Tisztelt Szakértők!
a tények a következőek:
nővéremmel 2-en vagyunk örökösök édesanyánk halált követően.
Nővérem külföldön él, Olaszországban, de nem vette fel az olasz állampolgárságot, a magyar állampolgársága megvan (kb.20 éve kinn él, van 2 gyermekük, de nincs férjnél sem.)
Hamarosan meglesz a hagyatéki tárgyalás, jövő hét folyamán.Úgy volt, hogy nővérem hazautazik a tárgyalásra, de mint kiderült, mégsem . Olaszországban felvette a kapcsolatot egy irodával, aki egy magyar ügyvédi irodával áll kapcsolatban, és rajtuk keresztül lenyilatkozta a közjegyző felé, hogy Ő elfogadja az örökséget.
Mi hónapokkal ezelőtt jeleztük neki, hogy édesanyánk köztudottan rossz életet élt: alkoholista, munkanélküli volt, szociális szükséglakásban élt, rengeteg adósságot halmozott fel, ráadásul 2 kft-be is behúzták, mint"ügyvezető", feltételezzük, ott is rengeteg adósságot szedett össze.
Ügyvéd barátunk az OPTEN-ből lehúzta a 2 kft adatait, az egyiken 8, a másikon talán 3 végrehajtás van bejegyezve. A 8-ból 1-et a NAV rakott a kft-re, a másik 7 esetében közjegyzők és ÖBV-k szerepelnek, mint végrehajtást kérők.
Épp ezért mi semmiképp nem fogadjuk el az örökséget, ezt megbeszéltük férjemmel is, mert tudjuk, hogy az örökségnek pozitív oldala nincsen sajnos, és semmiképp nem szeretnénk ekkora terhet magunkra venni (nem is lenne miből ezeket rendezni).
A kérdésem az lenne, hogy mire számíthat a külföldön élő nővérem? Neki állítólag azt mondták, hogy ha esetleg van is követelés az elhunyt után, akkor azzal ne foglalkozzon, pár éven belül törölni fogják, és neki nyugta lesz. Tudomásunk szerint az örökséget nem látta, nem tudja, mi áll benne.
Szerintem Ő azt hiszi, hogy ha pl. volt pénze anyánknak bármilyen formában (megtakarítás, biztosítás, stb...), akkor azt Ő felveszi, a követeléseket pedig majd elengedik x év múlva. Mi tudjuk, hogy ez nem így van, de mégis: neki milyen lehetőségei, milyen terhei keletkeztek azzal, hogy a ráeső örökségrészt elfogadta?
Segítségüket előre is köszönöm.