Jó napot!
Tisztelettel kérem a segítségüket a következők meghatározásában:
- milyen jogai vannak az autó tulajdonosának (ha az üzemben tartó más)
- milyen jogai vannak az autó üzembentartójának (ha a tulajdonos más)
Köszönettel
Mónika
Jó napot!
Tisztelettel kérem a segítségüket a következők meghatározásában:
- milyen jogai vannak az autó tulajdonosának (ha az üzemben tartó más)
Köszönettel
Mónika
T. Jennyfere!
Az attól függ, hogy miben állapodtak meg.
Ami biztos:
tulajdonos:
üzembentartó:
Hirtelen ennyi jutott eszembe.
Ha a tulajdonos kivonatja az autót a forgalomból, akkor ezzel gyakorlatilag az üzembentartás alapjául fekvő szerződést is felmondta, mert nyilvánvaló, hogy egy forgalomból kivont autót, már nem lehet a kivonás időtartama alatt üzemeltetni. Ezt a jogot tehát az üzemben tartó gyakorolhatja. Semmi akadálya, hogy az üzemben tartó kivonassa az autót (persze csak a szerződése hatálya alatti időszakra vonatkozóan) a forgalomból. A használat jogában ugyanis bennefoglaltatik a „nemhasználat” joga is.
Mivel az üzembentartás alapjául vagy haszonkölcsön vagy bérleti szerződés szolgál, ezért az üzemben tartó jogállása megfelel a bérlőének.
Persze az nyilván igaz, ahogy Trafik is írta, hogy a kettejük megállapodásában foglaltak az irányadók.
Elnézést Traffic! :-)
Mivel a gépkocsinak te vagy a tulajdonosa, az ő elhalálozása esetén öröklési illetéket nem kell fizetned., elhunytával az autónak az ő nevére bejegyzett üzembentartói jog okafogyottá válik. Azonban mível minden gépjárműnek kell hogy legyen üzembentartója, ezen jogot vagy magadhoz váltod vagy kezdeményezed valaki javára - majdani döntésed szerint. Az üzembentartói jog változását az okmányirodán lehet intézni, de a kötelező felesősségbiztosításról és a súlyadóról sem elfeledkezve.
Aztán miért jó ezt így bonyolítani?!
jajj de gonoszok vagytok, nem látjátok? „életem első autója”
kerteszberni, amikor megveszed az autót, csak a tulajdonos kell, hiszen ő veszi meg, azaz te.
Továbbá te viszed eredetiség vizsgálatra is. A biztosítást viszont a párod nevére kell kötni. Itt vigyázz, a szerződére írt dátumok közül a birtokba adás dátumától tiétek a felelősség, a biztosítást ettől a naptól kell fizetned. Tehát azonnal meg kell kötni a biztosítást, különben a két időpont közötti napokra fedezetlenségi díjat kell fizetned, ami igen arany áron számolódik. (interneten kb fél óra, kötelező.hu, biztosítás.hu.. stb.)
Amikor átíratod a kormányablaknál akkor kell nyilatkoznod, hogy az üzemeltetési jogot a párodnak átengeded, és ő ezt vállalja. Jobb, ha ezt leírjátok előre minden adattal. Ez nem szerződés.
Jó de minek bonyolítani?
Külön tulajdonossal és üzembentartóval.
az én kocsim is a párom nevén van, és vagyok az üzembentartó.
Mert hitelt is vettünk fel rá, az én nevemen meg már ott volt a ház hitele. Így egyszerűbb volt a párom nevére venni, én meg használom.
A miért, mert kiküldetést olyan kocsira tudok elszámolni, aminek az üzembentartója én vagyok.
Üdvözletem!
Arra szeretnék választ kapni,hogy ha egy autó üzembentartójának valamilyen tartozása van,(de más az autó tulaja) és a végrehajtó foglalni akar,lefoglalhatja-e más autóját?
Biztos ez a lényegi kérdés?
Christie55,
Üzembentartó tartozásaiért természetesen nem végrehajtható az autó.
Kivéve amikor mégis. Ha fedezelvonó.
Természetesen.
Jó estét, a kérdésem a következő lenne.
Van egy tulajdonomban lévő autó, az územbentartója nem én vagyok, kölcsönadtam és nem akartam más gyorshajtásával, stb. foglalkozni. Az üzembetartónak van több mint egy éves teljesítményadó elmaradása, tartozása a saját tulajdonában lévő gépkocsi (k) után amit, amiket már eladott. Kivonhatják az autómat a forgalomból az üzembentartó tartozásai miatt? Ezt azért kérdezem mert kapott az üzembentartó az okmányirodától egy felszólitást hogy 5 napon belül adja le a rendszámot. Igaz van 15 nap a fellebbezésre 5e forintos illeték befizetéssel. Ez jogos? Van értelme fellebbezni?
T. Mihók L.!
„Kivonhatják az autómat a forgalomból az üzembentartó tartozásai miatt?”
Ha a felelősségbiztosítást nem fizette és a szerződés emiatt megszűnt, akkor bizony ki. A más gépkocsik utáni adótartozás miatt nem.
Ettől függetlenül meg kéne nézni, hogy mi pontosan az oka a kivonásnak.
Köszönöm a választ.
Nem, a kötelező rendesen fizetve van, tudom, láttam, egy évre a teljes díj befizetve. Októberben lett az üzembetartói bejegyezve. Tudom hogy előző autókból van elég sok elmaradása, de az sem ilyen egyszerű történet.
A kormányhivatal levelében az indoklás:
"........ Község Önkormányzat jegyzője ....... kelt .... számú levelében értesített arról hogy .......... üzemeltetésében lévő ..... forgalmi rendszámú gépjármű után, a gépjármű tartozása az egy évi adótételt meghaladja, ezért kezdeményezte a gépjármű forgalomból való kivonását."
Akkor ez meg felebezhető? Mármint van értelme, nem vonhatják ki? Mégis csak az én tulajdonom....
Mihók L.,
De miért számít ez neked? A forgalomból kivonástól nem lesz semmi baja a tulajdonodnak. Sőt, neked még jó is. Annyival kevesebbet használja az üzembentartó.
Te a tulajdonos vagy, a forgalomban tartáshoz neked nincsen közöd.
(Igen, ez igaz, ez egy kis segítség a részemről irányában, kaptam én is eleget tőle, nem érdemli meg ezt a szívatást sajnos)
És akkor ez, mivel ezen az autón semmiféle elmaradt tartozás nincs, akkor ez is támadható gondolom.
Idézet a levélből:
"A közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról szóló 326/2011. (XII.28.) Korm. rendelet (továbbiakban : kr) 101.§ (1) bekezdés a) pontja alapján a közlekedési igazgatási hatóság – a kivonási okot észlelő hatóság értesítése alapján – a jármű forgalomból történő kivonását hivatalból rendeli el, ha a jármű tulajdonosa vagy üzemben tartója a gépjárműadó fizetési kötelezettségének nem tett eleget, és a jármű forgalomból történő kivonását az adóhatóság kérte."
Mihók L.,
Ahogy Traffic mondta, MÁS autó utána tartozás miatt ezt nem vonathatják ki.
De te idéztél a levélből : az adott gépjárműre van elmaradása. A teljesítményadót is rendezte?
Múlt évben vettem a kocsit, tehát azt a elöző tulaj fizette az egész évet, most meg csak március van, és sem Ő sem én (neki kellene mennie) nem kaptuk még meg a teljesítményadó befizetésről a csekket. Erre a kocsira semmilyen elmaradás nincs, ez biztos.
A levélidezeted alapján a jegyző nem így gondolja.
Esetleg nem lenne célszerű vele egyeztetni a problémát?
Rendben, megértettem, és nagyon szépen köszönöm az infót :-)
Tisztelt Hozzáértők!
6 éve családon belül üzembentartója lettem egy utánfutónak, valamint egy szgk. -nak. Az oka az volt, hogy nem volt biztosítás fizetve egy jó ideig és így el lehetett kerülni a biztosítási hátralék+bünti kifizetését. Én azóta fizetem a biztosítást és a gépjárműadót. Viszont számos kérésem ellenére sem képes a tulaj intézkedni, hogy ne én legyek az üzembentartó. A futó használatban van mo. -n, szgk. meg külföldön az isten háta mögötti prérin mászkálós autónak.
Ha továbbra sem jutok közös nevezőre a tulajjal, hogyan szabadulhatok meg az üzembentartói kötelezettségeimtől? Ha nem fizetem az adót, akkor gondolom kivonják a gépjárműveket, az adóhátralékot meg a nyakamba varják.
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02