Gyerektartàs


B.E.M. # 2021.08.20. 12:02

Üdvözlöm!
Erdeklődni szeretnék gyerektartàs ügyben.

Kerdesem az lenne, hogy akkor is kell tovàbb fizetni a gyerektartàst, ha gyerek lekerül az apa nevèről?
Anya nevére kerül/18 éves elmùlt/.
Előre is köszönöm szépen a vàlaszt.

ObudaFan # 2021.08.20. 20:15

Már hogy érted azt, hogy "lekerül az apa nevéről"? Mert ilyen jogi kategória nincs.
Megdöntötte az apa bíróságon az apasági vélelmet?

drbjozsef # 2021.08.20. 20:29

B.E.M.,

Csak azért, mert más lesz a vezetékneve (ha jól értelek), attól még te vagy az apja. Semennyit sem számít. Vagy nem te vagy?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.08.21. 09:49

A névváltoztatásba meg beleegyezett.

Tituka # 2021.08.26. 18:20

Üdvözlöm.

A kérdésem a következő: Férjem elöző házasságából a 20 éves fia érettségizett. Nyáron elment dogozni kb. 1 hónapot. A tanulói jogviszonyát kérésée megszüntette az iskola, mert csak így tudták aljalmazni a munkahelyén.
Jekenleg már nem dolgozik viszont steptembertől 2 éves okj- s iskolát kez nappali tagozaton. Kérheti- e a férjem a gyerektartás megszüntetését ha megszakadt a tanulói jogviszony? Válaszát köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.08.27. 05:36

Kérheti. De el fogják utasítani.

Reznicsek # 2021.09.07. 23:27

Jó estét kívánok!

Mint gyerektartásdíjra kötelezett szeretnék érdeklődni. Felnőtt korú gyermekem egyetemre jár. Másodéves volt a választott tanintézetben - BGE - de nem fejezte be, hanem szeptembertől átment az Óbudai Egyetemre. Szerettem volna ha befejezi az alapképzést és folytatja a mesterképzéssel. Vagy legalább tájékoztat a döntéséről. Folyamatosnak tekinthető-e a tanulmány folytatása ebben az esetben, vagy kérhetem a tartásdíj fizetési kötelezettség megszüntetését.

Tisztelettel:
Reznicsek

dr. Tarczay Aron ugyved # 2021.09.08. 05:03

Valószínűleg nem kérheted, de azért a bíróság meg fogja tőle kérdezni a váltás okát.

drbjozsef # 2021.09.08. 07:49

Reznicsek,

Pontosabban : kérni kérheted, nem tilos az, de valószínűleg a bíróság el fogja utasítani.

A tájékoztatási kötelezettségét megszegte, majd megfeddik a kis buksiját, de a gyakorlat az, hogy az első adott szintű ( itt : Bsc) képzés elvégzéséig jár a tartásdíj, és csak akkor nem járna, ha többször, indok nélkül és neki felróhatóan, önhibájából nem teljesíti a tanulmányi kötelezettségeit.

eszesroland78 # 2021.10.05. 07:01

Üdvözlet!
Azzal a kérdéssel fordulok önnökhöz,hogy most 14.-én lesz egy gyerektartási dij felemelése miatt egy perem,amit a gyerek anyja nyujtott be.
Erre én is reagáltam természetesen az én indokaimmal.
Erre el is megyek.
Sajnos munkanélküli vagyok,eddig segélyt kaptam ami lejár e hónap 10.-én.
Külön élek,vannak saját rezsi költségeim is.
Én magamtól emeltem meg a gyerektartást ebből a kis segélyből is.
Az lenne a kérdésem,ha a gyerek anyja nem fogadja el a összeget illetve az indokaimat a mostani tárgyaláson,és esetleg újabb pert akar,és ha arra nem megyek el,az ő ugymond hasára csapott kitalációi miatt,akkor abbol mi bajom lehet?
Előre is köszönöm ha valaki tud ebbe segiteni.
Tiszetelettel:
Eszes Roland

drbjozsef # 2021.10.05. 09:16

eszesroland78,

Ha érdekedben áll elmenni (pl. előadni az indokaidat személyesen), akkor miért ne mennél el?

eszesroland78 # 2021.10.05. 09:27

Tisztelt drbjozsef!
Köszönöm válaszát,de én most ha lesz még egy tárgyalás a 14.-e után esetleg azt kérdeztem.
A 14.-eire természetesen elmegyek,mert akkor elmondom én is dolgokat.

drbjozsef # 2021.10.05. 09:55

A per az per.
Miért ne mennél el a következőre?
Kellene, de egyáltalán miért lenne "következő" per.
Szerintem kicsit előreszaladtál. Várjuk ki ezt a tárgyalást egyelőre.

eszesroland78 # 2021.10.14. 08:43

Tiszelt drbjozsef!
Eszes Roland vagyok.
Megvolt a tárgyalás a gyerektartással kapcsolatban.
Lenne még egy november végén.
És az lenne a kérdésem,hogyha meggondoltam magam és mégis elfogadnám amit a gyerek anyja most akart,akkor hogyan tovább?
Illetve ugy értem hogy akkor esetleg ujra menjek be a biroságra az ügyfélsegítőhöz?
Vagy pedig másképp rögzitsük esetleg közjegyzőnél?
És akkor nem lenne másik tárgyalás,igy ha másképp döntök döntöttem?
Váalszát előre is köszönöm!

gerbera317 # 2021.10.14. 09:13

Ha már folyik a per, és sikerül a feleknek megegyezniük, akkor annyi a különbség, hogy nem a bíróság határoz ítéletben, hanem csak jóváhagyja a felek egyezségét. És ilyenkor a perköltséget is mérséklik, de ennek a részletszabályait nem ismerem. Majd más úgyis mondani fogja.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.10.14. 10:12

Az egyezséget nyilván az ellenérdekelt féllel kell megkötni. Aztán bejelenteni a bíróságnak. (Nem kell ahhoz bemenni, elég írni nekik. Három példány, egyet le kell tanúztatni.) A hatályos rendelkezések szerint a bíróság tárgyaláson kívül is jóváhagyhatja az egyezséget. (Értelemszerűen nincs szükség közjegyzőre egy peres egyezséghez.)

eszesroland78 # 2021.10.14. 13:17

Tisztelt Fórumozok!
És még egy kérdés,mivel kérte a gyerek anyja hogy a biróság kérje le a munkaügyi adatokat,és ha én véletlenül találok munkát rendes bejelentett munkát,ez idő alatt még ők lekérik,akkor az kifog bukni abban a pillanatban ugye hogy én dolgozok hivatalos helyen?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.10.14. 13:31

Magadtól is be kellene jelentened.

Zoltan # 2021.10.20. 09:34

Tisztelt drbjozsef!
Kérem adjon tanácsot, hogy mi a teendő az alábbiaknál.
Tartásdíj 2011 évben volt utoljára fizetve, azóta semmi.
2020 év végén a végrehajtó kért kimutatást az elmaradt tartásdíjakról.
De idén a végrehajtó azt mondta a moratórium miatt jelenleg nem lehet behajtani.
15 ezer/hó volt megállapítva, de az sincs fizetve.
Pár éve a gyerek nevére bejegyezték az apa résztulajdonába lévő lakásra az akkor fennálló tartozást, de azóta arról sincs semmi hír.

Mit lehet tenni ilyen esetben?

gerbera317 # 2021.10.20. 10:10

a végrehajtó kért kimutatást az elmaradt tartásdíjakról
Azt aligha. A végrehajtó soha nem arra kíváncsi, hogy a végrehajtást kérő szerint mennyi még a behajtandó, hanem arra, hogy az adós mikor és mennyit teljesített a végrehajtást kérőnek.
a moratórium miatt jelenleg nem lehet behajtani
Ez így nem igaz. Volt ilyen is, de jelenleg nincs. Magánszemély lakóingatlanára tilos jelenleg árverést kitűzni, de egyéb korlátozás nincs.

atiS 77 # 2021.11.02. 19:11

Tisztelt drbjozsef !
Az apa vagyok , és eddig rendszeresen utaltam a gyerektartást az édesanya számlájára - 2 gyermek után 150.000 forint ,mivel németországban dolgozom - , amiről közös megegyezéssel ( a válóper is ilyen volt , 1 db per ) állapodtunk meg.A német törvények értelmében az anya jogosult a német családi pótlékra , amit igénybe is vesz ( kb. + 140.000 forint ) , és én ebben nem akadályozom , mivel a német "Családi Kassza" (Familienkasse ) évente felülvizsgálja a jogosultságot - hiszen a lányom , aki az idősebb és dec.-ben tölti be a 20. életévét - amihez hozzájárulok ( pl. munkáltatói ig. ) , sőt segítek a papírok kitöltésében is.A többi részlet szerintem nem fontos.

Kérdésem a következő : a 20. életév betöltésével utalhatom-e a lányomat megillető összeget ( vagy felét a lányomnak-felét az anyának ) a lányom számlájára ?
Illetve kell-e tájékoztatnom, vagy közölnöm ( milyen formában,és mikor ) anyát és/vagy lányomat ?
Pontosabban : dec 29.-én tölti be a lányom a 20-at , viszont mivel én 15.-én utalok ( ami korábban van ) , ezt megtehetem-e , vagy csak a rákövetkező hónapban ?
Előre megköszönöm az időt-,türelmet és a választ !
Tisztelettel Attila

atiS 77 # 2021.11.02. 19:15

Bocsánat , nem tudom ki illetékes a válaszadással , természetesen minden hozzáértő válaszát előre Köszönöm !

j0c1 # 2021.11.02. 21:06

Tisztelt Jogászok!

Egy nagyon kedves hölgy barátom nevében/ügyében szeretnék információt kérni.

A barátom tavaly év elején költözött fel az élettársától vidékről pestre (itt talált normális munkát), a 16 éves lánya (közös gyerekük) pedig idén nyáron, továbbtanulás miatt költözött fel hozzá, így jelenleg ketten élnek albérletben. A kérdés a következő lenne:

  • Dacára annak, hogy házasok nem voltak, jár-e az apuka részéről kötelező jelleggel gyerektartás, vagy anyagi támogatás a lánya részére?
  • Ha igen, és önként ennek nem hajlandó eleget tenni, hogyan lehet ezt adott esetben kikényszeríteni?

Megtisztelő válaszukat és segítségüket előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2021.11.02. 21:52

Persze. Perrel.

atiS 77 # 2021.11.05. 18:48

Tisztelt jogászok !
Apaként az a kérdésem , hogy a gyerektartás díjat utalahatom-e közvetlenül a 20 éves lányom szml.-jára előzetes megkérdezés ill. bejelentés nélkül ?
Előre is köszönöm a választ !