hagyatéki tárgyalás


OKIRSCH # 2008.04.02. 08:41

Sziasztok!

Az alábbi kérdéssel fordulnék hozzátok:

Édesaynám meghalt és tartozáson kívül nem hagyott mást rám. A közjegyző kiállított egy öröklési bizonyítványt azzal a szöveggel, hogy Xy végintézkedés hátrahagyása nélkül elhunyt és törvényes örököse én vagyok. A közjegyző azt is mondta hogy az adósságot nem kell kifizetnem, mert azt csak a hagyaték összegéig kell kifizetni.

Kérdésem, hogy ez igaz? A közjegyző ilyenkor értesíti a megkeresetteket a hagyatéki tárgyalás eredményéről? Mi a menete ennek?
Az öröklési bizonyítványon és a közjegyzői díjról szóló számlán kívűl semmi mást nem kaptam tőle, így azt sem tudom mennyi adóssága volt anyunak a bank felé. Ilyenkor ez a bevett szokás?

Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2008.04.02. 08:47

így azt sem tudom mennyi adóssága volt anyunak a bank felé

Miért, ki akarod fizetni?

OKIRSCH # 2008.04.02. 09:04

Nem, de a bank a mai napig nem szüntette meg anyu számláját, vonják a bankköltséget és a kártyahasználati díjat, holott tudják hogy meghalt.
Igazán arra vagyok kíváncsi hogy követelhetnek-e tőlem valamit, illetve mit tegyek hogy lezárjuk ezt az egészet.

monalisa1 # 2008.04.02. 12:41

A halotti anyakönyvi kivonattal-, a közjegyzői okirattal- és a kártyával menj be a bankba, hogy szüntessék már meg azt a számlát... Fizetned nem kell semmit, a költségeket és a számlán lévő követelést jelen esetben a bank kénytelen elkárolni.

monalisa1 # 2008.04.02. 12:49

Azért nem követelhet tőled a bank semmit, mert sajnálatosan negatív örökséges van, azt pedig mint lentebb már kitárgyaltátok: nem vagy köteles bevállalni.

Egyjogász # 2008.04.02. 13:07

Amikor nagymamám elhunyt, én ugyanígy jártam.
Először bementem az OTP-be, ahol elkezdtek szórakozni, hogy csak akkor szüntethetem meg a számlát, ha a felmondom a szerződést és a tartozást kifizetem mert ők csak O-s számlát szüntethetnek meg.

Az őket nem érdekelte, hogy én csak azt szerettem volna bejelenteni, hogy a szerződő partnerük elhunyt, az OTP felé fennálló (egyébként az OTP által a halál időpontja után is rendszeresen kiterhelt számlavezetési díj miatt felgyülemlő) adósságáért pedig nincs aki helyt álljon.

Mondtam, hogy jó, akkor hagyjuk.

A postásnak szóltam, hogy akkor mostantól a nagymamám nevére jövő OTP-s küldeményeket "Elhunyt" jelzéssel küldjék vissza. Talán még egy fél évig jöttek az OTP-s levelek az elhunyt nevére, aztán már nem.

Ez tíz éve volt, gondolom azóta az OTP-nek sikerült megszüntetnie a számlát....

maxtro # 2008.05.10. 07:49

Tisztelt fórumozók!

A helyzet röviden. A hagyatéki tárgyalás ki van tűzve, személyesen nem szeretnék megjelenni. A testvéremet szeretném meghatalmazni, hogy képviseljen.
A kérdéseim:
1. Az alábbi meghatalmazás (amit én írtam) tartalmilag és alakilag megfelel-e a jogszabályoknak?
2. Az megfelelő eljárás-e, hogy a testvérem a hagyatéki tárgyalás kezdetén ezt a meghatalmazást bemutatja a közjegyzőnek?
3. Esetleg közjegyzőnek kell közvetlenül küldeni a meghatalmazást, vagy mindkettőnek, vagy elég a testvéremnek?

Meghatalmazás

Alulírott XY an. XY irányítószám cím alatti lakos, megidézett örökös, (érdekelt) teljes körűen meghatalmazom testvéremet XY an. XY irányítószám cím alatti lakost, megidézett örököst, (érdekeltet), hogy

Dr. XY közjegyző irányítószám cím
ügyszám.szám ( idézésből kimásolva) 2008. X hónap Y. napján, 10.00 órakor megtartandó tárgyaláson helyettem eljárjon és képviseljen.

meghatalmazó aláírása

kelt, időpont

kettő tanu aláírása és címe

Válaszokat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.05.10. 08:16

Megtartják azt a hagyatékit a távollétedben is. Akár az összes örökös távollétében is. Még a közjegyzőnek sem kell ott lenni - igaz, őt tényleg helyettesítenie kell valakinek :)

maxtro # 2008.05.10. 09:55

kbs
Az addig rendben van, hogy szinte senkinek sem kell személyesen ott lenni a tárgyaláson, megtartják az anélkül is.

Akkor egy kicsit bővebben:
Az örökhagyó végrendelkezett, engem és "édes" testvéremet érdemtelennnek tartott az örökségre. Ennek a törvényi feltételei nem valósultak meg. Ebben megegyeztünk a végrendeleti örökössel a (mostoha testvér) és hogy elismeri a kötelesrészre való jogosultságunkat, amit majd a közjegyző előtt szóban előterjesztünk.

Én nem kívánok személyesen megjelenni, meg szeretném hatalmazni az "édes" testvéremet, hogy képviseljen a tárgyaláson és terjessze elő a nevemben a kötelesrész iránti igényemet.

Mivel, most idézek az idézésből:" A közjegyző a végrendelet másolatát megküldi a törvényes örökösöknek azzal, hogy arra a tárgyaláson szóban, vagy azt megelőzően írásban észrevételt tehet. Amennyiben a tárgyaláson nem jelenik meg és más tartalmú írásbeli nyilatkozatot nem tesz, a közjegyző úgy tekinti, hogy a végrendeletet érvényesnek tekinti, öröklése alapjául elfogadja, kötelesrész iránti igényt nem érvényesít"

" A tárgyaláson az örököst két tanu előtt aláírt meghatalmazással örököstárs, közeli hozzátartozó vagy ügyvéd képviselheti."

Tehát szeretném, ha az "édes" testvérem képviselne a tárgyaláson és előadná a kötelesrész iránti igényemet.

A kérdéseim változatlanok, alább megtalálhatóak.

Válaszokat előre is köszönöm!

csigus # 2008.05.11. 11:46

Kedves Kovács Béla Sándor,

az alábbi kérdésben szeretném kérni segítségét:
anyuka (régebben már apuka) meghalt, 2 örökös van, 2 féltestvér. Az öröklés tárgya egy lakás. Az egyik örökös 25%-ot, a másik 75%-ot örököl. A 25%-ot öröklö külföldön él és nem kíván a hagyatéki eljárásban személyesen részt venni. Milyen papírra van szükség töle a hagyatéki tárgyaláshoz? Elég egy saját kézzel írt 2 tanú által hitelesített meghatalmazás? Meghatalmazhat ö ismeröst is?
Válaszát elöre is köszönöm.

monalisa1 # 2008.05.11. 15:42

Javasolnám a tartozkodási állam magyar Nagykövetségének/Követségének felkeresését és ott okiratban nyílatkozni az öröksége dolgában, egyúttal ezen okiratban xy magyarországi személyt felhatalmazni, hogy helyette és nevében a hagyaték dolgában eljárjon.

Különben közjegyzői okirat kellene, de akkor meg a nyelvi oda-vissza fordítás hitelesítése...

Kovács_Béla_Sándor # 2008.05.11. 16:09

Csigus, már mondtam: nem kell ott lennie, és az sem elengedhetetlen, hogy valaki jelen legyen a nevében. Megkapja az örökrészét anélkül is.

Rilibá # 2008.05.15. 19:58

Tisztelt Fórumozók!

Nemrégiben elhunyt a nagyanyám. Én és a testvérem vagyunk az örökösök. A hagyatéki leltárt a testvérem vetette fel, mivel ő közelebb lakik, és ő intézett mindent. Utólag tudomásomra jutott (nem tőle!), hogy volt egy takarékbetétkönyv, amit ő nem vetetett be a hagyatéki leltárba, mivel a nagyanyámmal közösen férhettek hozzá, mert volt meghatalmazása, mivel a nagyi már nehezen mozgott? Tudok-e még tenni valamit? Hagyatéki tárgyalás már volt.
Előre is köszönöm.

ObudaFan # 2008.05.16. 16:15

Polgári pert lehet indítani az összeg felének kiadása iránt.

PJoe # 2008.05.22. 23:09

Tisztelt Fórumozók!

Özv. nagyanyám 2006-ban meghalt. A hagyatéki tárgyalás rendben lezajlott, a két gyereke (édesanyám és testvére) kb. fele-fele arányban osztozkodott.
Mivel sajnos anyám testvére alkoholista, az örökségét már elköltötte. Most, két év elteltével kitalálta hogy ki lett semmizve. Ajánlott levelet küldött a héten, amelyben pénzt követel, különben bírósághoz fordul (polgári perrel fenyeget).
Kérdésem: mi a teendőnk, mi várható?
A válaszokat előre is köszönöm!

monalisa1 # 2008.05.23. 08:29

A nagynéni eltapsolta a saját örökrészét, ezért csakis saját magát okolhatja. És ezzel vége is a válaszolásnak.

Zárójelben: ha édesanyád esetleg megszánja és adna neki, ne tegye, mert az első követelőzést követi jön majd a többi...

anyamaci # 2008.05.23. 14:40

PJoe!

Én nem nyugtalankodnék a helyedben! Ha valóban mindent eltapsolt, az örökrészét annak rendje módja szerint magkapta, nem valószínű, hogy lesz pénze egy polgári peres eljárásra amit előreláthatólag elveszít.

Mar127 # 2008.05.23. 15:57

Tisztelt forumozók!
Azzal a kérdéssel fordulok ide, hogy édesapám 2,5 éve halt meg, de az illetékhivataltól semmi papírt nem kaptunk ill. hagyatéki tárgyalásról sem. Mi ilyenkor a szabály? Nekünk kellett volna az illetékes hivatalba bemenni, hogy illetéket szeretnénk fizetni? Ha nem kapunk semmit akkor mi történik? Sehol sem találok erre választ. Köszönöm. Mariann

ObudaFan # 2008.05.23. 18:01

Amíg nem jön fizetési meghagyás, nem kell fizetni. Volt egyáltalán hagyaték?

Mar127 # 2008.05.24. 09:31

Kedves Obudafan!
Köszönöm, hogy segít. Egy nyaraló van amiben az édesanyám lakik, ez kettőjük nevén van és oda vannak bejelentve állandó lakóként, ill. az apukám csak volt. Semmilyen papírt sem kaptunk. Mi van akkor ha az anyukám el szeretné adni az ingatlant? Két néven van. Medig jöhet ez a papír az illetékről? Mi van ha nem jön? Remélem nincd erre valami büntetés. Nem nagyon találok semmi, hogy mennyi ideig kell várni.
Köszönök minden segítséget.
Mariann

anyamaci # 2008.05.24. 11:51

Mar127!

Egyáltalán meg lett indítva a hagyatéki eljárás?
Ezt Nektek kellett elvileg kezdeményezni édesapád legutolsó lakhelye szerint illetékes önkormányzat hagyatéki ügyintézőjénél, de hivatalból neki is intézkedni-e kellett. Ha ez megtörtént, ott rá lehet kérdzeni, hogy melyik közjegyzőhöz továbbították a hagytéki leltárt. A közjegyzőtől pedig megtudakolhatod, hogy mi van a hyagyéki tárgyalással.
2,5 év alatt már le kellett volna zárulnia az ügynek, valahol elakadt. Járj utána, mert ha el akarjátok adni az ingatlan ezt nem lehet csak akkor ha azt közjegyző végzéssel átadja az örökösöknek.

vivi1111 # 2008.05.24. 12:05

annyival pontosítanám, hogy a hagyatéki eljárás mindig hivatalból indul.

keressétek meg édesapád utolsó lakóhelye szerinti önkormányzat hagyatéki osztályát, elvileg nekik kellett megindítaniuk az eljárást. de erről meg annak idején értesíteniük is kellett az örökösöket!

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.05.24. 13:05

kérelemre

vivi1111 # 2008.05.24. 14:29

saját hagyatéki ügyemben én bizony semmilyen kérelmet nem nyújtottam be, mégis megindították az eljárást.

Mar127 # 2008.05.24. 16:13

Köszönöm a segítséget. Én még most sem értem, hogy miért nem jött semmilyen papír. Akkor anyukámat beküldöm az Önkormányzathoz.