autó vásárlás,átírás


vinnie # 2011.07.10. 20:11

Tisztelt Fórum!

Érdeklődnék, hogy magánszemély magánszemélytől hogyan tud autót biztonságosan vásárolni készpénzfizetés elkerülésével? Az átutalás ugye nem tud egyidőben zajlani a szerződés aláírásával, tehát hogyan lehet elkerülni, hogy a vevő ne lógjon meg fizetés nélkül az aláírt adásvételivel vagy az eladó ne lógjon meg a pénzzel meg a kocsival a papír aláírása nélkül?

guba # 2011.07.10. 20:57

Közbe kell iktatni egy olyan bankot, amelyikben mindkét fél megbízik. A bank jelzi eladónak, hogy vevő letétbe helyezte nála a vételárat, és amint az átadás megtörténtéről vevő értesíti, a pénzt átutalja eladónak.

davotika # 2011.08.06. 20:10

Tisztelt Fórum!

Sürgős segítséget szeretnék kérni.
A fiam 22 éves és vásárolt a vaterán egy MZ motort kb 100 km-re a várostól ahol lakunk elmentek a testvérével és a hölgy aki eladta a motort azt mondta a férjé-é volt a motor aki közben meghalt de úgy is Ő fogja örökölni és aláírta a férje nevét a gyerekek nem gondolták hogy ez nem szabályos.....
Haza jöttek a motorral és az adás-vételivel gondoltuk talán nem lesz baj rendesen átirattuk ki fizettünk mindent időközben a műszaki is lejárt meg lett csináltatva és vizsgáztatva....Az okmányiroda viszont rájött hogy valami nem jó kihallgatás, rendőrség az lett a vége hogy a hölgy és a fiam tárgyalás nélküli bírói megrovásban részesült azt hittük minden rendbe........
Az okmányiroda újból írt egy levelet hogy adjuk le törzskönyvet illetve a forgalmit mert megsemmisitették az adásvételit.....
Meg kell várni amig a hölgy felveteti a póthagyatékot és ha Ő örökli akkor újból tudunk csinálni adás-vételit ami azt jelenti hogy újból mindent ki kell fizetni...
Abban szeretnék kérni segítséget hogy tud-e valaki valamilyen kiskaput hogy ezt ki tudjuk kerülni.
Köszönöm várom a válaszokat.

guba # 2011.08.07. 06:45

Itt nem nagyon van kiskapu. Nem a hölgy örökölte a motort, ellenkező esetben ui. érvényesen létrejött volna az adásvétel. Az örökössel kell a fiának majd újra megegyezni.

vinnie # 2011.08.07. 07:08

Arról szeretnék érdeklődni, h autó adás-vételnél hogy szokták hivatalosan megoldani, ha az autó tulaja éppen nem tud a kereskedésben ott lenni, hogy a szerződést aláírja? Vevőként ilyen esetben mire kell vigyáznom, h ne legyek érvénytelen szerződéssel átverve?

végrehajtó1 # 2011.08.07. 09:37

Nekem gyanús lenne ha valaki elakarja adni az autóját de nem tud ott lenni.

vinnie # 2011.08.07. 11:30

Mindenképp jelen kell lennie az eladónak bizományos eladásnál is? Úgy hittem valahogy fel szoktak a kereskedések készülni olyan esetekre, amikor a vevő azonnal akar szerződést írni, de a tulaj nem tud akkor ott lenni. Megoldható ez a helyzet legálisan? (pl. a kereskedés írja alá helyette felhatalmazással) Ha igen, akkor mire kell odafigyelnem szerződésnél vevőként?

végrehajtó1 # 2011.08.07. 13:32

meghatalmazza a kereskedőt.Vagy már előre aláíratatják az eladóval csak a többi adatot később töltik ki.:)

vinnie # 2011.08.07. 14:06

Meghatalmazás esetén akkor az okmányirodába az átíráshoz kell vinnem ezt a "Meghatalmazást" is? Egyébként hogyan bizonyítom, hogy miért nem a tulaj neve szerepel az adásvételi szerződésen?
Az előre aláírt adásvételinél így akkor semmi nem biztosít arról, hogy valóban a tulaj írta azt alá? Ennél az esetnél ezt a kockázatot hogyan szokás elkerülni?

ius latratus # 2011.08.07. 14:21

Hogy a tulaj által előre aláírt adásvételi szerződésnél mi biztosít arról, hogy azt valóban a tulaj írta alá?
Semmi.

Azért jó azt egymás előtt megtenni.

Ennél az esetnél a "kockázatot elkerülni" csak úgy tudod, ha nem veszed meg az autót. Legalábbis nem most.

(mondjuk tényleg fura, hogy nem ér rá az eladó...)

vinnie # 2011.08.07. 16:08

Világos. És meghatalmazás esetén miben tér el ez egy normál adásvételtől? Ilyenkor az adásvételi szerződésen eladóként a kereskedő neve és aláírása fog szerepelni? Ilyenkor mivel kell az okmányirodában bizonyítanom, hogy joga volt eljárni a tulajdonos helyett?

ius latratus # 2011.08.07. 16:19

Teljes bizonyító erejű magánokirat, vagy közokirat.

vinnie # 2011.08.07. 16:34

Sajnos ennyire nem vagyok jogban járatos, a megbízásra gondolsz, amit ők kötöttek?

végrehajtó1 # 2011.08.07. 17:46

magánokirat: -kézzel irt ,ez esetben nem kellenek tanuk.
-géppel írt, és aláírja,ez esetben kell 2 tanu is

közokirat: közjegyző elött írt, és ellenjegyzett

guba # 2011.08.07. 18:15

Ilyenkor az adásvételi szerződésen eladóként a kereskedő neve és aláírása fog szerepelni?

Igen.

Ilyenkor mivel kell az okmányirodában bizonyítanom, hogy joga volt eljárni a tulajdonos helyett?

A meghatalmazással, amit, ahogy már írták mások, két tanúval szintén alá kell íratni.

davotika # 2011.08.07. 20:46

Köszönöm a választ.
99% hogy a hölgy örökli ha egyáltalán felveteti a póthagyatékot.
Nálunk van egy motor rendszámmal papírok nélkül ki adhatja le a rendszámot ha nem akarja a fiam kifizetni újból az összegeket és mi lesz a motorral????? mi pénz nélkül nem fogjuk oda adni senkinek...

guba # 2011.08.08. 05:21

Tulajdonjogot a feleség akkor örököl, ha nincsenek leszármazók. Annak kell kiadnia, akinek a póthagyatéki eljárásban a közjegyző kiadni rendeli. Ha meghiúsul az adásvétel, a hölgytől követelheti vissza a vételárat és kárának megtérítését.

guba # 2011.08.08. 05:23

Persze, csak ha nem végrendeleti öröklésről beszélünk, de gondolom, hogy nem, mert abban az esetben nem is lenne vitás.

szilvi19800901 # 2011.08.10. 20:35

jó napot szeretnék érdeklődni hogy 2 napja vetem 1 személyautót de ha nem iratom át úgy eltudom e adni van e ere lehetőség mert elszeretném adni az autót köszönöm

Dr.Attika # 2011.08.10. 20:40

Jó estét!
A személygépkocsi tulajdonjogát megszerezte. A tulajdonjogot át is ruházhatja. Viszterhes vagyonátruházási illeték fizetési kötelezettsége viszont keletkezett.

norakovacs # 2011.08.19. 13:47

Tisztelt Jogi Fórum!

Segítségüket szeretném kérni autóvásárlással kapcsolatban.
Használtautót vásároltam a fiam részére, a forgalmi, az adásvételi az ő nevén van, viszont az autó árát az én folyószámlámról készpénzátutalással a kereskedő számlaszámára teljesítettem.

Van-e bejelentési kötelezettségünk, illetékfizetési kötelezettség valamelyikünknek.
( a fiam a saját gyermekem, nagykorú)

Köszönöm a segítséget előre is.

üdvözlettel, nora

Katáng # 2012.02.03. 21:04

Tisztelt Jogi Fórum!

A következőkben szeretnék segítséget kérni: tavaly októberben vásároltam egy autót. A kereskedőt bíztam meg az átírásával is, megbízási szerződést kötöttünk. Az átírás azóta sem történt meg. A tulajdonos kiskorú. A kereskedő azóta hiteget, hogy kezében van az ügy és rendezi.Közben kiderült, hogy a gyámhivatalhoz nem érkezett be kérelem, sőt a család elköltözött. A kereskedő meg füle botját se mozdítja. Ha feljelentést teszek milyen lehetőségeim vannak arra nézve, hogy enyém legyen az autó? Illetve elkerülhető-e, hogy lefoglalják a kocsit? (ezzel járok dolgozni)

Segítségüket előre is köszönöm!

Katáng

Varina # 2012.02.24. 11:26

Tisztelt Fórum!

Kérdésem a következő:

Öröklött autó esetén, ha három tulajdonos van és az örökösök el akarják adni az autót, mindenképpen át kell e íratni az autót az örökösök nevére, vagy rögtön lehet a vásárló nevére megtenni az átírást a hagyatéki végzés bemutatásával.

Illetve ha az üzembentartó meg kívánja venni az autót vonatkozik e rá a adás-vételnél kirót átírási díj.

Natal

guba" # 2012.02.24. 14:49

Rögtön lehet, és vonatkozik rá.

Balázs89 # 2012.02.27. 15:55

Kedves Fórumozók!

Egy olyan kérdésem lenne, hogy jogosan követelheti-e tőlem a MABISZ a tartozást az alábbi esetben:

  • az autót a nevemre megvásárolta a személyi igazolványommal közeli rokonom, aláírta helyettem a szerződést, nem adtam megbízást
  • a birtokomban van ez az eredeti adásvételi szerződés, amelyen nem a saját kezű aláírásom szerepel
  • sosem találkoztam az eladóval
  • a gépjármű nem lett átíratva és nem lett rá kötve kötelező sem
  • a járművel balesetet okozott egy személy, akinek nem volt vezetői engedélye sem, csak anyagi kár keletkezett
  • már legalább egy év eltelt, azóta már behajtották az illetéket is rajtam
  • az alábbi tényeket még nem jeleztem sehol

Ezek után rajtam is követelhetik a tartozást, ha jelzem ezt?

Válaszukat előre is köszönöm!