # 2025.04.08. 06:47

Szaniko,

Az ügyvéd azt akarja, hogy az új lakszöv indítsa meg a vagyonrendezési eljárást a régi lakszöv ellen, azon az alapon, hogy a régi lakszöv megszűnt, és az új lakszövnek az ingatlan tulajdonjoga iránt elbirtoklás címén igénye van. Ha a vagyonrendező az eljárásban nem ismeri el az igényt, a Cégtörvény 121. § (2a)-(2b) bekezdések alapján az új lakszöv ügygondnok ellen pert indíthat az elbirtoklás megállapítása iránt. Akár sikerülhet is, mert ezt a szakaszt pont erre találták ki.
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

A kockázat ott van, hogy mióta a régi szövetkezet megszűnt, az nem tulajdonos. Halott ember, megszűnt jogi személy nem nem lehet tulajdonos, mert nem jogképes. Tehát a régi lakszöv megszűnte óta van egy új tulajdonos, csak nem tudjuk, ki az. Alapesetben a megszűnt lakszöv tagjai azok. Ők mind hivatkozhatnak arra, hogy a lakszöv megszűnte óta az elbirtoklás nyugodott, Ptk. 5:48. §, és nekik egy évük van arra, hogy gyakorolják tulajdonosi jogaikat, és megszakítsák az elbirtoklást. Ehhez nyilván kell, hogy (i) a vagyonrendező ne ismerje el az igényt, (ii) Ti megindítsátok a pert, (iii) a tagok/hitelezők tudomást szerezzenek az elbirtoklási perről a Cégközlönyből, és legalább egy beavatkozzon a perbe, (iii) a bíróság elfogadja az érvelését. Kicsi az esélye? Igen, de nem nulla.

Ha a VR elismeri az igényt, vagy az elbirtoklási pert megnyeritek, akkor az új lakszövé lesznek a közös részek. Ha egyik sem, akkor az összes fél (az új lakszöv, plusz mindenki, aki jelentkezett a Cégközlönyben megjelent felhívásra) együtt kérheti, hogy ne árverésen/pályázaton értékesítsék, hanem direktben vehessétek meg. Ctv. 122. § (2). Ha ez sem megy, csak akkor van árverés. Ahol licitálhat az új szövetkezet is, tehát ha az ígér a legtöbbet, viszi. Ebben az esetben újra meg kell vennetek a közös részeket? Igen.

Ez persze független attól, hogy bíztok-e az ügyvezető elnökötökben. Az nem jogi probléma. Ha nem bíztok benne, fel lehet menteni.

Szaniko # 2025.04.08. 08:01

osztap,

Ismételten köszönöm a segítséged, ill. a tanácsod.