Adásvételi gondok


opifero # 2009.01.23. 10:07

És nem kell büntetést fizetnem?Mennyibe kerül a végleg kivonatás?

h.sza # 2009.02.21. 12:45

Tisztelt Fórumozók!

Azzal a kérdéssel fordoulok önökhöz,mi a tehendőm ha egy külföldi személy részére adom el az automat?Mik a kötelezetségei a külföldi államprgárnak?Ki kel-e
jelenteni az autot az országból?Mi lessz a rendszámmal?Vagy csak egyszerüen elviszi,aztán az országában elintéznek mindent?

Segítségüket előrre is köszönöm!

monalisa1 # 2009.02.21. 14:00

Kedveményezheted a közlekedési igazgatási hatóságnál (= okmányiroda) az adásvételi szerződés és a rendszám leadásával, a forgalmi engedélynek és a törzskönyvnek az érvénytelenítés miatti bemutatásával a járműnek a forgalomból átmeneti időszakra történő kivonását.

A jármű külföldi tulajdonosa kezdeményezheti a jármű külföldre történő szállítása céljából, az eljárásnak illeték ellenében (megyeszékhelyen, illetve Budapest, Pest megye területén a Központi Okmányirodában működő) közlekedési igazgatási hatóságnál a jármű "Z" betűjelű ideiglenes rendszámmal törénő ellátását.

Az adásvételt követő 15 napon belül ezt el kell intézni, egyben a biztosítónál a kötelező felelősségbiztosítást lezáratni. A súlyadót az önkormányzaton rendezni.

Ezt találtam:
http://www.nyilvantarto.hu/…um/forum.php?…
és a megjelenő találatok közül a 12. kérdés foglalkozik hasonló problémával.

Egyébként az okmányírodán mindent tudniuk kell...

Monalisa
laikus hozzászóló

monalisa1 # 2009.02.21. 14:01

Google keresőbe beírni: gépjármű külföldi állampolgárban eladása, és a megjelenő találat 12. alpontja.

h.sza # 2009.02.21. 14:19

Nagyon nagyon szépen köszönöm!Lenne még egy kérdésem,ha nem gond?Ön szerint ez mennyi időt venne igénybe?

monalisa1 # 2009.02.21. 14:29

Hát ha "ragaszkodsz" a magázáshoz...
A kérdére válaszolva: nem tudom, mégpedig azért nem, mert ahány területi okmányiroda annyiféle az adott leterheltségük, elfoglaltságuk. Javaslom előzetesen érdeklődj és amit ők majd mondanak. (Emberi számítás szerint 1-2 nap szaladgálással megvan - előzetes időpont megkérése után.)

h.sza # 2009.02.21. 14:54

Igen erre gondoltam én is,mármint a telefonos időpont eggyeztetésre,csak az a helyzet,hogy ma hívott egy érdeklődő.De egyébként is jobb ha az ember sajátmaga jár utána dolgoknak.Mert már sokszor jártam úgy,hogy szerettem volna felvilágosítást kapni dolgokról.
A válasz"...hááát én ezt nem tudom,de adok egy telefonszámot,vagy próbálja meg......".Emiatt van az is,hogy szinte egy aktatáskával kell járnom,külföldi jogosítványom miatt.

Köszönöm a sgítségedet!!!

monalisa1 # 2009.02.21. 18:57

Okmányirodára bejelentkezni és előzetesen időpontot kérni: http://www.magyarorszag.hu

A külföldi vezetői engedéllyel egy évig lehet itthon vezetni, utána honosítani kell, annak ügymenete is az okmányirodán történik.

Morris # 2009.03.03. 09:17

Vásároltam egy szép kis autót amit az interneten találtam.Le műszakizott, zöldkártyát kapott, eredetiség vizsgálaton át esett, vittem be a rendszámot az Okmányirodába hogy rá teszik a matricát és akkor derült ki hogy az autó le van foglalva, egy Cég nevén van. Akitől vettük, az nem is tudta. Ez már lassan 2.éve, a műszaki vizsga lejár, nem keveset költöttünk rá, és álltában rohad szét az autó. Arra szeretnék választ kapni hogy ilyenkor mi lehet tenni?

Karcsi55 # 2009.03.08. 13:54

Üdv!

Gyorsan vázolom a történteket:

Az autómat kb. 2 éve csalással megszerezték. Az elkövető kipróbáláskor valószínűleg kilopta a törzskönyvet a kesztyűtartóból(én hibám, tudom), hamisított egy adás-vételit, és a saját nevére (lopott személyivel) íratta a kocsit, amire hitelt vett fel. Hogy hogyan lehet ez,azt nem tudom, az autó mindvégig nálam volt.
Rendőrség, feljelentés, nyomozás 1 évig, ügyészség, elkövető nincs meg, de nemrég született bírósági ítélet az ügyben, miszerint „az adásvételi hamis, az eladó azt nem írta alá, tanúk nem létező személyek”. Erre a bank nagy nehezen visszaküldte a törzskönyvet nekem, amin persze az elkövető (lopott személyis) neve szerepel.

A következő kérdésem lenne:

  • a legfontosabb, hogy hogyan tudom visszaíratni a saját nevemre az autó törzskönyvét, valamint
  • követelhetek-e a banktól bármilyen kártérítést, mivel az ítélet után is csak kb fél évvel voltak hajlandók a törzskönyvet visszaadni. És egyáltalán adhattak-e volna hitelt olyan kocsira, amit nem is láttak, tehát nem voltak megfelelően körültekintőek.

Köszönettel

Karcsi

monalisa1 # 2009.03.08. 14:52

Morris

Kevésbé hihető, hogy valaki úgy adjon el egy autót, hogy nem tud róla: nem is az ő tulajdonában van a kocsi... És Te csak most jössz ezzel elő (...) amikor már egy csomó pénzt költöttél a kocsira...

Vélelmezem a majd' két év eltelte alatt vígan használtad az autót, miközben mind ez idáig megspóroltad az átírás-, a kötelező felelősségbiztosítás- és a súlyadó időarányos költségeit.

Nos, mível végül is kiderült: nem a tulajdonos adta el az autót, így az általad kötött adásvételi szerződés semmis, vagyis visszaadod a kocsit az "eladó" meg visszaadja neked a vételárat.

Az autóra ráköltött x összegű pénzt kénytelen leszel az illetőtől peres úton követelni, mert önmagától bizonyára nem fog fizetni.

És számlák nélkül "bemondásra" nem fog a bíróság egy fillért sem megitélni - jó ezzel előre tisztában lenni. Valamint nem biztos, hogy az "eladó" így utólag indokoltnak fogja tartani mindazon munkálatok stb. elvégézését, amit esetleg te a saját ízlése alapján költöttél a kocsira.

Zárójelben: vétel előtt semmibe nem kerül a rendőrségen rákérdezni egy autó "előéletére".

Monalisa
laikus hozzászóló

monalisa1 # 2009.03.08. 15:12

Karcsi55

Kezdjük hátulról...

Azt hogy egy bank mire és milyen előzetes- és esetleges vizsgálatok alapján ad hitelt, az a bank dolga.

Írod, hogy az autó mindvégig nálad volt, nos akkor hogy is van ez?...

Személy szerint származott-e valamilyen károd- hátrányod abból, hogy az autó törzskönyve nem a fiódban porosodott (...) hanem a banknál volt.

A bírósági itélet alapján az okmányiroda vissza fogja írnia a gépkocsi törzslapját a nevedre, de ne hagyd hogy holmi illetéket stb. fizetessenek veled.

És végezetül: a próbakörnél az eladó mindig ott ül a kocsiban, így mond, hogyan is történhetett az (?), hogy a szemed láttára kilopták (volna) azt a fránya törzskönyvet...

Monalisa
laikus hozzászóló

Karcsi55 # 2009.03.09. 10:36

Monalisa!

Kösz a választ, de előbbre nem jutottam sajnos.
Az okmányiroda nem akarja visszaírni erre az ítéletre a nevemre a törzskönyvet, külön erről szóló végzést akar.
"Írod, hogy az autó mindvégig nálad volt, nos akkor hogy is van ez?…" - ez jó kérdés, szerinted hogy van ez?
A bank úgy adott a kocsira hitelt, hogy nem is látta! Ha porrá zúzom a kocsimat, másnap veszek fel rá hitelt, aztán hagyom "bedőlni", mert egy rakás vas van csak az udvaron, azt vihetik majd, mint fedezet?? Ezért kérdezem, hogy hibázott-e a bank. És azért volt abból károm, hogy a banknál volt a törzskönyv, mert EL AKARTAM ADNI az autót, de így nem tudtam.

"És végezetül: a próbakörnél az eladó mindig ott ül a kocsiban, így mond, hogyan is történhetett az (?), hogy a szemed láttára kilopták (volna) azt a fránya törzskönyvet…"
Jó magyar szokás szerint mintha még kárörvendő lennél, hogy kilopták "azt a fránya törzskönyvet". Tuti, hogy én vagyok a balfék emiatt, de ez a mozzanat jelen pillanatban már lényegtelen szerintem.
Tanácsért jöttem ide, nem kioktatásért, de azért köszönöm, hogy valaki egyáltalán reagált.
Vártam pár "így jártál" kommentet is...:)
Karcsi

monalisa1 # 2009.03.09. 21:49

Tőleg csak a törzskönyvet lopták ki a kocsiból, de volt akit megöltek (!) az autó miatt a próbakör során... (Nem egy sok milliós kocsiról volt szó...)

Nem tudom, mi a bank eljárása egy autóhitel megadásánál, de amíg a tartozás nincs rendezve addig a törzskönyv a bank széfjében nyugszik. Így pedig adni-venni a kocsit nem lehet, mert az esetleges tulajdonos-változásnál előbb a hiteltartozás dolgát kell rendeznia banknál.

Tehát ha rendeződött volna a kölcsönöd (...) a bank minden további nélkül kiadja a tözskönyvet, ellenkező esetben szóba sem jöhet a legális adásvétel...

Ha esetleg összetöröd - a te bajod, ahogy a roncs értéke is a tiéd. Ettől függetlenül fizetni kell tovább a havi részleteket - egálig, sajnos. (Ha netán nem tudsz fizetni, a bank "eladja" a tartozást egy behajtócégnek, ők meg visznek amit tudnak: lakás, értékesebb műszaki cucc stb., netán x ideig rendszeres levonás a munkabérből.)

Engem is megloptak már, sajnos, és való igaz: az ember nem tud kellően odafigyelni mindenre, mindenkor.

Nem volt szándékomban "kárörvendni" a problémád miatt, csak az egyik-másik mondat valahogy másként jött le nálam mint írtad- szántad, elnézést.

Végezetül: kérd az okmányirodát, hogy pár soros levélben kérjék ők a bíróságot a szükséges végzés kiadásához. (Ez nemperes eljárásban viszonylag gyorsan megvan.)

Kívánok minden jót, jobbat!...

Mona

broz # 2009.03.10. 17:27

Nekem van egy lizingelt autóm és már nem szeretném tovább fizetni, lenne is aki átválalná a hitelt ,de csak a bank kihagyásával mert mincs kereseti igazolása és csak ügyvéden keresztül szeretné elintézni a hitelátvállalást. Az lenne a kérdésem hogy valóban lehet ezt igy is csinálni?

Karcsi55 # 2009.03.14. 13:05

monalisa1!

Semmi gond, félre értettél. A tanácsot köszönöm, próbálkozok az okmányirodával, remélem jutok majd előbbre!
Minden jót!
Karcsi

zolee73 # 2009.03.18. 19:53

Hello. Eladtam az autómat megbízási szerződéssel, az lenne a kérdésem hogy ha nincs adásvételim róla, hogyan tudom felmondani a biztosítást, és kijelenteni az okmányirodán, létezik erre valamilyen lehetőség.A segítséget előre is köszönöm.

keba64 # 2009.04.09. 17:30

Nagyon rövid és sablonos történet az enyém. Hülyeséget csináltam, de a hozzáértők ne a kioktatással kezdjék, kérem...Szívességből-névleg-megvettem egy kocsit(bár jogsim sincs). Átírták, akinek szívességet tettem fizette a hiteltörlesztést rendesen. Ezután viszont különváltak útjaink. A kocsit leadtuk értékesítésre egy márkakereskedésbe. A kereskedő rendezte a tartozást, beszámította a kocsit egy újba. Ennek már nem én vagyok a tulajdonosa. Mindez 2008 májusában történt. A szerződésben az áll, hogy engem semmilyen felelősség nem terhel, a vevő (a márkakereskedő )gondoskodik az átírásról. Megvan a papírom, hogy a banknak semmilyen követelése nincs velem szemben. A gond annyi, hogy az önkormányzat rajtam követeli a gépjármű adót, mivel az átírás nem történt meg.A régi ismerős ezt is befizette, de csak az első félévit. Meddig zaklathatnak ezzel????

Egyjogász # 2009.04.10. 05:21

Ha jól tudom, a gépjárműadót egész évre (vagy a gépjármű forgalomból történő kivonásásig) annak kell megfizetni, akinek január 1-én a nevén volt a kocsi.

monalisa1 # 2009.04.10. 12:12

Valóban. És ha év közben tulajdonos változás történik, az előző tulajdonos a vevőtől kérheti az évből még visszalévő hónapokra számított súlyadó összegét - aztán vagy megkapja vagy nem.

monalisa1 # 2009.04.10. 12:16

keba64

A márkakereskedő mint "vevő" egész biztosan nem vette meg az autót hanem csak bizonyános értékésítésre vette azt át - hülye lenne bármiféle többletköltséget magára vállalni arra a pár hétre amíg valaki ténylegesen meg nem veszi a kocsit.

Gant # 2009.04.16. 13:46

Sziasztok,
nagy szükségem lenne segítségre,megköszönném, ha hozzászólnátok a témámhoz.
Van a nevemen egy autó. A férjemtől elváltam, a válási papírokban írásban rögzítettek, hogy az autó bár az én nevemen van, az ő tulajdona.
Most azzal keresett meg engem, hogy írjak alá egy szerződést, miszerint eladom az autót egy harmadik személynek. Ő szeretne ugyanis egy új autót venni.
Az lenne a kérdésem, hogy jogilag ebből nekem károm származhat-e, ha eladom egy harmadik személynek azt az autót, aminek ugyan a törzskönyve nálam van, de a válási papíron az áll, hogy nem az én tulajdnonom,hanem az övé. Nyilván nem szeretné az átiratási költséget állni, azért szeretné, ha én adnám el az autóját.
Nagyon köszönöm a segítséget!

monalisa1 # 2009.04.16. 16:00

Én a helyedben nem írnám alá azt a szerződést, mert a kettőtök közti megállapodás szerint a kocsi az övé, vagyis irassa át a nevére aztán onnantól azt csínál vele amit csak akar.

Soha nem tudhatod utóbb mikor jön majd azzal, hogy "eladtad" a kocsiját ami a vagyonjogi megállapodástok alapján a tulajdonát képezi.

Akinek telik új kocsira az előbb legalizálja az előzőt.

Az esetleges vita elől térj ki határozottan.

"Lisa"
laikus hozzászóló

gecseakos # 2009.04.29. 07:36

Üdv!

Jogi tanácsra lenne szükségem.
Kb. egy hónapja vásároltam egy mezőgazdasági gépet, kötöttünk adásvételi szerződést, minden rendben ment, csak azt a hibát követtem el hogy megvettem úgy a traktort hogy a forgalmiját nem láttam. "nem találta a tulajdonos, de amint meglesz elküldi postán"
Mondanom sem kell az eladót nem tudom elérni, voltam az okmányirodában és mint kiderült mikor megvette a traktort ő nem íratta át tehát neki nincs is forgalmija.

Lehet tenni valamit annak érdekében hogy ez rendeződjön van én követtem el a hibát hogy megvettem forgalmi nélkül, és megszívtam.

Elméletileg az adásvételi aláírásával ő kijelentette hogy eladja a TULAJDONÁBAN levő járművet. De hát ez nem is az ő tulajdona.

Előre is köszönöm a segítséget,

Ákos

Sz.Márton # 2009.04.29. 08:00

Ha az okmányirodában kiderült, hogy nem az eladó volt a tulajdonos, akkor gond van. Ebben az esetben a helyi rendőrséghez kell fordulni, a meglévő okmányokkal és az okmányiroda hivatalos véleményével, mert elképzelhető, hogy nem az igazi tulajdonostól lett megvásárolva a traktor. Az sem biztos, hogy az eladó valaha megvásárolta a traktort, mert az okmányiroda ezt gondolom nem tudta megmondani csak azt, hogy az ő adataik alapján az eredeti forgalmi engedélyen szereplő tulajdonos az nem az, aki iránt érdeklődött.