élettársi vagyonközösség megosztása


ObudaFan # 2012.12.15. 08:15

Vélhetően a hitel felét fizetnie kellene neki, míg az ingatlan jelenlegi értékének egy bizonyos hányadára tarthatna igényt, de nem az akkori érték alapján ekll számolni és nem is feltétlenül 50% a mérték.

Janos1256 # 2013.03.05. 18:02

Tisztelt Fórum!
A következő a kérdésem: egy 7-8 éves (nem bejegyzett)élettársi viszonynál egy szakítás, vagy egy esetleges haláleset után mik az öröklési és családjogi következmények.

ObudaFan # 2013.03.07. 13:56

Öröklési következmények csak akkor vannak, ha van végrendelet, családjogi következmények meg nincsenek, mert jelenleg az élettársi jogviszonyt nem a Csjt. szabályozza.
Tulajdoni következmények lehetnek. Az élettársak együttélésük alatt a szerzésben való közreműködésük arányában szereznek közös tulajdont. Ha a közreműködés aránya nem állapítható meg, azt azonos mértékűnek kell tekinteni. A háztartásban végzett munka a szerzésben való közreműködésnek számít.

vargatomi # 2013.04.03. 12:36

Tisztelt hozzáértők!
Véleményre lenne szükségem. Élettársi kapcsolatot létesítettem 1999-ben, ekkor nagymamám meghalt és édesanyám mint örökös lemondott a nagymamám lakásáról az én részemre.
A lakáson jelzáloghitel volt, ezt az akkori párom apukája megfinanszírozta nekünk (volt egy lehetőség hogyha egyben fizetünk akkor kb a fele összeget kell kifizetni) a pénzről nem született semmiféle okirat.
Fontos még hogy ez az összeg akkor 250 000 Ft-t volt és a lakás akkori értéke 2.8 mFt-volt.
Most ott tartunk, hogy a volt párom miután szétmentünk úgy gondolja hogy a lakás mostani értékének (7mFT) a tíz százaléka jár neki.
Az én ügyvéd ismerősöm úgy gondolja, hogy a szerzés arányában kell osztoznunk.
Az ő ügyvédje pedig másképp látja a dolgot.

Mire számítsak ha pereskedni fogunk?

ObudaFan # 2013.04.03. 17:41

Szerintem meg az általa fizetett törlesztőrészletekre lehet megtérítési igénye.

grepolisz # 2013.04.04. 11:16

Jó napot kívánok
Olyan kérdéssel fordulok önökhöz hogy 2005-nyarán különváltunk élettársammal akitől van 2 kisfiam .
Még abban az évben ősszel megvolt a bírósági gyerek elhelyezés és egyebek iránti perünk.
Viszont volna egy nagy problémám ezzel, 1998-vagy 99-ben nem emlékszem pontosan az évre őt behívták a sorkatonai szolgálatba ,és ahhoz kellet egy olyan papírt készíttetnünk hogy haza engedjék látogatóba jegyző előtt hogy élettársi kapcsolatban élünk és van közös gyerekünk is a nagymamám volt a tanú .
Mi már 8 éve nem élünk együtt nem is beszélünk semmilyen szinten 250 km-re lakunk egymástól ,én 5 éve új kapcsolatban élek és most jutottunk el arra a pontra jelenlegi párommal hogy szeretnénk össze házasodni
Kérdésem a következő van ennek valami jogi akadálya ?
Az akkori gyermekelhelyezés és egyebek iránt indított peremben megszüntették -e az élettársi kapcsolatomat is ?
Az akkori végzésben nem olvasok olyant hogy élettársammal a kapcsolatunkat felbontanák csak azt hogy 2005 nyara óta külön élünk és a gyerekeket én nevelem..
Legyen szíves segíteni ebben mert beadtuk már a házasságra való kérelmünket a párommal megkaptuk az idő pontot is de nem szeretnék semmi törvénysértést elkövetni Mi a teendőm ilyenkor.Honnan tudom meg hogy él e még az a szerződésem semmi papírom nincs róla.

Mielőbbi válaszukat várom
Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.04. 14:27

Legyetek boldogok!

ObudaFan # 2013.04.04. 16:54

Az élettársi jogviszonyt nem kell felbontani, az az életközösség megszűnésével megszűnik. Emellett nem az élettársi jogviszony az akadálya a házastársi jogviszony létesítésének.

Andi1004 # 2013.04.30. 09:29

Tisztelt Szakértő!

Tájékoztatást szeretnék kérni azzal kapcslatban, hogy élettársi különválás után van-e még mód rendőrrel vagy bármilyen hivatalos személlyel bemenni a volt élettárs otthonába, ha nekem ott értékes vagyontárgyaim maradtak, amelyeket terjedelmük miatt még nem tudtam elvinni a költözés időpontjában. A kulcsot visszaadtam, beengedni viszont nem akar, elvinni onnan pedig végképp semmit nem engedne. Elengedni sem akart, úgy kellett segítséget kérnem. Csak bírósági végzéssel mehetek be? Pereskednem kell a saját vagyontárgyaimért? Mert lehet a perköltség többe kerülne. Válaszát előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.30. 10:20

Felszólítod írásban a kiadásra, ha nem teljesít önként, pert indíthatsz. De neked kell bizonyítanod, ami nem lesz könnyű.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.30. 10:20

Felszólítod írásban a kiadásra, ha nem teljesít önként, pert indíthatsz. De neked kell bizonyítanod, ami nem lesz könnyű.

monalisa1 # 2013.04.30. 12:02

Ha egy családi eseményről (pl. születésnap, névnap, karácsony, húsvét stb.) fotó és/vagy videofelvétel készült amin látszik a szoba berendezése, a képen látható személyek tanúként valószínűleg meg tudják erősíteni mi is volt a tiéd.

van15 # 2013.05.03. 09:49

Tiszetlt Ügyvéd Úr!

Kérném a segítségét. 12 évig éltünk élettársi kapcsolatban a volt párommal. 2 gyermekünk született. Kapcsolatunk megszakadt, a fiainkat nálam helyezték el. A probléma oka egy bútor. Azt Ő még a megismerkedésünk előtt vásárolta. Régi antik bútorról van szó. A volt anyósáék 23 évig használták, utána került hozzánk az együttélésünk második évében, használhatatlan állapotban, lomtalanítása éretten. Csak Én kerestem és az Én jövedelmemből, felújjítattam több százezer forintér, megötszörözve ezzel a felújítás elötti értékét. Ezt a bútort a felújítást követően közösen használtuk. Majd a szétválást követően Én ezt a bútort eladtam. Ő meg feljelentett a rendőrségen. Véleményem szerint ez közös vagyon, hiszen jelentős értéknövelő beruháson esett át életközösségünk alatt.Az együttélésünk alatt kezdtük el árulni közösen, mely hírdetés a költözés után sem töröltem.

A bútor árát már felajánlottam neki, de az nem jó, a bútort kéri vissza. A vevő viszont nem adja a bútort vissza. A gyerekelhelyezési tárgyláson azt mondta számítsák bele a vételárat a gyerektartásba, mert az úgysem fizet. Azt is felajánlottam, hogy a vagyonmegosztásnál majd ezt számoljuk el.

Mi lehet ennek a következméyne rám nézve. Nem lett közös vagyon. indvégig akként kezeltük. Nem újjítattam volna fel több mint fél millóért.

Köszönettel, van 15

ObudaFan # 2013.05.03. 10:57

van15

Büntetőeljárás szerintem nem lesz belőle. Elszámolni viszont el kell, ha kéri majd.

bkrisz78 # 2013.05.12. 00:11

Tisztelt Szakértő!

Tájékoztatást szeretnék kérni azzal kapcsolatban, hogy élettársi(nem hivatalosan, csak önkormányzatnál jelentkeztem be arra az időre) különválás után a volt élettárs otthonába értékes vagyontárgyaim (TV, házimozi rendszer, stb.) maradtak, amelyeket még nem tudtam elvinni a költözés időpontjában. A kulcsot visszaadtam, beengedni viszont valószínűleg nem akar. Csak bírósági végzéssel mehetek be? Pereskednem kell a saját vagyontárgyaimért? (mert más, az új partnere is használja)
Illetve ami nagyon fontos, hogy én rendszeresen fizettem az ő hitelét a saját bankszámlámról utalva, a korábban átutalt törlesztőrészleteket visszakérhetem-e vagy visszaperelhetem-e???

Válaszát előre is köszönöm!

ObudaFan # 2013.05.13. 13:51

Ha nem adja ki, pert kell indítani az ingó kiadása iránt.

Indíthatsz pert az általad fizetett kölcsön megtérítése iránt, de azért előbb-utóbb egységesen is meg kellene osztani ezt az élettársi vagyonközösséget szerintem.

bkrisz78 # 2013.05.16. 09:19

És miért kellene megosztani?
Illetve ha bíróságra kerül az ügy, akkor biztosan számíthatok arra, hogy a bíróság döntése nekem lesz kedvező? és ha nincs munkahelye hogyan téríti meg az általam fizetett törlesztőrészleteket?

Köszönöm!

ObudaFan # 2013.05.16. 20:45

Egy fórumra írt néhány soros leírás alapján még annyira sem lehet biztos választ adni, mint egy per előtt úgy általában, tehát ilyen kérdést ne tegyél fel.
Ha nincs munkahelye, akkor meg lehet próbálni az esetlegesen meglévő vagyontárgyaira végrehajtást kérni.

monalisa1 # 2013.05.16. 21:45

bkisz78

ObudaFan a kérdésedre a jogi választ megadta, én a következőket:

Bíróság árvereztetett el már lakást pár százezer forint tartozás miatt is, mert ha semmi másból, abból megtérülésre kerül amennyivel tartozik az illető. Persze nem egyik napról a másikra való a dolog, de ha nem fizet így járhat...

Ami a visszamaradt dolgaidat illeti, akár meg is tarthatja őket (...), azonban hasonlók új beszerzési árán kénytelen lesz kártalanítani téged, hiszen kénytelen leszel azokat magadnak boltban ismét megvenni., arra nem kényszeríthet hogy a bolhapiacon vegyél valami "hasonlót".

---
  • laikus hozzászóló
Peric # 2013.05.20. 19:52

Tisztelt Szakértő!

három és fél évig éltünk élettársi kapcsolatban. A lakást amibe anno költöztünk én lízingeltem. Az elején foglaló gyanánt kiegészítette a volt párom az összeget 400.000 forinttal. valamint a konyhát és a hálószobát ő rendezte be, kb. 600.000 forint értékben.
Most a bútorokat, stb vagy a vételárukat és a befizetett pénzét követeli vissza. Az eddigiek alapján jogosan. Csak, hogy az alatt a három év alatt a lakást csak én fizettem. mind a törlesztőt, mind a rezsit és minden felmerülő költséget. ő vagy tanult, vagy munkanélküli volt. minden költséget amibe a közös életünk került én viseltem. ezek mellett (igazolhatóan) többet tartózkodott a lakásban mint én. A munkám többször huzamosabb időre elszólított. Az ilyen hónapokban is kifizettem a rezsit...
Sajnos amennyire eddig sikerült az élettári vagyonközösség megosztásának: mindezt a jog nem veszi számításba. Csak a megszűnésekor is létező ingó- és ingatlanokat. A felélt vagyonnal nem foglalkozik?

ObudaFan # 2013.05.22. 21:06

A felélt vagyonnal nem. De ha egyszer te kerestél, ő meg nem, akkor nem tudom, mi a gondod, az élettársak a szerzés arányában válnak tulajdonosokká.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.23. 06:39

Vélhetően az a gondja, hogy a konyha- és a hálószobabútor a volt éllettárs különvagyona, alappal követeli őket vissza. Persze, a bizonyítás terhe rajta van. Továbbá a különvagyonból a közös vagyonba tartozó dolog megszerzésére fordított összeg is keletkeztethet megtérítési igényt, bár a foglaló a lízingszerződésben nekem elég furcsa.

krisszi11 # 2013.05.23. 11:08

Sziasztok!

12 évig éltünk élettársi kapcsolatban, két gyerekünk született. Szüleim által még korábban (tehát jóval a megismerkedésünk előtt) az én nevemre vásárolt házat közösen építettük át szüleimmel és párommal. Szeretném lezárni ezt a kapcsolatot és őt kifizetni, az általa kért összeg egy részét készpénzben, a másik részét egy családom tulajdonában lévő lakás tulajdonjogának átengedésével szeretném biztosítani számára. (Nagyságrendileg: a házunk 55 milliót ért, ő 15 milliót kér, 4-5 millió kp-t kap és egy tavaly 12 millióra értékelt - hagyatéki eljárás során történt az értékelés - lakást. Ő ezt nem akarja elfogadni, mondván, hogy adjam el a lakást és adjak neki készpénzt. A lakást áruljuk, azonban nehézkes jelenleg eladni, még nyomott áron is.
Szeretném, ha mielőbb megegyezésre jutnánk, ő kiköltözne, megkapná az általam felajánlottakat és fizetné a gyerektartást. Kérdésem: kizárólag készpénzt köteles elfogadni, nekem mindenképpen készpénzben kell biztosítanom az által eszközölt befektetések értékét? Szeretnék mielőbbi közös megegyezést, de úgy érzem, elég méltányos a felajánlásom. Köszönöm előre is!

ObudaFan # 2013.05.23. 14:28

Ő bíróságon készpénzt követelhetne. Megállapodni úgy állapodtok meg, ahogy akartok.

monalisa1 # 2013.05.23. 15:51

Esetleg megállapodtok akként, te lemondasz a t.díjról ő meg az eladásra kerülő lakás árából arányosan kevesebb pénzt kapna. (Tessék számolni: a gyerekek hány év múlva lesznek 18 ill. 22 évesek, valamint kettőjükre mennyi lenne most a Ft/hó/év t.díj.)

Valamint ha egy új párkapcsolatából újabb gyermeke születik akkor már háromról kell gondoskodnia, emiatt jövedelméből t.díjként a közös gyermekeitekre kevesebb összeg jut.

Valamint - Isten ne adja - idejekorán meghal ugrana a t.díj...

Ügyvéd és a gyámhatóság kell a dologhoz.

----
  • laikus hozzászóló