Gyerektartàs


Inci72 # 2022.01.06. 16:45

Nem én kérem a megszüntetését hanem az akinek fizetek azaz exemnek. Mivel minden hónapban levonta a cég a gyerektartást így nincs elmaradásom sem. Tehát akkor az exemnek akinek fizetek, kell írnia egy kérvényt a bíróság felé, hogy kéri a gyerektartás megszüntetését velem szemben? Itt ez a kérdés. Gondolom a bíróság meg majd a cégemhez küld egy levelet, hogy nem kell tovább utalniuk a gyerektartást.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.01.06. 17:54

Szigorúan véve nem is kérvény az, hanem csak bejelentés. Bejelenti, hogy megszűnt a jogosultság. (Halkan teszem hozzá, hogy le nem mondhat a tartásdíjról, az sértené a gyerek érdekeit.)

Inci72 # 2022.01.07. 05:23

Mivel a gyerekek ki repültek és saját keresetük van így kérheti a megszüntetését. Mert csak addig kell fizetni amíg nappali tagozatos iskolába jár. Egy próbát megér ha meg elutasítást kap akkor gondolom jelzik, hogy mit kell csinálni.

drbjozsef # 2022.01.07. 05:57

Inci72,

Ez esetben nem "kérheti", hanem természetesen kötelessége jelezni, és leállíttatni a gyerektartást, hiszen arra már nem jogosult.
Ha a jogosult nem teszi meg, akkor a kötelezett is kérheti (ez az egyetlen eset), és meg fogja szüntetni a bíróság, esetleg a jogosult bírságolásával egyetemben. Szóval tegye meg, de gyorsan - ez az ő kötelezettsége.

Inci72 # 2022.01.07. 07:58

drbjózsef.

Köszönöm a válaszát. Valami igazolást kell hozzá csatolni vagy csak jelezni, h kéri a megszüntetést.

Marika88 # 2022.01.07. 14:53

Jó napot kívánok!
Gyermekem 23 éves, nagykorú és 75 százalékos autista. Jelenleg képzőbe jár, de utána sem lesz képes önálló életvitelre. Volt férjemtől gyerektartásdíjat kapok. Szeretném kérdezni hogy meddig jár a gyerektartásdij? Utána milyen ellátásra vagyok jogosult?

drbjozsef # 2022.01.07. 15:19

Marika88,

Ptk. XX. fejezet.
Tartásra továbbra is jogosult lehet, ha önálló életvitelre képtelen. Mértéke nincs meghatározva, elsősorban megegyezés szerint, ha az nincs, akkor a bíróság állapíthatja meg. Elsősorban a tartásra szoruló szükségletei, körülményei alapján mérlegel a bíróság.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

drbjozsef # 2022.01.19. 05:48

ildi3443,

Nem. A törvény nem változott, Gytv. 24.§(1).
Három évre jár, ami legfeljebb egyszer újabb három évre meghosszabbítható.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

bigdady # 2022.02.08. 08:33

Sziasztok
Mi most a gyerektartás összegének megállapításának az alapja? Megszűnt a korábbi százalékos rendszer? Bíró dönti el de mi alapján lesz belőle összeg? Mi a gyakorlat? Köszi

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.08. 11:02

Összegszerűen kell meghatározni a tartás mértékét. Az összeg meghatározásakor továbbra is a gyermek szükséglete az elsődleges szempont, de figyelemmel kell lenni a szülők vagyoni, jövedelmi viszonyaira, teljesítési képességeire. Továbbra is fontos szempont a különélő szülő (utolsó 12 hónapra számított) átlagos havi nettó jövedelmének nagysága; a gyermekenkénti tartásdíj általában ennek 15 és 25% közé kell essen.

bigdady # 2022.02.08. 12:15

Köszi.
Ha ebben a 12 hónapban volt egy nagy összegű eseti bónusz ami nem garantàlt lesz-e ujra akkor is a gyerek 18 éves koráig kéne fizetni ez az utolsó 12 hónap miatt aranyosan ennyivel többet?

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.08. 15:00

Nem feltétlenül. A módosítás iránti perlés lehetősége elvileg mindig adott.

Mrshorvatski # 2022.02.16. 11:04

Édesapától két gyermekemmel albérletbe költöztem 2021.12.25-én. Édesapa maradt a saját tulajdonú ingatlanjában. A válási szándékomat már benyújtottam a bíróság felé. Kérdésem a gyerektartásra irányul. Mikortól kell neki fizetnie gyerektartást? Kizárólagos felügyeleti joggal szeretnék a válás után rendelkezni, mert nem egy városban élünk már most sem. Mindenben jó a kommunikáció köztünk, de a gyerektartasban egyáltalán nem. Nem akar fizetni.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.16. 12:18

Mindig is fizetnie kellett volna. De csak hat hónapra visszamenőleg követelheted. Ergo: minél később kezded el követelni, annál többet vesztesz.

Mrshorvatski # 2022.02.16. 13:37

Köszönöm szépen a gyors választ. Addig amíg nem történik meg a válás a bíróságon, hol tudom követelni a gyerektartást?

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.16. 16:24

Bele kellene írni a keresetlevélbe. Célszerű lenne kérni ideiglenes intézkedést is.

Mrshorvatski # 2022.02.17. 09:45

Köszönöm megint a gyors választ! A keresetlevél már be lett adva. Újra el kell mennem a bíróságra és egy ideiglenes intézkedést kell kérnem?

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.17. 12:39

Bemenni nem muszáj, lehet postázni is.

jano.veres # 2022.02.24. 19:34

Tiszteletem!
Nagyobbik lányom 21 éves egyetemista, eddig anyjánál lakott, február 26-án féjhez megy és elköltözik az anyjától, tehát nem él többé
életvitelszerűen vele. Egyetemi tanulmányait tovább folytatja, párhuzamosan egy iskolaszövetkezet által dolgozik is (van havi jövedelme és tanulmányi ösztöndíja is). Ebben az esetben kérhetem-e a gyerektartás megszüntetését (69 évesen a nyugdíjam 70 ezer, ebből vonják le a gyerektartást, neki tk. nagyobb a jövedelme, mint az enyém). Nagyon köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.24. 21:44

Neki kellene bejelentenie vagy az anyjának, hogy megszűnt a tartási kötelezettséged - hiszen a házastárs megelőzi a szülőt.

Majordomus # 2022.02.25. 08:16

Szerintem nem fogja..

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.25. 10:21

Fel kellene szólítani , ha nem hat, akkor per.

Arvacska # 2022.03.16. 11:59

Sziasztok!

Családtagom jelenleg a minimális összegű gyerektartást fizeti. Most épp munkanélküli, de eddig sem keresett jól. A volt párja egy 40 ezres fix összeget követel tőle havi szinten, amit biztosan nem fog tudni fizetni. Létezhet, hogy ezt most megítélik anyukának? Egyelőre nem jött semmi visszajelzés a bíróságtól. Ügyvédet még nem kérne fel apuka. Ajánlatos lehet? Van valakinek ezzel tapasztalata?

Előre is köszönöm a segítséget!

gerbera317 # 2022.03.16. 14:14

jelenleg a minimális összegű gyerektartást fizeti
És az mennyi? Láttunk mi már 5 ezer forintos tartásdíjat is.
Ügyvédet még nem kérne fel apuka. Ajánlatos lehet?
A tapasztalat az, hogy ha egyszál magában áll ki a másik ellen, bármit le tudnak tolni a torkán.

Arvacska # 2022.03.16. 14:37

Kedves Gerbera317!

Köszönöm a választ. Én is az ügyvédet javasoltam neki. Bocsánat, kimaradt, minimális alatt 15 ezer forintot értettem, ennyit határoztak meg hivatalosan. Úgy tudtam, hogy ennél kevesebb nem is lehet.