Osztatlan közös tulajdon


Szabi17 # 2015.04.14. 12:34

Tisztelt Cím!

Egy elég bonoylult szituációban szeretnék tanácsot kérni.
Adott egy osztatlan közös tulajdon aminek a tulajdoni hányada 60-40%-ban van felosztva. Ez van a tulajdoni lapon. Amikor mi ezt megvásároltuk a használati megállapodást nem kaptuk meg így ezt jogi útra tereltük. Első fokon megnyertük amiben az állt hogy igen is kapjuk meg azt a használati megállapodást ami a vétel pillanatában fenn állt. Ezután jött a csavar. A másik tulajdonos hozzátartozói elkezdték csűrni csavarni a történetet aminek a vége az lett, hogy a legfelsőbb bíróság kihozta az értékbeni felosztást, mondván a mi házunk értékesebb mint a másik tulajdonos társé így ő több földterület használati jogát kapta meg kompenzáció gyanánt ami egyébként egy élhetetlen szituációt eredményezett. Az ítélet után eltelt pár év majd a tujajdonos társ halála utána az unokák örökölték meg. Próbáltuk velük rendezni ezt a tarthatatlan állapotot de mindig csak falakba ütköztünk a mérhetetlen rosszindulatban és a butaságuknak köszönhetően, így elkezdtünk utána járni pár dolognak. Kiderült, hogy az általunk vélt 60% os telekrész nem is ott húzódik ahol jelenleg is egy amolyan mutatóban lévő kerítés van hanem jóval beljebb.

A kérdésem az lenne, hogyha én ki szeretném mérettetni akkor ez milyen szinten bojgatja meg a használati megállapodásban foglaltakat? Esetleg új megállapodást kell létrehozni?

Remélem nem volt túlságosan értetlen a fentebb leírtak, bármi kérdés van szívesen válaszolok.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.13. 04:53

Ha adok egy anatómia-atlaszt, ki tudod venni a vakbeledet saját magadnak?

Egyébként ius novit curia.

spielman3 # 2015.04.12. 19:56

Paragrafusokat keresek, bár permben már egyértelműen kiderült, a bíró ki is mondta a törvények szövegét, de az ellenfelem mivel csak formális kifogási lehetnek, most azt vetette be hogy keresetem szabálytalan lenne mivel nem tartalmazza a jogszabályokat

a következőket keresem:

Azt a paragrafust, mely alapján a bíróság meg tudja állapítani egy osztatlan közösben lévő ingatlanon a már kialakult használatot. Tehát rögzíteni azt, ami már kialakult hogy azt pl. ne lehessen eltagadni vagy elvenni a féltől.

Azt a paragrafust, melyne használatával a bíróság meg tudja változtatni egy osztatlan ingatlan használatának szokását. Pl. azért mert egyik fél erőszakosan, jogain túlterjeszkedve, vagy nem méltányos érdekből stb. alakított ki valamilyen szokást.

Ha valaki tudja kérem írja ide. Szerintem az új ptk-kellene. Igaz hogy a pert 2013-ban indították, de a használatokat a jelen időben kellene megállapítani ill módosítani.

Köszönöm előre is.

lia03 # 2015.03.01. 06:18

Tisztelt Cím!

A kérdésem az lenne,hogy osztatlan közös tulajdonra amelyiken haszonélvező is van bejegyezve lehet-e hitelt felvenni? Kinek a beleegyezése szükséges? Az összes tulajdonosé illetve a haszonélvezőé vagy elég a haszonélvezőé? Köszönöm!

csrony4 # 2015.02.27. 06:09

Tisztelt Cím!

Elég nagy problémával fordulok Önökhöz, 2004-ben vásároltam egy Ingatlant amely osztatlan közös tulajdonú, ez az ingatlan 1102 m2 az egészből nekünk 17/100-ad tulajdoni hányadunk van. Az adás-vételi szerződésben 67m2 és a ház mögött lévő 5 m2 fáskamra szerepel.A mi részünknél van a padlás feljáró, kazánház.(a padlásra való feljárást nekem kell biztosítanom a többieknek). Az előző tulajdonos ránk hagyott egy fontos iratot, amely egy megállapodás közös tulajdon használatáról amiben a lakók megállapodnak hogy ki mit használ a közös részben. Ez a papír világossan leírja a területeket, kiírva is szerepel benne hogy az előző tulajdonában van a kazánház is. (Ez fontos!).A lakók kezdeményezték hogy, társasházzá alakulnak, amiből nem lett semmi. Ez a megállapdás viszont peres ügyben került aláírásra, nem a társasházzá alapítással kapcsolatban jött létre. Én ezt az ingatlant idén eladtam. Az adás-vételibe bele fogalmazva ezt a megállapodást. Viszont a lakók most ellenem fordultak miszerint a kazánházat nem adhattam volna el, mert az közös. Nekem viszont ugye ott a megállapodás, és a padlás feljárót biztosítom nekik, az nincs elzárva előlük. Oda bármikor bemehetenek, van kulcsuk. És azt a következő lakó is tudja hogy az a rész tényleg közös, tehát azt nem zárhatja el. Viszont ez a rész 12,49 m2, ahol mi a megállapodára alapozva a padlás feljáró lépcsőjéhez tettünk egy belső ajtót, és azt a részt mi szerszámosnak használjuk. (Előző lakó is így tett). De mint írtam a lépcső és maga a padlásra jutás teljessen akadály mentes. Kérdésem tehát, hogy kinek van igaza ebben az ügyben? Szerintem ez a megállapodás él, hiszen nem lett új csinálva tudomásom szerint. Mit tehtenk ellenem a lakók? Vagy mit tehetek én hogy békén hagjyanak?
Előre is nagyon köszönöm az esetleges válaszokat.

muszi666 # 2015.02.27. 05:39

Üdvözlet mindenkinek! Egy telek rossz kimérée miatt a szomszédos osztatlan közös telekre épîtettem.fel.a hàzamat. Ez a földmérésnél derült ki ami a földhivatali térképer történő feltüntetetéshez volt szükséges. Szerttem volna a tulajdonosokkal megegyezni de idős emberek révén nemhajladóak el adni szàmomra a tulajdon részüket. Titokban visszadàtumozott szerződéssel màr eladta egy tulajdonos.pedig nekem elő vàsàrlàsi jogom lett volna rà. Tizenkilenc éve hasznàlom a terülatet 17 éve van rajta a házam, van érvényes fenmaradàsi engedélyem. A területet magamének tudvàn gondoztam, műveltem . Sajnos egy nem megbizható ügyvédet bíztam me azügy rendezésével.oda jutottunk hogy az alperesek leakarjàk bontatni a csalàdi hàzamat, holott azt sem tudjàk.hogy holvan, mert soha.nem.jàrtak a tuajdonukon, csak még kàrpotlàson vették . Miként folytassam.a peres ügyet? Nekem.csak az a teület kell amit ténylegessen hasznàlok, amit én tartok.rendben, mezögazdasàgilag, szinte értéktelen terület, Mit tegyek??

MajorDomus # 2015.02.26. 22:30

Indíts pert, hogy 15 év alatt elbirtoklás útján megszerezted.

muszi666 # 2015.02.25. 21:31

Üdvözlet mindenkinek! Egy telek rossz kimérée miatt a szomszédos osztatlan közös telekre épîtettem.fel.a hàzamat. Ez a földmérésnél derült ki ami a földhivatali térképer történő feltüntetetéshez volt szükséges. Szerttem volna a tulajdonosokkal megegyezni de idős emberek révén nemhajladóak el adni szàmomra a tulajdon részüket. Titokban visszadàtumozott szerződéssel màr eladta egy tulajdonos.pedig nekem elő vàsàrlàsi jogom lett volna rà. Tizenkilenc éve hasznàlom a terülatet 17 éve van rajta a házam, van érvényes fenmaradàsi engedélyem. A területet magamének tudvàn gondoztam, műveltem . Sajnos egy nem megbizható ügyvédet bíztam me azügy rendezésével.oda jutottunk hogy az alperesek leakarjàk bontatni a csalàdi hàzamat, holott azt sem tudjàk.hogy holvan, mert soha.nem.jàrtak a tuajdonukon, csak még kàrpotlàson vették . Miként folytassam.a peres ügyet? Nekem.csak az a teület kell amit ténylegessen hasznàlok, amit én tartok.rendben, mezögazdasàgilag, szinte értéktelen terület, Mit tegyek??

bviktória # 2015.02.25. 14:50

kigészítésként:

Jogilag ennyi a jelenlegi tudásom:
Hivatalosan osztatlan közös tulajdon a tárolók.
OSZTATLAN KÖZÖS TULAJDONT LEZÁRNI TILOS!!!!!!!!!!!!!!
Tulajdoni hányadunk szerinti tárolóhelyiséget nem vehetjük használatba, az egyik tárolót három tulajdonostársunk birtokolja! „Az ingatlan tulajdoni hányad (társasházi albetét) az alapító okirat szerint hozzá tartozó ingatlan részek használatával együtt jár.” Adásvételiben a társasházi lakásingatlan aközös tulajdonból hozzátartozó 69/10000 –ed részbeni eszmei hányaddal együtt került a tulajdonunkba’

vége

bviktória # 2015.02.25. 14:46

Tisztelt Ügyvéd Úrak!

Társasházunk több lépcsőházból áll, ám lépcsőházanként 8 lakás van. Gondom a két évvel ezelőtti költözés után kezdődött a tárolóhelyek témájában. Hivatalosan az alapító okirat szerint két tárolóban kell a 8 lakásnak elférnie. Nagyon régen a falak kialakítása miatt 7 rácsot húztak bent, a nyolcadik meg a lépcső alatt lett kialakítva. Természetesen szabálytalanul, de eddig ez a kutyát sem érdekelte.
Most kaptuk meg a 2012-ben elfogadott tűzvédelmi szabályzat szerinti felhívást, hogy nem tárolhatunk a lépcső alatt ráccsal elzárva tűzveszélyes anyagot, magyarán, pakoljunk ki onnét, no de hova?
Terv: hogy összehívjuk a lépcsőházi lakókat a tárolók újraosztására, de ki fogja a rácsát lebontani? A legunszimpatikusabb lakótársa azt szalykózza, hogy adávételkot tudtuk, hogy ott az a tároló a lépcső alatt, No de kérem, az már nem volt szabályos, mert akkor már élt a tűzvédelmi szabályzatunk is! Pont 2012 év végén vettük meg a lakást.
Mit lehet ilyenkor tenni, ha a közeljövőben tervezett lépcsőházi lakógyűlésen sok fafejű és nemtörődöm lakótárs véleményét nem tudjuk a jogi igazság felé fordítani? MI legyen az adu ász a kezünkben, hogy behúzzák fülüket-farkukat és újraosszák a tárolóhelyeket, és beférjünk a szabályos helyre a lécpcső alatti részről?
Köszönöm válaszaikat!

bobcat # 2015.02.12. 16:05

Tisztelt Forumozok!

Adott egy harom lakasos osztatlan kozos tulajdonban levo csaladi haz,a megosztasi szerzodest amit a tulajdonosok kozott letre jon eleg ha ket tanu alairja vagy mindenkepp ugyvedi ellenjegyzes kell? Az en ingatlan reszemet szeretnem hitelel terhelni,hallodtam hogy eleg a ket tanu de ha hitelhez kell akkor ugyved is kell.kerem csak olyan valaszoljon aki biztosra tudja.koszonom

egyvalaki2008 # 2015.02.11. 08:25

Köszönöm szépen a választ!

nanemaaa # 2015.02.11. 07:15

egyvalaki2008
Közös megállapodás hiányában a tulajdoni hányadok arányában kell osztani a vételárat.

egyvalaki2008 # 2015.02.10. 08:33

Bizonyos okok miatt, amit most nem részleteznék (feleslegesen nem bonyolítanám az ügyet) szükséges az összevonás. Amiben bizonytalan vagyok, az eladás utáni adózás.

lajcsó # 2015.02.10. 08:18

Minek összevonni (jó drágán)? Adjátok el így a két telket!

egyvalaki2008 # 2015.02.10. 08:07

Tisztelt fórumtársak,

Lenne egy kérdésem. Van egy 600nm-es telek egy kétszintes családi házzal, ami osztatlan közös tulajdona 3főnek. (én vagyok az egyik)
Közben megvettem a szomszéd telket, ami 400nm. Ezt a két ingatlant összevonnánk egy ingatlanná, majd eladnánk.
Kérdés az, hogy igaz hogy papíron az ingatlan nagysága az összevonás után 60% enyém, 20-20a másik két tulajonosé, de eladás után hogy adózunk utána? Az ingatlanrészek értéke merőben eltérő.

4p_pp # 2015.02.06. 12:58

Az előző hozzászólásomból még egy pont kimaradt, amit belefoglalnánk:

  • Ingatlanrészek kizárólagos használatba kerülnek

Bármilyen hozzászólást szívesen fogadok.

Köszönöm!
PP

4p_pp # 2015.02.06. 10:12

Tisztelt Fórumozók!

Osztatlan közös használatú telekvásárlás esetén, ha a használati megosztási szerződésben lerögzítjük a következőket, akkor érhet még meglepetés?

  • Vázrajz, ahol egyértelműen bejelöljük a telekhatárokat (a telekhatárokra kerítést is teszünk!). Lesz egy „nyeles” telek magánúttal a belső telekre, és egy utcafronti telek.
  • Önálló mérőóra
  • Közművek mindenkinek a saját területe alatt megy
  • A tulajdonostárs saját tulajdoni hányadát megterhelheti pl jelzálog.
  • Elővásárlási jogról kölcsönösen lemondanak
  • Jogutódra is kiterjed a szerződés
  • Beépítettséget csak a részaránynak megfelelően növelhetik
  • A két épület saját tulajdonba kerül és épületkiemeléssel saját helyrajzi számot kap.

Ha mindezt belefoglaljuk, akkor lehet nagyobb kellemetlenség a közös osztatlan telekből?

Ill. mit lehetne/kellene még belefoglalni, ami később ütközőpont lehetne, és érdemes lenne már itt tisztázni?

Válaszokat előre is köszönöm!
PP

Julis5 # 2015.02.04. 17:24

Tisztelt Ügyvéd Úr
Az alábbi problémám van. 100.000m2 szántó besorolású területen vettünk 9100 m2 területet. Ez osztatlan közös tulajdon.
A kérdéseim a következők lennének:
Kérhetjük-e a megosztást a 9100 m2 tekintetében, vagy még vásárolnunk kell hozzá, hogy 1 hektár legyen.
A megosztást csak akkor kapjuk meg ha minden tulajdonostárs beleegyezik? Összesen 63 tulajdonos van :( Ha nem egyezik bele valaki akkor pereskedhetünk?
Melyik jogszabály írja le, hogy mi a folyamata ennek? pl. felszólító levél, ha meghalt valaki mi a további eljárás, ha valaki nem elérhető mi a további eljárás... stb.

Előre is köszönöm szíves segítségét.

Üdvözlettel:
Kelemen Júlia

nanemaaa # 2014.11.26. 09:09

Tulajdonközösség megszüntetésére pert kell indítani, ahol bármelyik (pl a benn lakó) tulajdonos vagy magához váltja a többi tulajdonos tulajdoni hányadát, vagy az ingatlant elárverezik, és a tulajdonosokat a tulajdoni hányaduk szerinti arányban kifizetik.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.11.25. 19:55

Kilakoltatni nem lehet, a közüzemi tartozásokat rá lehet terheltetni, a tulajdoni hányadával mindenki önállóan rendelkezhet.

Akácvirág65 # 2014.11.23. 14:44

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Tanácsot szeretnék kérni az alábbi ügyben:
Több, mint két éve öten örököltünk a nagyszüleimtől egy családi házat telekkel A ház üres volt két évig és eladásra várt. Ötünk közül csak kettőnek van a házhoz kulcsa. Mi hárman többszöri kérésre sem kaptunk. Bejárásunk az ingatlanba nincs, felújítani nem tudtunk, mert ki vagyunk zárva. Néhány hónappal ezelőtt az egyik „kulcsos” tulajdonos megengedte, hogy a fia beköltözzön családostól, önkényesen elfoglalva az ingatlant, tudtunk és beleegyezésünk nélkül. Az ingóságokat széthordta, radiátorokat és a kazánt leszerelte és eladta (ellopta).
A berendezési tárgyak árából az ingatlanon átalakítási munkálatokat kezdett, pl. falat bontott ki. A közüzemeket tudtunk nélkül visszakapcsoltatta. Mi szeretnénk kitetetni hatóságilag, de sem a rendőrségen, sem a jegyzőnél, sem a Földhivatalnál nem kaptunk segítséget. Mivel közöltük vele, hogy mi nem egyezünk bele, hogy jogtalanul birtokolja az ingatlant és jogi lépéseket fontolgatunk, ezért megelőzve minket az ingatlan 1/5-öd részét az egyik tulajdonostól - aki az Édesanyja - megint csak tudtunk nélkül ajándékozási szerződés keretében a nevére írattatta. Így most már ő is tulajdonossá vált. Ezt a napokban a Földhivataltól kapott határozatból tudtuk meg. Mellesleg ezt az 1/5-öd részt az egyik tulajdonos előzetesen meg akarta vásárolni. Szeretnénk eladni vagy birtokba venni az ingatlant. Ő most már nem fogja megvenni, mivel ingyen jogot szerzett rá és eladni sincs szándékában. A közüzemi díjakat sem tudjuk, hogy fizeti-e valaki. Nem szeretnénk, ha nekünk kellene az Ő tartozását rendezni.
Hogy lehet Őt családostól az ingatlanból kitenni? Az ajándékozási szerződést megtámadni, vagy valamely módon kilakoltatni és az általuk fogyasztott közüzemi tartozásokat rájuk terhelni? Hogy tudunk a tulajdonunk felett rendelkezni?
Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel: az egyik örökös

Budapest, 2014.11.23.

ObudaFan # 2014.11.20. 13:27

Ha a megállapodás nem ellentétes ezzel, akkor szerintem semmi akadálya.

nesi69 # 2014.11.20. 08:41

Tisztelt Fórumozók!

Azt szeretném kérdezni, hogy amennyiben osztatlan közös tulajdonban lévő társasházi telket kizárólagos ingatlanhasználati megállapodással megosztunk egymásközt, a rám eső területet elkeríthetem-e?

Köszönöm a válaszokat előre is!

nesi

balogida # 2014.11.08. 07:34

Köszönöm szépen a választ.
Szép napot