Válás, vagyonmegosztás


ObudaFan # 2008.02.28. 14:17

Nincs mit.

petera # 2008.02.28. 14:05

Köszönöm szépen a segítséget!

ObudaFan # 2008.02.28. 14:04

Vita esetén a bíróság (ingatlanforgalmi szakértő közreműködésével).

petera # 2008.02.28. 13:46

És ezt ki fogja megállapítani? Erre van valami eljárás? Mert gyakorlatilag szerintem úgy egy lakást, hogy benne laknak nem lehet eladni, már nincs aki megvegye... Szóval gondolom erre van valami elmélet.

ObudaFan # 2008.02.28. 13:27

Lakott érték az, amennyiért az ingatlant el lehetne adni lakottan, a beköltözhető meg amennyiért üresen.

petera # 2008.02.28. 13:16

Kedves Obudafan!

Azt el tudná nekem mondani, hogy pontosan mi a lakott és forgalmi érték, ezt már sok helyen olvastam, de tulkép nem vagyok tisztában vele. Kicsit előre számolnék. Akkor valószínűleg ezt ki kell neki fizetnem...
Nem értem, hogy miért jár ezek után bármi is neki..azt értem, hogy ez van a törvényben, de ha az ember ebben a helyzetben van nehéz felfogni, hogy semmit nem lehet tenni.

Előre is köszi

ObudaFan # 2008.02.28. 13:12

Mondjuk, ha így ő hagyja el a lakást, akkor a lakáshasználati jog ellenértékét követelheti, ami nem más lesz itt, mint a lakot és a beköltözhető forgalmi érték közti különbség fele. Ha úgy adódik, hogy tényleg nincs közös gyermek.

petera # 2008.02.28. 10:41

Peren kívüli egyezség...tehát, "csak" a szerződést kell módosítani. Elméletileg akkor olyan szerződést kell majd írnunk, mintha nem lenne közös gyermekünk? Úgy tudom így is jár az exnek valami, vagy ez már attól függ kinek milyen az ügyvédje, és mennyire akar kötekedni?!

petera # 2008.02.28. 10:36

Áhááá! Bocs, az értetlenkedésért. :-) Megnézem a bírósági papírokat, hogy pontosan mi van benne.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.28. 10:25

Hogy kérdezzem...?
Ha csak annyi van a bíróság határozatában, hogy "a felek nyilatkoztak, hogy minden kérdésben megegyeztek", az peren kívüli egyezség, annak a megváltoztatásához nem kell bíróság. Bőven elég, ha egy ajánlott-tértivevényes levélben közlöd, hogy az egyezséget tévedés eredményezte, ezért érvénytelen.

Ha a bíróság végzése tartalmazza az egyezség feltételeit, köztük a lakáshasználat jogát is - akkor annak a megváltoztatását is bíróságtól kell kérni.

petera # 2008.02.28. 09:21

HOgy jogilag, hogy hívják nem tudom. De ügyvéd által írt szerződést írtunk alá, amit vittünk a bíróságra is, mondván, hogy megegyeztünk mindenben, nincs vita.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.28. 08:19

Most akkor szerződés vagy egyezség? Ha egyezség, akkor peren kívüli, vagy bíróság végzésével jóváhagyott?

petera # 2008.02.28. 08:12

Megegyezés született köztünk, ezért azt a szerződést az apasági per után megtámadtahom. Arra esetleg van valami tapasztalat, hogy ilyen esetben hogy alakul az új szerődés? Mennyi pénzre jogosult, vagy jogosult e egyáltalán?

Előre is köszönöm a válaszokat.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.21. 20:12

Amíg bíróság meg nem vonja a használati jogát, addig az őt megilleti.

petera # 2008.02.21. 20:09

Azt tudom, hogy mi a teendő, csak azt nem, hogy mihez van ebben a felállásban joga az exnek? És mi az én kötelezettségem? Van e egyáltalán?!
Azért köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.21. 18:30

Ha ítélettel kapta a használati jogot , akkor perújítást lehet kezdeményezni jelentős új tényre hivatkozva. Ha egyezség keretében kapta, akkor új eljárásban lehet kérni a megváltoztatását.

petera # 2008.02.21. 17:51

T. Mindenki!
Feleségemtől elváltam, volt egy kiskorú közös gyermekünk. Rá való tekintettel ill. a törvényben leírtak miatt külön vagyonú házamban, -amire Édesapámnak hasznonélvezete van- a feleségem maradt a gyerekkel. Erről a vállásnál szerződés is készült. Most kiderült, hogy az enyémnek hitt gyermek, vérszerint nem tőlem származik, ezért beadtam az apaság vélelmének megdöntése iránti igényemet. Abban szeretném a véleményüket kikérni, hogy ilyen esetben, miután kimondják, hogy nem én vagyok az igazi apa, van e még bármilyen lakáshasználati joga a volt feleségemnek. Visszaolvastam a korábbi hozzászólásokat az ilyen jellegű témához, és láttam, hogy a külön vagyonnál nincs használati joga, de valamennyit fizetnem kell neki. Viszont, a haszonélvezeti jog miatt talán mégse. Szóval ez nem teljesen tiszta számomra. Ő nem tett bele semmilyen összeget a házba, sose fizetett oda semmit, és most kiderült, hogy csúnyán át is vert. (Bár gondolom a lelki gondok nem befolyásolják a bíróságot.)
Segítégüket előre is köszönöm.

monalisa1 # 2008.02.20. 21:03

A váláskor a bíróságtól bizonyára azért kaptad a lakást, hogy te lakjál abban, de mível utóbb a körülmények lényegesen megváltoztak: saját lakást tudtál tudtál venni, az eredeti ok vélem már nem áll fennt.

Nincs véletlenül gyerek a képben - akiről itt hallgatsz... -, de vélem az őrá való figyelemmel a bíróság részéről a lakáshasználat kizárólagossága javadra. (Pl. hogy nem megosztható az a lakás és az apának ezért kellett távoznia.)

Egy dolog hogy te laksz benne (...), más hogy a volt férjed fele tulajdonát az ő előzetes megkérdezése nélkül nem adhatod bérbe - szerintem.

Ne nyerészkedjünk...

Livifly # 2008.02.20. 20:20

Tisztelt ObudaFan jeligés válaszadó!
Nagyon szépen köszönöm a gyors tájékoztatást.

Szeretném megkérdezni még, hogy a lakás kiadására bérleti szerződést nem kötöttem, csak használatbavételi szerződést. Akkor mit kell fizetnem az ex férjemnek, valójában nincs szó bérleti díjról. Vagy ez nem életszerű, nem hiszik el nekem?
köszönöm szépen

monalisa1 # 2008.02.20. 19:07

Én külön annyit jegyzek meg, hogy mivel időközben vásároltál magadnak saját lakást, így az addigi közös tulajdonú lakás mielőbbi értékesítését a volt férjed szorgalmazhatja - végtelen időkig nem lehet valaki vagyoni értékén ülni. Akár bírósághoz is fordulhat evégett.

ObudaFan # 2008.02.20. 18:55

Kell. Viszont az állagmegóvó munkák értékének ráeső részét követelheted, ha a munkák elvégzése előtt azok szükségességéről őt szabályosan értesítetted.

Livifly # 2008.02.20. 18:43

Kedves Fórumozók!
Válás után a közös tulajdonú lakásunkra kizárólagos lakáshasználatot kaptam. Ezért fizetnem kellett 800 ezer Ft-ot. A lakásból elköltöztem, vettem egy másikat. Bérlőknek kiadtam. A bérleti díjból kell-e adnom az ex férjemnek?
Megjegyzem, hogy a lakás állagának a megóvását egyedül végzem. Pl. 90.000 Ft-ért festették ki, szaniterek, tűzhelycsere, stb.
Köszönöm a segítséget.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.19. 14:20

Attól függ.
Ha a tartást teljes egészében a különvagyona terhére teljesítette, akkor az övé. Ha a tartást a közös vagyon terhére teljesítették, akkor 1/2-1/2 hányadban osztatlan közös tulajdon.

(Megjegyzem, ha valóban tartási szerződést kötöttek, akkor azt az ingatlant az eltartó már 2002-ben megszerezte - nem az eltartott halálakor szállt rá.)

duna03 # 2008.02.19. 13:58

Kedves Fórumozók! A segítségeteket kérném egy válási, vagyonmegosztási kérdésben. Röviden a szituáció:
2000 óta együttélés a pár között.
2002-ben a pár női tagja eltartási szerződést köt nagyapjával a nagyapa lakására.
2003. esküvő
2005. nagyapa meghal, a lakás az unokájára, azaz a feleségre száll.
Kérdésem: a feleségre? Vagy közös tulajdonná válik? Azaz váláskor a plusz lakáson osztozkodni kell, vagy a feleség saját tulajdonának számít?
Előre is köszönöm válaszotok, remélem tudtok segíteni!

ObudaFan # 2008.02.18. 17:56

Menj be a bíróságra, kérj egy kivonatot az egyezségről, azzal menj be a gyámhivatalba és kérj végrehajtást.