Tisztelt Fórumozók !
Az örökhagyó az első házasságából származó gyermeket végrendeletével kizárta az örökségből. Az örökhagyó halálakor házas volt, melyből két fia származott. A végakarat 2010. évben kelt, az örökhagyó 2020.-ban halt meg. Az örökhagyó az ingatlan 1/2-ed tulajdoni hányadával rendelkezett, melynek értéke 25.120.000.- Ft.
A hagyatékátadó végzés szerint a második házasságból származó gyermekek az 1/2-ed tulajdoni hányad 2/6-2/6-od, az első házasságból született és a végakarat szerint kizárás miatt kieső gyermek helyett az ő gyermekei - az örökhagyó unokái - szerezték meg a további 2/6-od tulajdoni illetőséget egyenlő arányban (1/6-1/6-od).
- A kérdésem az, hogy amennyiben a kizárás folytán az öröklésből kiesett első házasságból született gyerek kötelesrészre jogosult, akkor az ő gyermekei ezt a kötelesrészt öröklik-e, ha igen, milyen okból 1/6-1/6-od tulajdoni hányadban,amikor a régi Ptk. hatálya alatt kelt végrendelet alapján az örökrész 1/2-ed része a kötelesrész ? Nem összesen 1/6-od tulajdoni hányadot örökölnek az unokák ?
- Ki számolja ki, hogy mennyi az unokák kötelesrészének az értéke ?
- Érdemes-e megvárni az unokák jelentkezését a kötelesrész értékéért az elévülés miatt, ugyanis nem veszik át a küldeményeket.
- Amennyiben a hagyatékátadó végzés alapján a tulajdonjog bejegyzésre kerül az ingatlan-nyilvántartásba és az unokáknak a kötelesrész kifizetésre kerül, a tulajdonjog törlésére milyen okirat alapján került sor ?
Köszönöm a válaszokat !