Örökösödés


Kriszti821 # 2014.05.02. 08:44

Üdvözletem!
Örökölhetem a férjem tartozását?
Meghalt a férjem volt tartozásunk már rég óta a upc felé.
Az ő nevén volt a számla az ő bejelentett lakcímén.
A számla meg a szolgáltatás másik címen volt ami a nagymamája és a testvére nevén van önkormányzati lakás.
Remélem érthető. Én a felesége nem voltam bejelentve egyik címére sem én a szüleimnél vagyok bejelentve más lakcímen.
Most hogy meghalt rajtam behajthatják-e a tartozást?
Köszönettel: Krisztina

borisz2 # 2014.04.12. 11:21

És azt elfelejtettem leírni,hogy édesanyám nem végrendelkezett.

borisz2 # 2014.04.12. 11:14

Szép napot kívánok mindenkinek,egy kis segítségre lenne szükségem :)Édesanyám nemrégiben meghalt,édesapám már jóval előtte 8éve távozott az élők sorából hárman vagyunk testvérek.Az édesanyám tulajdonát képező családi házat én 7 éve megvásároltam.Édesanyámnak testvére nem volt.A következő lenne a kérdésem,a testvéreimnek lehet e jogos követelésük ezzel a családi házzal kapcsolatban? A segítséget előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.03. 18:21

Valóban.

Sherlock # 2014.04.03. 17:41

Az öröklési szerződéssel lekötött vagyontárgy értéke nem számít bele a köteles rész alapjába.

Off

Ez erre az esetre nem vonatkozik (hacsak nem pont a halála előtt kötötte az öröklési szerződést), de az új Ptk. szerint kötött öröklési (stb.) szerződéseknél a megkötéstől számított két évig bele kell számítani.

On

bori100_1 # 2014.04.03. 16:30

Tisztelt fórumozók!

Nagyon köszönök minden választ, de
az örökös és énköztem hatalmas vagyoni különbség van ez pedig nem az én apám által hátrahagyott vagyon, bár már az is részét képezi.
A kapcsolat fenntartása nem rajtam múlott az apámmal, ő nem akart soha és semmit. Eltemettük, béke poraira!
Nem kívánok már megszólalni, mert porig aláztak, köszönöm mindenkinek! Minden jót kívánok!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.01. 14:18

Az öröklési szerződéssel lekötött vagyontárgy értéke nem számít bele a köteles rész alapjába.

bokros # 2014.04.01. 11:48

A hagyatéki eljárásra felkészült ügyvéddel kell menni.
Célszerű előtte tisztázni- amennyire csak lehet- az örökhagyó vagyoni viszonyait. Ezt ugyan megteszi elvileg az önkormányzatnál dolgozó hagyatékügyi előadó, de nem árt ha ügyvéd is ráerősít, mert sokszor maradnak ki ingatlan tulajdoni hányadok, amihez később csak póthagyatéki procedúra után lehet hozzájutni.
A kötelesrészhez ragaszkodni kell, mert termőföld esetén nagynak tűnik az érték, ami valószínűsíthetően nőni fog
( vagy csökkenni) Az a 12 ha nem kevés, megjegyzem, hogy az öröklési szerződéssel nem terhelt 1/2 ha értéke is lehet magasabb az átlagosnál, ha jó helyen van.


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

bori100_1 # 2014.03.31. 19:20

Tisztelt Kovács_Béla_Sándor!

Önnek tökéletesen igaza van abban, hogy az ügyvéd miért kell.

Nem akartam teregetni a témát de akkor leírom, hogy az sértő számomra és lesújtó, hogy megkérdeztem az örököst, hogy milyen szertartás szerint temeti el az apámat és, hogy urnás vagy koporsós temetése lesz e, mivel a vallása szerint a hamvasztás bűn.
Erre a válasz az volt, hogy hirtelen nem volt akkora koporsó amibe belefért volna.
Mélyen sértőnek érzem ezt a kijelentést.
Lányaként én gyászolom az apámat bárhogy rendelkezett is.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.31. 19:07

Ügyvédhez a legtöbb ember nem azért fordul, mert az ellenérdekelt fél sértően viselkedik vele. Hanem azért, hogy az érdekeit felkészült jogász hatékonyan képviselje.

OFF
Maradhatunk a kbs-nél. A többi a honlapom, nem a nevem.
ON

bori100_1 # 2014.03.31. 18:18

Tisztelt www.kbs-ugyved.hu!
Nem pontosan értem, hogy mi benne a sajátos.

Vitatni sem szeretném egyik véleményt sem csak úgy érzem, hogy sértő, ahogy velem bánik az örökös.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.31. 10:38

Mindenképpen ügyvédhez kell forduljak, mert nagyon sértő magatartást tanusít az örökös már most velem szemben.
Sajátos indoklás.

bori100_1 # 2014.03.31. 10:31

Köszönöm! Mindenképpen ügyvédhez kell forduljak, mert nagyon sértő magatartást tanusít az örökös már most velem szemben. Hagyatékról még szó sem volt.

bokros # 2014.03.29. 11:35

A kötelesrészt nem egyszerű elvitatni és ragaszkodni is kell hozzá
Mivel az örökséget természetben kell kiadni, ennek termőföldek esetében semmi akadálya. Az Ak-at már vagy 10 éve nevesíteni kellett, tehát annak konkrét hrsz.-hez kell kapcsolódnia.
A termőföld hektárja jelenleg 500e Ft és 1,5M Ft között
van.


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

bori100_1 # 2014.03.29. 09:40

Köszönöm a választ. Nem is számítok másra.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.28. 18:46

Köteles részre jogosult vagy, de elég könnyen elképzelhető, hogy a köteles rész alapja nulla. Aminek a harmada is nulla.

bori100_1 # 2014.03.28. 18:30

Tisztelt Fórumozók!

Néhány napja halt meg az apám, hamarosan elindulnak a hivatalos ügyek intézései örökösödésben. Valamikor, számomra ismeretlen időben idegenekkel örökösödési szerződést kötött, amit gondolom majd ismertetnek velem.
Kitagadni nem tudott, mert nem álltak fenn olyan tények, ami alapján megtehette volna velem szemben.

2010-ben betekintést kértem az apám nevén lévő földhivatali iratokba, miszerint a következő bejegyzések voltak:
204 AK szántó,
90 AK szántó,
5 hektár termőföld
7 hektár termőföld
1200 M2 föld
5500 M2 föld
Tanya + földterület

  • személyautó és ingóságok...

Egyedül az 5500 M2 földön nem szerepelt az megnevezett örökös neve.

Kérdésem:
van e köteles rész, ami a törvény szerint nekem jár és ennek ilyen körülmények között mi lesz a kiszámítási alapja?

Segítségét és válaszát mindenkinek köszönöm szépen!

ObudaFan # 2014.03.06. 21:29

plankaagi

Az, hogy te örökös vagy, a leírtak szerint helyes. Természetesen elképzelhető, hogy a közjegyzőnek nem sikerült mindenkit felkutatnia, ebben az esetben jelezheted felé, hogy vannak még rokonok. De nem igazán derül ki a kérdésedből, hogy mit szeretnél elérni.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.06. 20:13

Végrendelet hiányában apád. (Bár nem írtad, hogy házastársa sincs annak a nagybácsinak. Az azért sok mindent megváltoztatna.)

Málna74 # 2014.03.06. 19:22

Tisztelt Fórumozók,
Szeretnék segítséget kérni örökösödéssel kapcsolatban. Nagybátyámnak gyermekei nincsenek. Testvére él, aki az én édesapám. Szüleik már meghaltak. A kérdésem az lenne, hogy a jog értelmében édesapám lenne az örökös, amennyiben a nagybátyámmal történne valami, vagy én és a testvérem. Az ingatlan a nagybátyám tulajdona.
Köszönöm a választ előre is!

plankaagi # 2014.02.20. 18:14

Tisztelt fórumozók!
Segítséget szeretnék kérni,amit előre is nagyon köszönök!Ma kaptam egy hagyatékátadó végzést és egy csekket egy Heve megyei közjegyzőtől.A levél értesít,hogy meghalt egy idős bácsi,aki nagymamám testvére volt.Én is,mint örökös vagyok feltünteve és közlik velem annak tényét,hogy mennyi ingatlan,ingóság volt a bácsinak.Idősek otthonában élt,ők is intézték a temetést a bácsi nevén lévő betétkönyvből.Továbbá közlik mennyi adóssága maradt az otthon felé..stb.Meglepődtem és folyamatosan kattog az agyam mit kéne tennem.Rajtam kívül 6 örökös van még,ami természetes is,hisz a bácsiék hatan voltak tetvérek.Az örökösek listájába kerülésemet sem értem,mert ugyan Ő a nagymamám testvére volt s miután a mamám még 70-ben meghalt,követi őt a gyereke vagy annak a gyereke az öröklésben ugye.A nagymamámnak 2 lánya volt,az én anyukám aki meghalt már 22 éve és van 1 ma is élő lánya.Emiatt már nem értem miért én vagyok megnevezve egyik örökösnek...Aztán nekem 2 testvérem is van,egy idősebb s egy fiatalabb,ők sincsenek a listán...Nagyon hálás lennék minden segítségért!Köszönettel,Ági

bregana # 2013.11.05. 07:38

Tisztelt Gabi55!
Nem tudom,hogy kapott-e segítséget. Az alap probléma, és általában a félreértések alapja, hogy Ön megkapta-e a hagyatéki vagyont? Igen, mivel a földhivatalban az ingatlan az Ön és testvére nevére került. Így nincs lehetősége arra, hogy a tartozás megfizetése elől elzárkózzon. Ezt korábban kellett volna megfontolnia. Most már nincs is lehetősége a vagyon visszautasítására. Egy biztos, a hitelezők hamarosan végrehajtási jogot fognak az ingatlanra terhelni, vagy ha van jelzálog hitel is, akkor a hitelező viszi a házat. Végrehajtás esetén pedig árverezni fognak. Önnek lehetősége lehet még arra, ha ez nem történt meg, hogy kérje az osztatlan közös tulajdon megszüntetését. Viszont ebben az esetben, ha például az ingatlan eladják, már az Ön jövedelme is tiltható lesz. A jogosulatlanul kapott ellátás összegével kapcsolatban leírtak nem világosak számomra. Az örökös elvileg az elhunyt nevén levő számlát is megörökli, tehát hozzáfér. A házastárs viszont csak abban az esetben, ha a számlájuk közös. Ha nem közös, de a számláról levett pénzt, azt bizony vizsgáltatni kell, hogy ezt hogyan tehette meg. Feljelentést kérhet. Ha viszont hozzáférhetett a pénzhez a férj is, akkor perben kérheti csak az összeg visszafizetését, de a Nyugdíjfolyósító felé a kötelezettsége Önnek ettől még nem szűnik meg. Önt ezekről a problémákról, a várható következményekről korábban senki sem tájékoztatta? Ráadásul a testvére is egyetemlegesen felel a tartozásokért Önnel együtt. Igen gyakori az Ön esete, az ingatlanrészt szeretnék megkapni, de tudják, hogy a terheket nem tudják vállalni. Sok esetben több örökös esetén arra várnak, hogy majd a jómódú testvér fizet mindent, mert tudják, hogy nekik nincs tiltható jövedelmük. Azt viszont nem mérlegelik, hogy egy végrehajtási eljárás milyen költségekkel és további gondokkal jár. A másik, amit gyakran hangoztatnak,hogy nem örökölt semmit. Azért, mert nem lakik a házban még tulajdont szerzett, még ha most azt használni nem is tudja. Az értékét a közjegyző forintosította, tehát örökölt.

Gabi55 # 2013.08.27. 12:33

Tisztelt Jogi Fórum!
Kérdésem a következő lenne: Két éve meghalt édesanyám, aki nagyon sok hitelt hagyott rám és a testvéremre. Megörököltük a háza felét, vagyis én a negyedét. A házban benne lakik a férje, aki nem az én vér szerinti édesapám, de ő nevelt fel engem is. Természetesen övé a házon a haszonélvezeti jog. Már 10 éve saját háztartást vezetek, van kettő gyermekem, saját lakás és személyi hitelem. A férjemnek nincs bejelentett állása és dolgozom. Szeretném megkérdezni, hogy van-e lehetőség arra, hogy a hitelező bankoknak én ne fizessek, mert nem tudok. Az örökségemet nem kaptam meg, alig tudom magam és a gyerekeimet fenntartani, hogyan fizessek ha egyszerűen nem megy? Másik érdekes kérdésem, hogy a nyugdíjfolyósító (5-6 bank, intézmény keres meg időközönként) kiszabott 40000 Ft kötelezettséget, mert már nem volt jogos a folyósítás, mert időközben meghalt az édesanyám. Ebben az esetben mikor ez a pénz egy olyan folyószámlára ment amihez én hozzá sem férek, de a férj igen, akkor is rajtam kell ezt behajtani? Egyszerűen olyan nincs, hogy az fizessen aki fel is élte ezt a pénzt? Köszönöm a választ.

laci_x # 2013.01.28. 15:09

Tisztelt Fórumozók!

tudna-e valaki tanácsot adni?
Egyrészt, édesanyám elhalálozásával testvéremmel örököltünk egy kertes házat 1/4 - 1/4 arányban (az ingatlan 1/2-e édesapám tulajdonában van, Ő ott is lakik).
A testvérem a megörökölt ingatlan 1/4-ről írásban a javamra lemondana.

Másrészt, az ingatlanon jelzáloghitel van:

  • Én vagyok az adós, az összeget havi részletekben fizetem.
  • A testvérem zálogkötelezett.

Van-e rá megoldás, hogy az esedékes havi részleteket a testvérem folyószámlájáról az hitel törlesztőrészletét a bank levonja havonta?
A hitel felvételekor szóban megállapodtunk, hogy Ő havonta fizeti a hitelt, ami egy idő után elmaradt, így most ezt nekem kell rendeznem.

Köszönöm:
László

gizi39 # 2012.09.15. 10:41

Milyen igaz! :-))