Külterületi ingatlan vásárlás


Pety # 2017.06.08. 05:11

A tanya szó nem szerepel. A megnevezése legelő,és gazdasági épület. Külterület 0371/17 helyrajzi szám. Más nincs a tulajdoni lapon.

MajorDomus # 2017.06.07. 21:39

Mi van a tul. Lapon ?

nonolet # 2017.06.07. 21:20

Pety

Eladhatod bármikor.....

1.
HA!!! a teljes telek terület művelésből kivett,
azaz csak 0 AK (nulla aranykorona) van
ÉS
a tanya szó sem szerepel a tulajdoni lapon
AKKOR bárkinek és szabadon, mert
nem esik mezőgazdasági művelés alá.

2.
HA van olyan telekrész aminek
nem 0 AK (nulla aranykorona) az értéke
VAGY
a tanya szó szerepel a tulajdoni lapon
AKKOR pedig a kifüggesztés szabályai szerint,
mivel mezőgazdasági művelés alá esik.

Erre az esetre az útmutató:
https://www.nak.hu/…zikonyv/file

Kovács_Béla_Sándor # 2017.06.07. 17:49

művelési ág alól kivont legelő
Kerek négyszög és fából vaskarika.

Pety # 2017.06.07. 12:13

Tisztelt Ügyvéd!

Szeretném eladni a családi házamat,de még mindig külterületi 650 nm-es művelési ág alól kivont legelő,és terménytárolóként van nyilván tartva. A környék már kiépült,utca,házszám is van. Levélben kértem az önkormányzatot,hogy nyilvánítsák belterületté,de semmi reakció,nem foglalkoznak vele. A kérdésem az lenne,hogy,és kinek tudom eladni,van e mód rá,hogy külföldi vegye meg. Esetleg én át tudom e minősíttetni? Köszönöm a választ!

MajorDomus # 2017.05.05. 20:50

Ja, csak a gyümölcsöst néztem.

Bandesz99 # 2017.05.05. 11:37

nonolet: mindegyik stimmel (51564m2 ebből 1500m2 gyümölcsös) de a négyszögöl adat nem tőlem származik.

Korábban az egész szántó volt, de azért, hogy építeni lehessen rá (engedéllyel) 1500m2 területet gyümölcsössé minősítettünk.
Később viszont szükségessé vált hitelfelvétel, és a bank csak úgy volt hajlandó elfogadni a területet fedezetként, ha a többi rész ki van vonva művelési ágból.

És most eladásra kerül mind az 51564m2.

Bandesz99 # 2017.05.05. 07:08

nonolet: biztos, még 2012-ben megtörtént.
lajcsó: Köszönöm, akkor elkezdek mozgolódni a földhivatalnál

MajorDomus # 2017.05.04. 21:45

5 hektár ?

416 négyszögöl a terület!

lajcsó # 2017.05.04. 18:38

"csak mezőgazdasági végzettségű magánszemély (őstermelő) veheti-e meg"
Csak regisztrált földműves veheti meg!
A művelésből való kivonás egyszerűbbé tenné az ügymenetet, viszont ez egy kissé hosszadalmas eljárás.

Bandesz99 # 2017.05.04. 13:40

Köszönöm!

Ha jól olvasom akkor az 1500m2 gyümölcsös miatt nehezített a pálya, ha azt sikerül kivenni művelési ágból, akkor az eladási folyamat is egyszerűsödne, ugye?

Bandesz99 # 2017.05.04. 11:37

Tisztelt Ügyvéd Urak,

Külterületen van egy ingatlanom (51564m2) ami 1 helyrajzi számon van, de 2 altípussal: 1500m2 gyümölcsös a többi művelési (szántó) ágból kivett terület. Rajta lakóház (lakhatási engedéllyel) és pár gazdasági épület.
Szeretném eladni az ingatlant, de én sem látok tisztán, hogy:

  • kell-e kifüggeszteni
  • csak mezőgazdasági végzettségű magánszemély (őstermelő) veheti-e meg
  • vagy akár cég is megveheti
  • kell-e vmilyen engedély (agrár kamara / jegyző) az adásvételhez?

Iránymutatásukat köszönettel veszem.

MajorDomus # 2017.04.21. 22:35

Meg a bank is legyen biztos!

lajcsó # 2017.04.21. 11:50

Szerintem nem. De javaslom, hogy az ügyedben vedd fel a kapcsoltot az illetékes hatósággal!

Timi1025 # 2017.04.21. 11:45

De akkor ismét szükség van a 2 hónapos kifüggesztésre?

lajcsó # 2017.04.21. 11:43

Szerintem azért mert egy másik banktól kaptok hitelt, érdemben semmit nem változtat a szerződési feltételeken. (Ha minden egyéb változatlan marad benne.)
Csak valószínűleg az új bank miatt módosítani kell a szerződést, amit ugyancsak jóvá kell hagyatni a hatósággal.

Timi1025 # 2017.04.21. 11:18

Kedves Lajcsó!

A szerződés egyik pontjában szerepel, hogy más módon is ki lehet egyenlíteni az összeget, amennyiben a szerződésben feltüntetett bank nem ad (megfelelő mennyiségű) hitelt. Ebben az esetben is kell az újabb kifüggesztés? A szerződésben cib bank szerepel, de ők nem ítéltek meg annyi hitelt. Viszont fundamentával valószínűleg ki tudnánk fizetni, mert a tulajdoni lap szerint lakóház is van a telken.
Köszönöm a választ

MajorDomus # 2017.03.27. 20:47

Ujabb fél év!

lajcsó # 2017.03.26. 06:56

"Egy már kifüggesztett tanya esetében, ha szerződés módosulásra kerül sor (a kifizetés más módon történik) ki kell-e újra függeszteni a tanyát?"
Igen, mivel ez már a korábbihoz képest eltérő ajánlatnak minősül.

lajcsó # 2017.03.26. 06:54

office2016!

A tanyára is a földre vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni! (Fftv. 3. §)
A tanya fogalmát is meghatározza a törvény:
"25. tanya: a település külterületén fekvő, legfeljebb 1 hektár nagyságú olyan földrészlet, amelyhez a föld mellett növénytermesztés és állattenyésztés, továbbá az ezekkel kapcsolatos termékfeldolgozás és terméktárolás céljára létesített lakó- és gazdasági épület, illetve ilyen épületcsoport is tartozik, vagy az olyan földrészlet, amely az ingatlan-nyilvántartásban tanyaként szerepel;" Fftv. 5. §)
Ennek alapján ha major megnevezésű ingatlan megfelel a fenti ismérveknek, akkor tanyának minősül és gazdálkodó szervezet (jogi személy) nem szerezheti meg a tulajdonjogát.
"A törvényben meghatározott 13-15. §.-ban meghatározottakon túlmenően kell-e a szerződésben egyéb nyilatkozatokat belefoglalni?"
Igen kell (pl. elővásárlási jogról a vevő részéről, bejegyzést engedő nyilatkozat a átruházó részéről, állampolgárságról szól nyilatkozat valamennyi fél részéről.)
"Úgy értesültem, hogy részaránytulajdonra vonatkozó nyilatkozatot is kell tenni a szerződésben! Ez pontosan mit takar?"
Van olyan hely ahol a tsz-ben lévő részarány földtulajdonokat még nem adták ki mert nem volt elegendő föld erre a célra. Viszont a ezen részarány tulajdonokat a földszerzési korlátok terén figyelembe kell venni (20 Ak=1 ha mértékben).

Immaculata # 2017.03.26. 06:09

Timi1025

Igen.

MajorDomus # 2017.03.25. 21:28

Szerintem nem,nekem sem kellett ujra,de Lajcsó véleménye a mérvadó!

Timi1025 # 2017.03.25. 15:37

Tisztelt Fórum!
Egy már kifüggesztett tanya esetében, ha szerződés módosulásra kerül sor (a kifizetés más módon történik) ki kell-e újra függeszteni a tanyát?
Köszönöm a választ

Dr.Attika # 2016.06.21. 09:25

Tisztelt office2016!
Az ilyen ügylet ügyvédkényszeres. Előbb-utóbb ügyvédre lesz szüksége, tehát keressen egyet és neki tegye fel az ilyen kérdéseket a konkrét tények előterjesztésével.

office2016 # 2016.06.21. 08:30

Tisztelt Fórumozók!

A következő kérdésre keresem én a választ, ugyanis a helyi földhivatalban eltérő válaszokat kaptam.
0 aranykoronás, kivett major megjelölésű, külterületi ingatlant gazdálkodó szervezet jogosult-e megszerezni? Ha megszerezheti, akkor ilyen esetben szükséges-e kifüggeszteni? A törvényben meghatározott 13-15. §.-ban meghatározottakon túlmenően kell-e a szerződésben egyéb nyilatkozatokat belefoglalni?
Úgy értesültem, hogy részaránytulajdonra vonatkozó nyilatkozatot is kell tenni a szerződésben! Ez pontosan mit takar?