hagyatéki tárgyalás


drbjozsef # 2021.06.26. 10:28

Az a nehéz, hogy a közjegyző és a földhivatal hogyan jusson el idáig

A földhivatal már eljutott. Bármit csinál a közjegyző, a földhivatal majd jól elutasítja a kérelmét, mert nem a végzés szerinti elhunyt már a tulajdonos. (Ha meg a végzés szerinti örökös pont egybeesik a mostani, már bejegyzett tulajdonossal, végképp nincs anomália)

Kovács_Béla_Sándor # 2021.06.26. 10:39

Csakhogy így az ingatlan-nyilvántartás hibás lesz, nem fog egybevágni a valósággal. Márpedig a nyilvántartás hitelességéhez, valóságosságához nyomós társadalmi érdek fűződik.

drbjozsef # 2021.06.26. 12:14

A nyilvántartás hibás? Egy szabályos okirat alapján bejegyzett tulajdonjog hogyan lehet "hibás" ?
(Az ingatlan már az elhunyt halálának napján sem volt a tulajdona a szerződés alapján, csak az még nem volt bejegyezve az ingatlannyilvántartásba)

julipesti # 2021.06.27. 12:06

Tisztelt Kovács Béla Sándor és Drbjozsef! Köszönöm szépen a válaszokat! Ha jól értem, akkor a tulajdonjog megilleti a megajándékozottat, valamint a holtigtartó haszonélvezeti jog is áll, legfeljebb ha a kizárt gyermek nem fogadja el, akkor polgári peres eljárást indít a megajándékozottak ellen. Egy gyors lefolyású, súlyos betegség miatt kellett volna gyorsan cselekedni.

Meg lett bízva ügyvéd végrendelet készítéssel, de először az ajándékozási szerződés készült el, készült még egy osztályrabocsátást kizáró nyilatkozat az ajándékozás mellé, mivel az elhunyt nem akart semmit a fiára hagyni, a végrendeletben kizárta volna őt érdemtelenségre hivatkozva. Amit nem tudunk, hogy amikor megbíznak egy ügyvédet azzal, hogy készítsen végrendeletet, kell-e tényvázlat készüljön, vagy bármi más dokumentum? Mulasztott-e az megbízott ügyvéd? Valamint kérdezni szeretném még, hogy az élettárs élhet-e vagyonközösségi igénnyel? Ha igen, mi a menete? Vizsgálják-e azt, hogy az együtt töltött évek alatt mit vásároltak, mire költöttek, vagy csak dátum szerint megnézik, hogy mekkora volt az elhunyt vagyona együttélésük kezdetekor ill. halálakor és a különbözet bizonyos százalékára lehet igényt tartani? Ha igen, hány százalékra? Előre is köszönöm megtisztelő válaszukat!

drbjozsef # 2021.06.27. 16:39

julipesti,

Az élettárs nem örököl, de az élettársi kapcsolat megszakadása esetén - halálesetkor is - megtérítési igénye lehet az élettársi közös vagyonból, illetve az abból az elhunyt különtulajdonára költött összegekből.

Megpróbálhat megegyezni az örökössel, ha nem, akkor itt is marad a per.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.06.28. 08:44

Drbjozsef, a tulajdonjog főszabályként a bejegyzéssel keletkezik. Tehát a hagyaték megnyíltakor az ingatlan még az örökhagyó tulajdona volt, és a törvény erejénél fogva átszállt az örökösre. (Mert az öröklés kivétel, úgynevezett nyilvántartások kívüli szerzés.)
Ezt a tényt - vagyis azt, hogy a vevő és az eladó között az örökös is tulajdonos lett - jelen állás szerint a nyilvántartás nem tükrözi.

julipesti # 2021.06.28. 09:04

Tisztelt Drbjozsef! Elnézést, hogy értetlenkedek, de mit takar ez pontosan, esetleg példával: "... illetve az abból az elhunyt különtulajdonára költött összegéből"? Köszönöm előre is!

drbjozsef # 2021.06.28. 09:14

KBS,

Értem, de eleddig nem az volt, hogy akár az ügyvéd nélküli, bejegyzésre alkalmatlan szerződés is érvényes, a tulajdonos megszerzi a tulajdonjogot?
(Jóhiszemű, a közhiteles nyilvántartás alapján szerző harmadik féllel szemben legfeljebb nem érvényesíthető)

Tehát ez alapján a megajándékozott tulajdonjogát utólag törölni fogja a földhivatal, bejegyzi az örökös(ök)et a hagyatéki végzés alapján.

drbjozsef # 2021.06.28. 09:18

julipesti,

Például az élettársak gyűjtögetik a pénzüket valahol (bankszámlán, befektetésben), vagy közösen hitelt vesznek fel amit közösen fizetnek, és ebből felújítják belőle az egyik fél saját, különtulajdonát képező ingatlanát. Ha megszakad az élettársi kapcsolat, akkor szétváláskor a másik féltől, halálesetnél az örököstől (jogutód) lehet követelni megtérítést az ingatlan értéknövekedése alapján.

julipesti # 2021.06.28. 13:18

Kedves Drbjozsef!Nagyon köszönöm a válaszát!

Kovács_Béla_Sándor # 2021.06.28. 14:38

az ügyvéd nélküli, bejegyzésre alkalmatlan szerződés is érvényes, a tulajdonos megszerzi a tulajdonjogot?
De nem ám! Érvényesnek érvényes - de tulajdonjogot nem szerez vele a vevő, hanem csak kötelmi jogi igényt arra, hogy a tulajdonjogát bejegyezzék.
Tudom, hogy ez a legtöbb laikusnak már magas, de te nem vagy a legtöbb laikus. A különböztetésnek számos tekintetben jelentősége van, például az elévülésben. Ti. a tulajdonjogi igény nem évül el, de a kötelmi jogi igen. Etc.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.06.28. 14:40

Tehát ez alapján a megajándékozott tulajdonjogát utólag törölni fogja a földhivatal, bejegyzi az örökös(ök)et a hagyatéki végzés alapján.
Ezt sem mondtam. :) Azt mondtam, hogy nehezen feloldható helyzet jött létre. Különösen, hogy ismerem a fölhivatali ügyintézők dogmatikai felkészültségét. (Kb. az "így szoktuk" szintjén - és ha nincs "így szoktuk", akkor kifagyott a gép.)

julipesti # 2021.06.28. 20:33

Tisztelt Kovács Béla Sándor! Igen, az ingatlan az örökhagyó kizárólagos tulajdona volt. Köszönöm válaszát!

helyettes_017 # 2021.06.28. 20:46

Hetv. 81. § (3) Közhiteles nyilvántartásban az örökhagyó tulajdonaként bejegyzett vagyontárgyat csak abban az esetben lehet a hagyatékból kihagyni, ha

  1. * jogerős bírósági vagy véglegessé vált közigazgatási határozat alapján megállapítható, hogy az nem tartozott az örökhagyó hagyatékához, vagy
  2. * a vagyontárgy tulajdonjogára igényt tartó személy a hagyatéki tárgyalás berekesztéséig, illetve tárgyalás nélküli hagyatékátadás esetén a hagyatékátadó végzés meghozataláig közokirattal igazolja, hogy javára a tulajdonjogot a nyilvántartásba bejegyezték.

Ha a megajándékozott (vagy akár az örökös) a hagyatékátadó végzés meghozataláig igazolja a közjegyzőnél, hogy a tulajdonjog-változást a földhivatal átvezette, az ingatlant a hagyatékból a közjegyző kihagyja, nem adja át.

drbjozsef # 2021.06.29. 05:36

Köszi KBS.

Ez a Hetv. passzus is érdekes. Van egy közhiteles nyilvántartás, amibe a közjegyző simán bele tud nézni. Erről hozzak egy közokiratot, ha tényleg oda be van jegyezve a tulajdonjogom? Que?
Mi ennek a gyakorlati eljárása? Elmegyek egy közjegyzőhöz, hogy ő nézzen bele a nyilvántartásba, és adjon egy igazolást arról, hogy be vagyok jegyezve, és ezt vigyem el a másik közjegyzőhöz?

Sőt, akár kérhetném ezt a hagyatékban eljáró közjegyzőtől is. Végülis akkor ez az aktus egy kis plusz pénz a közjegyzőnek, semmi más.

Ügyes........

oligaliga # 2021.06.29. 06:54

A mai Magyar közlönyben jelent meg az új ingatlan-nyilvántartási törvény (2021. évi C. tv.), ami a Ptk.-t is módosítani fogja, többek között a rangsorra vonatkozó rendelkezéseket:

5:169. § [Az ingatlan-nyilvántartáson kívül jogot szerző jogállása]
(1) Az ingatlan-nyilvántartáson kívül az ingatlanra vonatkozóan dologi jogot szerző a szerzett jogát nem
érvényesítheti az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett vagy őt a bejegyzési igénnyel rangsorban megelőző,
jóhiszemű és ellenérték fejében jogot szerzővel szemben.
(2) Az ingatlan-nyilvántartásba be nem jegyzett jogot vagy tényt annak jogosultja a jóhiszemű és ellenérték fejében
jogot szerző bejegyzett jogosulttal, valamint a be nem jegyzett jog vagy tény jogosultját bejegyzési igénnyel
rangsorban megelőző jóhiszeműen és ellenérték fejében jogot szerzővel szemben nem érvényesítheti.

A kérdező problémáját ugyan nem biztos, hogy feloldja, de a rangsor kérdését is részletesen szabályozza.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.06.29. 07:33

Mikor lép hatályba?

oligaliga # 2021.06.29. 08:27

Nagyrészt 2023. február 1-én.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.06.29. 08:50

Akkor hagytak időt megtanulni. :)

Kogeza # 2021.06.29. 15:35

drbjozsef

"Ez a Hetv. passzus is érdekes. Van egy közhiteles nyilvántartás, amibe a közjegyző simán bele tud nézni. Erről hozzak egy közokiratot, ha tényleg oda be van jegyezve a tulajdonjogom? Que?
Mi ennek a gyakorlati eljárása? Elmegyek egy közjegyzőhöz, hogy ő nézzen bele a nyilvántartásba, és adjon egy igazolást arról, hogy be vagyok jegyezve, és ezt vigyem el a másik közjegyzőhöz?"

Nem lehet, hogy a tulajdonjog bejegyzéséről szóló földhivatali határozatra gondolt a törvényhozó, mint közokiratra? Azt kell bemutatni a közjegyzőnek, aki ha akarja, az alapján a tulajdoni lapot is megnézi külön.

drbjozsef # 2021.06.30. 05:04

Kogeza,

Lehet, de ha a jogalkotó gondol valamire (túlzok, persze, mert mivel?), akkor miért nem azt írja, amire gondol?

jucus1974 # 2021.07.01. 15:31

Kedves Mindenki!
Szeretném megkérdezni ha egy hagyatéki tárgyaláson a közjegyzőnő ideiglenesen átadja a hagyatékot és a "támadó félnek" 15 nap határidőt ad az egyezségre és ő csak a 17. napon küldi meg a "védő" félnek,hogy mit szeretne azt figyelembe veszik vagy, határidőn túl van nem veszik figyelembe? Remélem érthetően fogalmaztam. :) Köszönöm a választ előre is.

jucus1974 # 2021.07.01. 15:31

Kedves Mindenki!
Szeretném megkérdezni ha egy hagyatéki tárgyaláson a közjegyzőnő ideiglenesen átadja a hagyatékot és a "támadó félnek" 15 nap határidőt ad az egyezségre és ő csak a 17. napon küldi meg a "védő" félnek,hogy mit szeretne azt figyelembe veszik vagy, határidőn túl van nem veszik figyelembe? Remélem érthetően fogalmaztam. :) Köszönöm a választ előre is.

drbjozsef # 2021.07.01. 16:45

jucus1974,

Valszeg nem, de jelentősége nincs. Ismerni kellene pontosan azt a végzést, de általában az szokott lenni, hogy 15 nap van a megegyezésre, és ezt az egyezségtől számított legkésőbb 8 napon belül igazolni is kell a közjegyzőnek. Például. De ha nincs, vagy amúgy sem lesz megegyezés, akkor nem mindegy?
Mi van a végzésben a megegyezés elmaradására? Feltételezem, valakinek pert kellene indítania.

drbjozsef # 2021.07.01. 16:47

(Bár megegyezési haladékot a végzés ELŐTT szoktak adni, az ideiglenes végzésben legfeljebb a per indítására szokott határidő lenni a lentiek szerint, aminek elmaradása véglegessé teszi a végzést. Biztos megegyezésre adott az ideiglenes végzés időt?)