Melléképület, garázs építési engedélye


Majordomus # 2023.12.29. 21:12

Ma még megkérdezhetted volna a Kormányhivatalban.
.
Leggyorsabb megoldás:
Irj rgy rmailt a kormányhivatal épitési osztályának. Januárban választ kapsz,ráadásul az hivatalos álláspont kesz.

drbjozsef # 2023.12.29. 20:52

Hát, tekintve, hogy még külterületen is kastélyok épülnek gazdasági épületként, tkp bármi lehet. Mondjuk itt még a jupiter és kisökör dolog persze belejátszhat...

Mi sürgős? Ha itt tartasz, gondolom nincs készen 92%-ig az építkezés...

satriani # 2023.12.29. 19:49

vagy esetleg az asztalosműhelyem??? kézműipari építmény??
tudom h a helyi haljakend fogja ezt tutira megmondani, de mire magukhoz térnek az JAN 8 nál nem lesz hamarabb.
köszönöm

satriani # 2023.12.29. 19:17

ezt nem értem....
a hész szerint ebben az övezetben ezeket lehet építeni.
számomra a 2 lakóépület és a gazdasági épület lenne a releváns...
mezőgazdasági építmény. egy fészer kerti cuccok, gyümölcsök tárolására. vagy az így kevés annak?

drbjozsef # 2023.12.29. 19:03

Szerintem erre választ - pláne, ami releváns - a helyi építési osztály adhat.
Esetleg környékbeli építészmérnök, aki tervezett már abba az övezetbe épületet, így tisztában van a pontos szabályokkal.
Elvileg össze lehetne kötni, de nem látom be, a felsorolásodból mit tudnál eladni (már persze feltéve, hogy minden más mutatónak is megfelelne az összes együtt : beépítettség, zöldfelület, etc). Egy pingpong csarnokot?

satriani # 2023.12.29. 14:33

Tisztelt drbjozsef!

Előzőhöz még annyit szeretnék kérdezni, hogy a két, egymástól 15 méterre tervezett lakóépületet, az egy csoportba, egymás mellé építés érdekében "össze lehetne e kötni" egy gazdasági épülettel esetleg?

Az alábbi épületek helyezhetők el.:
(2) A falusias lakóterületen OTÉK 14. § (2) bekezdésében előírtak figyelembevételével
elhelyezhető:
· 1. Legfeljebb 2 lakóépület, két lakás
· 2. mező-és erdőgazdasági építmény
· 3. a helyi lakosság ellátását szolgáló kereskedelmi, szolgáltató, vendéglátó épület,
· 4. szálláshely szolgáltató épület,
· 5. a terület rendeltetésszerű használatát nem zavaró hatású kézműipari építmény,
· 6. egyházi, oktatási, egészségügyi, szociális épület,
· 7. sportépítmény.

köszönöm

satriani # 2023.12.28. 21:25

Tisztelt drbjozsef!

Hát nekem tényleg kevésbé szórakoztató ...ilyen szinten melléválaszolni.. ez kiez?? :)
Az Ön válaszát köszönöm, és sajnos ettől tartottam, hogy ez lesz. Úton van a koncepció véleményeztetése a helyi főépítész irányából, de sanszos a válasz.
Nincs esetleg vmi megoldás erre ( melléképület / gazdasági épület) amivel a főépülettől különállóan attól kb 20 méterre egy másik épületet is fel lehetne oldalhatárra építeni?
A 2. lakóépület egy könnyűszerkezetes 40 m2 es faház lenne.

Majordomus # 2023.12.28. 20:25

Még ez a legokosabb megoldás...

drbjozsef # 2023.12.28. 20:22

satriani,

Ne erőltesd. Bár elég szórakoztató nekünk, gondolom, neked kevésbé.

Ahogy nézem, rengeteg településen van ilyen, vagy nagyon hasonló meg fogalmazás a HÉSZben.
Szerintem ez azt jelenti, hogy egymás mellé kell építeni.

Van, ahol az "egy csopotban" mellett, másik településrésznél mondjuk ilyen szerepel :

1) A telek rendeltetésszerű használatához szükséges építményeket oldalhatáron állóan, az utak tengelyétől mért 10 és 50 m közötti területsávban építve kell elhelyezni.

Ez az, ahol a 40 méteres szakaszon belül bárhol elhelyezhetsz annyi építményt, amennyit enged a HÉSZ, de nem kell összefüggően építeni.

Egyébként javaslom a forrást megkérdezni, az adott település építési osztályán biztosan tudnak neked okosat mondani (vagy bármeny település építésze).

Majordomus # 2023.12.28. 20:11

A saját oldalhatárra,a szomszéd meg a sajátjára...

satriani # 2023.12.28. 13:40

Tisztelt Majordomus.

Közben rájöttem hogy nekem szól a válasz. Elnézést.

Én fogalmaztam pontatlanul.
A telek 830 nm.
Valójában az lenne a fő kérdés hogy az oldalhatáron össze kell e építeni a két lakóépületet, vagy egymástól távolabb , természetesen az adott oldalon, EGYMÁS MÖGÖTT is el lehet helyezni? pl 20 méterre egymás MÖGÖTT , az oldalhatáron mindkettő???

Köszönöm

satriani # 2023.12.28. 13:30

Tisztelt Majordomus.

" Nem! a telek oldalhatáráról van szó. A telek lehet 800 m2 is."

Elnézést . nem tudom hogy működik pontosan az oldal és hogy lehet a válaszokat beazonosítani hogy melyik hozzászólásra érkezett válsz.
Az alábbi kérdésremre írta? vagy másik kérdésre: - nem egyértelmű...)

" Az lenne a fő kérdés, hogy a 2 lakóépületet az adott oldalhatárra, egymástól távolabb el lehet e helyezni?
vagy az egy csoportot úgy kell érteni hogy ezeket egymás mellé kell építeni???"

Üdv

Majordomus # 2023.12.27. 20:26

Nem! a telek oldalhatáráról van szó. A telek lehet 800 m2 is.

satriani # 2023.12.27. 09:33

Tisztelt Hozzáértők!

Településképi rendelet megfogalmazásának értelmezésében kérnék tisztelettel egy kis segítséget:
Falusias lakóövezet, történeti településrészről van szó, 2 lakóépület építhető oldalhatáros beépítéssel.
A TKR úgy fogalmaz,, hogy" a telek rendeltetésszerű működéséhez szükséges építményeket, egy csoprtban oldalhatáron állóan kell elhelyezni"
Az lenne a fő kérdés, hogy a 2 lakóépületet az adott oldalhatárra, egymástól távolabb el lehet e helyezni? vagy az egy csoportot úgy kell érteni hogy ezeket egymás mellé kell építeni???

Köszönöm válaszukat

Majordomus # 2023.06.22. 19:25

"verba volant"

nanemaaa # 2023.06.22. 09:47

A beépítési % csak egy a sok lehetséges szabály közül, ezért arra szándékosan nem tértem ki. Számtalan más korlátozó szabály is lehetséges.

potaj88 # 2023.06.22. 08:17

Köszönöm, megfogadom írásban lesz kérve az állásfoglalás. (bár ezt így is egyeztettük, mert Ő sem merte csak úgy bemondani h lehet v nem lehet, utána kell néznie ) A beépíthetőség 30% (LKE-1), de 1400m2 a telek szóval ez nem limit tényező pillanatnyilag.

Majordomus # 2023.06.21. 19:16

Fogadd meg nane.. tanácsát.

Kérj írásos állásfoglalást,leírva hogy mit tervezel.

Ami le van írva,abból nem lesz baj.

Szomorú örökös # 2023.06.21. 14:47

potaj88

előbb megkérdezem a hatóságot (tároló kell mert sok a cucc), mert szerintem az nincs limitálva legalábbis a HÉSZben nem találom,
hogy hány 100m3 alatti épület kerülhet a telekre

A lényeget a maximális beépíthetőségnél keresd. Kétlem, hogy akármilyen szinten beépítheted a telket.

nanemaaa # 2023.06.21. 12:16

Arra mindenképpen felhívnám a figyelmedet, hogy a közigazgatás írásos műfaj. Ha valamiben tájékoztatást kérsz, jobban teszed, ha leírod, és írásban kéred a választ is. Ugyanis van egy dakota közmondás, mely a füstjelzés elszáll, az írott viszont megmarad. ;)

potaj88 # 2023.06.21. 10:56

Pedig az már az elmebeteg kategória, aki még a saját idejét munkáját sem tartja semmire..... :D Közben felhívtam az éphat ügyintézőt, aki nagyon rendes és segítőkész volt.

nanemaaa # 2023.06.21. 09:04

Épp elég, hogy mindenki mosolyogva köszön én pedig persze vissza és most mindig az jut eszembe, vajon őt zavarhatta ennyire? áh belőle nem nézem ki....

No, ez a legnagyobb hiba! :D Volt már olyan, hogy az jelentette fel az adott szomszédot, aki egyébként tevékenyen részt vett az építésben, jószomszédi viszony érdekében segített. ;)

nanemaaa # 2023.06.21. 09:01

Ha minden építési szándékodat előzetesen egyezteted az építési hatósággal (nem a helyi önkormányzattal, hanem a kormányhivatallal), akkor lényegében azt építesz amit akarsz. Majd ők megmondják a szabályokat, és hogy kell-e rá építési engedély, vagy sem. Ez a helyes magatartás szerintem.

potaj88 # 2023.06.21. 06:42

"Látom, nem akarsz belenyugodni a döntésükbe."

Belenyugszom és másodszorra mindent szabályosan akarok ezért írtam hogy előbb megkérdezem a hatóságot (tároló kell mert sok a cucc), mert szerintem az nincs limitálva legalábbis a HÉSZben nem találom, hogy hány 100m3 alatti épület kerülhet a telekre, csak így egyben nagyobb a mérete jelenleg. A szét sem szedemet úgy értem, hogy a tetőt egyben egy munkagéppel leemelem és a másik helyen előre előkészített oszlopokra ráhelyezem.

"Biztos, hogy szeretnél még egy ilyen „bejelentésre hivatalból indult ügyet” megkockáztatni?
Másodjára már nem biztos, hogy ennyivel megúsznád."

Ne a szomszéd vagy valami rosszakaró miatt fogjam már vissza magam, ha a hatóság aztmondja nem lehet akkor búsan elfogadom, de valami rosszindulatú véglény miatt azért nem. (Épp elég, hogy mindenki mosolyogva köszön én pedig persze vissza és most mindig az jut eszembe, vajon őt zavarhatta ennyire? áh belőle nem nézem ki.... )

Szomorú örökös # 2023.06.21. 06:22

potaj88

el kell bontsam a hozzátoldott előtetőt..........a terv hogy szét sem szedem teljesen, hanem kicsit távolabb majd újra felállítom
csak akkor már önálló lábakon, de ezt azért még egyeztetem a szervekkel

Látom, nem akarsz belenyugodni a döntésükbe.

a határozatból azért kiderült hogy valójából "bejelentésre, hivatalból indult" az ügy...

Biztos, hogy szeretnél még egy ilyen „bejelentésre hivatalból indult ügyet” megkockáztatni?
Másodjára már nem biztos, hogy ennyivel megúsznád.