Külföldön élő magyar állampolgár örökösödés


Rezeske # 2022.02.28. 12:09

osztap, drbjozsef,

köszönök minden hozzászólást.
Sajnos, több irat, lehetőség nem áll rendelkezésemre, ennyit tudtam a nyilvánosan elérhető adatokból kiszedni, illetve ügyvéd ismerősünk által az opten-ből kigyűjteni. Tegyük hozzá, az egyelőre neki sem világos, mi lesz az örökös sorsa a 2 KFT-t illetően, mivel, ahogy osztap is írtad, erősen cégtemető szaga van a dolognak: ezért írtam, hogy feltehetően havi pár ezer HUF-ot kapott azért, hogy a nevét adja valamihez, amiről feltételezzük, fogalma sem volt.

Sem a végrehajtásokról, sem semmiről nincs egyéb infónk, azt hittük, a közjegyző a hagyatéki tárgyaláson külön-külön bemutatja majd a végrehajtások okait, de csak elmondta, hány darabot lát, de semmi részletezés nem volt.

Nincs más hátra a nővéremnek, mint várni, és reménykedni, hogy vele együtt külföldön élő párja (aki nem a férje), és aki talán szerencsére egy szót se beszél magyarul, nem fogja megtudni, mekkora adósságot vett a saját és a gyerekei nyakába :-(

osztap # 2022.02.28. 11:51

Rezeske,

Hát, ezek nem jó hírek... Főleg, ha anyád ügyvezető volt ilyan cégekben, nem csak tag... Eléggé cégtemető/fantomcég-szaga van a dolognak.

Ha a végrehajtások a kft-k ellen folynak, az a tulajdonost nem érinti (ezért "korlátolt felelősségű" a társaság), ritka kivételektől eltekintve. De az ügyvezető korlátlanul felel akkor, ha a jogszerű működést nem biztosította, meg hasonlók. Ezek miatt a nővéredet mint az ügyvezető örökösét valószínűleg megtalálják majd, és akkor az érve az lehet, hogy ő max az örökség erejéig felel a tartozásokért. Remélem, az ügyvezetést nem vette át a kft-kben, csak az üzletrészeket...
Itt egy összefoglaló (olvasd el a 2.-3. részt is):
https://jogaszvilag.hu/…rom-reszben/

drbjozsef,

Amíg élek, remélek...

Rezeske # 2022.02.28. 11:39

drbjozsef

"Nem úgy tűnik, mint egy prosperáló cégháló sikeres tulajdonosa."
Hát, sajnos, teljesen egyet kell értsek Veled. A 2 KFT ráadásul, mint kiderítettem, egy székhely szolgáltató címére volt bejelentve, ami nyilván túl sokat nem jelent esetünkben.
Nagyon elment rossz irányba, és szerintünk ezt volt, vagy voltak, akik kihasználták. Gyanítjuk, hogy kapott havi pár ezer HUF-ot azért, hogy a KFT-ket a nevére írhassák, de nem tájékoztatták olyan apróságokról, mint pl. beszámoló készítés, havi adatszolgáltatás, ÁFA, stb...bevallások.

Rezeske # 2022.02.28. 11:36

Szia kedves osztap!

1.) Kérdésed: az e-cegjegyzek oldalon a kft-re, es nézd meg, hogy ő-e az ügyvezető is, és vannak-e más tagok is: egyik KFT-nél sem szerepel semmilyen más név, sem az Opten, sem más cég tekintetében, csak az anyánk neve. A cégek nevei mellett sehol nincs f.a, vagy kt.a megjegyzés, csak a bírósági végzés van az Opten adatlap végéhez csatolva, melyben megtiltja mindkét KFT működését. Az adószámaikat már régen törölték (2021.01 hónapban az egyiket, 2021.04 hónapban a másikat).

2.) Kérdésed: az e-beszámoló oldalon a 2020-as vagy 2021-es mérlegre: sajnos, egyik KFT-re rákeresve sem találok adatot. Ellenőrzésként megnéztem az én családom BT-jét megtalálom-e az e-beszamolo-oldalon, ezzel kizártam, hogy rosszul használnám a keresőt, de kiderült, jól használom. Én ebből arra következtetek, hogy alakulásuk óta nem készült semmilyen beszámoló egyik KFT-ről sem. Próbálkoztam csak adószám első 8 karakterrel, minimum 4 betűvel a cégnevekből, cégjegyzékszámmal, de nincs találat az e-beszamolok-on :-(

3.) Kérdésed:a véghajtások a kft-k ellen folynak: egyelőre csak az egyik ellen. Opten-ben látom a 33-as sor alatt tételesen mindet, összesen 8-at: ebből 1-et a NAV rendelt el, a maradék 7-et különböző közjegyzők.Az okait nem tudom, a VH-lapokat, illetve a NAV által elrendelt végrehajtás adatait (a miértekre gondolok), sajnos, nem látom, csak VH-ügyszámokat látok. Ezt gyaníthatóan a nővérem fogja megkapni, mind a 8-at, mint egyedüli örökös. Jól gondolom?

drbjozsef # 2022.02.28. 11:28

alkoholista, munkanélküli volt, szociális szükséglakásban élt, rengeteg adósságot halmozott fel
Nem úgy tűnik, mint egy prosperáló cégháló sikeres tulajdonosa.

osztap # 2022.02.28. 11:21

Rezeske,

Még egy:

3. A véghajtások a kft-k ellen folynak, vagy anyád ellen, és az ő üzletrésze van végrehajtás alatt? Ha az utóbbi, akkor a kft-k még lehetnek értékesek, csak ő volt eladósodva. (Pl. ha Gipsz Jakabnak van egy OTP-részvénye, és egy követelés miatt lefoglalja a végrehajtó az ő OTP-részvényét, az az OTP működését, eredményeit semmiben sem érinti).

osztap # 2022.02.28. 11:08

Rezeske,

Amit kimásoltál az Optenből, az alapján nem ügyvezető, hanem tag (tulajdonos). Keress rá a következőkre:

  1. Az e-cegjegyzek oldalon a kft-re, es nézd meg, hogy ő-e az ügyvezető is, és vannak-e más tagok is. Az előbbi azért érdekes, mert a tag nem felel a kft tartozásaiért (max. elveszítheti a befektetett pénzt), az ügyvezető viszont bizonyos körülmények között igen (teljes személyes vagyonával), különösen, ha a céget felszámolták, vagy kényszertörölték (f.a. vagy kt.a. van a neve végén)
  2. Az e-beszámoló oldalon a 2020-as vagy 2021-es mérlegre, és abban a saját tőke sorra. Ez ad egy becslést arra, hogy mennyit ér a tulajdonosok részesedése (ha több van, megoszlik köztük). A jegyzett tőkét (3 mFt) ne nézd, az csak azt mutatja meg (durván), hogy egyszer régen mennyi pénzt tettek az alapítók a cégbe. A saját tőke (durván) a jegyzett tőke plusz az évek során felhalmozott nyereség/veszteség mínusz az évek során kifizetett osztalék. Ha a saját tőke negatív, az nem jó jel... Ha nincs 2020-as mérleg beadva, akkor komoly gondok lehetnek...
Rezeske # 2022.02.28. 09:15

Ezt a 2x3.000.000 HUF törzstőkét Önök szerint be fogják hajtani az örökösön, vagy csak akkor, ha a 2 KFT közül bármelyik ekkora összegű, vagy ezt meghaladó összegű "kárt" okozott bármelyik ügyfelének?

Vagy mire kell számítson nővérem ezen pénzek tekintetében, figyelembe véve, hogy ez az összeg (egyik sem) kizárt, hogy valóságban létezzen bármilyen formában (ld. előző írásomban.)

A többi követeléssel nyilván meg fogják találni, hiszen a legkisebb követelés összege is több, mint 600.000 HUF, és ezek a közjegyzői irat szerint 2021.05 havi összegek, ezek feltehetően azóta exponenciálisan nőttek.

Köszönöm, és szerintem nem is lenne több kérdésünk.

drbjozsef # 2022.02.28. 07:51

Így van.
De hát ő akarja ezt.

Rezeske # 2022.02.28. 06:58

Kedves drbozsef!

a KFT-k: mindkettő KFT esetében azt látjuk az Opten-ben, hogy 1. A társaság tagjainak adatai:
1(09)1: itt van a neve
Születési ideje
A tagsági jviszony kezdete: yyyy.mm.dd
Bejegyzés kelte: yyyy.dd.mm
Hatályos: yyyyy.mm.dd
itt a Bejegyzés kelte és a Hatályos dátumok egyeznek, a Tagsági jogviszony kezdete dátum 3 nappal korábbi, mint a másik 2.

Sajnos, semmilyen más személy nem található az Opten bejegyzésben.

A megtörtént hagyatéki tárgyaláson a közjegyző elmondta, hogy pl. a közjegyzői díjat 2x3.000.000 HUF erejéig kalkulálta ki, mert az összes többi hagyaték sajnos, adósság.

Amit nem tudunk, és erről a közjegyző sem beszélt: mi van ezzel a 2x3.000.000 HUF-al? Az nyilvánvaló, hogy ez az összeg sem apportként, sem másmilyen formában (házipénztár, céges bankszámla) nem létezik: milyen teher vár emiatt az egyetlen örökösre, aki elfogadta az örökséget?
A cégbíróság már mindkét cég adószámát törölte, illetve egy ilyen végzést hozott, idézem Opten-ből: "A bíróság a céget eltiltja a további működéstől, egyben megszűntnek nyilvánítja és elrendeli a kényszertörlési eljárás megindítását."

Sajnos, ettől függetlenül az összes adósság, ami hátramaradt, több. mint 3MM HUF, plusz ugye ez az ismeretlen 2x3.000.000 HUF törzstőkéjű KFT.

Ebből kimászni feltehetőleg nem lesz egyszerű dolga az örökséget elfogadónak :-(

drbjozsef # 2022.02.25. 09:43

, ráadásul 2 kft-be is behúzták, mint"ügyvezető",
Érdekes. Ha ügyvezetőként húzták be, akkor nincs vele teendő, hiszen nem az övé, nem öröklődik. Gondolom, rosszul írtad.

Még ha lenne rálátása a cégekre, valóban lenne az elhunytnak köze hozzá, ki tudna menteni belőle valamit, lenne értelme, hogy elfogadta az örökséget. Ja, nem, akkor sincs értelme, de hinni mindenki azt hisz amit akar. De mi a fenét akar a világ másik feléről?
Ha nem figyel oda a következő években, akár meg is járhatja egy végrehajtással - rossz esetben a saját vagyona terhére is...

Rezeske # 2022.02.25. 06:44

Majordomus:

nem tudjuk, mi az örökség, sőt, a nővérem sem tudja.A hagyatéki tárgyalás, ahogy írtam is, bár hibásan, nem jövő héten, hanem ma lesz, összekevertem egy másik dologgal, ami valóban jövő héten lesz.
Amiben majdnem biztos vagyok az az, hogy az örökség semmiképp nem fog tartalmazni pozitív egyenleget, tehát majdnem jogi nyelven fogalmazva több követelés várható, mint haszon: ld. nyitó írásomat a nevén lévő KFT-ken található végrehajtások.
Ezeket feltehetően az illetékes végrehajtást kérő szerv be szeretné majd hajtani, ha jól gondolom.

osztap:
igen, mi is így gondoljuk a férjemmel, de hiába próbáltuk régebben is meggyőzni, nem sikerült. Feltehetően annyit lát, hogy pl. a 2 KFT törzstőkéje 3-3 MM HUF az Opten szerint, de az már nincs előtte, hogy ez a pénz semmilyen formában nem létezik :-(

Köszönöm a válaszokat, ha tudtok még bármit ehhez írni, megköszönöm.

osztap # 2022.02.24. 18:34

Majordomus,

Még mindig jobban jár ha a hagyatékin visszautasitja.

Az már nem biztos, hogy menni fog. Például ha a közjegyzőnek már átment a lenyilatkozás az elfogadásról, amint írta...

Ptk. 7:90. § [Lemondás a visszautasítás jogáról]
(1) Ha az örökös az öröklés megnyílása után a visszautasítás jogáról kifejezetten vagy hallgatólag lemondott, az örökséget többé nem utasíthatja vissza.
(2) A visszautasítás jogáról való lemondásnak kell tekinteni az örökség olyan birtokbavételét vagy a hagyatékra vonatkozó egyéb olyan cselekményt, amelyből az örökösnek az örökség elfogadására irányuló kétségtelen akarata tűnik ki. Lemondásnak minősül az is, ha az örökös a közjegyző által - bármely érdekelt kérelmére - kitűzött határidő alatt nem tesz az örökséget visszautasító nyilatkozatot.

Majordomus # 2022.02.24. 17:08

Még mindig jobban jár ha a hagyatékin visszautasitja.

Ezzel szemben mi az örökség????

osztap # 2022.02.24. 15:39

Rezeske,

Jó sok macerát vett a nővéred a nyakába...

Nővéred az adósságokért durván fogalmazva az öröksége értékéig felel. A részletek a Ptk. 7:96 §-ban vannak. https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

A hitelezők az összes adósság megfizetését fogják kérni, és neki kell a hitelezőket egyesével "visszavernie", pl. ellentmondani fizetési meghagyásoknak, vagy perben bizonyítani azt, hogy az örökség értékét ezek túllépnék.

Az adósságokat nem szokás "törölni pár éven belül". Max. elévülhetnek. De attól még a hitelező követelheti őket, és nővérednek aktívan hivatkoznia kell az elévülésre. Ekkor, ha hitelező nem tudja azt bizonyítani, hogy NEM évült el a tartozás, akkor azt nem lehet bírósági úton végrehajtatni. Persze, a hitelező újra próbálkozhat követelni, amíg meg nem unja.

Ha nővérednek nincs magyarországi lakó- vagy tartózkodási helye, akkor a hitelezők például európai FMH-val találhatják meg. Ha kellően nagy az adósság, néhány valószínűleg meg is fogja.

Rezeske # 2022.02.24. 09:12

Tisztelt Szakértők!
a tények a következőek:
nővéremmel 2-en vagyunk örökösök édesanyánk halált követően.

Nővérem külföldön él, Olaszországban, de nem vette fel az olasz állampolgárságot, a magyar állampolgársága megvan (kb.20 éve kinn él, van 2 gyermekük, de nincs férjnél sem.)

Hamarosan meglesz a hagyatéki tárgyalás, jövő hét folyamán.Úgy volt, hogy nővérem hazautazik a tárgyalásra, de mint kiderült, mégsem . Olaszországban felvette a kapcsolatot egy irodával, aki egy magyar ügyvédi irodával áll kapcsolatban, és rajtuk keresztül lenyilatkozta a közjegyző felé, hogy Ő elfogadja az örökséget.
Mi hónapokkal ezelőtt jeleztük neki, hogy édesanyánk köztudottan rossz életet élt: alkoholista, munkanélküli volt, szociális szükséglakásban élt, rengeteg adósságot halmozott fel, ráadásul 2 kft-be is behúzták, mint"ügyvezető", feltételezzük, ott is rengeteg adósságot szedett össze.

Ügyvéd barátunk az OPTEN-ből lehúzta a 2 kft adatait, az egyiken 8, a másikon talán 3 végrehajtás van bejegyezve. A 8-ból 1-et a NAV rakott a kft-re, a másik 7 esetében közjegyzők és ÖBV-k szerepelnek, mint végrehajtást kérők.
Épp ezért mi semmiképp nem fogadjuk el az örökséget, ezt megbeszéltük férjemmel is, mert tudjuk, hogy az örökségnek pozitív oldala nincsen sajnos, és semmiképp nem szeretnénk ekkora terhet magunkra venni (nem is lenne miből ezeket rendezni).

A kérdésem az lenne, hogy mire számíthat a külföldön élő nővérem? Neki állítólag azt mondták, hogy ha esetleg van is követelés az elhunyt után, akkor azzal ne foglalkozzon, pár éven belül törölni fogják, és neki nyugta lesz. Tudomásunk szerint az örökséget nem látta, nem tudja, mi áll benne.
Szerintem Ő azt hiszi, hogy ha pl. volt pénze anyánknak bármilyen formában (megtakarítás, biztosítás, stb...), akkor azt Ő felveszi, a követeléseket pedig majd elengedik x év múlva. Mi tudjuk, hogy ez nem így van, de mégis: neki milyen lehetőségei, milyen terhei keletkeztek azzal, hogy a ráeső örökségrészt elfogadta?

Segítségüket előre is köszönöm.