Melléképület, garázs építési engedélye


halasleszek@freemail.hu # 2014.04.05. 09:11

Tiszteletem!

Kerti faházat szeretnék telkemre, aminek beépítettsége megengedi bőven, a "kisház" 12m2 alapterületű lenne, a háztól teljesen független.

Szükséges-e valamilyen bejelentés vagy engedély hozzá, hogy később nehogy gondom legyen belőle.

MajorDomus # 2014.03.26. 21:52

elöbb nézd meg az szmsz-t,ad e rá lehetőséget?

nanemaaa # 2014.03.26. 14:27

Tecsko

  1. Ha a bruttó térfogata nem haladja meg az 50 lm3-t és a gerincmagassága 3 m alatt marad, akkor nem kell rá engedély. Az építési szabályokat viszont be kell tartani.
  2. Ugyanaz, mint 1. Tök mindegy, hogy miből van, a lényeg, hogy garázs.

2/a? Igen. Végül is közös tulajdonon akarsz építeni.
3. építési :)
4. Az autó mobil, azért van kereke. A garázs ritkán kóricál a telken belül, funkcióját egy bizonyos helyhez kötve látja el. Épület esetében a "mobil" megfogalmazás értelmezhetetlen. Minden épület elemeire szedhető. Ezt hívják bontásnak.

Tecsko # 2014.03.25. 15:49

Tiszteletem!

Saját tulajdonú gépkocsi beállómat szeretném úgy befedni, hogy az autó fényezését ne tegye tönkre a madárürülék. A beálló a társasház belső udvarán van.

  1. Engedély köteles -e az, ha oszlopokkal és műanyag hullámpalával tenném? A beálló az udvar szélén van, mást nem zavarna.
  2. Megoldható -e az, ha mobil autó - sátorgarázst készítek, azaz levet cövekek segítségével egy fém vázú ponyvás építményt készítek a saját területemen. A mellettem lévő parkoló autó miatt a saját határomon 40 centit hagyok, hogy tudja nyitni a mellettem lévő a gépjárműve ajtaját.
  • ehhez szükséges -e engedélyt kérnem?

Szükséges -e a Társasház tulajdonosainak beleegyezése - közgyűlés.

3.

Ha a a fedetlen garázsbeálló tulajdonosok együttesen szeretnének oszlopos műanyag hullámpala lefedést, ahhoz milyen engedély kell?

4. Olvastam terület beépítési %-ról Ez a befedés érinti -e ezeket a kérdéseket? Jól gondolom -e hogy a mobil autósátrazás nem engedély köteles? / elemeire szétszedhető - ponyvás megoldás.

Előre is köszönöm a segítséget.

MajorDomus # 2014.03.19. 22:12

azért kérd ki a műszaki
osztály véleményét!

Répuci # 2014.03.19. 09:34

Köszönöm a gyors válaszokat.
A mai napon kiderült, hogy a bővítmény rajta van a földhivatali térképen. A különálló épület le lett mérve, és az 50 légköbméter alatt van.
A beépíthetőségi % még nincs kihasználva, úgyhogy a garázs még bőven belefér.

Üdvözlettel
Répuci

nanemaaa # 2014.03.19. 08:35

A különálló épületet a hatóság által kiadott hatósági bizonyítvány alapján feltüntetheti a földhivatal. A bővítmény már más dolog, arra fennmaradási engedélyt kell kérned, ha legalizálni akarod. A költségeit nem fogod tudni áthárítani az eladóra, hiszen nem zsákbamacskát vettél, tudatában voltál, hogy mit veszel, hisze tervet is kaptál. Ha bizonyíthatóan 10 évnél régebbi a bővítmény, akkor bírságot nem fogsz kapni.
Egyebekben MD által adott válasz helytálló lehet.

MajorDomus # 2014.03.18. 21:37

ha a garázs területe belefér a beépithetőségbe,
szerintem engedélyezik,
a régi épitményekkel neked nem lesz gondod

Répuci # 2014.03.17. 20:01

Tavaly szeptemberben családi házba költöztünk.Az előző lakó adott egy tervrajzot,ami még 1970-ben készült. Időközben a ház folytatásában -nem tudjuk mikor-,hozzáépítettek az udvar felé egy nyitott teraszt(három oldallal,tetővel, és egy külön álló épületet ami 50 légm3 alatti)Mi szeretnénk egy garázst építeni, ami engedély köteles.A problémánk, hogy a régi terven nincs melléképület és terasz jelölve,nincs bejelentve sem. Ha szeretnénk a meglévő épületeket a tervrajzra bejegyeztetni, milyen költséggel kell számolnunk? A felmerülő költségek,esetleg bírság csak minket terhelnek, vagy az eladó felelőssége is? Van-e határidő ameddig az előző tulaj felelőssége szól? Fennmaradási engedélyeztetés ebben az esetben milyen módon lehetséges? A garázs engedélyeztetéshez térkép másolat kell, amiről kiderül a hiányosság. Várom válaszukat, mit lehet tenni ilyen esetben?

MajorDomus # 2014.03.12. 22:30

bezárult a kör

nanemaaa # 2014.03.12. 13:14

Kérelem nincs terv nélkül. ;) Ha a nélkül adja be, akkor is le kell róni az illetéket, az eljárást meg megszünteti a hatóság, mert melléklet nélkül a kérelem bírálhatatlan.

MajorDomus # 2014.03.11. 20:32

tervre nem gondoltam,csak egy engedélykérésre

nanemaaa # 2014.03.11. 09:27

Felesleges. A tervezési díj már bőven meghaladja azt a mértéket, amit az ember "csak úgy" elszórakozna egy este. ;)

MajorDomus # 2014.03.10. 21:58

egy engedély kérést megér az ügy
...
:

nanemaaa # 2014.03.10. 09:37

Olaf

  • Nem. Még akkor sem, ha ehhez egyébként nem kellene engedély.
  • Nem. (Lásd előző választ.)

Mivel a telked már a megengedett legnagyobb beépítettséget kimeríti, így a további beépítések terén mérsékelned kell magad. Bár tudom, a magyar ember holtig épít, de legalább legyen tudatában, hogy azt szabálytalanul teszi.

nanemaaa # 2014.02.24. 09:07

Mogyinka
Hülyén hangzik, de mivel a 312/2012. (XI.8.) Korm rendelet 1. számú melléklete ilyen rendeltetésű építményt nem ismer (szerintem más se nagyon), így kénytelen leszel rá építési engedélyt kérni.
Persze, ha pl önálló reklámtartó építményt építenél, azt 4,5 m magasságig mindenféle engedély nélkül megtehetnéd.

Mogyinka # 2014.02.22. 16:45

Tiszteletem!

Szeretném megkérdezni, hogy kell-e ahhoz bármilyen engedély, hogy a szomszéd kerítésétől 1m-re kb 3.6m magas fa átlátásgátlót tegyek?

Várom mihamarabbi válaszukat!

Köszönettel!

nanemaaa # 2014.02.21. 08:31

Erisz73
A kérdés ennél bonyolultabb, az adatok kevesek a válaszhoz.

Erisz73 # 2014.02.19. 16:25

Tisztelt Cím!
Érdeklődni szeretnénk, hogy a kb. 15 nm alapterületű fedett, mészkőlábakon álló terasz beépítése - télikertnek - engedélyköteles-e.
Köszönöm.

nanemaaa # 2014.02.13. 16:48

kareszhunter

  1. Nem.
  2. Igen.
  3. Nem.
  4. Nem törvény, kormányrendelet. (312/2012. (XI.8.)Korm.)

Megjegyzem, itt is igaz, hogy nem mindig az a jó, ami olcsó. Ha nem tervezteted meg, csak építesz valami tákolmányt, és az később rádől a milliós csodákra, akkor lehet szívbajt fogsz kapni. (Persze, ha azt vesszük alapul, hogy esetleg anyósod is odaveszik, akkor talán megérné.:)) Bár tudom, Magyarországon a focihoz és az építőiparhoz mindenki ért, de mégis. ;)

kareszhunter # 2014.02.11. 11:28

Üdvözlet!

Kérdésem lenne azzal kapcsolatban, hogy van egy kb 50 négyzetméter alapterülető melléképület ami kezdene erősen romossá válni az udvaromban. Falun élek Győr mellett. szeretném elbontani ezt az épületet.

  1. Kell e ehhez bármiféle bontási engedély?
  2. szeretnék építeni egy kétbeállásos garázst viszont ez 50 m3-nél több lenne értelemszerűen, így ehhez kellene engedély. viszont ha két kisebbet építek, ahhoz már nem kell, hiszen külön-külön nem éri el a leírt nagyságot?
  3. a házhoz szeretnék építeni egy féltetős, faszerkezetes, polikarbonáttal fedett 25-30 négyeztméteres teraszt, ami a föld színétől max 30 centire lenne? erre kell e bármiféle engedély, ha a tetőszerkezetet a ház hátsó falához rögzíteném, annak bármiféle bontása nélkül?
  4. melyik törvényt kellene pontosan böngésznem, hogy az esetlegesen adódó kiskapukat, vagy a lehetőségeimet a garázs építésre megtaláljam?

Előre is köszönöm a válaszokat.

nanemaaa # 2014.02.10. 07:27

s.szecska
193/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet az építésügyi hatósági eljárásokról és az építésügyi hatósági ellenőrzésről
Az OTÉK és az Étv 1998-tól hatályos, legfeljebb a különféle módosítások változtattak a szövegen.

s.szecska # 2014.02.07. 10:38

nanemaa

Köszönöm gyors válaszát. Még csak azt szeretném, ha hitetlen barátomnak a 2012-ben érvényes jogszabály nevét, számát is meg tudnám mutatni.
Ehhez kérnék még egy kis segítséget.

Üdv.:s.szecska

nanemaaa # 2014.02.07. 07:28

Árnyékoló alap esetben az a szerkezet, amelynek lényegében kizárólagos rendeltetése az árnyékvetés. Ilyen tipikusan árnyékoló szerkezet a reluxa, a pergola, és az üzleti ernyőszerkezet (pl a kitekerős ponyva).
Az építmények két nagy csoportjának fogalommeghatározását az Étv tartalmazza. Ennek megfelelően az építmény két fajta lehet; épület, vagy műtárgy. Ami tárolásra, vagy emberi tartózkodásra szolgál, vagy arra alkalmas, az alapból épület. Ergo a korábban kerti tetőnek nevezett "sörsátor" is épület.

nanemaaa # 2014.02.07. 07:19

Ben
Nem.