Fórum autók, motorok régebbi elöl     új hozzászólás

autó vásárlás,átírás

wers #   2020.02.29. 14:04

Köszönöm, akkor látom egyet értesz. A vevő nem egyszerüen bejelent, hanem kezdeményezi a tulajdonos változás bejegyzését.

"A nyilvántartásba bejegyzett adatok módosítására okot adó körülmény bekövetkeztétől számított 15 napon belül köteles a bejegyzésre jogosult hatóságnál a jármű új tulajdonosa a jármű tulajdonjoga megváltozásának nyilvántartásban történő átvezetését kezdeményezni."

Traffic #   2020.02.29. 09:59

Megtaláltam.
A közúti közlekedési nyilvántartásba bejegyzett jármű tulajdonjogának, illetve üzembentartó személyének változását igazoló teljes bizonyító erejű magánokiratnak a közlekedési igazgatási eljárásban történő felhasználhatóságához szükséges kötelező tartalmi elemekről szóló 304/2009. (XII. 22.) Korm. rendelet.
A 2. § (1) bekezdés alapján: "A jármű tulajdonjogában bekövetkezett változást az átruházó a változástól számított nyolc napon belül bejelenti a közlekedési igazgatási hatóságnak. A kérelmező a bejelentéskor igazolja, hogy a tulajdonjog átruházására a közúti közlekedési nyilvántartásról szóló 1999. évi LXXXIV. törvény 33. § (6) bekezdésében foglaltaknak megfelelően került sor.".

A bejelentést elmulasztó eladó szintén a közúti közlekedési igazgatási szabályok megsértése szabálysértést követi el, de ez esetben nem fix bírságos, hanem 5000 - 150.000.- forintig terjedő pénzbírsággal sújtható.

Üdv,
Traffic

Traffic #   2020.02.29. 09:50

T. wers!

Nekem írtál?

Amire én hivatkoztam, azaz a vevő 15 napon belüli bejelentési kötelezettsége:
A közúti közlekedési nyilvántartásról szóló 1999. évi LXXXIV. törvény 33. § (1) bekezdés b) pontja alapján
"A nyilvántartásba bejegyzett adatok módosítására okot adó körülmény bekövetkeztétől számított 15 napon belül köteles a bejegyzésre jogosult hatóságnál a jármű új tulajdonosa a jármű tulajdonjoga megváltozásának nyilvántartásban történő átvezetését kezdeményezni."
Ha ezt a vevő elmulasztja, a helyszínen 15.000.- forint, szabálysértési eljárásban 30.000.- forint bírsággal kell sújtani (fix bírságos szabálysértés).

A vevő bejelentési kötelezettségét előíró jogszabály mindig kimegy a fejemből. Ha meglesz, megírom.

Üdv,
Traffic

wers #   2020.02.28. 10:47

Nem egészen, az igaz, hogy a szerződében annak kell szerepelnie, hogy
"3§ g) a felek nyilatkozata, mely szerint mindkét fél teljesíti bejelentési kötelezettségét"

de ez nem csak bejelentést jelent, gyakorlatilag egy kérelem

"1§ c) tulajdonjog változás bejegyzése: a járműnyilvántartásba bejegyzett jármű elidegenítését követően a jármű új tulajdonosa által kezdeményezett közlekedési igazgatási eljárás, amely az új tulajdonos adatait tartalmazó törzskönyv kiadására irányul;"

A bejegyzésnek is van határideje, max. 21 nap. Többnyire azonnal.

Traffic #   2020.02.28. 09:31

Csak egy kis többlet infó:

Gépkocsi vásárláskor az új tulajdonosnak 15 napon belül bejelentési kötelezettsége van, hogy mit vett, nem pedig átíratási.
Az eladónak pedig 8 napon belül be kell jelentenie, hogy eladta a járművét.

Üdv,
Traffic

wers #   2020.02.28. 07:50

Sikeres vizsga után át írták.

Tehát megjelentél az okmányirodában. 15 napon belül ügyfél kérelmére lehetőség van megfelelő indoklással felfüggeszteni az átírási eljárást - ahogy ezt itt a kérdező is leírta.

Atis77 # e-mail 2020.02.28. 07:21

Okmanyirodaban. Vettem motorhibas műszaki nélküli autót saját részre. Le mentem mondtam mivan. Azt mondták semmi gond hozz(ass) ám rende raer akkor átirat i. 2 hónap múlva kész is lett. Sikeres vizsga után át írták. Biztosító próbálkozott fedezetlensegivel a 2 hónapra de tudtukra adtam nekik is hogy a kocsi nem volt forgalomban és elfogadtak az érveket.

wers #   2020.02.26. 08:43

Ha ki van vonva akkor nincs a 15 napos szabály.

Hol olvasol ilyent a jogszabályban?

Atis77 # e-mail 2020.02.26. 08:39

Ha ki van vonva akkor nincs a 15 napos szabály.

wers #   2020.02.26. 06:19

az illetékes járási hivatal jogosan járt el?

késedelem miatt kiszabásra kerülő bírságot és a szgjármű forgalomból történő kivonását elkerülendő a kérelmünket melyik hivatalnak/'kinek' címezve tudjuk benyújtani?

Ahova megküldik, és a további eljárást folytatják.

A nav nincs éppen topon az ügyintézésben. Nem elég, hogy rossz felvilágosítást adott, de még azt sem tudja, mit kellett volna tenniük.

Most már folytassátok e szerint, de okulásul:

Saccolom 99%-ra, hogy a nav kérte a forgalomból ideiglenes kivonást. A kocsi átadása előtt miért nem kérte a forgalomba visszahelyezést????

Másik jó tanács, hogy mindig attól a hivataltól kell előzetesen tájékoztatást kérni, amelyik majd az eljárást lefolytatja.

FFlower # e-mail 2020.02.26. 03:49

Tisztelt Fórumozók!

Igyekszem röviden összefoglalni.  

NAV elektronikus ingó árverésen részünkre eredményesen zárult egy személygépkocsi 'licit-versenye'.

Az árverezett személygépjárművet ideiglenesen a forgalomból kivonták, a rendszámot az illetékes járási hivatalban leadták. A személygépjármű érvényes műszakival rendelkezik.

A NAV részéről kapcsolattartónak megadott végrehajtó nagyon kedves és segítőkész volt.
Mivel a 'megnyert' szgjármű  földrajzilag igen messze található, így szerettünk volna biztosra menni az elhozatalát illetően, ezért részletes tájékoztatást kértünk a teendőinkkel - az ügymenettel kapcsolatban.

A nyertes licitünk összegét kiegyenlítettük; a szgjárművet a lehető leghamarabb szerettük volna átvenni és használni a munkába járás megoldására (a hirtelen kieső régi pótlására) és az átírás 15 napos határidejére is tekintettel.

A végrehajtóval egyeztettünk időpontot az átvételre, és a Tőle kapott részletes tájékoztatás szerint az ügymenetnek a következőképpen kellett volna lezajlania:

• szgjárműre vonatkozó árverési dokumentumok/igazolások átvétele; ami végeredményében szgépjármű adás-vételinek számít
  • ezzel az igazolással az illetékes járási hivatalban kiadják a leadott forgalmi rendszámot
  • a rendszámmal a NAV telephelyen át lehet venni a szgjárművet és el lehet vinni
  • 15 nap határidő áll rendelkezésre a szgjármű átírására

Ezzel szemben a következő történt:

• a szgjármű átvételéhez személyesen leutazott férjem busszal, abban a biztos tudatban (a végrehajtótól kapott tájékoztatás alapján), hogy még aznap a szgjárművel érkezik vissza és másnap már tud menni vele a munkahelyére
  • az illetékes járási hivatalban a NAV-tól kapott papírokkal a forgalmi rendszámot nem adták ki a törvényre hivatkozással, tehát azt csak akkor adhatják ki, ha a szgjármű átírása is megtörténik
  • ehhez ugye szükséges az eredetvizsga, amihez viszont a szgjárművet mozgatni szükséges a NAV telephelyről, ami pedig rendszám vagy útvonalengedély nélkül nem lehetséges
  • a hivatal útvonalengedélyt nem tud kiállítani, mert a szgjármű érvényes műszaki vizsgával rendelkezik
  • igazolást viszont tud adni 8 nap ügyintézési határidővel, amit kérelmezni kell, és amivel már el lehetne vinni a szgjárművet eredetvizsgára és utána tudnánk átiratni
  • viszont mindeközben a szgjárműre vonatkozó 15 nap átiratási határidő az ügyintézés megkezdésének napjától számítódik

Tehát férjem 'tartozott a hivatalnak egy úttal' és egy olyan ügyintézési procedúra szakadt a nyakunkba, amiről ha előre tudunk, akkor nagy valószínűséggel már a licitálás előtt leteszünk arról, hogy a régi autónk hiánya okozta 'nehézségeket' ilyen formán oldjuk meg...

A csavar a történetben még annyi, hogy a szgjármű forgalmi rendszámát és a teljes dokumentációt a lakcímünk szerinti illetékes hivatalba továbbítják - állítólag 1 hét alatt már meg is érkezik majd.
Ezt követően ez az új hivatal lesz az illetékes hivatal, így ők tudnak kiállítani kérelemre 8 napon belül egy olyan igazolást, amivel a NAV telephelyen maradt szgjárművet már el lehet vinni eredetvizsgára és úgy át lehet iratni náluk, ekkor végre megkapjuk a rendszámot - ezzel pedig végre el tudjuk hozni a szgjárművet...

A kérdéseim a következőek:

• az illetékes járási hivatal jogosan járt el? a NAV-tól kapott papírokkal műszaki vizsgával rendelkező árverezett szgjárműre valóban nem adható ki törvényesen a leadott forgalmi rendszám?

- a 15 napos átírási határidőt a fentiek értelmében biztosan nem fogjuk tudni tartani; ebben az esetben a késedelem miatt kiszabásra kerülő bírságot és a szgjármű forgalomból történő kivonását elkerülendő a kérelmünket melyik hivatalnak/'kinek' címezve tudjuk benyújtani?

Előre is köszönjük a válaszokat!

Armandó # e-mail 2020.02.24. 16:17

Szomorú örökös !

Nagyon szépen köszönöm a segítséged!

Igy már bizalomnal vásárolom meg a kinézett autót!

Üdvözlettel: Armandó!

Szomorú örökös #   2020.02.23. 21:07

Armandó

Ha lekérdezed az autód elveszett rendszámát, neked is azt irja ki a rendszer, hogy " a rendszám nem került kiadásra Magyarorszagon"?

Így igaz! Megtettem és lekérdeztem. Nekem is pontosan ezt az üzenetet írta ki.

Armandó # e-mail 2020.02.23. 09:07

Szomorú örökös!
Ha lekérdezed az autód elveszett rendszámát, neked is azt irja ki a rendszer, hogy " a rendszám nem került kiadásra Magyarorszagon" ?

Köszönöm a segítséged!

Szomorú örökös #   2020.02.21. 05:55

Armandó

Hogy lehetséges egyazon gepkocsinak 2 rendszámmal szerepel a nyilvántartásba?

Az én előző kocsimnak is a rendszerben kétféle rendszáma látható, ha lekérdezik. Ugyanis ellopták az előző rendszámát egyetlen nap alatt, az még a régi típusú volt, nem kellett hozzá a regisztrációs matrica. Nagyjából azt is tudtam, hogy ki volt, de nem tudtam rábizonyítani. Még aznap este bementem feljelentést tenni a rendőrségre ismeretlen tettes ellen. A vicces az volt, hogy végig mentem a városon a kocsival rendszám nélkül, de a kutya nem állított meg. A rendőrtiszt mondta, hogy hivatkozzak rá, ha bárki megállít, hogy ez ügyben épp hozzá tartok. Hazafelé már nálam volt a feljelentési jegyzőkönyv, de ugyanolyan könnyen hazamentem vele, senki nem állított meg. Amikor bementem a kormányhivatalba, gyakorlatilag új rendszámot kaptam - természetesen pénzért.

Egyszóval lehet simán két rendszáma lekérdezéskor a rendszerben.

kori28 #   2020.02.20. 21:53

Szia! Én néhány éve vettem kereskedésből egy autót. Az adminisztráció során szóba került, hogy az első rendszámtábla erősen karcos. A kereskedő javasolta, hogy az átiratás során igényeljek új rendszámot- csak pár ezer Ft. Én azt gondoltam, hogy a meglévő rendszámmal adnak új rendszámtáblát, de nem. Ténylegesen teljesen új rendszámot kapott.

Armandó # e-mail 2020.02.20. 21:07

drbjozsef!

A 2017 evi eredetiségi vizsgálatnál a regi rendszámmal (ami magyarorszagon nem lett kiadva, ha lekerdezem) van a fotó a rendszerben, a 2018 évi muszaki fotónál a jelenlegi/más rendszámmal készült a fotó!

Érthetetlen, hogy lehet egy autónak kétféle rendszáma, amit a rendszerben lévő fotókon is látható.

Armandó # e-mail 2020.02.20. 19:40

drbjozsef!

Ugyfelkapus lekérdezésben néztem!

drbjozsef #   2020.02.20. 19:32

Fura.

De milyen nyilvántartást nézel?
Az ügyfélkapust?
Ki kínálja eladásra? Miért nem kérdezel rá?

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

Armandó # e-mail 2020.02.20. 18:14

Tisztelt Fórumozok!
Gépkocsit szeretnék vásárolni, azomban a rendszám ellenőrzése során a fotón más rendszámmal volt látható, hiba jelzés után,pedig az eladásra kínált rendszámmal volt látható a fotón.
Beírva a rendszám lekérdezésbe a felvillanó rendszámot,a rendszer azt irta ki, hogy ez a 'rendszám magyarországon nem kerult kiadásra."

Hogy lehetséges egyazon gepkocsinak 2 rendszámmal szerepel a nyilvántartásba?
Szerettem volna megvenni, de ezek után mar szerintem nem szabad!
Szerintetek szabályos ez igy?
Mit tegyek?

Köszönöm szépen előre is a válaszokat.

drbjozsef #   2019.12.23. 17:20

Miért, ó miért több topikban?

Katimama22 # e-mail 2019.12.23. 17:05

Tisztelt Fórumozók.
Magánszemélytől vettünk egy autót, amit ő nem íratott a nevére és így adta tovább.Sajnos nem lehet átíratni mivel az autó tulajdonosa nem ő volt, hanem egy alapítvány,Elkövettük mi is azt a hibát hogy a papírokat nem nagyon néztük meg sanos. amikor közölték velünk hogy nem tudják a nevünkre írni, azonall szóltunk annak akitől vettük, de elzárkózik az üzlet vissza csinálásától, Mit tehetünk ebben az esetben, a 15 napos határidőből nem sokára kicsúszunk,

wers #   2019.12.19. 18:39

Ja úgy! Kicsikacsóban a golyóstoll szabadabban ír.
Olyan, mint a kereskedőknél. A kivételes kategória.

drbjozsef #   2019.12.19. 12:02

Örököltünk ketten egy autót, bementünk az okmányirodába, a végzéssel a nevünkre vettük úgy, hogy egyből kértük a forgalomból ideiglenes kivonást. Na ekkor nem kaptunk új forgalmit, de az egyik oldalára, ahol megjegyzéseknek van hely, felírták, hogy az autónak több tulajdonosa van.

wers #   2019.12.19. 08:21

Nekem meg van ilyen. Csak én szereplek mint üzemben tartó. Tulajdonosról egy nyikk sincs.

De persze az sem mindegy talán, mikori, mert időről-időre változhat.
Bár a forgalmin egyáltalán hely se nagyon van a tulajdonos(ok) felsorolására. Tulajdoni arányokra meg még a törzskönyvben sem.

Ez nálatok hogyan volt? Több tulajdonos bízott mellet egy nem tulajdonos üzembentartó? Vagy egyik tulaj mint üzembentartó?
Vagy kettőnél több volt a tulajdonos? (mármint két tulaj, egyik az üzembentartó, még nem láttam, hogy a forgalmiban bármi megjegyzés lenne, de hát, amit nem láttam, még létezhet)