Osztatlan közös tulajdon


MajorDomus # 2019.01.18. 18:35

Ügyvéd !

ssacc # 2019.01.21. 15:59

Nem tudom nekem szól e az "ügyvéd" válasz. Persze természetesen van/volt(?) ügyvédünk, de azt mondta hogy ő már mindent megpróbált, és már nincs ötlete hogy mit lehet tenni. Azért fordultam ide hátha kapon valami ötletet ami segíthet hogy merre induljunk tovább.

ekka37 # 2019.02.13. 19:56

Üdvözlöm!

Édesapám 1999-ben történt halála után nővérem (1/3) és én (2/3) arányban megörököltük a részét az ingatlanból.Így édesanyámmal,nővéremmel osztatlan közös tulajdonú lett a ház. Amit édesanyám adásvétel jogcímen ráíratott a megkérdezésem nélkül.
Viszont ebben az ingatlanban csak édesanyám és én lakunk.

A kérdésem az lenne,hogy ezt megtehette a anyukám a beleegyezésem nélkül? Meg ennyi év után lehet-e még tenni valamit ha én is igényt tartanék arra a részre.

Vàrom megtisztelő válaszát!


Köszönöm a segítséget mindenkinek!

Akkor megköszönöm anyámnak,hogy ilyen rendes volt és így átvertek.Ez mind amit tehetek.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.02.13. 20:41

Tényleg azt kérdezed, hogy valaki eladhatja-e a tulajdonát? Szerintem erre magadtól is tudod a választ.

MajorDomus # 2019.02.13. 22:17

Hát,azért elővételi joga neki is van,vagy tévedek?
Osztatlan közös tulajdonnál!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.02.14. 05:54

Tulajdonostársak közötti ügyletre harmadik tulajdonostársnak nincs elővásárlási joga.

ekka37 # 2019.02.14. 13:35

Köszönöm!
Igen arra gondoltam,hogy mivel én lakok itt és nagyobb részem volt a házban mint a nővéremek,így nekem van elővásárlási jogom.
Ez így igaz?


Köszönöm a segítséget mindenkinek!

Akkor megköszönöm anyámnak,hogy ilyen rendes volt és így átvertek.Ez mind amit tehetek.

wers # 2019.02.14. 15:25

Én mintha azt olvasnám, hogy nincs joga. KBS ezt írta. Te ezt értetted úgy, hogy neked van?

MajorDomus # 2019.02.14. 21:28

Akkor kinek van?

drbjozsef # 2019.02.15. 06:33

MD,

Ha egy tulajdonostárs egy NEM tulajdonostársnak adja el a részét, akkor van a másiknak/többieknek elővásárlási joguk.

Ha egy tulajdonostárs egy másik tulajdonostársának adná el a részét, akkor a többieknek nincs elővásárlási joguk. És értelemszerűen nem számít a résztulajdon nagysága, nincs olyan, hogy "nagyobb tulajdonos", illetve nem számít.

MajorDomus # 2019.02.15. 23:20

kösz.
most már belemerülök a Ptk-ba.
a közgyűlések után.

drbjozsef # 2019.02.16. 18:39

Explicite nincs benne, de a 6:222§(1) megfogalmazása egyértelműsíti.

Ha a tulajdonos harmadik személytől olyan vételi ajánlatot kap, amelyet el kíván fogadni, az ajánlat elfogadása előtt köteles az ajánlatot teljes terjedelemben közölni az elővásárlásra jogosulttal...

MajorDomus # 2019.02.16. 20:53

Köszönöm

ekka37 # 2019.02.21. 13:27

Köszönöm a segítséget mindenkinek!

Akkor megköszönöm anyámnak,hogy ilyen rendes volt és így átvertek.Ez mind amit tehetek.


Köszönöm a segítséget mindenkinek!

Akkor megköszönöm anyámnak,hogy ilyen rendes volt és így átvertek.Ez mind amit tehetek.

öregvili # 2019.02.21. 19:26

Tisztelt fórumozók! az alábbi kérdésben szeretnék tanácsot segítséget kapni. néhány éve vettük át a társasház irányítását. Többek között egy olyan helyzetet örököltünk hogy két szuterén lakás tulajdonosa elkerített az osztatlan közös tulajdont képező udvarból egy egy részt magának. erről sem az alapító okiratban sem az SzMSz ben nincs intézkedés. úgyszintén nincs erre vonatkozó megállapodás a kérdéses tulajdonosokkal. elbirtoklási pert nem indítottak Viszont kizárólagosan használják az osztatlan közös tulajdon említett részeit. Nem ragaszkodnék feltétlen az elkerített részek felszabadításához és a kerítés lebontásához. Az érdekelne inkább hogy milyen alapon szabhatna ki a társasház közös költséget ezen részek használatáért
Segítségüket előre is köszönöm.

MajorDomus # 2019.02.21. 20:54

Sehogyan!
Közös költséget csak tulajdonostól kérhetsz,a tulajdon arányában.
Ajánlott olvasmány; CXXXIII/2003 tv

Annak viszont semmi akadálya, hogy a közgyűlés (és nem te) területhasználati dijat,vagy bérleti dijat (Nav 15 %). állapitson meg a használók részére,természetesen m2 arányosan. Egyszerübb ha a közös költséghez rendelitek,
Például a mindenkori közös költség 3x dijat fizesse /m2.

drbjozsef # 2019.02.22. 06:02

ekka37,

Átvertek? Te úgy érzed, hogy van bármiféle közöd ahhoz, hogy édesanyád életében mit csinál a saját vagyonával? El vagy te tévedve eléggé...

drbjozsef # 2019.02.22. 06:04

öregvili,

elbirtoklási pert nem indítottak

De azt azért tudod, hogy ettől maga az elbirtoklás nem függ. A per maga deklaratív lesz csak a végén, önmagában az elbirtoklás már rég meg is történhetett akár, csak még nincs megállapítva. De majd lesz, ha díjat akartok szedni...

öregvili # 2019.02.22. 07:39

drbjozsef,

Ha nem akarjuk elbontani, de facto már az övék. Birtokolják el. Ez esetben milyen tulajdonarányt szerez 100nm telekkel, ha 1nm lakás 1/10000?

drbjozsef # 2019.02.22. 08:04

Ha a tízezred hányadban benne van a külön tulajdon ÉS A közös tulajdon is, akkor 100/10000-et.

Ha a tízezred hányad csak a különtulajdonok összessége, akkor bele kell majd venni ezeket is a külön tulajdonok közé, és újra meghatározni az arányokat mindenkire.

öregvili # 2019.02.22. 13:23

drbjozsef,

A matek rész világos. Arra gondoltam van-e fajsúly különbség telek és lakás nm között. Pl. 10nm lakás = 10/10000 de 10nm telek csak 1/10000.

MajorDomus # 2019.02.22. 23:15

Mi van a tul.lapon?

drbjozsef # 2019.02.23. 07:32

öregvili,

aham, értem, jogos a kérdés, de nem tudom. Szerintem nincs különbség, de szerintem nem is szokták ezt így összevonni, mert a társasházakban a lakáson kívül vagy minden közös, vagy a lakáshoz tartozó " alapító okirat szerinti illetőség" lehet még a tulajdonosé (pl. pincerészek), nem szokták összevonni a kettőt. Valószínűleg pont ezért, a "fajsúly" különbség miatt.

MajorDomus # 2019.02.23. 21:10

Elvileg nincs.

shaloman # 2019.02.27. 21:37

Üdv!

Adott egy ingatlan, osztatlan közös tulajdonban. Az ingatlanon két lakóépület található, az egyik a mi családunk tulajdonában, a másik egy másik családé.
Született egy használati megállapodás, ügyvéd által. Ennek része egy meghatalmazás(a másik családból az egyik tulajdonostárs az USÁban él). Erről a meghatalmazásról kellene hivatalos másolat. A magyarországi tulajdonostárs ezt nem hajlandó biztosítani, ügyvédi felszólításra sem.
A meghatalmazás létezik, a használati szerződést úgy írtuk alá, hogy a tulajdonostárs pótolja a hiányzó dokumentumot, egy fénymásolat van a szerződésben, amit az ügyvéd aláírt azzal, hogy a "másolatot ellenjegyzem". Nyilván e nem minősül hivatalos másolatnak. Volt-e itt az ügyvédnek bármi sara?
Emiatt ugye a használati megosztás nem adható le a Földhivatalban, nem hitelképes és nem eladható az ingatlan. Ez a társtulajdonos nem tartotta be a szerződésben foglalt kötelezettségeit(megcsináltam, fizettem helyette, amit kellett). Erősen fontolgatok egy kártérítési pert, emiatt kérdezem.
Mi a leggyorsabb módja a meghatalmazás megszerzésének? Tud valaki esetleg alernatívát azon kívül, hogy perelek okiratkiadásért?
A probléma másik része, a mi családunk. Én vagyok az ingatlan 25%ának tulajdonosa, ha a használatit nézzük akkor 50%a részem családon belül. A másik fél az öcsém(szintén az egész ingatlan 25%ának tulajdonosa), és a tulajdonrészére édesapámnak van holtig tartó haszonélvezeti joga.
Öcsém szintén semmit nem tartott be a használati szerződésből, helyette is kifizettem, amit kellett.
A problémám nem az anyagi rész azt fizetési meghagyással el lehet intézni, hanem a jogi.
Jelenleg az ingatlanban én lakom édesapámmal. Meg akarom szüntetni a közös használatot. Az ingatlan adottságai lehetővé teszik a ház kettéválasztását(két bejárat van). Viszont szerkezetileg is vannak problémák a ház kb 80%-a tégla, de van egy szoba ami vályog, vannak szerkezeti problémái így sanszos, hogy dózerolandó.
Öcsém abszolút minden kommunikációtól elzárkózik. elajánlottam pl, hogy megveszem a tulajdonrészét, arra sem reagált semmit. Körülbelül fél éve a kommunikáció minden formájától elzárkózik.
Ennek a vályogrésznek a javítása és/vagy dózerolása mindenképpen engedélyköteles, így teljesen patthelyzetben vagyok, ugye bontási/építési engedélyhez kellene öcsém aláírása is, és annak a valószínűsége, hogy meg tudom szerezni nulla.
Ilyenkor mit lehet csinálni? Osztatlan közös tulajdon megszüntetéséért nem akarok perelni. A tulajdonrészem(jó környéken van az ingatlan) nem akarom elkótyavetyélni.
Nem csak a jogilag tiszta verziók érdekelnek. Felmerült bennem az önkényeskedés is. Arra gondolok, hogy a házat kettéválasztom, amit kell megcsináltatok. Egész egyszerűen nincsenek éveim végigvárni egy ki tudja meddig tartó pereskedést, úgy gondolom adott esetben nekem jobban megéri bírságot fizetnem.
Amire még gondoltam, hogy birtokvédelmet kérek, statikusi véleménnyel a kezemben. Felmerült benem az is, hogy talán a jókarbantartási kötelezettséggel lehetne kezdeni valamit, hanyag kezelés miatt tehetnék feljelentést öcsém ellen. Úgy gondolom, hogy ez családon belül a legalja, de négy éve áll egy helyben ez az ügy, tehát valamit muszáj lépnem.
Mit gondolnak milyen irányba lenne érdemes elindulnom?