Lemondás


zoli66 # 2021.12.24. 08:35

Nagyon nagyon szépen köszönöm az eddigi segítségét
Majd írok még önnek,ha esetleg valami kérdésem merülne fel ezzel az üggyel kapcsolatban
Kellemes Ünnepeket,és Boldog Új Évet Kívánok Önnek,és kedves családjának

drbjozsef # 2021.12.24. 06:55

zoli66,

Értem, ez végülis jó így, látom a szabályokkal azért tisztában vagytok, és ügyvéd is közreműködött.

Én azt tanácsolnám, hogy telefonon ugyanígy bonyolítsátok le az ügyvéddel, hogy mi legyen az az 1-2 mondat, amit be kell szerkeszteni a szövegbe, küldje el úgy, vagy írjátok ti bele. Aztán a meglévő végrendeletet tépjétek szét, és írja alá az újat a végrendelkező megint két tanú előtt.
Vagy, ha jól megértettétek a Ptk. vonatkozó részét, akkor egészítsétek ki a végrendeletet ti a meglévő file-ban, nyomtassátok ki újra, és ugyanaz mint fent.

Tanúk nélkül úgysem fog menni a módosítás, a meglévő végrendeletbe én nem mókolnák bele közvetlenül semmit.

Megjegyzem, ha tényleg édesanyád halna meg hamarabb, akkor a nagybátyád utána is bármikor készíthet új végrendeletet. Bár az igaz, hogy biztosabb most megírni ezt ilyenre, ahogy tervezitek.

zoli66 # 2021.12.23. 20:15

Először írt otthon a végrendelkező egy kézzel írott végrendeletet,de az több sebből vérzett,és biztosan nem fogadták volna el a hagyatéki tárgyaláson,hiába írta le az akaratát
Én is olvastam,mivel megmutatta nekem (Ő a nagybátyám)
Javaslatomra elment egy ügyvédhez,hogy a leírtak alapján fogalmazza át úgy,hogy az jogilag helyes legyen,és teljes mértékben az Ő akaratát tartalmazza
Ekkor kezdődött a járvány,és nem igazán akart otthonról kimozdulni,mint a jelen helyzetben most sem
Ezért telefonon keresztül megbeszélte az ügyvéddel,hogy ne egy előtte aláírt,hanem egy 2 tanus verziót készítsen,küldje el emailben,amit Ő kinyomtatott,és 2 a végrendelettől teljes mértékben független tanu élőtt aláírt
Tehát ezért nincs rajta ügyvédi ellenjegyzés
Valójában én lennék a Helyettes örökös,amennyiben Anyukám hamarabb halna meg,mint nagybátyám
Remélem ez még nagyon sokáig egyikük részéről sem következik be,de ez a vírusos helyzet nagyon kiszámíthatatlan
Nagybátyám is ezért szeretné kiegészíteni a végrendeletet

drbjozsef # 2021.12.23. 14:06

zoli66,

Ügyvéd írta, de nincs rajta ügyvédi ellenjegyzés?
Otthon írta alá a végrendelkező, két tanú előtt, és a tanúk vagy hozzátartozói részére nincs rendelkezés a végrendeletben?

zoli66 # 2021.12.23. 12:51

Tisztelt uram
Ezt a tanus formátomú végrendeletet ügyvéd írta,ami otthon került aláírásra tanuk előtt,a járvány miatt
Csak az ügyvéd nem világosította fel az örökhagyót arról,hogy mi történik,ha a nevezett örökös hamarabb hal meg,és egyáltalán nem említette a helyettes örökös lehetőségét
Ezért szeretné az örökhagyó kiegészíteni,hogy a nevezett örökös akarata érvényesüljön esetleges halála esetén,ne pedig az utána következő jogos örökös kapja meg az őreá eső részt
A mostani vírushelyzetben ismét nem igazán akar otthonról kimozdulni,mert elég veszélyeztetett korban van
Fizetni sem szeretne ismét egy új végrendeletért,amiben szinte egy mondatot kell csak megváltoztatni az ügyvéd hibája vagy feledékenysége miatt
Reménykedem,hogy létezik erre a kiegészítésre vagy módosításra valami jogilag is elfogadható megoldás
Hiszen a végrendeletre hivatkozva ez is szintén az örökhagyó akarata,az ő és szükség esetén ugyanazon tanuk aláírásával történne meg

drbjozsef # 2021.12.23. 10:50

zoli66,

Ha már úgyis változtatni kell, és tanúk kellenek, nem egyszerűbb csinálni egy újat? Szerintem nem jó a módosítgatás, és értelme sincs.

Ugyanakkor nagyon nyomatékosan megjegyezném : az érvényes végrendeletnek több formai-alaki követelménye van, házi barkácsolással nagyon könnyű belefutni abba, hogy érvénytelen legyen. Vagy menjetek ügyvédhez (ajánlott), vagy NAGYON alaposan elemezzétek át a Ptk. vonatkozó rendelkezéseit, szóról szóra. Aki nem gyakorlott ebben, az csúnyán megjárhatja a végén. A Ptk. 7:10.§ - 7:36.§ közötti rész az érdekes, külön figyelemmel a 7:15.§-7:19.§ közötti részre.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

zoli66 # 2021.12.23. 08:31

Nagyon szépen köszönöm a választ
Ebben az esetben megoldható-e,hogy ne írjunk új végrendeletet,csak kiegészítsük azt a Helyettes örökös megnevezésével,ha esetleg a testvér,mint nevezett örökös hamarabb hunyna el,mint az örökhagyó
Ha megoldható,akkor hogyan hiteles,és elfogadható ez jogilag
Az örökhagyó rá írhatja-e saját kezűleg egy amúgy nyomtatott végrendeletre kiegészítés címszóval a befejező lap aljára,amit természetesen aláír,és ráírja a kiegészítés dátumát
Vagy készíteni kell egy 3. nyomtatott lapot végrendelet kiegészítés címszóval,és aláírja az örökhagyó,és ugyanazon tanuk,akik már a végrendeletet is aláírták,hitelesítve az örökhagyó aláírását
Válaszát előre is köszönöm

drbjozsef # 2021.12.22. 20:27

zoli66,

Ha az örökhagyó nem akarja ezt, akkor nehéz. Lehetne vele öröklési szerződést kötni, vagy akár helyettes örökösként megnevezheti a másik testvér gyermekét, ha a nevezett testvér kiesne az öröklésből.

De a nevezett örökös ilyet nem tehet. Ha nincs helyettes örökös jelölve, akkor - tekintve, hogy a testvére nem lenne törvényes örökös, hiszen az örökhagyónak van leszármazója -, automatikusan a testvér helyett senki nem örököl, ő kiesik az öröklésből, és igen, a törvényes öröklés rendje szerint a leszármazó fog örökölni.

zoli66 # 2021.12.22. 18:19

Az a kérdésem,ha adott egy otthon tanúkkal aláírt végrendelet,melyben az örökhagyó a fiára,és testvérére hagyatékozza a házát,de a testvér,akinek nincs leszármazottja az a másik testvére fia részére le szeretne mondani az örökségről,de ezt nem tudja megtenni a hagyatéki tárgyaláson,mivel az örökhagyónál hamarabb hal meg.
Így gondolom autómatikusan ezt a részt is a jogos örökös,tehát az örökhagyó fia örökli
Van-e bármilyen lehetőség,hogy ez ne történhessen meg,és még életében,és az örökhagyó életében lemondjon a még meg nem örökölt örökségről, másik testvérénenek a fia javára