Válás - Vagyonmegosztás - per


drbjozsef # 2019.06.05. 11:34

A ráfordított összeg felét, vagy beletartozik az értéknövelő beruházás során létrejött értéknövekedés is?

A különvagyon haszna általában a közös vagyonba tartozik, de a piaci értéknövekedés főszabály szerint nem.

Vagyis az értéknövekedés csak azon része tartozik a közös vagyonba, amennyivel az értéknövekedést a közös vagyonból ráfordítás okozta.

Ezt is elég nehéz meghatározni. Pl. egy fűtéskorszerűsítés után 5 évvel, amikor két és félszer annyiért lehet eladni az adott ingatlant, akkor ebben a 2,5x szorzóban mennyire játszik szerepet a beruházás? Nyilván összevetik a hasonló ingatlanok értéknövekedésével, és megpróbálják abból kiszámolni. Ez esetben valszeg nem sokat számít. De más esetben, ha pl. nem nőtt a hasonló ingatlanok értéke a piacon, de ez drágábban adható el, akkor nyilván a beruházás okozta az értéknövekedés jelentős részét.

drbjozsef # 2019.06.06. 04:06

Kittina72,

A kérdésem a következő lenne: a hivatalos vagyonmegosztásig van-e joga az ingatlanból bármit elvinni, amire ő igényt tart?

Pont annyi, amennyi neked arra, hogy nálad legyen és te használd. A legtöbb amit tehetsz, hogy minden dokumentálsz, lefényképezel, esetleg csak tanúk jelenlétében engeded neki elvinni. Erőszakkal én nem akadályoznám meg. Előbb-utóbb lesz vagyonmegosztás, annál indifferens, éppen kinél van, ha bizonyítható, akkor számolnak vele, és annak figyelembevételével osztanak.

Én bizonygassam hogy a ház az enyém, vagy neki kell benyújtami a kérelmet a közös tulajdon megszüntetése iránt?

Ezt nem értem. Már megy a vagyonmegosztás, nem? Bíróról meg halasztásról írtál. Csak szóba került már? Külön kérelmet nyilván nem kell benyújtania. Viszont, ha vitatja a különtulajdonodat, akkor neki kell bizonyítania azt. Már, ha különtulajdon, erről nem írtál. Ha eleve közös tulajdon az ingatlannyilvántartástól függetlenül, akkor nem sok mindent kell bizonyítania, sőt, akkor neked kell, ha 50%-nál többre tartasz igényt.

lajcsó # 2019.06.06. 07:12

"ha vitatja a különtulajdonodat, akkor neki kell bizonyítania azt."
Pont fordítva! A különvagyont annak kell bizonyítani aki erre hivatkozik.

drbjozsef # 2019.06.06. 08:24

Pont fordítva! A különvagyont annak kell bizonyítani aki erre hivatkozik.

Már bocsánat. A kérdező nem hivatkozik semmire. Van neki egy 1/1 tulajdonú ingatlana. Akinek igénye van, az bizonyítson.

lajcsó # 2019.06.06. 12:43

"A fentmaradó 1/2-ed rész felét is követeli, ami tartási szerződéssel a házasságunk előtt került a nevemre."
Ami a te különvagyonod és 4/8 részt képez, tehát nem kérhet az egészből 5/8-ot. A leírásod alapján valószínűleg jó a számításod, de a végső szót a bíróság mondja ki.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.12. 15:51

A haszonélvezet értéke nem jogi, hanem szakkérdés.

drbjozsef # 2019.06.12. 15:52

Kittina,

Fontos tudni, hogy a haszonélvezetnek NINCS kiszámítható értéke, mármint olyan, ami KÖTELEZŐ JELLEGGEL bírna az egymás közötti elszámolásotok esetén. A haszonélvezet pont annyit ér, amennyit a megváltó még ad érte, és amennyit a jogosultja még elfogad. Piaci alapon. Kinek mit ér meg.

Az illetéktörvényben van kiszámítási mód az értékére, de az csak és kizárólag az illetékfizetés körében, a törvény hatálya alatt kötelező - minden más esetben, ahogy a tietekében is, legfeljebb irányadó.

1990. évi XCIII. törvény az illetékekről, 72. §.

Olvasd el itt :
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Függ a haszonélvező életkorától is (ha élethosszig tartó típus).

De ha ez nem felel meg a haszonélvezőnek, és többet kér, akkor azt megteheti, mert ez a számítás, még egyszer, NEM kötelező. Kérhet többet is ha akar.

Lakáshasználatot kinek akarsz elszámolni, ha veled élnek?

drbjozsef # 2019.06.12. 15:55

Haszonélvezet értéke esetetekben a teljes érték huszadának hatszorosa, negyednyi részen esetetekben.

Ha a teljes ingatlan mostani piaci értéke a 7 millió forint, akkor az ha jól tévedek 525.000.- forint.

De ha ennyiért nem mond le, akkor nem nagyon tehetsz semmit - azon kívül, hogy többet ajánlsz.

alim # 2019.07.13. 10:32

Üdvözletem!
Elhúzódott a vagyonmegosztási perem (2015 óta), csak most volt első fokú ítélet, de már tudom, hogy az exem miatt lesz másodfok is. (A régi Ptk vonatkozik az ügyemre.)
2014-ben váltam el, és az erről készült jegyzőkönyvben szerepel, hogy a közös ingatlan (2/3-a az enyém, 1/3-a a volt feleségemé) kizárólagos használatára én vagyok jogosult, így a lakással kapcsolatos valamennyi költség viselését természetesen én vállaltam. A volt feleségem kijelentette, hogy a lakáshasználati jog ellenértékére nem tart igényt. (A kérdésemben ennek lesz jelentősége.) Az első fokon eljáró bíró ítéletében a lakás beköltözhető forgalmi értékén számolta az ingatlant, bírói gyakorlatra hivatkozva. Ezt nem értem, biztosan „kőagyú” vagyok. Én egy „matematikai képletben” vezettem le az ingatlan értékének a meghatározását. Ezt egyszerűsített formában megpróbálom leírni:
A lakás beköltözhető forgalmi értéke = A lakás értéke.
Lakáshasználati jog ellenértéke (40%) = A lakás beköltözhető forgalmi értéke – Lakott érték.
/1952. évi IV. törvény, Csjt. 31/C. § (2)/
Lakáshasználati jog ellenértéke (40%) + Lakott érték = A lakás értéke.
Lakáshasználati jog ellenértéke (40%) + Lakott érték = A lakás értéke.
„A felek a lakáshasználati jog ellenértékét egymás közötti megállapodással is rendezhetik, amely a bíróságot is köti.”
Vagyis a lakás értéke speciálisan ebben az esetben a „Lakott érték”! Miért nincs ez így, mikor a „képlet” nem hazudik? Most úgy néz ki, hogy a korábbi „akarata” ellenére mégis megkapja azt az összeget is, amiről már lemondott??! Azaz: ha megkapta a használati díjat, akkor lakott értéken számolnak, ha lemondott róla vagy nem kapta meg, akkor forgalmi értéken?! Ha valamiről lemondtam, akkor az nem jár nekem, de e szerint mégis? Én ezt nem értem! Ha nincs igazam, akkor hol tudnék erről bővebben tájékozódni, hol olvashatnék róla konkrétan?
A segítséget előre is nagyon köszönöm! (Sajnos nem mindig vagyok internet közelében.)
alim

Kovács_Béla_Sándor # 2019.07.13. 13:00

Kétszer akarsz keresni ugyanazon.

alim # 2019.07.13. 18:39

Tisztelt Kovács Béla Sándor!
Ha kifejtené a véleményét, azt megköszönném, mivel nem értem pontosan, hogy mire is céloz!
Én azt gondolom, hogy ha valamiről egyszer valaki lemondott, akkor szerintem azt nem lehet már később érvényesíteni.
Hisz már lemondott róla. Ha pedig lehet, akkor milyen lemondásról beszélünk?
Egyszerűen erről van szó az én meglátásom szerint.
Erre vártam volna segítő hozzászólásokat, véleményeket -akár igazam van, akár nem- lehetőleg jogi alátámasztással.
Ha egy peres ügyben lemondok a fellebbezési jogomról, akkor hiába akarok kicsit később mégis csak fellebbezni, már nem lehet. Mivel már lemondtam róla. Nem így van?
(Arról pedig, hogy ki akar ez ügyben nyerészkedni, talán elég az exem felém intézett utolsó szavait olvasni: "Leperlem rólad a gatyádat is!").
Tisztelettel: alim

alim # 2019.07.23. 08:10

Üdvözletem!

Őszintés sajnálom, hogy nem sikerült sem pro, sem kontra választ kapnom a 2019.07.13. 12:32-kor írt kérdésemre!
A meglátásom szerint gyanítom, hogy sok ezer "sorstársamnak" (legyen az akár nő, akár férfi) sikerült vagy duplán kifizetnie a használati díjat vagy pedig az arról való lemondás ellenére mégis kifizetnie azt az ingatlan árának a meghatározásakor. Csak azért, mert valahol azt olvastam, hogy vagyonmegosztásnál az ingatlan esetén a forgalmi érték a meghatározó. Ám éppen a többi, ehhez kapcsolódó tényt nem hajlandó figyelembe venni senki (ez alatt a bíróság is értendő)?!
Ellentétben az egyetlen reagálóval szemben, pont nem szeretném kétszer kifizetni, illetve a jelen esetben a lemondás ellenére kifizetni mégis a használati díjat.

További szép napot kívánok a Fórumozóknak!
alim

pocahontas73 # 2019.07.29. 13:23

Üdvözlöm! A következőben kérném a segítségét. Váláskor (2015-ben) a vagyonmegosztásnál be kellett adnunk egy iratot az elismert közös tartozásokról is, illetve, hogy milyen arányban oszlik meg, miután közös így felezni kellett. Ez egy mellékletként szerepel a válási iratok között. A jegyzőkönyvben is szerepel, hogy mellékelve vannak a közös tartozások. Azóta nem hajlandó a volt férjem ezek rendezésében részt venni, mondván, hogy ami az én nevemre lett felvéve azt rendezzem én, annak ellenére, hogy együtt adtuk be mint közös tartozás és mint írtam felezni is kellett. Közben nálam megindult végrehajtás is, erről is küldtem a volt férjemnek igazolást, hogy az eddig levont tartozás felét rendezze felém. Kérdésem az lenne, ha ez elismert tartozás és a válási jegyzőkönyvben is szerepel akkor adhatok be a bíróságra letiltást ellene a tartozás 50%-ig, vagy annak ellenére, hogy ez bele van foglalva a válási papírok ő adhat be ez ellen fellebbezést. Nem szeretnék újabb tárgyalásokat mert a válásunk is a hozzá állása miatt 3 évig húzódott. Rengeteg ügyvédi és bírósági költséget kifizettem. Válaszát köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.07.29. 16:36

adhatok be a bíróságra letiltást ellene a tartozás 50%-ig
Persze. Csak el fogják utasítani.

Ez nem így megy.

ucandoit # 2019.07.31. 17:51

Üdv.

Ügyvéddel egyeztettem és közös megyezésre való "felhívás" gyanánt levelet küldene az alperesnek. Mivel több ingatlanról van szó a vagyoni részben így mindenről azt mondta e-hiteles tul. lapot kell letöltenie ... mikor külterületi ingatlant adtam el, mindig megelégedtek a nem hiteles (1000 HUF értékű) példánnyal.
Amikor egy ilyen levél ami tételesen tartalmazza a vagyont valóban szükséges az e- hiteles másolat?

Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.07.31. 18:48

Ha nem bízol az ügyvédedben, bízz meg mást.

ucandoit # 2019.07.31. 19:47

De bízom benne, csupán nem értem hogy miért kell egy levél megfogalmazásához e-hiteles tulajdonilap.
Mert ha az kell ám legyen, csak tényleg a miértje érdekel.
:)

drbjozsef # 2019.08.01. 05:04

ucandoit,

Egy ügyvédi felkérés a peren kívüli megállapodáshoz? Ahhoz még letöltenie se kell, ingyen látja az adatokat, és beleírja a levélbe. Mi a fenének kellene ehhez csatolni bármit is?

lajcsó # 2019.08.01. 07:15

"még letöltenie se kell, ingyen látja az adatokat,"
Ügyfélkapun keresztül ez nem működik.
Szerintem sem szükséges e-hiteles tulajdoni lap.

drbjozsef # 2019.08.01. 09:14

Ügyfélkapu?
(Bár szerintem egy levélbe szükséges adatok, vagyis a cím, helyrajzi szám, az látszik az ingyenesben is)
Az ügyvédek nem a TAKARNET-et használják?
Vagy ha azt használják, akkor ott a betekintés is fizetős nekik?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.01. 11:11

Nemigen használják már a TAKAR-netet. Én soha nem is használtam.

drbjozsef # 2019.08.01. 11:24

Értem, de azért nem ugyanúgy nézel meg ingatlant, mint én civil, a saját ügyfélkapummal, gondolom. Persze nyilván nem ingyen van az ügyvédnek sem, de a kérdező esete erősen lehúzásgyanúsnak tűnik (ilyen értelemben a tanácsod hibátaln volt).

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.01. 14:11

Vannak dolgok, amiket te kimondhatsz, én nem.

Ferkó74 # 2019.08.23. 13:07

Kedves Fórumozók!

Feleségem tavaly elhagyott,válópert beadta.Szeretném elérni,hogy a válást hűtlenség megjelölésével mondják ki,mivel későbbiekben a neki ajándékozott ingatlanom felét ezen okra hivatkozva szeretném vissza követelni.Ő állítja,hogy akkor még csak barátság volt közte és jelenlegi párja között.De orvosi papírral tudnák igazolni,hogy a párja egyébként is impotens.Milyen esélyem a hűtlenséget bebizonyítani?Mi számít hűtlenségnek?A feleségem lánya akivel ő jelenleg haragban áll,tanúsítaná,hogy egy alkalommal alibinek használta volna őt a feleségem,hogy a barátjával találkozzon.Köszönöm a válaszokat.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.23. 14:29

Ezt a fogalmat a jog szigorúan véve nem is ismeri.