wers
Kérdés, hogy az adásvételi szerződésre ő, mint eladó fél, mit fog írni lakcímnek... :-O
wers
Kérdés, hogy az adásvételi szerződésre ő, mint eladó fél, mit fog írni lakcímnek... :-O
Átruházhatod a tulajdonjogot. Aki átiratja a nevére annak kell magyar lakcímmel rendelkeznie.
Üdv!
A következő helyzetben szeretnék segítséget kérni, megtudni mik a lehetőségeim:
Feleségemmel nemrég Ausztriába költöztünk, magyarországi lakcímünkről kijelentkeztünk, nincsen ott bejegyzett tartózkodási helyünk sem. Itt külföldön szintén nem vagyunk bejelentkezve semmilyen lakcímre. Magyarországon van egy magyar rendszámos autónk, melynek én vagyok a tulaja, műszakija lejárt.
Kérdésem: mit tudunk ezzel az autóval így kezdeni? El tudom adni vagy le tudom vizsgáztatni? Ha nem, akkor át tudom ruházni valamely családtag, pl. apósom nevére (neki van magyar lakcíme)?
„Nem tudom egyébként változtat-e a dolgon az, hogy újra van vizsgáztatva kapásból forgalomba helyezve.”
? kinek a nevén? Az elhunyt tulajdonosén? Biztos nem. Itt valami nem kerek.
„Az özvegynek póthagyatéki eljárást kellene indítania”
Akkor, ha az eredeti hagyatéki nem rendelkezett a kocsiról. De szerintem azért nem íratták át, mert ki volt vonva a forgalomból. Vagy csudatudja.
Ha a hagyatéki alapján megörökölte, akkor valami eljárásnak kellett indulnia a tulajdonosváltozás miatt, mert a közjegyző azt megküldi a kormányhivatalnak. Viszont új forgalmit az örökös nevével csak forgalomba helyezéskor állítanak ki, így nem az számít, mi ki szerepel a forgalmiban. Azt írja, ki volt/van vonva a forgalomból.
Ha úgy van, ahogy sejtem, akkor eladhatja az örökös, és át is fogják írni.
Ha úgy, ahogy drbjozsef gondolja, akkor póthagyatéki kell.
De ismétlem, nem kerek a történet, mert pl. tulaj kérelmére nem lehet idők végezetéig ideiglenes kivonás alatt tartani egy kocsit. Egy idő után valamit kell vele kezdeni. Vagy újra forgalomba helyezni vagy véglegesen kivonni a forgalomból. De ezekhez (is) kell a tulajdonos.
Nem változtat.
Ha nem a tulajodnostól vásárolsz, akkor nem fogják bejegyezni a tulajdonjogodat.
Az özvegynek póthagyatéki eljárást kellene indítania, de tartok tőle, nem lenne sokkal olcsóbb, mint amit az egész utánfutó ér.
drbjozsef
Igen, így van. Gondolom egyből feltűnne az ügyintézőnek, hogy a forgalmiban más név szerepel egy "né" eltéréssel mint az adásvételin. Nem tudom egyébként változtat-e a dolgon az, hogy újra van vizsgáztatva kapásból forgalomba helyezve.
V.t.zs,
Úgy érted, a férj volt a tulajdonos, aki meghalt, de nem került be a hagyatékba az utánfutó?
Az ciki. Normál esetben, nem nyilvántartott ingóságoknál senkit sem érdekel, de ez egy nyilvántartott dolog.
Megvenni persze meg tudod a feleségtől, de nem fogják átírni a nevedre az okmányirodában.
„Nézik-e az okmányirodába, hogy a tulajdonos van-e az eladó rovatban?”
Nem, dehogy, minek néznék? Biztos azt nézik, hogy a mikiegeres matrica rá van-e ragasztva a hátuljára.
Szerinted kitől lehet tulajdonjogot szerezni a tulajdonoson kívül?
Sziasztok.
Mi a véleményetek mennyire szabályos ha nem a tulajdonossal kötök adásvételi szerződést hanem a
feleségével? Átiratható, vizsgáztatható-e így egy utánfutó? Régen leadták róla a rendszámot, tehát a forgalmi nem került át az örökös nevére. Nézik-e az okmányirodába, hogy a tulajdonos van-e az eladó rovatban?
Köszönöm.
Erre speciális szabály van. Nincs két vagxonszerzési illeték, ha jók szerződések.
A szerződéskötéskor nem történt vagyonszerzés, ezért a semmire fizetett illetéket. Azt követelje vissza, most pedig fizessen. (Vagy beszámítással ne történjen semmi.)
Üdv!
5 hónapja vásárolt a férjem egy autót lízing szerződéssel. Kifizette szerződés kötés előtt a vagyonszerzési illetéket. Most a nav ismételten ki akarja fizettetni vele, mivel mi meg vettük a kereskedéstől, a bank meg tőlünk. 2018-ban ugyanígy vettünk egy autót, aminél nem kellett duplán fizetni. Sőt, a kereskedő felhívta pár ügyfelét, aki ugyan ilyen feltételekkel vásárolt nála kocsit és egyiknek sem kellett dupla illetéket fizetnie. A nav persze azt akarja fizessünk. Valaki járt már így? Ilyenkor mi a teendő? Fizessek? Vagy valamit a nav nézett el?
ott írtam.
Kedves Drbjozsef,
(elnézést ezt a kérdést feltettem egy másik topicban, nem figyelve annak témáját...)
Azzal kérdéssel fordulnék Önhöz, hogy vaárásolni szeretnék magánszemélytől egy autót, amin zárt végű lízing szerződés van. Az adás-vétel folyamata ilyenkor hogyan zajlik? A abnknál van ugye a kocsi törzskönyve, ő a tulajdos.. Ha kifizetem az embernek a vételárat, de ő a hitelintézet felé nem végtörleszt, akkor nem adják ki a törzskönyvet..
Mi a menete gey ilyen ügyletnek?
Válaszát és segítségét előre is köszönöm !
Üdv.:
KP
:) igen, abban egyet értünk, hogy valahogyan a valós ár legyen feltüntetve. Főleg ha átutalással fizetnek, annak úgyis nyoma van.
Ja, hogy elismervény. Úgy igaz, csak nem látom életszerűnek, hogy a szerződésbe nem akarja beleírni, de az átvételét meg simán aláírja. Na ennek nem látom értelmét.
„Ez mondjuk szerintem még rosszabb, mint a kétharmadát írni, ha nyilvánvalóan át akarják verni, és az autó prblémája esetén egy fillért sem igen láthat...”
Én pont ezt érzem rosszabbnak, mert így a valós árat soha nem tudják érvényesíteni. Ezért írtam az átvételi elismervényt a vételárról. A valós vételárról.
„Elég gyakori ez, hogy a szülők inkább nem szeretnének vagyontárgyat a nevükön, ugye, lásd a legforgalmasabb topikokat itt...”
Esetek többségében már veszett fejsze nyele - fedezet elvonó. (meg különben is, miből vette a kiskorú a kocsit? Túlórázott?)
„de akkor inkább csak "megegyezés szerint"-et írjatok, mint nem valós összeget.”
Ez mondjuk szerintem még rosszabb, mint a kétharmadát írni, ha nyilvánvalóan át akarják verni, és az autó prblémája esetén egy fillért sem igen láthat...
„(az értelmét meg nem is nagyon látom)”
Elég gyakori ez, hogy a szülők inkább nem szeretnének vagyontárgyat a nevükön, ugye, lásd a legforgalmasabb topikokat itt...
Sok esetben a vételárat rá sem írják a szerződésre. Szerintem sem bölcs dolog, de akkor inkább csak "megegyezés szerint"-et írjatok, mint nem valós összeget. A pénz átadásáról kérjetek elismervényt.
Mellesleg év a kiskorú nevére vásárlást veszélyesebbnek tartom (az értelmét meg nem is nagyon látom)
„Illetve az eladó ragaszkodna egy kevesebb összeg ráirásához az adásvételi szerződésre pontosan a gyámhatóság miatt”
Ez leginkább akkor szokott kérés lenni, amikor az eladó a kiskorú, nem a vevő.
A gyámhatóság engedélye nem kell a kiskorú vagyonszerzéséhez.
Ha el akarjátok adni az autót, akkor fog majd kelleni, de előre szólok, nem fogjátok megkapni, vagy csak akkor, ha a vételár a gyerek letéti számlájára kerül. Hiszen az már az ő vagyona.
A valóságtól eltérő szerződést kötni nem bölcs dolog. Az eladónak semmi köze a tulajdonszerző személyéhez. Ha úgy írjátok alá, akkor azt bukhatjátok. Én nem tenném. Mivel neki indifferens ki szerzi az autót, elég nyilvánvaló, hogy át akar verni titeket.
Üdvözlöm!
Autót szeretnénk vásárolni a férjemmel, a kinézett autó egy kiskorú tulajdonában lenne.a kérdésem az lenne létrejöhet e az adásvételi szerződés illetve az átíratás anélkül hogy gyámhatóság engedélyezze??
Illetve az eladó ragaszkodna egy kevesebb összeg ráirásához az adásvételi szerződésre pontosan a gyámhatóság miatt. A maradék összeget nem szivesen hagynánk csak úgy ott , hogy annak valamilyen írásos nyoma ne lenne.
mi ilyenkor a teendő?
a segítséget előre is köszönöm
köszönöm a válaszokat! én is ezeket hallottam, de jó h megerősítettétek !
„Nagy érték esetén kell hozzá a gyámhatóság hozzájárulása”
Inkább úgy fogalmaznék, "nem kis érték" esetén. Jelenleg 300K az értékhatár.
(Mondjuk azért eladás esetén számíthat miféle autó ez, hiszen 20.000 Ft-tól 200.000.000- Ft-ig sokféle ára lehet egy autónak. Nagy érték esetén kell hozzá a gyámhatóság hozzájárulása)
"kell változtatni" = kell engedélyt beszerezni.
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02