Tulajdoni jog 1 / 2+1 / 2


Alapos # 2024.05.30. 11:52

végrendeletet íratni közjegyzőnél.

Miért kellene a közjegyzőt bevonni.
Kézzel kell megírni a szabályoknak megfelelően.

Kovács_Béla_Sándor # 2024.05.30. 10:33

Ki és milyen jogcímen használja jelenleg a lakásokat?

(Előre bocsátom, hogy itt a végrendelet nem nagyon segít.)

Kovács_Béla_Sándor # 2024.05.30. 10:29

Mi az igazi problémád, Pisca?

eulimen # 2024.05.30. 09:52

@alapos
nem megy a matek (elsőre nekem sem).
Szóval, ha a valódi tulajdonrészek az általad írtaktól eltérően 14/24; 5/24; 5/24 résztulajdonokból állnak össze, akkor a szülőnek 1/24, illetve 1/24 tulajdonrész ajándékozásával még életében beállhat a testvéri béke.

eulimen # 2024.05.30. 09:47

a kisebb értékű lakásörököse kap valamennyi kompenzációt a nagyobb értékű lakás örökösétől
És ebbe a nagyobb értékű lakás örököse vajon boldogan belemegy?

Vagy még az örökhagyó vagyona lesz részben eltérítve? Mert akkor mi lenne, ha a szülő még életében ajándékozna 1/14 - 1/14 tulajdonrészt a két gyereknek?
Lehet, hogy olcsóbb, megy egyszerűbb is, mint az utólagos igazságosztásért végrendeletet íratni közjegyzőnél.

Alapos # 2024.05.30. 09:21

Talán ide passzol.
Egy családban merült fel a következő
Van egy ingatlan, 700 nm, rajta kettő teljesen önálló lakás a szokásos és az előírt műszaki követelményekkel.Azaz külön bejáratok, külön a szolgáltatókkal szerződött közüzemi szolgáltatásokkal.Víz-,gáz-, és villanyszolgáltatás. Egyedül a csatorna vezeték közös bizonyos szakaszon.
Közös még a telekbejárat és az utána következő kb. 40 nm -es rész.
Ez a felállás dokumentálva van, szép színes ,léptékhelyes rajzon megfelelő szöveges magyarázattal.Mint egy túrista térkép.
A neve ......Hrsz számú Bp, 24.ker.. Zsolt utcai ingatlan megosztási terve, rajza stb.

A jelenlegi tulajdoni hányadok.14/24 az egyik élőszülőé, a másik kettő 5/14 az egyik gyereké a harmadik 5/14 a másik gyereké.

Nagyjából működik most kialakult helyzet.
Telekönyvi státusa az ingatlannak osztatlan közös tulajdon.
Egyenlőre a 3 félből kettő elfogadja a felosztást(szülő, az egyik gyerek ) 19/24 tul hányaddal ...bő többséggel.
A másik azért nem mert a két önállóegység értéke azért nem egyenlő.Ez is igaz.De egyenlővé tenni műszakilag, költséges .

,gazdaságtalan.

Ezért a főtulajdonos / többségi / elképzelése az hogy készít egy végrendeletet ,amelyben egzaktul meghatározza, hogy az A jelű lakás a Miskáé, a B jelű. lakás a Zsolté. Természetesen a kisebb értékű lakásörököse kap valamennyi kompenzációt a nagyobb értékű lakás örökösétől.
Vagy elve az örökhagyó valamennyire kompenzálja a kevésbé értékes lakásörökösét. Tehát végrendelet benne az örökség részletes leírása hivatkozva a megosztási rajzra is.
Ha a végrendelet hiteles, megfelel a követelményeknek,akkor az abban lévő egyéb dokumentumok is elvileg hitelesek. Mert a testvéremet etetik, hogy földmérő, meg ügyvéd.
Minek, a földmérő azt rajzolja amit kérünk, az ügyvéd azt írja amit diktálunk neki.

Egyébként az sem törvényszerű, hogy az örökösöknek egyenlő arányban kell örökölni.

drbjozsef # 2024.05.28. 06:45

Pisca,

A tulajdoni hányadnak osztatlan közös tulajdon esetén mi a hivatalos jelzésmódja. Pl. látom, hogy van olyan, amikor a kertet így jelölik 900/2200 , de láttam olyant is, hogy százalékban.
A törtszám. Így szerepelnek a hányadok pl. a tulajdoni lapon is. Magánszerződésekben persze lehet százalékokat is írni, hiszen az más formában ugyanaz.

Ha a használatot a tulajdonosok kizárólagos használati formában megosztják és eltérés van, az mit von maga után.
Attól függ, mi az eltérés, miért, hol. Úgy általában : valamit von maga után.

Lehet-e eladni tulajdonostársnak vagy akár külsősnek ebből a kertből. Lehe e pl. ajándékozni. A megmaradt terület újra osztódik? Kit illet az eladásért kapott összeg.
Mit? A tulajdoni hányadot el lehet adni, a tulajdonosa kapja érte a pénzt. Ki más???
A használatot, használati jogot nyilván nem tudod eladni.

Furcsa az eset , mert amiről én írok ott az egyik tulajdonos tulajdoni hányada adásvétellel és ajándékozással 250-ről már 800 nm-re nőtt ilen módon.Ráadásul erről a többi tulajdonos nem is értesült. Magam is csak most látom a tulajdoni lapon.
Mi a probléma ezzel? A plusz 550nm rész kinek a használatában volt, és hogyan? Attól függően használhatja ő.

Egy megjegyzés, ami neked esetleg új lehet : a tulajdoni hányad és a használat mértéke bár általában arányos szokott lenni, mert úgy logikus, de valójában semmi összefüggés a kettő között, nem szükségszerű, nem kötelező ennek így lennie - bár a félreértések elkerülése végett ez általában azért ajánlott.
Például : egy osztatlan közös tulajdonnak van egy 1/10 és egy 9/10 tulajdonosa. A szerződésük alapján az 1/10 tulajdonosa használhatja a teljes ingatlan 9/10-ét, és a 9/10 tulajdonos az ingatlan 1/10-ét. Nem logikus, de nem tilos. Nyilván az a fura helyzet állhat elő, hogy az adott ingatlannak az 1/10 része (a vevő, mint jogutód, természetesen a 9/10-ed használatára lesz jogosult) tízszer annyit ér a piacon, mint a 9/10-ed része. Furcsa, de nem lehetetlen.

Pisca # 2024.05.28. 06:35
A tulajdoni hányadnak osztatlan közös tulajdon esetén mi a hivatalos jelzésmódja. Pl. látom, hogy van olyan, amikor a kertet így jelölik 900/2200 , de láttam olyant is, hogy százalékban. Ha a használatot a tulajdonosok kizárólagos használati formában megosztják és eltérés van, az mit von maga után. Lehet-e eladni tulajdonostársnak vagy akár külsősnek ebből a kertből. Lehe
  • e pl. ajándékozni. A megmaradt terület újra osztódik? Kit illet az eladásért kapott összeg.
Furcsa az eset , mert amiről én írok ott az egyik tulajdonos tulajdoni hányada adásvétellel és ajándékozással 250-ről már 800 nm-re nőtt ilen módon.Ráadásul erről a többi tulajdonos nem is értesült. Magam is csak most látom a tulajdoni lapon.
Majordomus # 2024.02.23. 20:31

Pár diplomás csak összehoz egy matekmegoldást.

Kovács_Béla_Sándor # 2024.02.23. 14:29

Két fél egy egész. :D

gerbera317 # 2024.02.23. 13:52

@drbj
Nem lennél jó tanár. Én így magyaráznám: 1/2 + 1/2 = 2/2 = 1/1 = 1.
De a kérdezőnek nem magyaráznám sehogy, mert ez ötödikes elemista tananyag, amit annak is illene tudni, aki csak hat elemit végzett. És akkor a szóközök elhelyezéséről még nem is szóltam semmit...

SolnesM # 2024.02.23. 13:51

Általános iskola,felsőtagos számtan

drbjozsef # 2024.02.23. 12:32

Ez egy úgynevezett egyenlet.
Ha a tizedestörtek esetleg ismerősebbek, akkor : 0,5 + 0,5 = 1,0.
Betűkkel : egyketted meg egyketted az egyenlő eggyel.

Mi az igazi problémád?

Dayaboy # 2024.02.23. 12:12

Tiszteletem mindenkinek!

Következő lenne a kérdésem.
1/2+1/2=1/1 ez mit jelent?

Sentinel01 # 2018.11.11. 19:07

sétáló

50/200=0,25 tehát negyed tulajdoni hányad, negyed rész.

sétáló # 2018.11.11. 17:09

Tisztelt Szakértők!
Mit jelent a műszaki megosztás árveréses ingatlannál, és az 50/200 tulajdoni hányad? Köszönöm!

MajorDomus # 2016.07.20. 20:44

Elajandekozhatod
Igen

nickik # 2016.07.19. 16:48

még annnyi, hogy a fél lakást egy éve örököltem. Így ha elajándékozom hogyan alakulna a tulajdonszerzési illeték?

nickik # 2016.07.19. 16:45

Üdv!

Az lenne a kérdésem, hogy ha egy társasházi lakásban 1/2ed tulajdoni hányadom van akkor ezt a részt én elajándékozhatom a férjemnek vagy ehhez kell a másik tulajdonostárs hozzájárulása vagy élhet-e elővásárlási joggal (gondolom az csak adásvétel esetén van, de nem tudom hogy ajándékozás esetén mondhatja-e hogy inkább adjam el neki).

Ha bármilyen okból a férjem eladná a neki ajándékozott részt akkor valóban csak az érték 25%-a után kell szja-t fizetnie?

köszönöm

MajorDomus # 2016.06.26. 18:41

A fél lakást árverezi vagy az egészet?
Csak ez a kérdés.

anya31613 # 2016.06.26. 17:10

Sajnos azt nem tudom, de szerintem egészet mivel a kiírásban úgy szerepel ahogyan azt bemásoltam. Tulajdonhányad 1/2+1/2,és nem simán 1/2. De holnap már okosabb leszek, mert felhívom a végrehajtót.

MajorDomus # 2016.06.26. 16:46

Nem mindegy!

MajorDomus # 2016.06.26. 16:45

Két tulajdonos van!
Mindkettőnek 1/2-ed 12-ed a tulajdoni hányada!

Mekkora hányadot árverez a végrehajtó?
1/2-edet vagy az egészet?

anya31613 # 2016.06.26. 10:36

Bocsánat ha nem volt érthető, vagy egyértelmű. IGEN árveréses ingatlanról van szó.
Tulajdonhányad: 1/2 + 1/2
Sikeres árverés esetén sem törölhető jogok:
minden jog törölhető (tehermentes)

Beköltözhető :
igen
Sikeres árverés esetén sem köteles kiköltözni:
nincs ilyen személy

Ilyen esetben 100% os a tulajdonjog? Én így értelmezem, mert ha 1/2 lenne csak akkor 50% igaz?

MajorDomus # 2016.06.26. 09:59

Ha magyarul írtad volna le, akkor tudnánk segíteni.
Az 1/2ed, 1/2-ed tulajdoni hányad azt jelenti, hogy 2 tulajdonos van, akik fele-fele arányban tulajdonosok, tehát mindkettőnek alá kell írnia az adásvételi szerződést.
Vagy árverezés?