Válás - Vagyonmegosztás - per


ObudaFan # 2008.10.03. 13:56

A közös tulajdon megszüntetését bármelyik tulajdonostárs követelheti; az e jogról való lemondás semmis.
A közös tulajdon tárgyait elsősorban természetben kell megosztani.
A közös tulajdon tárgyait vagy azok egy részét - ha ez a tulajdonostársak körülményeire tekintettel indokolt - megfelelő ellenérték fejében a bíróság egy vagy több tulajdonostárs tulajdonába adhatja. Ehhez a tulajdonjogot megszerző tulajdonostárs beleegyezése szükséges, kivéve, ha a bíróság a közös tulajdonban álló ingatlanrészt az abban lakó tulajdonostárs tulajdonába adja, és ez nem sérti a bennlakó méltányos érdekeit.
Ha a közös tulajdon más módon nem szüntethető meg, illetőleg a természetbeni megosztás jelentékeny értékcsökkenéssel járna, vagy gátolná a rendeltetésszerű használatot, a közös tulajdon tárgyait értékesíteni kell, és a vételárat kell a tulajdonostársak között megfelelően felosztani. A tulajdonostársakat az elővásárlási jog harmadik személlyel szemben az értékesítés során is megilleti.
A bíróság nem alkalmazhatja a közös tulajdon megszüntetésének olyan módját, amely ellen valamennyi tulajdonostárs tiltakozik.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.10.03. 10:44

Miért, folyamatban van vagyonmegosztási per?

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.10.03. 09:39

Vagyonjogi perben döntenek erről.

mbcs # 2008.10.03. 09:37

Párom elvált, de van egy közös tulajdonú lakása a volt feleségével, 1/4 rész a volt feleségé, 3/4 rész a Páromé. A lakásban évek óta nem lakik senki. Szeretné a Párom eladni ezt a lakást, de ezt a volt felesége nélkül nem teheti meg, viszont a volt felesége nem hajlandó kommunikálni vele, pedig több megoldást is felajánlott neki.
Ebben az esetben, mit lehet tenni? Vagy meg kell várni, amíg a bíróság dönt a vagyonelosztás ügyében?

ObudaFan # 2008.10.01. 19:36

Ha senki nem tudja kivásárolni a másikat, marad az árverés, nyomott áron, haszonélvezettel terhelten. Az a legrosszabb megoldás, úgyhogy meg kell győzni az ex szüleit.

Zolysys # 2008.10.01. 14:10

Sziasztok!
Kérdésem a következő lenne: szept 3 án jogerősen elváltunk. Vagyonmegosztás, gyermekek elhelyezésében is megegyeztünk. De..,. Az ex nejem szülei nem egyeznek bele, hogy az ex nejem hitelt vegyen fel az ingatlanra, hogy az én tulajdoni hányadomat megvásárolja, mivel haszonélvezeti joguk van rajta, és - gondolom ez mondvacsinált ürügy - hogy sok a havi törlesztőrészlet.
Vagy amikor ők eladták a telköket majd abból fizetnek engem ki... A bíróságon ez az előzetes adás-vételi szerződés is be lett mutatva, amit a T.Bíróság el is fogadott. Én még nem költöztem ki. Az adás- vételi szerződés nov 15 ei határidőt tűz ki mint legkésőbbi teljesítés.
Mit tudok ilyenkor tenni?
Köszönöm

ObudaFan # 2008.09.29. 08:12

Az indok vagy az, hogy a lakás használata nem osztható meg, vagy az, hogy a másik fél magatartása az együttélést nem teszi lehetővé.

jelszo # 2008.09.28. 14:57

Sziasztok!
Vagyonmegosztás ügyben kérdezném, hogy ha van egy fele-fele tulajdonu családi házunk, valamint nekem egy külön vagyonu házam ( amiből éppen ki tudnám fizetni a részét, de még nem tudtam eladni) és a gyermekeket nekem ítéli a bíróság, mikor lehet a lakásból eltávolitani az alkoholista férjemet. Milyen okok vagy indokellenek ehhez hogy a bíróság akkor is eltávolítsa ha esetleg albérletbe kell költöznie, mivel neki nincs hova menni Ő ugyanis nem akar költözni, azt mondta itt itthon érzi magát

ObudaFan # 2008.09.26. 20:08

Hát ez sok mindentől függ. Ha nem is voltatok összeházasodva az első ingatlan megvásárlásakor, de már élettársként együtt éltetek-e, miből vettétek az első ingatlant, miből újítottátok fel, stb.

Deruvi # 2008.09.26. 12:27

Üdv!

Segítséget szeretnék kérni a következőben:

1987-ben lett véve egy beköltözhetetlen nagy felújításra szoruló ingatlan. Ekkor még nem voltunk összeházasodva. Helyre hoztuk, lakhatóvá tettük, közben össze házasodtunk, és született egy gyerek. Tovább szépítgettük, majd eladtuk és az árából vettünk egy 400-as telken lévő házas ingatlant ami szintén felújításra szorult, de lakható volt. Közben felépítettünk rá egy új ingatlant is. Nekem ebből mennyi jár, mert válásra került a sor. Az ingatlannak 24 millió Ft az értéke. Mi 6,5 millióban állapodtunk meg, de fizetni nem akar. A per 3 éve folyik, és már csak 4 millió Ft akar adni. 3 éve albérletbe kényszerültem. Meddig húzhatja a pert és árverezhetik e a házat? A bírónő szabhat e ki összeget, hogy mennyit kell fizetnie valójában?
A választ előre is megköszönöm! Aki tud, kérem segítsen!

Deruvi

tildi # 2008.08.24. 14:15

Így már értem, köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.08.24. 14:12

Ha az az értéknövekedés pusztán az infláció meg a piaci ármozgások következménye, akkor igen. Ha a közös vagyon terhére elvégzett értéknövelő beruházás is okozta, akkor el kell számolni egymással.

tildi # 2008.08.24. 14:09

Tehát, ha jól értem, független attól, hogy mennyi lett az értéke az akkori 10 milliós háznak, akkor is az egész értéke ami most már 30 millió, csak őt illeti?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.08.24. 13:52

A különvagyon az különvagyon marad; sőt a különvagyonba tartozó dolog fejében vagy értékén szerzett dolog is.

tildi # 2008.08.24. 12:54

Szép napot mindenkinek!

Szeretnék segítséget kérni a következőkben.
Adott egy kapcsolat, ahol az egyik félnek van mondjuk 10 millió forintja. Ennyibe kerül egy ház, amit meg is vesznek. Majd összeházasodnak. A kérdésem az, ha esetleg válásra kerül a sor. Az a ház amit az egyik fél pénzéből vettek meg 10 millióért, de későbbre már eladható 30 millióért, csak azé lesz akié a pénz volt, vagy a másik fél is részesül belőle a 10 millió feletti részből. Mivel házasság áll fenn. Úgy tudom, ha az egyik fél neve szerepel a tulajdoni lapon, akkor is közös házasságban a lakás. Hogy is van ez?? Köszi, ha vki tudja és elmondja!!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.08.20. 11:23

Milyen lehetőségei, esélyei vannak A-nak, hogy ne csak az egyik ingatlan 40%-ával távozzon a kapcsolatból?
Távozhat hússzal vagy nullával is. Fakultatív.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.08.20. 11:20

3.

bredo # 2008.08.20. 00:06

Üdv!
Segítséget kérnék:
(Tetszett az A és B páros megnevezés)
A és B házastársak. A-nak házasságkötésük előtt volt lakása, B-nek nem. Később, A lakását eladva és B szülei anyagi támogatásával közös lakást vásároltak - férj-feleségként. De! B szülei ragaszkodtak egy bizonyos összeghez, melyet adni akartak (kizárólag lakásvásárlás céljából), ezért A és B arányai nem lehettek 50-50%-osak. A erre rábólintott, s így 25-75%-os arányok képződtek. Lakáscserére került sor, az új arányok 40(A)-60(B)% lettek.
Közben - még a lakáscserét megelőzően - B szülei úgy döntöttek, újra segítenének B-nek, pénzt adva (megint lakásra, bár nem a lakás teljes árát adva), így B szert tett egy 100%-os tulajdonú lakásra.
Azóta A és B válófélben...
Milyen lehetőségei, esélyei vannak A-nak, hogy ne csak az egyik ingatlan 40%-ával távozzon a kapcsolatból?
Előre is köszönöm!

kalamalyka # 2008.08.19. 20:04

2-est jelölném be.

Ö az külön vagyon volt, ami bizonyítható egyértelműen.

:)

tarhonya # 2008.08.19. 18:58

Sziasztok!

Az alábbi dologban szeretnék tanácsot kérni.

Van "A" és "B", akik házastársak, lényegtelen ki a férj, ki a feleség.

A és B élettársi életközösségben élnek 9 évig, majd összeházasodnak és házassági életközösségben élnek 11 évig. 20 év után válás.

"A" a házasságkötés előtt 2 évvel ajándékozás címén kap egy fél házat, ekkor még csak papíron. Ugyanis ez egy kényszerbérők által lakott ingatlan. A házasságkötés után 7 évvel végre eladható lesz a korábban kényszerbérlők által lakott ház, így "A" és "B" számára realizálódik egy összeg, jelölöm ezt a továbbiakban "Ö"-vel.

"A" és "B" házastársak az "Ö"-hoz hozzáteszik az összegyűjtött pénzüket és vásárolnak egy házat, ennek vételárát jelölöm "H"-val. Természetesen H > Ö

Kérdésem a következő lenne. A válás során mekkora összegre jogosult "B"?

  1. H/2
  2. (H-Ö)/2
  3. Fentiektől eltérő összegre.

Előre is köszönöm a választ.

ObudaFan # 2008.08.19. 13:46

Lehetségesnek lehetséges, de hogy így lesz-e, azt ennyiből megmondani lehetetlen.

Jucus14 # 2008.08.19. 13:07

Feleségemmel 3 gyermeket nevelünk. A legnagyobb az Ő előző házasságából van de már nagykorú. 9 éve vagyunk házasok,de az utóbbi évek problémái miatt "kihűlt" a házasságunk. A válópert hűtlenség miatt adtam be. Ő nem dolgozik már évek óta, nincs jövedelme, és érzelmileg nagyon labilis. Nem tudom rábeszélni, hogy menjen orvoshoz. A családi pótlék az egyetlen jövedelem forrása, de azt is magára költi. Nem régen vettünk egy lakást, amit teljes egészében Én fizetek.(illeték, rezsi, törlesztőrészlet,) Lehetséges lenne, hogy válás esetén a gyermekeket nálam helyezzék el?

monalisa1 # 2008.08.16. 12:53

Oké, már megint tévedtem - számold...

Szvsz fontosabb azonban az, hogy írtam egy megoldásról ami a beírásában nem szerepelt.

nandy # 2008.08.15. 22:55

Valamint ha a továbbaikban esetleg egymagad tudnád fizetni az 5 M Ft mindenkori teljes havi hiteltörlesztést, akkor a férjed 6 + 2,5 = 8,5 M Ft-ot kapni – mely közel van közös a cs.házatokból őt illető 10 M Ft vagyoni értékhez.

Már megint tévedsz.

20 miliót ér a ház, de van rajta 5 milliós hitel. A tiszta érték kb. 7,5 millió forint - jelen helyzetben ez illetné meg a férjet.

monalisa1 # 2008.08.15. 18:49

Ügyvéd közreműködése szükséges.