magánút


Geri77 # 2021.10.21. 13:28

Tanácsod szeretnék kérni,kb egy éve váltunk ki az osztatlan közös tulajdonból és telekalakítás után magántulajdonú építési telkek lettek a hozzá tartozó utcáért használati jogot vettünk.Egy hónapja az utca elején és két oldalán lévő tulaj kerítését ki akarja hozni,hogy leszűkítse az utcát,pontosabban az egyik fél már le is zárta 2m magas betonkerítést épített az utcába 70cm-el beljebb jött a másik tulaj,még nem kezdte el,de ha ő is felépíti,akkor csakis gyalogosan tudunk a saját magántulajdonú építési telkünkhöz bejutni.Az egyik tulajnak van benne használati joga,de a másiknak nincs.Többen beadtuk a birtokvédelmi eljárást és megkerestem az eont,valamint a katasztrófavédelmet,de az utóbbi nem válaszolt az előbbi meg arra hivatkozott,hogy az Önkormányzatnak kell a szolgáltatókat megkeresnie nem nekem az Önkormányzat részéről a válasz,hogy az nem az ő dolguk,nos akkor kié,ha egyiké sem és tartunk tőle,hogy ez miatt az áramot kikötik,ha nem tudnak bejönni az utcába karbantartani a közvilágítással egyetembe,ill a vízzel is ugyan ez a helyzet,ráadásul a villanyoszlopok is belülre kerültek a tulaj telkébe kb 80-100cm-re. Ma kaptam levelet a Jegyzőtől,hogy elutasított,mondván jogosan építette fel a tulaj a kerítését és fellebbezésnek helye nincs ,csak ellenvéleményt élhetünk 15 napon belül és majd ő eldönti,hogy átadja e az ügyben a bíróságnak vagy sem.Több furcsa helyzet is kiderült a nem reális telekkimérésekkel kapcsolatban a közös használatú utca földhivatalnál méretének pontatlan megadásával...stb A kérdésem az lenne,hogy lehetséges az,hogy valaki a közös használatú utat(utcát) beépítheti a többi tulaj bele egyezése és tudta nélkül és hogy a szolgáltatók sem tudnak róla,ill nem foglalkoznak ezzel,valamint,hogy saját magántulajdonú építési telkünktől,hogy zárhatnak el és így hogy építkezzünk? Választ előre is köszönöm.

zozo1971 # 2021.03.29. 13:52

Kovács Béla Sándor ,,,, köszönöm, ez is jó mondat ha majd találkozom vele átadom neki

zozo1971 # 2021.03.29. 13:49

wers,,,,,sehol nem járt mert ez egy nagy telek volt, fel lett darabolva és ez a telek nem volt használva évtizedek óta

wers # 2021.03.29. 10:23

új tulajdonos lett mellettünk és ott szeretne bejárni a telkére ........

A tulajdonoson kívül mi változott? Hol járt az előző tulajdonos?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.03.29. 10:23

A szomszéd telke is határos a közúttal. A szükségbeni út szóba se jön.

drbjozsef # 2021.03.29. 10:11

zozo1971,

Egészen sok minden eldönthető egy magánút esetén, de pont a szolgalom az, ami nem annyira saját döntés kérdése.
De ha te érted, akkor jó. Hajrá.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.03.29. 09:33

Jaj. Szerencsére a lényeget megértetted.

zozo1971 # 2021.03.29. 09:23

közben földhivatallal beszéltem
ez magántulajdon, én eldönthetem, hogy kiszakítunk e egy szorgalmi utat a telkemből aminek magas költségei lesznek a másik féllel szemben
engedély nélkül nem járhat be, nem bonthat stb mert az büntető per

drbjozsef # 2021.03.28. 18:45

zozo1971,

Saját használatú út, vagy saját tulajdonú út?

(Egy önálló helyrajzi számú út egyébként nem lehet a telkedEN, legfeljebb mellette)

zozo1971 # 2021.03.28. 18:02

telkünkön az úttól teljesen elzárt
kivett saját használatú út van
új tulajdonos lett mellettünk és ott szeretne bejárni a telkére ........ köteles vagyok lebontani a kerítést? majd ezek után belépve, az ingatlanom teljesen nyitottá válik az érkezőknek mert a kivett saját használatú út nincs lekerítve a telkemen

köszönöm a választ

nonolet # 2018.08.21. 19:16

Tényekkel nem érdemes vitatkozni.
Akár van róluk papír, akár nincs.

Ott a tény az, hogy: közforgalom van.

Lehet, hogy papír és nyilvántartásba vétel nélkül.
De az van :-)

Láthassa majd a hatóság is a szemeivel, ha vita támad...
Elmondják a tanúk is egy esetleges perben.

Bea1 # 2018.08.21. 18:56

Szerintem arról papírnak kell lennie.

nonolet # 2018.08.21. 12:46

Bea1

Ezt de facto átadták!

Hisz közforgalomra használják régóta.

tobzoska # 2018.08.21. 12:37

Köszönöm szépen a segítséget és a magyarázatot, akkor az önkormányzatnál próbálok még érdeklődni.

Bea1 # 2018.08.21. 07:00

Szerintem akkor használhatja más a magánutamat, ha azt átadták a közforgalom számára.

nonolet # 2018.08.20. 22:01

Mehetsz autóval...

Elvben MÁR nem zárhatja le!
CSAK a közút kezelői engedélyével.

Mivel az egy MÁR a közforgalom számára de facto megnyitott út.

Kialakult gyakorlat lett rajta a közforgalom.

Hisz több telek gazdája is azon közlekedik.
Ha jól értelek.

HA mégis lezárná. akkor perben lehet újra nyittatni.

- -

Mondjuk érdemes volna az önkormányzatból kiverni az "Útlejegyzés"-t, ha az ott leendő közút.

De az önkori útnyilvántartást is érdemes megnézni,
hogy náluk milyen státuszú is az az út?!

tobzoska # 2018.08.20. 19:02

Kedves Nonolet!

Köszönöm a gyors választ.
Jelenleg gyalog tudok a telkemre menni úgy, hogy a telkemmel szomszédos egyik telek egy családtag tulajdona, neki van kijárata egy másik útra.
Az én telkemnek sajnos nincs más kijárata közútra, csak azon az említett magánúton keresztül. Több telek is szintén csak ezen a magánúton keresztül közelíthető meg. Ez a magánút jelenleg nincs lezárva, de a tulajdonos szóban mondta, hogy nem engedélyezi az átjárást. Én autóval szeretnék a telkemre menni.

A telkek ilyen elrendezése, - vagyis hogy közúton keresztül nem, csak azon a bizonyos saját használatú (magán) úton keresztül elérhetőek -, az önkormányzati településfejlesztési koncepciónak megfelelően szétdarabolt telkekből alakult ki. Az a magánút elméletileg egy (igen távoli) jövőben kialakítandó közút része lesz majd..

A válaszod szerint akkor mehetek autóval azon a magánúton keresztül a telkemre. Mit tehetek akkor, ha a magánút tulajdonosa egyszer csak lezárja kapuval az útját?

nonolet # 2018.08.20. 13:31

MOST hogyan jársz be a telkedre?!!!
Milyen úton?

- -

Ha nincs lezárva a "közforgalom "elől,
akkor jogod van használni a más magánútját.

A lezárás módja rendeletben szabályozott.
(1988. évi I. törvény a közúti közlekedésről 47. §)

Közforgalom elől elzárt magánút:

  • a sorompóval, kapuval vagy más fizikai eszközzel elzárt,

VAGY

  • „Mindkét irányból behajtani tilos” jelzőtáblával

és a „magánút” feliratot tartalmazó kiegészítő táblával jelzett út,

amely az ingatlan-nyilvántartásban magánútként van bejegyezve.

- -

A szolgalom más téma.

Az CSAK akkor jár, ha NINCS MÁS mód telkedre való bejutásra.
Akkor sem kötelező, hogy pl. autóval is bejuthass...

tobzoska # 2018.08.20. 13:06

Tisztelt Fórum!

Van egy (építési) telkem, ami a közútról egy másik személy magántuladonában levő, "kivett, saját használatú út" -ján keresztül közelíthető csak meg. Az út tulajdonosa hallani sem akar arról, hogy átjárjak az ő magánútján. Kértem, hogy az útszolgalmi jog bejegyzéséhez járuljon hozzá a telkem javára, de erről sem hajlandó beszélni.

A magánút földhivatali papírján útszolgalmi jog van bejegyezve egy másik telek javára, ami az enyémhez hasonlóan szintén csak ezen a magánúton keresztül közelíthető meg.

Mit tehetek? Van-e jogom használni a magánutat? A pereskedést szeretném elkerülni.

Köszönöm.

nonolet # 2018.04.25. 17:28

Ha kiderült mi az mi is az csináltok,
akkor már kikereshető a TEÁOR/SZJ száma is.

Az alapján meg kiderül, hogy kell-e telepengedély, bejelentés, stb., stb.

nonolet # 2018.04.25. 17:24

ispan29

Az attól, hogy mi is a szolgáltatás pontos tartalma...

A google mondjuk neked is segít ebben.

De kezdésnek íme pl.

http://www.vezinfoblog.hu/…adas-korebe/

Kovács_Béla_Sándor # 2018.04.25. 12:49

Szerintem nem bérlet az, de ez mellékes.

ispan29 # 2018.04.25. 11:56

Tisztelt Fórum!

Magánterületen ( Kft. tulajdona) parkolási helyeket szeretne bérbe adni a társaság x ft+Áfa/hó áron (minimum 6 havi időtartamokra ) bérleti szerződés keretében magánszemélyeknek.

A társaság eddig ilyenfajta tevékenységet nem végzett.

Van bármilyen akadálya az ilyen jellegű bérbeadásnak?
Kell-e bármilyen hatóság felé megkereséssel élni?
Be kell-e ezt jelenteni valahova stb.?

Vagy egyszerűen, mint egy helyiségbérlet lerendezhető?

nonolet # 2018.03.26. 19:02

Igazából rendes megnyitott úttá kéne tenni azt az utat.
Hivatalosan is.

Mert a megváltozott helyzet MÁR ezt indokolná!
Hisz lényegében egy "utca" lett belőle a gyakorlatban.

Akkor már a közművek méretlen gerince is mehetne az úton és a mérők a telekre bekerülhetnének.
A szomszédok élete és a közlekedési forgalom sem függne senkitől.

Csakhátugye ki/kik fognak időt-pénzt-energiát áldozni erre?!
Mert ezt ugye leginkább közösen-megegyezve kéne megoldani.

Ilyenkor szokott a jó magyar módi életbe lépni, hogy

  • ejj ráérünk arra még
  • jó az úgy is...

Főleg, mert aki kezdeményeznek-csinálnák, ahhoz a többiek nem társulnak.
Pláne, ha nincs is sürgető érdek, csak kisebb-nagyobb bosszúságok.

Addig ez nem is baj, amíg nem sérül komolyabb/sürgető érdek.
Mert működik végül is, így is.

Vélhetően itt se lesz igazából rendezve a dolog.
Mert annyira nem fontos-égető senkinek.
Mivel "azonnali" előny nem adódik belőle senkinél...

Narancsvirág # 2018.03.26. 18:02

nonolet

Kezdem kapirgálni ezt az magánut ügyet.

Köszönöm alapos válaszát.Néhány dolog amit szeretnék leírni:

Igen, a hátsó szomszédnak is van kapuja.Az is tárva, nyitva.
Csak akkor zárja, ha véletlenül elutazik.

"közforgalom számára" nyitott magánút státus híve"irja Ön. Hát ez túl hivatalos kifejezés Őt ismerve.

Mint írtam a per1-es teleknek már az ötödik tulajdonosa van.A per4-es útnak a fele a volt 3.tulajdonos nevén maradt és a másik fele a mienk. Már nem emlékszem annak idején mi miért nem vásároltuk meg az 1. vagy a 2. tulajdonostól.
Bizonyára még akkor nagyon fiatalok voltunk,nem tartottuk fontosnak.

Érdemes lenne megvásárolnunk, hogy tiszta legyen az ügy a jövőre vonatkozva?

A hátulsó szomszéd biztosan nem is venné meg, mivel az úton számára a bejárást biztosítanunk kell,minek költene rá, hisz az ő telke az uralkodó telek.
Mivel nem szilárd burkolatú rendszeres nyírást igényel.40 éve mi tartjuk rendben.

Mivel már nem vagyunk fiatalok /most mentünk nyugdíjba/, Ön szerint, ha eladásra kerülne az ingatlanunk az ismertetett "okok" miatt milyen buktatók lehetnek?

A vízóra akna, és a gáznyomás szabályzó, mint írtam a főút melletti kapun belül van ezen a saját úton.
Még sehol nem láttam ezeket kapun kívül, mindig a gerincvezetékről kerítésen belülre teszik.
Félünk nehogy megrongálódjon.

Kérem szíves válaszát.