Sziasztok!
Röviden:
Teljes hatályú hagyatékátadó végzésbe olyan vagyontárgy került, amihez örökösként nem fogunk tudni hozzáférni - binance.com-on vásárolt bitcoin, amelynél az örökhagyó tulajdonjogát nem ismeri el a kínai cég. A hagyatékban ezen kívül csak számunkra túl nagy adósság van. Pénzem nincs, a gyerekemet egyedül nevelem, albérletben élünk. Van mód arra, hogy még valamilyen módon elkerüljem az adósságok kifizetését?
Részletesen:
Apu pár éve elmondta és egy emailben el is küldte, hogy kb hol mennyi befektetése van, meg hogy kinek mennyit adott kölcsön. Ezek nagy része már akkor hozzáférhetetlennek tűnt. Volt ott azonban még valamennyi bitcoin is, amelyet egy kínai cégnél (igen, ez hiba) vett, a binance.com kriptitőzsdén. A felhasználói azonosítót, jelszót is megadta.
Tavaly meghalt.
Az önkormányzat kérte, hogy a hagyatéki leltárba vegyük fel, amiről még tudunk. Nincs tapasztalatom a hagyatéki eljárásokban, ezért beleírtam a bitcoint is, mert hát elvileg az örökség része lenne. Valahol olvastam, hogy EU-n kívüli örökségnek nem járnak utána, de azt gondoltam, hogy ha nem járnak utána, nem írják be, ha meg beleírják, utánajárnak. Illetve azt hittem, hogy ha így vagy úgy, de fel lesz sorolva a hagyatéki végzésben, akkor mehetek a kínai céghez, hogy én vagyok a jogos örökös. Azt is hittem (oké, jártalan vagyok a témában), hogy egyszer lennie kell egy hagyatéki tárgyalásnak, ahol ha rosszul jön ki a dolog, akkor visszautasítjuk az egészet, de legalább lesz olyan pont az eljárásban, amikor tisztázni lehet a dolgokat, és vagy kivenni a listából, vagy visszautasítani az egészet.
A végzésbe a jegyző végül belevett X mennyiségű bitcoint, de ezen kívül semmilyen további információ nem került rögzítésre, még az sem, hogy egyáltalán melyik cégnél van a bitcoin. A végzésben emellett csak adósságok voltak, de így sajnos pozitív egyenlegű lett a végeredmény.
Közben én felvettem a kapcsolatot a kínai céggel, hogy tudjam, hogyan zajlik az örökösödési eljárás náluk, milyen dokumentumok kellenek, stb. Azt mondták, hogy tulajdonképpen halotti anyakönyvi kivonat és hagyatéki végzés kell. Most, hogy mindkét dokumentum a kezemben volt, megint egyeztettem velük, hogy indítsuk el az eljárást, és ekkor ért a hidegzuhany: állításuk szerint apu nem végezte el a KYC-t (know your customer) eljárást, azaz nem azonosította a személyazonosságát náluk - így nem bizonyítható, hogy az övé a pénz - így nekem sem akarják kifizetni. Nagyon úgy néz ki, hogy ahhoz a pénzhet tehát nem fogok hozzáférni. (Feltételezem, hogy sok pénzbe és energiába kerülne egy nemzetközi pereskedési eljárásba belemenni, ahol lehet, hogy még amerikai bíróságot is be kellene vonni, hogy a gmail címét én örököljem, amihez az accountja kapcsolódik, meg hasonló bonyodalmak, és azt sem tudom, hogy honnan indította a vásárlási tranzakciót annak idején.)
Hívtam a közjegyzőt, aki kizárólag a titkárnőjével üzengetett, hogy nem tudnak mit csináli, és szó szerint azt mondták, hogy azt csinálok, amit akarok. Rendkívül elutasítóak voltak, bármilyen segítő szándék nélkül. Nekünk, örökösöknek kiszámlázták a kb 6-7 millió forintnyi bitoin miatt pozitív egyenleget mutató örökség 1%-át, és most attól félek, hogy az adósságot (kb 1 millió forint) is ki kell fizetnünk, mivel papíron kaptunk egy csomó pénzt, ami nagyobb, mint az egyébként számunkra rendkívül megterhelő adósság mértéke.
Egy ismerősöm, aki közjegyzőnél dolgozott évekig, azt javasolta, hogy mindkét örökös (a húgom és én) írjunk kézzel egy levelet a közjegyzőnek, és kérjük a tárgyalás megtartását azzal az indokkal, hogy új bizonyítékok merültek fel.
A közjegyző válaszolt, hogy 8 napon belül indokoljuk meg, hogy miért kérünk tárgyalást, és ott felsorolta, hogy milyen eseteket vesz figyelembe (2010. évi XXXVIII. törvény a hagyatéki eljárásról, 43/C. §, 5. bekezdés), amelyek közül egyik sem vonatkozik ránk. Bár ugyanott a törvény kimondja hogy "törvényes örökös a tárgyalás nélkül meghozott hagyatékátadó végzés jogerőre emelkedése előtt kérheti hagyatéki tárgyalás kitűzését, ha az örökséget visszautasítja", a közjegyző szerint ezt már nem tehetjük meg, mert "az örökösök határidőben nem, nyilatkoztak az öröklés kérdésében, így az öröklés visszautasításának joga nem illeti meg őket, így ezen az alapon tárgyalás megtartása sem kérhető". Kilátásba helyezte, hogy el fogja utasítani a kérelmünket. A 8 nap nálam még nem kezdődött meg, valamikor jövő héten fogom felvenni a levelet a postán, azt az iratot láttam, amit a másik örökösnek küldött - valószínűleg az enyém ugyanaz.
Mindez elég elkeserítő: nem hozzáférhető pénz után kér a közjegyző 1%-ot, és a nem hozzáférhető pénz miatt attól félek, hogy ki kell fizetnem adósságokat is. Nehéz szabadulni az érzéstől, de olyan érzés, hogy apu halála kapcsán még a közjegyző is le akar húzni, pedig pontosan tudja, hogy mi a valós helyzet.
+2 info:
- a pénzintézet apu bankszámláinak egy részére (a nagy negatív összegűnél is) azt írja, hogy "a hitelszámlához haláleseti biztosítás kapcsolódik". Ezt sem tudom pontosan, mit jelent, és milyen következményei lehetnek ebben az egész ügyben.
- Apu egyébként egy másik magánemberhez köthető befektetésekkel foglalkozó szlovákiai cégcsoportban is tulajdonos volt, ahol tudom, hogy kifejezetten nagy pénzek mozogtak, de eléggé zavaros az egész, és ők sem segítőkészek. Nem tudom, hogy ott érdemes lenne-e elindulni.
Szóval... mit tegyünk?
- El tudjuk még valahogy utasítani az örökséget?
- Ki tudjuk venni a hagyatékból a nem hozzáférhető bitcoint?
- Miért írták bele az örökségbe, ha nem jártak utána? Miért nem törli, ha tudja, hogy nem hozzáférhető?
- Ha egy örökös beleírná egy hagyatéki leltárba, hogy az elhunyt arról tájékoztatta egy nigéri spam email alapján, hogy egy nigériai herceg bankszámláján 900 trillió USD vagyona van, akkor azt is beleveszik a hagyatéki leltárba, és be kellene fizetnie az 1%-ot utána?
- Lenne értelme ügyvédet bevonni ennél a pontnál? Pénzem kevés van, de ha jóval kevesebbet kell ügyvédnek fizetni, mint az adósság, akkor megfontolnám
- Van bármi remény a bitcoin megszerzésére? Itt ugye nem a bitcoin tárca címe a lényeg, hanem a kínai céggel történő eljárás.
- A pénzintézeti számlákhoz hozzá fogok férni az eljárás végén? El tudom képzelni, hogy a számlatörténetekben érdekes dolgokat találok, apu mindenféle - zavaros - üzleti ügyben volt benne.
- Ha a közjegyző elutasítja a hagyatéki tárgyalási kérelmünket, van értelme fellebbeznünk? Már csak azért is, hogy lehetőleg minél később kelljen fizetnünk bármit is.